LM4780 referans tasarım eagle dosyası

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

LM4780 referans tasarım eagle dosyası

Okunmamış iletigönderen bybik » 05 Mar 2013, 21:43

Geçen hafta bir boşluk buldum.LM4780'in datasheetindeki referans tasarımını eagle programında çizmeye karar verdim.Çizimde mümkün olduğunca paraziti ve şasi döngüsünü engellemeye çalıştım.Referans tasarımın birebir aynısıdır ne parça eklenmiştir nede çıkarılmıştır.Eagle dosyasını,parça listesini ve pcb baskılarını paylaşıyorum.İsteyen istediği gibi değiştirip kullansın.Herkese kolay gelsin...

Tüm dosyalar fotoğraflar dahil https://docs.google.com/file/d/0B9rpdaR ... sp=sharing

Çalışırken çekilmiş videosu http://www.youtube.com/watch?v=QnPVbD1PTD4

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
bybik
Yeni Üye

Ynt: LM4780 referans tasarım eagle dosyası

Okunmamış iletigönderen olc technics » 06 Mar 2013, 12:52

@Bybik;

Gayet hoş olmuş, ellerinize sağlık ta, ben dosyayı indiremedim bir türlü. Dosya sekmesine tıklayıp, en altta ki indire tıklıyorum, bir şey olduğu yok. Ben mi yanlış yapıyorum acaba?

Kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

İl: tekirdağ
Meslek: ha ha ha, please

Okunmamış iletigönderen bybik » 06 Mar 2013, 15:35

Linki kontrol ettim bir sorun yok gibi.Ama genede sizin için hotfile a yükledim.

https://hotfile.com/dl/197189797/5f9ef8 ... E.rar.html

Kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
bybik
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen olc technics » 06 Mar 2013, 15:47

bybik yazdı:Linki kontrol ettim bir sorun yok gibi.Ama genede sizin için hotfile a yükledim.

https://hotfile.com/dl/197189797/5f9ef8 ... E.rar.html

Kolay gelsin...

Teşekkürler. :)
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

İl: tekirdağ
Meslek: ha ha ha, please

Okunmamış iletigönderen hamist » 06 Mar 2013, 16:07

Chip amp. yapacak arkadaşlar için pcb gereksiniminin karşılandığı iyi bir çalışma
Emeğinize sağlık.

Ancak bazı arkadaşlar bass ların yetersiz olduğunu düşünebilirler.
Zira devrenin giriş karekteri 10Hz -3dB diyor.
Derin bass cevabına karşılık vermesi açısından yetersiz kalabilir,
bu gereksinim için giriş kond.leri 2.2u-3.3u yapılabilir.

Selamlar
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen Crowbar » 28 May 2013, 15:20

Burada aklıma birşey takıldı. Bilmiyorum doğru yere mi yazıyorum ama.

Ses ayar potunu göremedim burda. Sonra farkettim, diğer projelerde de ses ayar potu zaten preamp. üzerindeymiş.

Acaba ses ayarı için DAC'ı kullanmam kalite kaybına yol açar mı? Yoksa preamp. yapmamı mı tavsiye edersiniz? LM3886 ile mi yapsam kararsızım. Aslında entegreyi maksimum kazançta kullanırsam sesi bozacakmış gibi bir his var içimde. Umarım hislerimin beni yanılttığını söylersiniz çünkü kanım baya ısınmış durumda :)
Abi sizde Elna, Panasonic, Nichicon kondansatör bulunur mu?
Kullanıcı avatarı
Crowbar
Yeni Üye

İl: Gizli!
Meslek: Veteriner Hekimi (öğr)

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Hazar » 31 May 2013, 21:00

Özet olarak dijital domainde yapılan ses kontrolü, sesin çözünürlüğünü ve dinamik rangeini düşürecektir. Dolayısıyla odyofiller tarafından tercih edilmiyor. Bu yan etkileri yaratmayan ancak yine dijital domainde kalan çözümler var (örneğin 16 bitlik giriş sinyallerinde 24 bit ya da üzeri upsampling sonrası kısım yapılması, ya da PGA kullanılması gibi) ancak cihazda böyle bir özellik varsa zaten kocaman belirtilir, siz de sorduğunuza göre olmadığını varsayıyorum.

DAC'ınız nedir, preamp gerekmeyebilir. Ama araya belki volüm potu, belki DAC'ınızın ses kontrolü birşeyler gerekecektir.

Gain konusunda datasheetten alıntı yapacağım:
For the LM4780 the gain should be set no lower than 10V/V and no higher than 50V/V. Gain settings below 10V/V may experience instability and using the LM4780 for gains higher than 50V/V will see an increase in noise and THD.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen Crowbar » 07 Haz 2013, 17:44

Simdilik M-AUDIO - Audiophile 2496 var bilgisayarımda. Benim kafama takılan volüm potunu nereye koyacağım. Direkt amplinin ses giriş yerine mi? Ama sanırım preamp. yapmak en sağlıklısı olacak. Çünkü amplinin ses girişine başka cihazlar bağladığımda (örneğin telefon, ipod) cihazın kendi tıslamasını da yükseltecek. Ben telefondan sesi 1 e alırım ama 1de müthiş bir tıslama yapacağına eminim.
Kullanıcı avatarı
Crowbar
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Hazar » 07 Haz 2013, 21:34

Audiophile 192 var bende de, PC'den ayarlıyorum sesini.

VT1720 kontrolcü üzerinde volümün nereden kontrol edilebileceği seçilebiliyor. Kullanılan DAC'da (AK4358) özellikler arasında "Channel Independent Digital Attenuator with soft-transition (3 Speed mode)" gözüküyor ki, buradan volüm kontrolünün digital domain'de değil de, DAC üzerindeki PGA'da halledildiği sonucuna ulaştım. Bundan %100 emin değilim, teyit etmedim ancak böyle olması gerekiyor.

http://www.akm.com/akm/en/product/datas ... o=AK4358VQ

Sizin kartta da yüksek ihtimal böyledir. PGA üzerinden ayarlanan volümde dijital kayıp yok, dolayısıyla kullanılabilir gönül rahatlığı ile.

Ancak..
Windows kullanıyorsanız, Windows'un volüm kontrolünün, ses kartının kendi volüm kontrolünden (kurduğunuz sürücü görev çubuğuna simge eklemiştir Delta diye, oradaki kontrolden bahsediyorum) bağımsız işlediğini farketmişsinizdir. Windowsun kontrolü software mixer üzerinde yapılıyor, daha ses kartına gitmeden Windows kendi kısıyor yani.

Bu sebepten dolayı Foobar2000 tarzı bir müzik çalar + ASIO output plugini ile Windowsun ses kontrolünü bypass ederek kullanım tavsiye ediliyor.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen Crowbar » 08 Haz 2013, 00:42

O zaman harika. Preamp.'ı da ayrı bir kutuya koyarım mp3, telefon ıvır zıvır bağlamak istediğimde (biraz hakaret olacak bu ampliye ama hani olur ya :)) araya onu sokarım. Öneri için teşekkürler uyguluyorum onları.
Kullanıcı avatarı
Crowbar
Yeni Üye

Sonraki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi