TDA1554Q ve PT2256

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

TDA1554Q ve PT2256

Okunmamış iletigönderen cnbce » 13 Eyl 2010, 17:47

anfi yapımı ile üniversite yıllarımda daha fazla ilgilenmiş bir fizik öğretmeniyim. tabi o zamanlar değil bilgisayarlı tasarım, datsheet bile bulabilmek mümkün değildi. Neyse uzun zamandır ilgilenemediğim hobime yeniden döneyim dedim ve internette biraz araştırma yaptım ve diyaudiotr sitesini gördüm. gerçekten çok yol almışız. ne mutlu bize. Neyse bilgisayarım için orta kalite bir 5.1 ses sistemi yapmak istediğim için yapmış olduğum araştırmalar sonucu tda1554q ve pt2256 ikilisini kullanmaya karar verdim. Ne kadar uyumlu ve kaliteli olacak bilmiyorum ama eagle da pcb tasarımı yaptım ve siz deneyimli kullanıcıların beğenisine sunmak ve görişlerinizi almak istiyorum.
Orhan SEVENCAN
Fizik öğretmeni
Not: devre denenmemiştir, hem tda1554q hemde pt2256 devreleri orjinal datasheetlerine sadık kalınarak çizilmeye çalışılmıştır.
Eklentiler
devre.png
5.1 (tda1554-pt2256)_2.brd
devrenin eagle pcb si
(103.62 KiB) 420 defa indirildi
cnbce
Yeni Üye

İl: TRABZON
Meslek: Fizik Öğretmeni

Ynt: TDA1554Q ve PT2256

Okunmamış iletigönderen cemilkendir » 13 Eyl 2010, 21:34

bir zamanlar yapıp dinlediğim bir anfi devresidir birde bunun benzeri olan tda8560 yapmıştım ikisininde sesi benzerdi ama lm3886yı dinledikten sonra bir daha bu devrelerin yüzüne bakmadım
cemilkendir
Yeni Üye

İl: istanbul
Meslek: öğretmen

Okunmamış iletigönderen e_cag » 13 Eyl 2010, 22:01

Foruma hoşgeldiniz hocam. Dileriz iyi vakit geçirir, iyi vakit geçirtecek ürünler ortaya çıkarırsınız.

Pcb üzerine bir şey söylemeden önce çalışmalarınızın selameti için Eagle kulanımından bahsetmek lazım. Pcb dosyasındaki şase alanlarını yol yol kaplamaktan daha etkili çözüm ground plane kullanmak ki nasıl yapılacağını moderatörümüz Hazar sağ olsun forumda bir yerde güzelce animasyonla tarif etmişti. Ama bu fonksiyonu kullanmak için (ve naçizane tavsiyem Eagle'da yapılacak tüm pcbleri hatasız ve güzel yapmak için) önce şema çizmek şart. TDA1554 maalesef Eagle'da tanımlı bir parça olmdığından şimdilik pek şansınız yok o konuda.

İlk konulardan itibaren pcb tasarımı konusunda en sık görülen sorun şase hatlarının kartı daire biçiminde sarması. Bu şase hattı örneğin filtre kondansatörlerinin veya hoparlör terminallerinin şaselerinin bir hattan değil dairenin iki tarafından iki bağlantı şeklinde besleme şasesine ulaşırsa çıkışta şebeke vınlamasını duyarsınız. Önerim amplifikatörleri ayrı ayrı modüller şeklinde çizip her bir modülün besleme ve şase hatlarını kabloyla bağlar gibi tek tek yollarla ortak bir besleme noktasına bağlamak.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 15 Eyl 2010, 20:27

Ben sadece neden bu entegreler diye sormak istiyorum. Eğer elinizde varsa sorumu geri aldım. Ama yoksa TDA7294 tavsiye ederim. LM3886 biraz fazla iyi gelir bence. Ama aynı sistemle müzik de dinlerim derseniz o zaman başka.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen cnbce » 16 Eyl 2010, 00:49

e_cag yazdı:Foruma hoşgeldiniz hocam. Dileriz iyi vakit geçirir, iyi vakit geçirtecek ürünler ortaya çıkarırsınız.

Pcb üzerine bir şey söylemeden önce çalışmalarınızın selameti için Eagle kulanımından bahsetmek lazım. Pcb dosyasındaki şase alanlarını yol yol kaplamaktan daha etkili çözüm ground plane kullanmak ki nasıl yapılacağını moderatörümüz Hazar sağ olsun forumda bir yerde güzelce animasyonla tarif etmişti. Ama bu fonksiyonu kullanmak için (ve naçizane tavsiyem Eagle'da yapılacak tüm pcbleri hatasız ve güzel yapmak için) önce şema çizmek şart. TDA1554 maalesef Eagle'da tanımlı bir parça olmdığından şimdilik pek şansınız yok o konuda.

İlk konulardan itibaren pcb tasarımı konusunda en sık görülen sorun şase hatlarının kartı daire biçiminde sarması. Bu şase hattı örneğin filtre kondansatörlerinin veya hoparlör terminallerinin şaselerinin bir hattan değil dairenin iki tarafından iki bağlantı şeklinde besleme şasesine ulaşırsa çıkışta şebeke vınlamasını duyarsınız. Önerim amplifikatörleri ayrı ayrı modüller şeklinde çizip her bir modülün besleme ve şase hatlarını kabloyla bağlar gibi tek tek yollarla ortak bir besleme noktasına bağlamak.

Eagle kullanmaya bu devre ile başladım desem yanlış olmaz. Onun için şase alanlarını yollarla veya rectangle aracı ile kaplamaktan başka bir yol bulamadım ve açıkçası Hazar üstadın ground plane ile açıklamalarını bulamadım henüz. Aslında TDA 1554 ün eagle library dosyasını buldum ama şemadan pcb ye ğeçiş daha karmaşık geldi. Diğer taraftan şase hatları ile ilgili anladığım kadarıyla devrede diğer bağlantılar gibi tek ve en kısa hat şeklinde yapmak en iyisi. Ben dışarıdan gelebilecek parazitle konusunda ekranlama yapar diye düşünmüştüm. Bu bağlamda devreyi yeniden düzenleyim koymayı planlıyorum. Yakın zamanda tekrar bilginize başvuracağım.
hoparlör yazdı:Ben sadece neden bu entegreler diye sormak istiyorum. Eğer elinizde varsa sorumu geri aldım. Ama yoksa TDA7294 tavsiye ederim. LM3886 biraz fazla iyi gelir bence. Ama aynı sistemle müzik de dinlerim derseniz o zaman başka.

Neden tda1554 sorusuna gelince amacım öyle çok fazla ses değil az ama düzgün mid ve tizler ve doygun bir bas. Daha önce tda1517 ile stereo 10 kanal ekolayzırlı (ekolayzır devresi kit şeklinde idi) vumetreli bir anfi yapmıştım. Analog uydu alıcılar döneminde köyde ulusal radyoları dinleyebilmek için ve benim için yetmişti. tda1554 ün 4 kanal olması ve subwoofer içinde 22w çıkış vermesi benim işimi görür diye düşünüyorum.
Zaten devre istediğim gibi çalışırsa uydu ve subwoofer hoparlör kutularınıda kendim yapacağım. Baya bi amatör işi olacak.
Ama köye gittiğimde o ilk anfimin fotoğraflarını çekip koymayı düşünüyorum. Bakalım ona ne dersiniz.
cnbce
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen cnbce » 16 Eyl 2010, 01:04

Hatta hemen şöyle bir düzenleme yaptım. Bakalım anlamış mıyım?
tda1154-pt2256.png
Eklentiler
tda1154-pt2256.brd
(104.42 KiB) 350 defa indirildi
cnbce
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen cnbce » 16 Eyl 2010, 01:08

Bu arada ilgileneler için tda1554q ve diğerlerinin eagle library dosyası
rarlı halini ancak ekleyebildim. Eğer bu dosyayı paylaşma ile ilgili bir kısıtlama varsa kusuruma bakmayın...
Eklentiler
linear2.rar
(30.74 KiB) 390 defa indirildi
cnbce
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Hazar » 16 Eyl 2010, 20:56

Vaktim kısıtlı, kendi tasarladığınız PCB ve eleman yerleşimlerini paylaşmanın hiçbir zararı olmadığı gibi, seviniriz. Bilahare dosyalarınızı da inceleyeceğim.

Bu esnada ben ground plane görselini ekleyeyim. Biraz büyüktür yüklenmesi uzun sürebilir.
Resim
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 16 Eyl 2010, 22:56

Hazar hocam özel ders de veriyor musunuz? :D
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 16 Eyl 2010, 23:27

hoparlör yazdı:Hazar hocam özel ders de veriyor musunuz? :D

:mrgreen: Ders demeyelim ama bildiğimizi paylaşmak için bu forumu açtığımıza göre, bildiğimizi paylaşıyoruz. Inşallah ana sayfamız yayına girince bu ve bunun gibi yararlı bilgileri bir arada yayınlayacağım. Eagle dersleri iyi fikir aslında :) videolu falan.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Sonraki

Projeleriniz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir