HQ RIAA preamplifikatör.

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

HQ RIAA preamplifikatör.

Okunmamış iletigönderen onursal » 07 Haz 2013, 15:59

National firması tarafından yayınlanmış LM833 entegresi ile yapılmış bu uygulamayı modifiye ederek yaptığım çalışmayı sunuyorum.
LM833 entegresi her ne kadar bu proje için kullanılmış olsa da daha iyi frekans responsu ve daha iyi gürültü için LM158 askeri tip entegreyi tercih ettim. Haliyle devre elemanlarında az da olsa modifiye yapılmıştır.

Devre kartının bitmiş haldeki alttan görüntüsü.
Resim

Devre kartının bitmiş haldeki üstten görüntüsü.
Resim

Devrenin kutulanmış hali.
Resim

Yapılan testlerde çok iyi frekans karakteristiği, oldukça tatminkar S/N oranı ve verilerde verilmiş olan THD değerine ulaşılmıştır.
Devrede özel olarak, iğne yuvarlanma etkisine karşı IEC düzeltilmesi yapılmış olup 20KHz lik okuma eğrisine birebir ulaşılmıştır. Devrenin band genişliği yüksek tutulduğu için 35KHz bandında bile tatminkar sonuç görülmüştür.

Devreyi yapacak arkadaşlara her türlü destek sağlanacaktır.
Ayrıca devrenin bitmiş hali ile isteyene uygun ücretle gönderilir.
Eklentiler
AN-LM833.pdf
LM833 NATIONAL PDF
(322.59 KiB) 632 defa indirildi
En son onursal tarafından, 17 Haz 2013, 14:39 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Ynt: HQ RIAA preamplifikatör.

Okunmamış iletigönderen YunusGür » 07 Haz 2013, 22:48

Baskı devre ve lehimlere işleri çok başarılı. Elinize sağlık.
Sesi ve kalitesi mükemmeldir o konuda hiç şüphem yok :)
YunusGür
Yeni Üye

İl: Antalya

Okunmamış iletigönderen onursal » 07 Haz 2013, 23:03

YunusGür yazdı:Baskı devre ve lehimlere işleri çok başarılı. Elinize sağlık.

Sence malzeme kalitesi önemli değil mi? :evet:
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen YunusGür » 07 Haz 2013, 23:07

onursal yazdı:
YunusGür yazdı:Baskı devre ve lehimlere işleri çok başarılı. Elinize sağlık.

Sence malzeme kalitesi önemli değil mi? :evet:

Elbette malzeme kalitesi de önemli.
Benim anfi çalışmalarımda başıma bela bir konu malzeme kalitesi. Kolay bulunmuyor kaliteli olanlar.
YunusGür
Yeni Üye

İl: Antalya

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 08 Haz 2013, 11:26

Askeri tip malzemeleri nereden bulabiliriz.? (Sanırım bu malzemeler üretim bandından çıkarken tasnif ediliyor.)
Askeri tip olanlar 1. kalitede ise bizim piyasadan aldıklarımız kaçıncı kalitededir?
Bir arkadaşım hurdalıktan çıkma askeri bir aletten sökülmüş transistör getirmişti. Altın renkli bir 2N3055! Ama bacağı kopuktu. Ben onu anahtarlık yapıp kullanmıştım.:)

Kart çok güzel olmuş. Düzenlemeden sanatsal bir zevk aldım:)
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Okunmamış iletigönderen onursal » 08 Haz 2013, 13:44

Bedri® yazdı:Askeri tip malzemeleri nereden bulabiliriz.? (Sanırım bu malzemeler üretim bandından çıkarken tasnif ediliyor.)
Askeri tip olanlar 1. kalitede ise bizim piyasadan aldıklarımız kaçıncı kalitededir?
Bir arkadaşım hurdalıktan çıkma askeri bir aletten sökülmüş transistör getirmişti. Altın renkli bir 2N3055! Ama bacağı kopuktu. Ben onu anahtarlık yapıp kullanmıştım.:)

Askeri tip malzemelerin ne olduğunu bilirseniz bulmanız daha kolay olacaktır. Benim devredeki örnek. LM158, Askeri tip. LM258, sanayii tipi. LM358 Ticari tip. Bu üç entegre de çalışma karakteristikleri aynıdır. Ancak.
1 MILITARY CLASS: Askeri tip. Oldukça düşük tolerans eşiğinde ve çalışma sıcaklığı -55 +125'C aralığındadır.
2 INDUSTRY CLASS: Sanayii tipi. Uygun tolerans eşiklerinde ve çalışma sıcaklığı -25 +85'C aralığındadır.
3 COMMERCIAL CLASS: Ticari tip. Belli tolerans eşiklerinde ve çalışma sıcaklığı 0 -70'C aralığındadır.
Diğer componentlerin incelenmesi doğrultusunda genel yapım kalitesi tolerans ve ısıl değerlerine bakıldığında hangi sınıfta kullanılabileceği zaten belli olmaktadır.
Resim
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hamist » 08 Haz 2013, 21:21

onursal yazdı:
Bedri® yazdı:Askeri tip malzemeleri nereden bulabiliriz.? (Sanırım bu malzemeler üretim bandından çıkarken tasnif ediliyor.)

Askeri tip malzemelerin ne olduğunu bilirseniz bulmanız daha kolay olacaktır. Benim devredeki örnek. LM158, Askeri tip. LM258, sanayii tipi. LM358 Ticari tip. Bu üç entegre de çalışma karakteristikleri aynıdır. Ancak.
1 MILITARY CLASS: Askeri tip. Oldukça düşük tolerans eşiğinde ve çalışma sıcaklığı -55 +125'C aralığındadır.
2 INDUSTRY CLASS: Sanayii tipi. Uygun tolerans eşiklerinde ve çalışma sıcaklığı -25 +85'C aralığındadır.
3 COMMERCIAL CLASS: Ticari tip. Belli tolerans eşiklerinde ve çalışma sıcaklığı 0 -70'C aralığındadır.
Diğer componentlerin incelenmesi doğrultusunda genel yapım kalitesi tolerans ve ısıl değerlerine bakıldığında hangi sınıfta kullanılabileceği zaten belli olmaktadır.
Resim

Askeri tip malzeme henüz bizdeki diy ortamına çeşitli nedenlerle girmemiş olmasına rağmen,
en kaliteli ve bu alan için özel üretildiği için bulunabildiğinde bir çok sorunu aşmak için kesin
yol olduğu da muhakkak.

Bir anektod ekleyeyim bu vesile ile.
Çalıştığım sektorde sıkça kullanılan bir strain gauge referanslı bir devrede aslı 4x741 olan HA4741-III kullanılıyordu.
Evet bakıldığında bildiğimiz 4x741, ama kazın ayağı öyle değildi.
Zira o yıllarda bilgi yetersizliği ve piyasa şartları nedeni ile yerine LM4741 ve muadili hangi opamp. denendiyse
sonuç hep aynı oldu.
Devrede alçak ve yüksek frekanslı bir çok osilasyon...
İnternet gelip de araştırma imkanı bulunduğunda görüldü ki,
kazın ayağında kolay yüzebilmesi için perde varmış...
:)

Bir başka not:
Bir SAE pro. Q , gain, low ve high frekans ayarları olan bir prea. denemiştim yine 80 li yılların ortalarında.
Devrede 4x741 kullanılmış olması işime gelmişti, ama o yıllarda nereden bilinirdi elektronik malzemenin
kalite sınıfları vardı.
Devre çalıştı, iyi de çalıştı aslında, ama high frekans high gain noktasındaki dip gürültüsü olmamalıydı
ve elbette orijinal devrede olsaydı adamları topa koyup aya gönderirlerdi.

Selamlar...
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen onursal » 08 Haz 2013, 22:00

Ticari sınıf bir ürün 1 TL ise askeri sınıf ürün 5-10 katı pahalı olabilmektedir.
Bu değerler abartılı gibi görünse de bazı değerlere ulaşabilmek için oldukça gereklidir.
Benim devrede bu gibi örnek componentler mevcuttur. Kullanılmakta olan bazı kondansatörler ticari sınıf gibi görünse de aslında endüstriyel sınıftadır. Tolerans değeri oldukça düşük ve özellikle ısı değişimlerinde bu değerin değişmemesi de gereklidir.
Siz elektronikle içli dışlı olan arkadaşlara zaten detaylı anlatmak gereksizdir :mmm:
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Projeleriniz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir