TECHNICS SU-V4A FULL Modifiye

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Ynt: TECHNICS SU-V4A FULL Modifiye

İletigönderen Amatör » 29 Kas 2015, 19:21

İyi bir çift hoparlör,amplinin sınırlarını görebilmek(duyabilmek) için olmazsa olmaz tabiki.
Benim hoparlörlerin benzeri şu linkte var ancak fiyat baya afaki geldi bana,gerçi buna yakın ses verebilecek bir hoparlör dinlemedim henüz ve fiyatları konusunu da hiç düşünmedim doğrusu.
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveri ... 4203/detay

El yapımı, SE classA amplifikatörüme laf söyletmem :) çünkü onu geçebilecek bir cihaz dinlemedim henüz.

Selamlar
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

İletigönderen onursal » 29 Kas 2015, 21:15

Amatör yazdı:İyi bir çift hoparlör,amplinin sınırlarını görebilmek(duyabilmek) için olmazsa olmaz tabiki.
Benim hoparlörlerin benzeri şu linkte var ancak fiyat baya afaki geldi bana,gerçi buna yakın ses verebilecek bir hoparlör dinlemedim henüz ve fiyatları konusunu da hiç düşünmedim doğrusu.
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveri ... 4203/detay

El yapımı, SE classA amplifikatörüme laf söyletmem :) çünkü onu geçebilecek bir cihaz dinlemedim henüz.

Selamlar

Linkteki markayı tanımıyorum. Ama seninkiler sınıfında ise çok ta afaki sayılmaz fiyatı.

SE CLASS-A için al sana bir LAF :D
Duyarlılığı iyi olan bir hoparlör ile (90dbA) normal bir insan için dinleme seviyesi 85dbA ise yaklaşık 0.2W lık güç gereksinimi var demektir.
Eminim bizim Özgürece ve Amatör arkadaşımız da takribi bu güç ile dinliyorlardır.
Öyleyse 30W gibi bir çıkış gücü için güç gereksinimimizi hesaplarsak CLASS-A stereo bir ampli için minumum 250W transformatör gücüne ihtiyacımız var demektir. CLASS-A amplifikatörlerin güç kaybı oldukça fazla olduğuna göre, şu soğuk kış günlerinde oldukça işlevsel olduğunu söyleyebilirim :D
Özgürdeki çıkış modülü yanılmıyorsam ilk birkaç watt lık çıkış gücü için CLASS-A çalışıyordu. Yani AB sınıfı.
Zaten sesini sonuna kadar açıp kullanamıyorsak neden daha fazla güç harcayalım ki :D

Amatör, yolun izmir'e düşerse Özgürece'ye bir uğra. Amplinin sesini beğenmesen de PPM'leri seyredersin :D
Ya da ANGARA'ya yolun düşerse bana uğra da birer böcüklü çay içek. Aynı tasarım ampliden benim salonda da var. Sana DİNAMİK ALAN ve DİNAMİK BAND GENİŞLİĞİ konularında ipuçları verebilirim.
ÖZEL NOT:
Forumdan fazlaca uzaklaşma ki arada bir birşeyleri tartışalım. Sana vermiş olduğum bass kabin tasarımını gerçekleştirebildin mi ?
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

İletigönderen Amatör » 29 Kas 2015, 22:15

Linkteki kolonlar ile benimkiler aynı marka.
Yalnız yaptığım kısa bir araştırma sonucunda bunların 90db olduğunu öğrendim,bendekiler ise 96db hassasiyette.

Mesele beğenmeme meselesi değil ki,daha iyisi olabilir mi çabası..
Onursal Bey,siz bu konularda benden çok tecrübelisiniz ancak aynı sınıfta olmayan iki cihazı nasıl karşılaştırabiliriz anlayamıyorum doğrusu.
Mesele güç ise, bendeki SE classA yaklaşık 40W gücünde,iki kanalı 500W trafo ile besliyorum.4 ohm hoparlörlerimin canını okuyacak kadar güçlü bir ampli ki, 8 ohm hp lere yaklaşık 2 katı güç aktarabilir SE ampliler bildiğiniz gibi.
Güç harcama konusunda ise haklısınız ,her kanal + ve - alternanstan yaklaşık 2şer amper akım çekiyor sürekli,kanal başı yaklaşık 5kg lık yekpare alüminyum soğutucu ile 50-55 derecelerde sabitleniyor sıcaklık.
Ancak elektrik faturasına fazlaca yansıdığını görmedim açıkçası bu amplinin :)

Bass kabinini bir arkadaşımın arabası için yapacaktım ancak yükseklik bagajı için fazla geldi,ebatları enine doğru genişletip,yükseklikten çalarak bir dizayn yaptım fakat henüz marangoz işlerine başlayamadık maalesef.Bu projede elimdeki 2 adet 8 ohm 20cm westra hop. ü paralel olarak kullanmayı düşünüyorum.Araba için sub olarak bu 2 hp yeterli gücü karşılayabilir mi acaba?
Amatör
DIY Audio Gurusu

İletigönderen ozgurece » 29 Kas 2015, 22:30

Değerli Forum Arkadaşımız Amatör, El yapımı, SE classA amplifikatörünüzün resim ve video larını paylaşmanızı sabırsızlıkla bekliyoruz. Doğrusu El yapımı, SE classA amplifikatörünüzü youtube da görsel olarak izleyip dinlemek isteriz. Teşekkür Ederiz.
Kullanıcı avatarı
ozgurece
DIY Audio Fanatiği

İl: İZMİR

İletigönderen Amatör » 29 Kas 2015, 22:53

Özgür Bey,elimdeki 100TL lik fotoğraf makinesi ile çektiğim birkaç video vardı ancak ses olarak neyi ne kadar yansıtır bilemiyorum bu video ve youtube gibi bir ortama nasıl yüklenir bilemiyorum maalesef.Bu bilgisayar işlerinden pek de anladığım söylenemez.Zira yakın zamanda oluşan bir sorundan dolayı benim bilgisayarımdaki tüm arşivim yok oldu.Ancak sitede yapmış olduğum ciazın resimleri vardı diye hatırlıyorum.
projeleriniz/35w-wcf-amplifikator-t1651-30.html
Selamlar
Amatör
DIY Audio Gurusu

İletigönderen onursal » 29 Kas 2015, 23:19

Amatör yazdı:Linkteki kolonlar ile benimkiler aynı marka.
Yalnız yaptığım kısa bir araştırma sonucunda bunların 90db olduğunu öğrendim,bendekiler ise 96db hassasiyette.

Mesele beğenmeme meselesi değil ki,daha iyisi olabilir mi çabası..
Onursal Bey,siz bu konularda benden çok tecrübelisiniz ancak aynı sınıfta olmayan iki cihazı nasıl karşılaştırabiliriz anlayamıyorum doğrusu.
Mesele güç ise, bendeki SE classA yaklaşık 40W gücünde,iki kanalı 500W trafo ile besliyorum.4 ohm hoparlörlerimin canını okuyacak kadar güçlü bir ampli ki, 8 ohm hp lere yaklaşık 2 katı güç aktarabilir SE ampliler bildiğiniz gibi.
Güç harcama konusunda ise haklısınız ,her kanal + ve - alternanstan yaklaşık 2şer amper akım çekiyor sürekli,kanal başı yaklaşık 5kg lık yekpare alüminyum soğutucu ile 50-55 derecelerde sabitleniyor sıcaklık.
Ancak elektrik faturasına fazlaca yansıdığını görmedim açıkçası bu amplinin :)

Bass kabinini bir arkadaşımın arabası için yapacaktım ancak yükseklik bagajı için fazla geldi,ebatları enine doğru genişletip,yükseklikten çalarak bir dizayn yaptım fakat henüz marangoz işlerine başlayamadık maalesef.Bu projede elimdeki 2 adet 8 ohm 20cm westra hop. ü paralel olarak kullanmayı düşünüyorum.Araba için sub olarak bu 2 hp yeterli gücü karşılayabilir mi acaba?

Esasen benim karşılaştırdığım noktalar amplilerin sınıfları değildir.
Yük sürebime kabiliyeti ve geçiş distorsiyonundan bahsedecek olursak CLASS-A ampliler tartışılmazdır.
Ben sözlerimde gereklilik üzerinde duruyorum dikkat edersen. Ama meraklı bir arkadaşım yapmış ve keyifle dinliyorsa elbette ona saygı duyarım.
Kısa bir çelişki ile ortalığı karıştırayım :D
Modern yarı iletken teknolojisinde CLASS-A en iyisi ise 50 yıl önceki lambalı cihazların yeniden gündeme gelmesinin sebebi ne olabilir acaba. ?
Eski tip cihazlar günümüzde fahiş fiyatlarla satıldığına göre bu cihazları bu denli değerli kılan sizce nedir.
ÖZETLE:
Bir cihazın tasarımındaki hassasiyet o cihazın kalitesini göstermektedir. Hassasiyetin genel kriteri ise uygun kalitedeki hoparlörleri doğru olarak çalıştırabilmesidir bence. İşte bu kriteri sağlayabilmek için ilk giriş noktasından hoparlör konnektörüne varıncaya kadar olan hesaplamalar bence dikkate değer şeylerdir.

Bass kabinden endişen olmasın. Çok iyi netice verecektir. Dikkat etmen gereken şey ise rezonans bölgelerinin hacmi ve kabin içi AIR WENT deliğinin boyutudur.

Sendekiler 96dbA hassasiyette iseler tam anlamıyla GUDURUK bir hoparlör demektir. Benim kendi yapımım hoparlörlerim çift bass ile ancak 90dbA hassasiyete ulaşabildiler.
Gel şu senin hoparlörleri bizim Özgürece'ye satalım da ecik o da müzik dinlesin :D
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

İletigönderen ozgurece » 30 Kas 2015, 17:42

Onursal Hocam benim şu an kullandığım kabinler oldukça eski daha önce kulandığım Philips müzik setinin kabinleri ama bu sizin yapmış olduğunuz Anfi deki verdiği ses Süper, bu kabinlerden daha önce bu netlikte sesi duymamıştım,üstelik eski müzik setinde 2 x 10 bant çok güzel Eq vardı, Hala anlayabilmiş değilim bu dandik kabinlerden böyle güzel, doyurucu net bir ses nasıl çıkıyor, Ama iş Anfide, 10 üzeri 10 bir cihaz olmuş, Heleki DIN PPM skala ile doğru seviye ölçümü izleyebilme ve Hemde Muhteşem görsel bir şölen.. SÜPERRRRRR....
Resim
Resim
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
ozgurece
DIY Audio Fanatiği

İl: İZMİR

İletigönderen onursal » 30 Kas 2015, 19:31

ozgurece yazdı:Onursal Hocam benim şu an kullandığım kabinler oldukça eski daha önce kulandığım Philips müzik setinin kabinleri ama bu sizin yapmış olduğunuz Anfi deki verdiği ses Süper, bu kabinlerden daha önce bu netlikte sesi duymamıştım,üstelik eski müzik setinde 2 x 10 bant çok güzel Eq vardı, Hala anlayabilmiş değilim bu dandik kabinlerden böyle güzel, doyurucu net bir ses nasıl çıkıyor, Ama iş Anfide, 10 üzeri 10 bir cihaz olmuş, Heleki DIN PPM skala ile doğru seviye ölçümü izleyebilme ve Hemde Muhteşem görsel bir şölen.. SÜPERRRRRR....

Her cihazın belli başlı karakteristikleri bulunmaktadır.
Bu karakteristikler, tüm tasarımın bütünlüğü ile doğrudan ilgilidir.
TASARIM PROSEDÜRLERİ olarak sıklıkla bahsetmiş olduğum teknik detaylar vardır ki, ölçüm tekniği olmadan anlaşılabilmesi pek mümkün değildir.
En basit bir örnek ile anlatmaya çalışırsak.
Bir yükselteç, istenilen frekansları, istenildiği kadar yükseltebilmelidir. Aşırı yükseltiyorsa bozulmalar olacak, gereğinden daha az yükseltiyorsa, o frekans bölgesinde çıkış yükünü (hoparlör) yeterince çalıştıramayacaktır.
Bu özelliğe bir yükseltecin FREKANS KARAKTERİSTİĞİ denilmektedir.

Bir yükselteçte olan belli başlı özellikler bir araya getirildiğinde bazı şartlar yerine getirilebilmişse o yükselteç kaliteli demektir. Ancak bu şartların yerine getirilebilmesi o kadar da kolay değildir. Ciddi hesaplamalar ve özel uygulamalar gerektirmektedir. Tüm bu uygulamalar ve hesaplamalar bir cihazı yapmak isteyen kişinin uyması gereken zorunlulukları ifade etmektedir.
BİR ÖRNEK:
Çoğu amplifikatörlerin kazancı Gv = 20 db olarak verilmektedir. Bunun teknik açıklaması şudur.
db geriim kazancının formülünü ele alırsak 20 db kazancı olan bir yükselteç giriş gerilimini 100 kat yükseltiyor anlamındadır. Genel ampli girişimiz 1V ise yükseltecimiz 1V girişi 100V a yükseltecek demektir.
2X30V gibi besleme gerilimi olan 20 db kazançlı bir amplifikatöre 1V giriş gerilimi veriyorsak sonuç hüsran demektir. Üstelik bu gerçeğin ampli sınıfları ile ilgisi yoktur. İster A sınıfı olsun isterse D sınıfı olsun bir elektronik devre kendisine verilen görevi yerine getirmek için çalışır. Yani bir ampliye 20 db kazanç görevi verip te çıkışından birkaç voltluk gerilim çıkarmasını isteyemezsin.
Hele hele STK serisi gibi kazanç faktörünün 40db lerde olan bir çıkış katı kullanılıyorsa daha hassas hesaplamalar yapılması gereklidir.
Yük unsuru ise bir amplifikatörde ele alınması gerekli önemli detaylardan bir diğeridir.
Bir amplinin yük üzerinden akıtabileceği akım özelliği AKIM KAZANCI ile belirlenir. Çıkış akımı yeterli olmazsa yük üzerinde oluşması gereken gerilim aşağılara düşecek ve doğrudan bozulmalara sebiyet verecektir.
Bu bozulmalar öncelikle sinüs işaretinin üst bölümlerinin kırpılması ve dolayısı ile çok miktarda harmonik oluşması anlamındadır. Elbette ki farklı frekanslardaki farklı çıkış akımı daha farklı olumsuzluklara sebebiyet anlamındadır.
Akım kazancının basit mantıkla hesaplanması ise;
Girişte vermiş olduğumuz sinyal ve kaynağın akım katsayısı oldukça düşüktür. atmasyon bir değerle 1 mA olduğunu varsayarsak.;
30W çıkış gücü için 8ohm yük altında yaklaşık 2000mA civarı bir akım mutlaka gereklidir.
Böyle bir amplinin akım kazancı kaba bir anlatımla 2000 dir. :D
İşte arkadaşımız Amatör'ün CLASS-A amplisini övmesi bu sebepledir.
Tasarım hesaplamalarını birkaç sayfa ile anlatamayacağımız için ne yazık ki bu şekilde basitçe anlatmaya çalışmaktayım.
Senin amplinin içerisi incelendiğinde görülecektir ki girişten çıkış katına kadar bol bol ayarlı dirençler kullanılmış ve tekniğine uygun olarak ayarlanmıştır.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İletigönderen Amatör » 01 Arl 2015, 20:06

Aynı kaynak cihaz ile elimdeki hp ü birkaç değişik ampli ile dinleme imkanım oldu,buna birkaç hazır ampli de dahil.Deneme imkanı bulabildiğim ampliler 100w üzerinde değillerdi.Bu classA ampli özellikle bass hp ü öyle bir sürüyorki,diğer amplilerdeki sanki bass hp ile diğerleri arasındaki boşluk hissi tamamen kayboluyor,yani vokallere 800hz kesimli bass hp etkin şekilde katılıyor.Diğer ampliler ile bass daha derin basslara zorlanıyor gibi.Böyle olunca da vokal sesler bass hp ü tam olarak kullanamıyor izlenimi oluşuyor bende.ClassA ile alabildiğim tamamen tümleşik ses ve 3 boyutlu sahne efektini diğer ampliler ile yakalayamadım malesef.Belki güç eksikliğinden kaynaklanıyordur bu durum.Uzun vadede 200W üzeri AB sınıfı bir amplifikatör yapabilmeyi istiyorum.O zaman daha sağlıklı bir dinleme testi yapabilirim diye düşünüyorum.

Evet,gerçekten GUDURUK bir kolon bunlar.Şans eseri sahip olduğum bu kabinler benim dinleme alışkanlığımı ve beklentilerimi oldukça yükseltti diyebilirim.İşin kötü tarafı ise çıta yükselince kolay kolay beğenememe gibi durumların oluşması ve kayıtların kalitesine takılma durumu diyebilirim.Hele birde flat dinleme takıntısına da kapılınca düzgün ve tatmin edici kayıt bulmak kolay olmuyor.

Selamlar
Amatör
DIY Audio Gurusu

İletigönderen onursal » 01 Arl 2015, 21:14

Amatör yazdı:Aynı kaynak cihaz ile elimdeki hp ü birkaç değişik ampli ile dinleme imkanım oldu,buna birkaç hazır ampli de dahil.Deneme imkanı bulabildiğim ampliler 100w üzerinde değillerdi.Bu classA ampli özellikle bass hp ü öyle bir sürüyorki,diğer amplilerdeki sanki bass hp ile diğerleri arasındaki boşluk hissi tamamen kayboluyor,yani vokallere 800hz kesimli bass hp etkin şekilde katılıyor.Diğer ampliler ile bass daha derin basslara zorlanıyor gibi.Böyle olunca da vokal sesler bass hp ü tam olarak kullanamıyor izlenimi oluşuyor bende.ClassA ile alabildiğim tamamen tümleşik ses ve 3 boyutlu sahne efektini diğer ampliler ile yakalayamadım malesef.Belki güç eksikliğinden kaynaklanıyordur bu durum.Uzun vadede 200W üzeri AB sınıfı bir amplifikatör yapabilmeyi istiyorum.O zaman daha sağlıklı bir dinleme testi yapabilirim diye düşünüyorum.

Evet,gerçekten GUDURUK bir kolon bunlar.Şans eseri sahip olduğum bu kabinler benim dinleme alışkanlığımı ve beklentilerimi oldukça yükseltti diyebilirim.İşin kötü tarafı ise çıta yükselince kolay kolay beğenememe gibi durumların oluşması ve kayıtların kalitesine takılma durumu diyebilirim.Hele birde flat dinleme takıntısına da kapılınca düzgün ve tatmin edici kayıt bulmak kolay olmuyor.

Selamlar

Bu söylediklerini teknik olarak test edebilirsin dostum.
Uygun kalitede bir kulaklık temin et. Varsa bilemem.
Aynı kulaklığı hem senin CLASS-A ile hem de elinde bulunan piyasa işi amplilere bağlayarak test et.
Lineer dinlemede sendeki CLASS-A ile diğer ampliler arasında fark olmuyorsa CLASS-A amplinin yük sürebilme kabiliyetinden dolayı iyidir diyebilirsin.
Eğer diğer amplilerde hala bir eksiklik hissediyorsan ve sesi istediğin ölçüde kaliteli dinleyemiyorsan, o amplilerin FREKANS KARAKTERİSTİĞİ bozuk veya DAR demektir.
Bir kulaklığın empedansı ortalama 32 ohm civarıdır. Bu yükün zarar görmeden ampliye bağlanabilmesi için takribi 10 katı bir dirençle gerilim düşümü sağlanmalıdır. Yani kulaklıkla yapılan dinlemede amplimizin çıkış yükü takribi 300-400 ohm civarında olacaktır.

BENİM KRİTERİM İSE ŞUDUR.
ÖZGÜR arkadaşımın anlatımı ile tabir edersek gümbür gümbür ve tısıl tısıl çalıyo. Ben ise bir ampliye şöyle bakarım.
Herhangi bir eser içerisinde çalan ve benim canlı olarak dinleyip aşina olduğum herhangi bir enstrumanın sesini aslına uygun olarak bana yansıtabiliyormu ?
Bu enstruman çalıp söylemiş olduğum BAĞLAMA da olabilir bir GİTAR da olabilir veya bir TUMBALA da olabilir.
Eğer bilindik bir enstruman kulağımıza en doğal hali ile yansıtılabiliyorsa o ampli kalitelidir. Zaten Hi-Fi tekniğinin temeli de budur.

En son olarak özgürece'den aldığım yorum şu idi :)
Bir belgesel kanalı dinliyordum. Bazı şeylerle meşgül iken odada bir anda KUŞ SESLERİ duyuldu. Odaya KUŞLAR MI GİRDİ SANDIM :D Bir de baktım ki sistemimden çıkan seslermiş :)
Kuş örneği sadece bir örnektir. amaç dinlenilen eserdeki seslerin BASS ya da TİZ ağırlıklı olmasından ziyade, doğal olana en yakın olmasıdır.
Bir ampli ile ilgili olarak kriterlerimizi belirtirken bu unsuru referans alabilirsek daha doğru bir sonuç elde etmiş oluruz.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi