Sinüs Sinyal Jenaratör Kuvetlendirme

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Ynt: Sinüs Sinyal Jenaratör Kuvetlendirme

Okunmamış iletigönderen birgitay » 13 Mar 2014, 03:09

Opa2134 var . Onu zaten düşündüm. Empedans olarak , kulaklıları çalıştırğına göre 16 ohm yada 32 ohm iyi bir çıkış. Ancak 741'in çıkışına Transistör bağlasam Sinüs'ü bozarmıyım diye düşünüyorum. Skop elimde olmadığından test yapamıyorum . Belki İsis'te Sumule edilebilir.
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen onursal » 13 Mar 2014, 03:27

birgitay yazdı:Vallah'a o değilde buradan bakınca gözüken tek şey bilinememezlik Onur bey abicim . Neden mi ;

Opmap'ın çıkışlarında Yetişme hızı yada Empedans olayı , kalite yada besleme ile ilgili sorun yaşamıyoruz. Zira Frekans aralığı zaten Auido olarak belirttik. Ama 741 ile yapılan çalışmamda , çıkış gücünün yeterki olmadığını gördüm. Tek kaynak vede çift kaynakta olay aynı yere çıkmaz. Çünkü Entegre'ye verilen besleme gerilimi 12 volt. Diğer besleme 2x15 volt yani tam Saturasyon. Entegre'nin max. verimi ile çalışacak. Ancak buna göre bizim istediğiniz verimi verebilir . Bir nevi giriş katındaki gelen Osilatörü entegre kazancı kadar yükseltip , Power Amplifkatör'de yetecek ama , Entegrem 12 volt. Yani Single . Hem Smps trafosuna 2x12 volt tekrar sarmam lazım bu devreyi beslemek için. Yada Amplifikatör Beslemesinden alınır ama , dirençlerle bu sefer ayarlanmak isteyecek yani kutuda yerim kalmadı.... Buna nazaran Kazancı yüksek ve Frekans yükseldikçe çıkışı bozmayan devre lazım. Icl8038'in iç yapısı gibi düşünebilir .

Bir şeye dikkatini çekeyim dostum :idea:
Bu tür yapmayı düşündüğün aletler ölçü aleti sınıfına girmektedirler. Sen ise SMPS den bahsetmişsin. :mrgreen:
Ben olsam bir sinüs üreticisinde böyle bir güç kaynağı kullanmazdım.
Herkes tarafından basitçe anılan bir RIAA pre-amplifikatörün gürültü seviyesini 6dbm daha aşağılara çekebilmek için yapmış olduğum regülatöre bak :)
Resim
Kazara bulabildiğim LOW-ESR kondansatörler de olmasa hala uğraşıyor olacaktım.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen birgitay » 13 Mar 2014, 12:34

Allah'ım yaw :D Abi Regülatör'den bahsediyorsunda , sonuçta Smps'lerde gerilim tamamen Yüksek Frekans olduğu için yani , Trafo ile yapılan 50hz'lik doğrultaktan çok çok iyi. Yalnız , Smps'lerdeki Pazaritlen'me Ters Emk'dan bahsediliyor. Primer Bobin'leri genelde indüklendiği zaman , çok yüksek gerilimlere çıkıp kendi bünyesine parazit bulaştırabiliyor. Metal Dedektör yaparken bu işten kurtulmak için çok kaliteli , Opto,cuplör kullanmıştık ..... Ama sorunun net cevabı ise Smps'de yapılan regülatör'lerden lm317 ile ilgili bir devreyi asla ihmal etmem. Çünkü giriş gerilimi Max. 40 volt. 78xx serileri ise Osilatör'ü vs. ıvırı zıvırı olduğu için Drop voltajından yukarı verildiği zaman parazitlenme Aşikar oluyor. Ve tabiki yüksek frekanslarda kural olarak tampon kondasatörleri bilhassa çok önemli bir iş. Ama frekansımız max20khz'de olsa kural yine geçerlidir. Ben ise şöyle bir devre buldum ;
20khz'e kadar bozulma olmadığı yazıyordu. Bir nevi bu devreyi çok titiz kurarsam sanırım Power Amplifikatör'ü çalıştırabilirim.
Eklentiler
1Hi-Fi-Phono-Preamp-circuit-using-TL072.gif
1Hi-Fi-Phono-Preamp-circuit-using-TL072.gif (5.16 KiB) 1205 defa görüntülendi
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 13 Mar 2014, 15:08

Sen bilirsin gurban :D
LM317 nin PSRR değeri 80db olsa da darbeli sistemlerde ne kadar gürültü elimine eder bilemem.
Sonuçta bir sinyal jeneratörü yapıyorsun. Ürettiğin sinyaller SAF ve temiz olmalıdır.
Devrenin karakteristiğini ve yapım tekniğini sen belirlersin.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen birgitay » 13 Mar 2014, 15:45

Power Supply Shunt Regülated. Demek istedin sanırım abi. Ama Lm317'nin içinde köprü bir çalışma yok çalışan bir maddeyi , kendi diğer aynı madde ile regüle etmek anlamına geliyor. Srpp'lerdede öyle. Lamba'lı yükselteçlerde kullanıyorum onu.... Ama bu 20khz ya.
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 13 Mar 2014, 17:05

Yoh onu demek istemedim :)
PSRR yani Power Supply Ripple Rejection. Türkçe meali Güç kaynağındaki ripple reddetimi.
Seni güç kaynağın switch mode olduğu için daimi bir darbe mevcuttur. Bu darbeler 80KHz te olsa bir audio devresinde ciddi sorunlara sebebiyet vermektedir. Bu sorunların aşılması ise çok ciddi filtre devreleri ile mümkündür ki bu devreler öyle kolay yapılabilecek devreler değildir. Üstelik te kullanılması gereken elemanlar oldukça pahalıdır.
En azından LM317 nin 80db lik PSRR değerine ulaşabilmek için girişte 10-20 tane kondansatör kullanmak gereklidir :lol:
Üstelik bu belirtmiş olduğum 80db lik PSRR değeri her LM317 için geçerli değildir. Commercial tip LM317 lerde bu değer 60db dir. Belli koşullarda bu değeri 75db ye çekebilmektesin.
Resim

Bak adamın birisi low noise power supply yapmış :shock:
Resim

Bu yüzden switch mode güç kaynakları analog ses devrelerinde kullanılmaz. Eğer kullanılacaksa belli prosedürlere bağlıdır.
Basit bir 4-5VA transformatör ve uygun bir regülatör bence bu tür devrelerde daha iyi sonuç vermektedir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen birgitay » 13 Mar 2014, 19:11

Dalgalan'maktan baksediyorsunuz. Ama şu var Burada Kondansatör Filtre'leri , Pik gerilimlerinde dalgalanma olur diye düşünüyorum. Zira , Akımın geçtiği yerlerde Kondasatör uyguluyorum. Neden A Class Amplifkatör'lerde , Pic'leri karşılamak için genliğin bozulmaması sağlanıyorsa burada onu demek istemiştiniz. Yani Sinüs'ün tam bozulması için ancak Amplifkatör Filtre'sini çok iyi yapmak gerekir.
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen birgitay » 13 Mar 2014, 19:15

Datasheet'te 60db'de 120hz'de Dalgalanma olur denmiş. 60db. Demek iyi bir güç demek. 1,5 Amper'i vermesinin sebebide ondan kaynaklanıyor. Ama bizim Akım'la işimiz yok değil mi ? :D
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen birgitay » 16 Mar 2014, 15:50

Şöyle bir sorun oluştu , Smps ile yaptığım Amplifkatör yükselteç'in Şasesi ile Ayrı beslediğim Icl8038'in Şasesi birleşince Frekans sapıtıyor. Bununla uğraşıyorum .... Smps'den sarkan parazit sanırımEntegre'yi Bloke ediyor.
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen birgitay » 17 Mar 2014, 13:46

Smps'deki gereksiz Parazit2leri bastırıcı Bobin'ler kullanarak sorunu hallettim . Şuanda Sinyal hiç karışmıyor. Ama uğraşmaya değdi.
Eklentiler
SNV80247.JPG
SNV80248.JPG
birgitay
DIY Audio Gurusu

Önceki

Projeleriniz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir