TDA7439 VE PIC18F452 ile Stereo TonKontrol

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

TDA7439 VE PIC18F452 ile Stereo TonKontrol

Okunmamış iletigönderen gkhaniscimen » 29 Haz 2012, 04:34

Merhabalar öncelikle. Hep kendim bir dijital ton kontrol yapmak istemişimdir. Biraz araştırdım LM1036 gibi entegreler kullanılarak yapılmış devreler vardı NOKIA3310 ekranı kullanılmış bir devre gördüm. O devredeki ton kontrol entegresini inceledim. Distrisyon oranı falan diğer entegrelere göre gözüme göre az göründü. Entegre, bass, mid, tiz gibi ayarları multiplexer kullanarak ayarladığı yazıyordu ve birkaç kişiden dijital ton kontrollerin analoglara göre daha iyi olduklarını duydum(doğruluğundan emin değilim). Akşam yatmadan önce "internetten hazır devre aramaktansa neden kendin tasarlamıyorsun" dedim kendime. O gece devre şemasını yarım yamalak çizdim. Sadece 2x16 LCD ekliydi. Sabah Programı yazmaya başladım. 16F877'nin program hafızası 8kb. Program o kadar büyüdü ki 15kb'lara çıktı ve program daha yarım yamalaktı. Bunun yerine farklı bir PIC entgresi kullanmam gerekli diye düşündüm. Birkaç kişiye danıştım. Bana 18F452 önerdiler. Bu entegre ile simülasyonu yaptım ve sizlerle paylaşmak istedim. En kısa zamanda pcb çıkartıp devrenin videolarını ekleyeceğim. Simülasyon dosyaları ektedir. Devre şeması Proteus 7.10 sürümde çizilmiştir.
Eklentiler
DİJİTON.rar
(372.56 KiB) 906 defa indirildi
Kullanıcı avatarı
gkhaniscimen
Yeni Üye

İl: Adana
Meslek: Endüstriyel Kontrol Teknikeri

Ynt: TDA7439 VE PIC18F452 ile Stereo TonKontrol

Okunmamış iletigönderen Hazar » 29 Haz 2012, 12:19

Elinize sağlık, ilk bakışta gördüğüm "SEVİYESİ" kelimesi çok fazla tekrarlanmış; bu yüzden yüksek program hafızası harcanıyor. Onu bir sabit yapsaydınız 877 hatta 678'e sığardı diye düşünüyorum.

Saygılar.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen gkhaniscimen » 30 Haz 2012, 00:34

seviyesi kelimesi değilde select case şartının kendisi çok fazla yer kaplıyor mesela bass +8db iken 7439'un hex olarak "0B" değerini alması gerekiyor. bass -6 iken hex olarak "04" alması gerekiyor. datasheette hepsi açıklanmış. Bass mid ve tiz seviyelerinin hex kodları düzensiz olduğu için select case kullandım.
Paraşüte ateş edin jeton hızlı düşsün...
Kullanıcı avatarı
gkhaniscimen
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen cesmeali » 30 Haz 2012, 10:52

paylasımın için teşekkürler.entegre secimi güzel ve distorisyon oranı olarakta iyi.sony gibi bir çok firmanın kullandığı bir entegre.proje görsel olarak biraz zenginleştirilirse daha iyi olur diye düşünüyorum.seviye bar seklinde olabilir.sesini hic dinlemedim.tonlama ve sesi hakkındada bilgi verirseniz sevinirim.zaman buldukça projeyi geliştireceğinizi umarım.başarılarınızın devamını dilerim.
cesmeali
DIY Audio Takipçisi

İl: izmir
Meslek: turizm

Okunmamış iletigönderen gkhaniscimen » 01 Tem 2012, 02:27

Daha devreyi yapmadım. Yakın zamanda İstanbul'a gideceğim. Gittiğimde oradan malzemeleri temin edeceğim. Şimdi ön hazırlıklarını yapıyorum devrenin. Datasheette distirisyon oranları çok az göründüğü için seçtim. Hem programada dikkat ederseniz daha entegreye gönderilecek kodları yazmadım. Sadece görsel olan kısmı bitirip bıraktım. En başta board üzerinde bass mid kazanç vb. fonksyonların kodlarını deneyeceğim. Devreyi sorunsuz bir şekilde çalıştırdıktan sonra pcb hazırlayıp siteye koyacağım. Ayrıca bar koysanız daha iyi olur demişsiniz. Mesela ses seviyesi ayarlarken 79 kademe ses ayarı var. Balansta yine bayağı bir kademe var. O kadar barı 2x16LCD'ye sığdıramam. 2-3 kademe atlamalı olarak yaparsam derinlemesine kontrol yapamam. Bana en mantıklı hali bu geldi.
Kullanıcı avatarı
gkhaniscimen
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen gkhaniscimen » 13 Ağu 2012, 00:11

Malzemeleri temin ettim inş. bayramdan sonra testlere başlayacağım.
Kullanıcı avatarı
gkhaniscimen
Yeni Üye

Reklamlar

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi