Sinüs Sinyal Jenaratör Kuvetlendirme

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Sinüs Sinyal Jenaratör Kuvetlendirme

Okunmamış iletigönderen birgitay » 10 Mar 2014, 18:17

Elimde özel bir entegreden 0-22khz parazitsiz bir osilatör var. Ve besleme gerilimi 12volt simetrik değil. Yalnız Dar Band Preamp bile bu değere göre çok yüksek frekans. O yüzden böyle birşey aramıyorum. Normal Ses frekans aralığı bir osilatör ama bir nevre Power Amplifikatör'de bu Osilatör'ü Kuvvetlendirmem için Preamplifikatör lazım. 741'l ibr devre var ama güvenmiyorum. Daha kurmadan sizinde böyle uğraştığınız bir devre var ise onu yapabilirim.
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Ynt: Sinüs Sinyal Jenaratör Kuvetlendirme

Okunmamış iletigönderen onursal » 10 Mar 2014, 23:29

XR2206 mı o entegre :D
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen birgitay » 11 Mar 2014, 01:37

Icl8038 . Xr2206'da frekans yükseldikçe biraz bozuluyor.
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 12 Mar 2014, 15:20

Araştırayım o devreyi.
Kaynak bulursam dönerim.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen birgitay » 12 Mar 2014, 20:39

Unbalance / Balanced Converter düşündüm. Sinüs'ü tam yansıtarak Amplifkatör'e girmeyiama bu seferde Balans'lı çıkışın birisi Şaseye denk geliyor , Sinüs yine bozuluyor. Normal kaliteli Preamp bunu nasıl yansıtabilir araştırıyorum bende.
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 12 Mar 2014, 23:43

İnternetten bulduğum şöyle bir uygulama var ancak test etmedim.
Resim
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen birgitay » 13 Mar 2014, 00:24

Ben siz paylaşmadan önce , bunun açıklamasını yaptım. Dengesiz giriş vede dengeli bir giriş. Bu tam Faz tersleyici bir devre. Yani , İki tane Amplifkatör köprü bağlanır . Zira bu devre asıl olarak uygulanabilir ama , benimde Icl8038 tek kaynaktan besleniyor simetrik değil. Yani tek kaynaktan Tam sinüs etmek biraz zor ama kutuya monte ettim işte maalesef :)
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 13 Mar 2014, 01:31

birgitay yazdı:Ben siz paylaşmadan önce , bunun açıklamasını yaptım. Dengesiz giriş vede dengeli bir giriş. Bu tam Faz tersleyici bir devre. Yani , İki tane Amplifkatör köprü bağlanır . Zira bu devre asıl olarak uygulanabilir ama , benimde Icl8038 tek kaynaktan besleniyor simetrik değil. Yani tek kaynaktan Tam sinüs etmek biraz zor ama kutuya monte ettim işte maalesef :)

Cahal civelek arkadaşım :D
Bir opamp hem split hem de single gerilimle çalışabilir. Tek gerilimle çalışma temel olarak voltajın tam olarak ikiye bölünmesi ile referans gerilimi belirlenir. Ee sen de tek gerilimini tam olarak ikiye bölebilirsin. (Nihayet iki adet direnç)
Girişleri vede çıkışları birer kondansatörle kuple edersen oldu sana tek kaynaktan beslemeli bir opamp.
Haa olmadı mı, uğraşmak istemiyormusun al sana eskilerden kalma iyi bir opamp.
LA3160 adı ile anılan bu entegre zamanında oto teyplerinde çok hizmet vermiştir. Tek kaynaktan rahatlıkla beslenebilmektedir. (İçerisinde regülatör vardır) Al bunlardan birkaç tane istediğin gibi modifiye et ve kullan.
Elbette bir sinyal jeneratörü devresi olduğu için sinüsün temiz olması istenmektedir. Bunun için önermiş olduğum opampın devresini ve kullanılan malzemeleri kaliteli seçmen yeterli olacaktır.
Yok o da olmadı dersen sana kaliteli tek kaynak beslemeli opamplar da önerebilirim. Ancak zor bulunuyor ve ecik bahalılar.
http://www.ti.com.cn/cn/lit/ds/symlink/lt1013.pdf
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen birgitay » 13 Mar 2014, 02:03

Vallah'a o değilde buradan bakınca gözüken tek şey bilinememezlik Onur bey abicim . Neden mi ;

Opmap'ın çıkışlarında Yetişme hızı yada Empedans olayı , kalite yada besleme ile ilgili sorun yaşamıyoruz. Zira Frekans aralığı zaten Auido olarak belirttik. Ama 741 ile yapılan çalışmamda , çıkış gücünün yeterki olmadığını gördüm. Tek kaynak vede çift kaynakta olay aynı yere çıkmaz. Çünkü Entegre'ye verilen besleme gerilimi 12 volt. Diğer besleme 2x15 volt yani tam Saturasyon. Entegre'nin max. verimi ile çalışacak. Ancak buna göre bizim istediğiniz verimi verebilir . Bir nevi giriş katındaki gelen Osilatörü entegre kazancı kadar yükseltip , Power Amplifkatör'de yetecek ama , Entegrem 12 volt. Yani Single . Hem Smps trafosuna 2x12 volt tekrar sarmam lazım bu devreyi beslemek için. Yada Amplifikatör Beslemesinden alınır ama , dirençlerle bu sefer ayarlanmak isteyecek yani kutuda yerim kalmadı.... Buna nazaran Kazancı yüksek ve Frekans yükseldikçe çıkışı bozmayan devre lazım. Icl8038'in iç yapısı gibi düşünebilir .
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 13 Mar 2014, 02:23

Ne kadar kazanç istediğine bağlı.
Ama ne kadar da olsa ben burada sadece gerilim kazancından bahsettiğini düşünmüyorum. Akım kazancı da senin için önemli olsa gerek. Çünkü bir sinyal jeneratörünün çıkışından hadi hadi istesek 4-5V isteriz.
Bahsetmiş olduğum LA3160 entegresi 4 Kohm çıkış empedansı için peak to peak 4V gerilim verebilme kapasitesindedir. Eğer çıkış empedansın kurtarmıyorsa iki adet komplementer bağlanmış transistör ile destekleyebilirsin. İyi bir match ile sinüsün tüm meselelerini halledebilirsin.
Hatta şöyle abuk bir öneride bulunayım :D
İnternette yayınlanmış ve çok kaliteli kulaklık kuvvetlendiricileri senin işini çok iyi görecektir.
Düşük çıkış empedansı. Takribi 32 ohm. Her türlü devreyi sürecek kapasitede.
Yüksek çıkış kazancı ve gerilimi.
Düşük distorsiyon.
Bence biraz düşün. Bu iyi bir teklif. :mrgreen:
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Projeleriniz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir