PCB kesme makinam

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

PCB kesme makinam

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 27 May 2012, 18:16

Eveet arkadaslar yaklasık iki haftalık bir calısmanın sonucunda nihayet pcb kesme makinamı bitirdim.Simdi boyle bir seye gerek varmı ki nasılsa falcata,testere vs gibi aletlerle de kesilebilir diye dusunebilirsiniz lakin benim biraz simetri takıntım var ustelik dier arac gerecle kesim yapılırken bir takım olumsuzluklarda meydana geliyor.Simdi biraz makinamızdan..!!! bahsedelim.
1 adet dikis makinası motoru,bir adet dremel testeresi(ince ve saglam),iki adet rulman ikiadet triger disli ve birtane de triger kayısı ve evden temin ettigim bilimum uydurma gerecler.Tabi sizler birazdaha prifesyonel yardım alarak daha saglıklı birseyler yapabilirsiniz resimlerden de anlasılacagı uzere testere grubunun montelendigi bolum biraz karmasık fakat yaptıgım denemelerde gayet guzel ve sorunsuz calıstı.Hızlı capaksız duz ve puruzsuz bir kesim yapılabiliyor.Neyse lafı cok uzattım resimler ve bir video asagıda herkese kolay gelsin...
Bu da video :http://www.upload.gen.tr/d.php/www/0p9x9vru/SAM_0480.MP4.html
Eklentiler
SAM_0478.JPG
SAM_0476.JPG
SAM_0475.JPG
SAM_0474.JPG
SAM_0473.JPG
SAM_0472.JPG
SAM_0471.JPG
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

İl: KOCAELİ
Meslek: Genel Çırak

Ynt: PCB kesme makinam

Okunmamış iletigönderen dhan000 » 27 May 2012, 18:47

elinize sağlık... güzel olmuş ...
dhan000
DIY Audio Fanatiği

İl: adana

Okunmamış iletigönderen hamist » 27 May 2012, 19:35

Emeğinize sağlık böyle çalışmalar her zaman takdir edilmeli.

Epoxy kesmeyi denediniz mi?
Ben sadece epoxy kullanıyorum da.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 27 May 2012, 19:53

Yorumlar icin tesekkur elimde epoxy plaket olmadıgından henuz denemedim fakat onuda kesecegini dusunuyorum...
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

Kauçuk

Okunmamış iletigönderen irfankanisli » 27 May 2012, 20:11

Eline sağlık hocam.Çok güzel bir çalışma olmuş.Birebir aynısı benim de aklımdan geçiyordu.Ben metal kutu yerine tahtadan yapacaktım ama aldığım tahtayı yeni yaptığım amfinin kutusunda kullandım :roll: Rulman ve testere bir kenarda bekliyor :) Yaptığın kutunun metal olmasından ve rulmanların yataklanması torna ve freze gibi hassas aletlerde yapılmamasından kaynaklanan yoğun bir titreşim ve ses olduğunu tahmin ediyorum.Yanlış anlaşılmasın şu haliyle çok güzel ve gayet emek harcanmış.Sadece tavsiye olarak kutunun boş kısımlarını kauçuk ve benzeri bir mazlemeyle doldurabilirsen bir nebze olsun sesi emer, toklaştırır, seni ve komşuları fazla rahatsız etmez ;)
Kullanıcı avatarı
irfankanisli
Yeni Üye

İl: İstanbul
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 27 May 2012, 20:12

Harika olmuş tam bana lazım olan alet:D
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 27 May 2012, 22:37

irfankanisli yazdı:Eline sağlık hocam.Çok güzel bir çalışma olmuş.Birebir aynısı benim de aklımdan geçiyordu.Ben metal kutu yerine tahtadan yapacaktım ama aldığım tahtayı yeni yaptığım amfinin kutusunda kullandım :roll: Rulman ve testere bir kenarda bekliyor :) Yaptığın kutunun metal olmasından ve rulmanların yataklanması torna ve freze gibi hassas aletlerde yapılmamasından kaynaklanan yoğun bir titreşim ve ses olduğunu tahmin ediyorum.Yanlış anlaşılmasın şu haliyle çok güzel ve gayet emek harcanmış.Sadece tavsiye olarak kutunun boş kısımlarını kauçuk ve benzeri bir mazlemeyle doldurabilirsen bir nebze olsun sesi emer, toklaştırır, seni ve komşuları fazla rahatsız etmez ;)

Aynen tahmin ettigin gibi dostum ses biraz rahatsız edici fakat uzun sure calısmıyacagı icin pek fazla dert etmedim ayrıca yapacak arkadasların daha profesyonel yardım almaları gerektigini de belirttim yukarıda soyledigim gibi benimki biraz derme catma ve acele yapılmıs bir proje oldu.Simdilik boyle idare etmeye calısıcam vakit bulursam ses konusunda birseyler yapmaya calısırım artık...
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

Toplu İmalat

Okunmamış iletigönderen irfankanisli » 28 May 2012, 00:41

Bedri® yazdı:Harika olmuş tam bana lazım olan alet:D

Bedri hocam, forumdaki büyük çoğunluğun söylediği şey bu, tıpkı benim gibi :) Şu an için okuduğum üniversitede final dönemi olduğu için pek yardımcı olamam lakin bir ay içerisinde gerekli koordinasyon sağlanırsa forumda isteyen herkes için böyle bir tezgah yapılabilir ve basit bir hesapla 30 TL'den fazla tutmaz.Torna ve freze işlerini yapabilecek birileri bulunursa ben tezgahın Solidworks'de çizimlerini ve hesaplarını yapabilirim :evet: .Altınkayalardan alacağımız tahmini 40X30X10 cm'lik bir kutu da gayet bu iş kullanılabilir.20 ve üzeri adet alacağımız için fiyat konusunda da gayet tutarlı olabilir.Tezgahı şu an için yapmış ve zorluklarının ne olacağını bilen bir forum üyemiz şu an var zaten ;) Teklif değerlendirilirse çekinmeden elimi taşın altına koyar, her türlü yardımda bulunurum.
Kullanıcı avatarı
irfankanisli
Yeni Üye

İl: İstanbul
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen zunda » 28 May 2012, 08:32

güzel gözüküyor kullanışlıdırda bende pcb kesme işinde kendi yaptığım tornalardaki keski kalemlerinin bileme tekniğini kare gövdeli tornavidayı aynen biledim aliminyumu bile kesebilir ve çok sessiz.
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

İl: kütahya
Meslek: revizör.

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 28 May 2012, 22:14

Yapmak isteyen arkadaslar icin nacizane bir kac tavsiye de bulunayım.Birincisi kesinlikle hassas olarak olculendirilmis malzeme kullanın ki daha sessiz ve stabil calısabilsin,kullanacagınız testere mumkun oldugunca kucuk caplı ve ince fakat saglam olmalı bu durumda daha sessiz devri ve torku yuksek olacaktır,son olarak da kutunun ust kısmına pcb yi duzgun kesebilmek icin bir dayanak dusunulmeli...Saygılar...
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

Projeleriniz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir