RAS Preamp II

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

RAS Preamp II

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 01 Arl 2009, 02:40

Şİmdi bu başlık nereden çıktı diyeceksiniz. Doğru bir başlık çünkü RAS Preamp "The Original" henüz yayınlanmadı. Baskılı devreleri hazır olunca o da yayınlanacak. Bu devre sitemizde yayınlanan Nico Ras'a ait "Düşük Harmonik Distorsiyonlu, Yüksek Dinamikli Ön Yükselteç" başlıklı projedir.
Uzun zamandır yapmak istiyordum ve bugün onu da yaptım (gibi). Prototip baskılı devre yapmıştı bir arkadaşım, ancak alt ve üst yüzler birbiri ile yer değiştirmiş. Düzeltilmesi çok uzadı ben de dayanamayıp artık yaptım, ayna ters olmayınca alt ve üst yüzün yer değiştirmesi çift taraflı tasarımlarda sorun olmuyor.

Küçük bir devre kartı ama lehimlemesi oldukça zaman aldı, bir yandan da kontrolleri yaptım. Sadece 470nF değerinde çok katlı seramik kondansatör eksiğim varmış, elimde polyester kaliteli marka var ama baskılı devrede çok dar yer ayrılmış. Tek katlı plaket olsa açardım birer delik ama işte delik içi kaplamalı felan olunca baskılı devreye kıyamadım.
11.JPG
11.JPG (155.14 KiB) 2111 defa görüntülendi

Sitede yayınlanan devrede gözüme sorun ilişmedi, transistör bağlantılarını dikkatlice kontrol ederek montajı tamamladım. Tüm dirençler metal film, farklı markalarda ama hepsini seçerek aldım. Yeşil renkli olanlar Alman malı daha kaliteli, bakalım ses ne nasıl olacak.
12.JPG

Eşleme yapmadım bu devrede, sadece transistörleri aynı çubuktan sırayla birbirini takip edecek şekilde sağ ve sol kanallara lehimledim. Yeni üretimlerin kalitesi birbirine çok yakın olacağından böyle bir kısa yola başvurdum. Sonuçları ölçümlemek için ayrıca bir çalışma yapacağımdan önemli olan devreyi çalıştırmak deyip kısa geçiyorum. Sadece besleme kondansatörü olarak kullandığım 2x4700µ/63V standart ECR serisi Hitano kondansatör yerine daha kaliteli "Audio Grade" besleme kondansatörleri kullanılabilir.
14.JPG
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Ynt: RAS Preamp II

Okunmamış iletigönderen mfethi » 01 Arl 2009, 02:56

Sayın hocam;

Bu başka bir proje mi? Yoksa daha önce forumda "Düşük Harmonik Distorsiyonlu, Yüksek Dinamikli Ön Yükselteç" adı altında yayınlanan proje mi? Şema vermediğiniz için anlayamadım.

Eğer o proje ise, ben bunu yapmıştım ve yerleşim planında hata vardı. Hatta sizinle yazışmıştık. Düzeltilmesi gereken yeri fotoğraflarıyla anlatmıştım.

Burada:
projelerimiz-f44/dusuk-harmonik-distorsiyonlu-yuksek-dinamikli-yukseltec-t458-30.html

Eğer o proje değilse mesajımı silebilirsiniz.

Emeklerinize sağlık, kolay gelsin.
mfethi
DIY Audio Takipçisi

İl: Ankara
Meslek: Serbest

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 01 Arl 2009, 12:20

Yok yahu proje aynı proje, aslında daha temiz bir başlık açıp şu yorum robotundan kurtulayım demiştim.

Bu bayramı lehimleme bayramı ilan ettiğimden biraz hızlıca yaptım devreyi ve açıkcası bittikten sonra gözden geçireyim de hataları ayıklayayım diyordum. Ama tıpkı belirttiğiniz gibi Q5 ve Q6 yer değiştirmeli, konumları aynı kalmak şartıyla. Bu inanılmaz zaman kazandırdı bana, teşekkür ederim. İyi oldu buradan referans verdiğiniz, aslında sizin yorumlarınızla birleştirip bir başlık altında toplarsak bundan sonra yapacak arkadaşlara da kolaylık olur.

İleri de çift taraflı baskılı devreleri tek taraflı hale getirerek daha kolay imal edilebilecek versiyonları mı yayınlamalı yoksa çift yüzlü PCB yaptırıp topluca mı böyle birşeye kalkışsak bilmiyorum. Biraz da gençlere iş düşüyor artık:)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 07 Arl 2009, 12:47

Devrenin montajı bitti nihayet. Lehimleme biraz uğraştırdı, lehimleme noktaları biraz zor lehim aldı bir kısmında.

Henüz çalıştırmadım, artık akşama kaldı. Ama son hali resimde görülmektedir. Bu arada müjdeyi vereyim, devrenin Linkwitz seçicisi olmayan, Lintwitz hep seçili konumda olan ve tek taraflı versiyonunu Nico gönderdi. Ben yaparım diyordum ama benm düşünce süremde Nico hazırlayıp gönderdi. :)

Yani artık evde kolayca baskılı devre üretip yapılabilecek hale geldi. Tabiki transistör seçme, malzeme kalitesi halen çok önemli, ama baskılı devre belimizi bükmez artık.
raspre2.JPG
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen N5K3G » 07 Arl 2009, 14:01

Çok profesyonel görünüyor dıy değilde seri banttan çıkmış gibi. Ellerinize sağlık.
Kıvanç GÜMÜŞLER
N5K3G
Yeni Üye

İl: Rize
Meslek: İşletmeci

Okunmamış iletigönderen e_cag » 07 Arl 2009, 14:44

Aslında, site anasayfasındaki şık görünüm için iki yüzlü kartı toplu yaptırsak güzel olur... :) Ben de isterim o zaman bir tane yapmayı. Tek taraflı kart içinse, toplu yaptırmazsak ben isteyenlere kart desteği sağlarım yine.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen mfethi » 30 May 2010, 00:30

hoparlör yazdı:devrenin Linkwitz seçicisi olmayan, Lintwitz hep seçili konumda olan ve tek taraflı versiyonunu Nico gönderdi. Ben yaparım diyordum ama benm düşünce süremde Nico hazırlayıp gönderdi. :)

Linkwitz için ben basit bir yol buldum. Knobu kutunun arkasında kalacak şekilde bir komutatör (adı aklıma gelmiyor) bağladım. Denedim ama henüz kutulamadım. Yaptığım preamplilerin en kalitelisi bu.

Ayrıca benim yaptığım devrede sağ-sol kanal arasında eşitsizlik vardı. Transistörleri match etmemiştim. Amplinin balans potuyla dengelenebiliyordu. Kazanç dirençleri olan R4 ve R104 (4K7) yerine çok turlu mini potlardan lehimleyerek bu dengesizliği aştım.

Hocam siz devreyi denemediniz mi? Hakkında yazacaklarınız vardır.
Eklentiler
DSCF6525.jpg
DSCF6525.jpg (104.48 KiB) 1688 defa görüntülendi
DSCF6522.jpg
DSCF6522.jpg (73.11 KiB) 1688 defa görüntülendi
mfethi
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 01 Haz 2010, 21:35

Maalesef henüz deneyemedim :(

Ama yakındır, birkaç gündür etrafı toparlamakla meşgulüm, zaman yok ama sonrasında çok daha verimli çalışabileceğim. Sıcakları saymazsak.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen mfethi » 02 Haz 2010, 19:39

Öncelik RAS32'nin değil mi hocam?
mfethi
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 05 Haz 2010, 19:35

Evet öyle, neyse, devreyi bile kaldırmışım, işleri bitirip başlamak lazım yarım kalan projelere.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • 12ax7 preamp
    1 ... 4, 5, 6Eklenti(ler) gönderen scarab » 30 Nis 2010, 23:47
    51 Cevaplar