f5-tabanlı bjt amfim

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

f5-tabanlı bjt amfim

Okunmamış iletigönderen 400kg » 17 Şub 2013, 19:07

f5 i hepimiz biliyoruz zaten neden daha güçlü olmasın :)
bir çok varyasyon deneyip dinledikten sonra en kararlı ve en iyi bu şekilde çalışıyor.
ses çok detaylı tizler zaten çok iyi . bazıları f5 in bass da iyi olmadığını söylüyor ben çok beğendim basslar her tarafı titretiyo evde.
F5 den iyi bass alamayanların kolonları iyi değil bence çünki f5 in girişte kondansatör yok buda düşük frekansların geçerek hoparlörde diğer bass frekanslarını kesmesi ile alakalı eğer iyi bir kolonunuz yoksa tercihen amfinin girişine 10-2.2 uf arası kond koyabilirsiniz. Bu kondansatör çok düşük frenasları engelleyecektir.

yapıya gelince giriş jfetleri 10 ma akımla çalışıyor ardından 2. kattaki mosfetler 30 ma civarı akımla çalışıyor ve compenzation kondansatörleri yok bu çok yüksek slewrate demek (1000 volt mikrosaniye civarı tahmin ediyorum ama tam bilmiyorum).

deneme bordunda uzun süre test ettim hiç bir sıkıntısı yok gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz. pcb de kontrol edildi ben devreyi daha tam kuramadım bir kaç direnç eksikti. yarın da yolculuk var artık başka zamana kaldı yapmak isteyenlere kolay gelsin.
püf nokta olarak ntc ler soğutucuya değilde mosların üzerine silikonlanacak birde trimpotları 1k konumuna ayarlayıp voltaj verirseniz yakmazssınız .
bu şekilde ses cızırtılı olmakta yavaş yavaş bias vereceksiniz bir kaç ma bias okunduğunda ses düzelir. ardından bias ı biraz daha artırıp ısınmasını bekleyin.
sıcakken artı uçtan seri ampermetre bağlayın . girişi kısa devre edin çıkışa voltmetre bağlayın. bu şekilde istediğiniz bias a ayarların potların oranı ile oynayarak çıkıştaki voltajı sıfırlayın tamamdır .

f5.jpg
deneme bordu

Fotoğraf0158.jpg
pcb

Fotoğraf0172.jpg
match işlemi :)

Fotoğraf0175.jpg
nihai ürün prototipi :)

vtech parts.pdf
yerleşim planı
(64.96 KiB) 363 defa indirildi

vtech print.pdf
yazdırılabilir pcb
(378.18 KiB) 345 defa indirildi

f5 igbt v22.rar
diagram
(24.55 KiB) 339 defa indirildi
400kg
DIY Audio Takipçisi

İl: sivas
Meslek: esnaf-öğrenci-sporcu

Ynt: f5-tabanlı bjt amfim

Okunmamış iletigönderen caglarm » 20 Şub 2013, 15:43

Sayın arkadaşım,
Çalışmanda uyguladığın melez kurguyu deneyip çalıştırarak burda paylaşmış olman çok güzel.Fakat;
bu devreyi yüksek volüm,yani taahhüt ettiğin gibi yüksek wat ile denediğini düşünmüyorum.Çünki;
geri besleme katında kullanılan paralel 300R ler (yani 150R) +-15-20v rail başına beslemeye göre seçilmiş değerlerdir.Basit mantık ve ohm kanununa göre +-50v besleme ile bu amp.yi sürdüğünde +- alternansların 45-48v a çıktığını var sayarsak (ki yüksek wat için bu şart) bu paralel 300R ve buna seri (ki asıl ilginç olan budur)10R 1/2 watt dirençten kaç amper geçeceğini (yaklaşık 300ma),bu akımı karşılamak için minimum 14-15watt direnç kullanman gerektiğini,aksi halde burnuna enfes yanık kokuları geleceğini düşünüyorum.
Nacizane yanılıyor isem ve sen bunu yüksek vatlarda denedin ve sonuç aldıysan akım yolları ve direnç üzerlerindeki gerilim düşümlerini paylaşırsan memnun olurum.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
caglarm
DIY Audio Gurusu

İl: kocaeli
Meslek: Elektronik-Enstruman Tekn.

Okunmamış iletigönderen 400kg » 22 Şub 2013, 13:27

çağlar bey merhaba şimdi bu amfinin 24 volt simetrik beslemeli olanında geri besleme 50 ohm dirençle sağlanıyor bunda 330 ohm o yüzden aşağı yukarı aynı şey bence.
testlerimde geribesleme dirençlerini 2 tane 2w 150 ohm kullanarak yaptım şemadaki 2 tane 330 2w paralel yani 165 ohm 4w yapar daha uygun yani. bende yüksek seslerde bir sıkıntı yok dirençleri ısı olarak kontrol ettim gayet soğuklardı ama hafta sonu voltaj olarak da kontrol ederim saygılar.
400kg
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen caglarm » 23 Şub 2013, 03:17

400kg yazdı:çağlar bey merhaba şimdi bu amfinin 24 volt simetrik beslemeli olanında geri besleme 50 ohm dirençle sağlanıyor bunda 330 ohm o yüzden aşağı yukarı aynı şey bence.
testlerimde geribesleme dirençlerini 2 tane 2w 150 ohm kullanarak yaptım şemadaki 2 tane 330 2w paralel yani 165 ohm 4w yapar daha uygun yani. bende yüksek seslerde bir sıkıntı yok dirençleri ısı olarak kontrol ettim gayet soğuklardı ama hafta sonu voltaj olarak da kontrol ederim saygılar.

2 adet 150 R 2W ı paralel bağladınız ise bu demektirki 75R..+-50V besleme tam sürümde 45Vrms verir ise I=V/R... I=45/75...I= 0,6A eder..bununla birlikte kullanmanız gereken,ya da diğer değimle direnç üzerinde harcanan güç: P=VxI ...P=45x0,6...P=27W eder...bir mantık hatası yapmıyor isem hesap böyle olmalıdır.

Bunu sorgulama amacım kesinlikle kimseyi rencide etmek değildir.fakat kurgulanmış,yapılmış,çalıştırılmış ve canlı resimleri bu paylaşım sitesine konmuş bir devre okuyucular tarafından ÇALIŞIRLIĞI GARANTİ olarak değerlendirildiği için olabilecek herhangi bir hata/kazanın engellenmesi amaçlıdır.
Kullanıcı avatarı
caglarm
DIY Audio Gurusu

İl: kocaeli
Meslek: Elektronik-Enstruman Tekn.

Okunmamış iletigönderen meteor2011 » 23 Şub 2013, 15:11

merhabalar
öncelikle çalışmanız için sizi tebrik etmek ve güç konusunda bende bir tespitte bulunmak isterim. şöyleki;

hoparlörün 8 ohm olduğunu varsayarak (ki çıkış terminalinde en büyük gerilim bu durumda oluşacaktır) bu durumda 0.47ohm direnç ve çıkış transistörleri üzerinde oluşacak gerilim düşümünüde hesaba katarsak 46v tepe değerine, 33v rms efektif değerine sahip bir gerilim eldesi mümkün olacaktır.
bu gerilim aynı zamanda geri besleme devresi üzerinde yer alan (330/2:165 ohm ve buna seri 10ohm) toplam 175 ohm değerine sahip direncede uygulanacaktır.

bu direnc grubu üzerinden geçen akım ise 33/175:0,1886 A olacaktır. bu akımın direnç üzerinde oluşturacağı güç ise akımın karesixdirenç : güç formülünden 0,1886Ax0,1886Ax165ohm: 5,87w olacaktır 165 ohm direncimiz 2 tane 2w dirençten yani toplamda 4w güç lkaldıracak yapıya sahip olduğundan yetersiz kalmakla birlikte, ancak tam güç ile uzun süre dinleme durumu için sıkıntı yaratabilecektir.

saygılarımla
Kullanıcı avatarı
meteor2011
Yeni Üye

İl: ankara

Okunmamış iletigönderen 400kg » 24 Şub 2013, 00:14

güzel tespit teşekkürler :)
ben şemaya 330 ohm olan dirençleri 3w yazacaktım fakat piyasada 3 watt kolay kolay bulunmuyor yerine 5w taş direnç veriyorlar bu dirençler bobin etkisi yapıyo geribeslemede sıkıntı yapar onun için 2w yazdım. 3w bulabilirseniz çok daha güzel tabi.

saygılarımla
400kg
DIY Audio Takipçisi

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen 400kg » 24 Şub 2013, 00:18

caglarm yazdı:
400kg yazdı:çağlar bey merhaba şimdi bu amfinin 24 volt simetrik beslemeli olanında geri besleme 50 ohm dirençle sağlanıyor bunda 330 ohm o yüzden aşağı yukarı aynı şey bence.

2 adet 150 R 2W ı paralel bağladınız ise bu demektirki 75R..+-50V besleme tam sürümde 45Vrms verir ise I=V/R... I=45/75...I= 0,6A eder..bununla birlikte kullanmanız gereken,ya da diğer değimle direnç üzerinde harcanan güç: P=VxI ...P=45x0,6...P=27W eder...bir mantık hatası yapmıyor isem hesap böyle olmalıdır.

Bunu sorgulama amacım kesinlikle kimseyi rencide etmek değildir.fakat kurgulanmış,yapılmış,çalıştırılmış ve canlı resimleri bu paylaşım sitesine konmuş bir devre okuyucular tarafından ÇALIŞIRLIĞI GARANTİ olarak değerlendirildiği için olabilecek herhangi bir hata/kazanın engellenmesi amaçlıdır.

çağlar bey onu demek istemedim hani ikii tarafta geribesleme direnci var ya (pozitif ve negatif geribesleme ) ben iki tara fa da 1 tane 150 ohm taktım onu demek istedim neyse. arkadaş gerekli hesaplamayı yapmış zaten. bununla uğraşmayı bıraktım başka bir şey denemek istiyorum ben nasip olursa bakalım
400kg
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen 400kg » 24 Şub 2013, 00:33

bu amfiyi benim için cazip yapan noktası mükemmel konfigürasyona sahip olması.
girişi jfet bu yüksek giriş empendansı sağlıyor 10ma akımı var standart devreler 2 ma yı geçemiyo
vas katı yaklaşık 30 ma akımla çalışıyo(standart devreler 5 ma yı geçmez) ve mosfet olduğundan osilasyon yapmıyo compenzation kapasitelerine gerek yok yani .
driver katına gerek olmadan direk bjt transistör sürebiliyor (driver li versiyonlarını da denedim bu yapı daha kararlı)
tek dez avantajı biası yavaş yavaş tepe yapıyor ve soğutucu ısındıkça biraz düşüyor ve sabit kalıyor sürekli aynı kalması için çok uğraştım ama olmadı (bu tabi sorun sayılır mı bilmiyorum da f5 yapısı böyle f5 de de böyle olduğunu düşünüyorum ama denemedim )
400kg
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen hamist » 24 Şub 2013, 01:03

400kg yazdı:bu amfiyi benim için cazip yapan noktası mükemmel konfigürasyona sahip olması.
girişi jfet bu yüksek giriş empendansı sağlıyor 10ma akımı var standart devreler 2 ma yı geçemiyo
vas katı yaklaşık 30 ma akımla çalışıyo(standart devreler 5 ma yı geçmez) ve mosfet olduğundan osilasyon yapmıyo compenzation kapasitelerine gerek yok yani buda çok yüksek slewrate sağlıyor.
driver katına gerek olmadan direk bjt transistör sürebiliyor (driver li versiyonlarını da denedim bu yapı daha kararlı)
tek dez avantajı biası yavaş yavaş tepe yapıyor ve soğutucu ısındıkça biraz düşüyor ve sabit kalıyor sürekli aynı kalması için çok uğraştım ama olmadı (bu tabi sorun sayılır mı bilmiyorum da f5 yapısı böyle f5 de de böyle olduğunu düşünüyorum ama denemedim )

Termal kompanzasyonun yüksek bias akımlarında stabilzasyon sorunu neredeyse kaçınılmaz.
Bu nedenle termal kontrol yerine 25 derecede kalabilecek soğutucu ya da akım regulasyonu
şart oluyor.

Bu devrenin düşük bias akımı ile söz konusu dirençlerin güçleri yüksek tutularak b class çalışması
daha makul gibi.
Öte yandan yüksek slew rate değerlerini kontrol altında tutmanın zorluğundan kaynaklanacak
tweeter yanmalarını göz önüne almak gerekir.

Ben 35W a class 1000V/uS (40V 40nS) slew rate ölçtüğüm devremi
dinleme modu için 200V/uS ye indirdim.
Zira 1000V/uS karşılığı 10MHz gibi frekanslar ihtimalidir,
ki bu frekanslar aynı zamanda çıkış transistorlerini gereksiz ısılara da
taşır ve termal kontrol de bu frekanslarda çaresiz kalabilir.
Bu nedenle ben akım kontrolunu a class için olmazsa olmaz kabul ediyorum.

Ayrıca, devrenizi mutlaka kare dalga ile sürüp scope ile gözlemlemelisiniz,
orada over-shot oluşuyorsa, bu, devrenin THD değerlerinin olumsuzluklarından
söz eder ve çözümü kompanzasyon gerektirir.

Selamlar...
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen 400kg » 24 Şub 2013, 02:40

Hamit bey merhaba
biası 900ma da da denedim fakat amfi ilk başta 1.2a gibi bir değere çıkıyo soğutucu ılıyınca 900ma civarına iniyo bu yüzden 200ma da karar kıldım.
transistör ısılarına gelince normal sevyedeler tweeter yakma olayı osilasyon yapmadıkça görmedim ben . zaten öyle bir durum olsa nelson f5 e compenzation kapasiteleri koyardı.
Kare dalga olayına gelince sinyal jenaratörüm yok benim ama simulasyonda gayet düzgün kare dalgası.
400kg
DIY Audio Takipçisi

Sonraki

Projeleriniz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir