LM3886 GAİN CLONE ÇALIŞMAM

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

LM3886 GAİN CLONE ÇALIŞMAM

Okunmamış iletigönderen digit » 30 Haz 2011, 17:03

Selam,forumlarda edindiğim genel kanılara bakacak olursak lm3886 nın temiz sesinden ötürü tavsiyelerde bulunulmasıydı merak konusu oldu bende ve gain clone projesini bende yaptım şuan kullanıyorum ses kalitesi fena değil elimde mevcut bulunan çıkışında stk4141kullanılmış markalı müzik setimle arasında ufak farkların olması buda stk nın biraz daha tatminkar olmasıdır.yani ses detayının biraz fazla olmasıydı.fakat yinede müzik severleri tatmin edecek seviyede diyebilirim.devrede metal film direnç,tantal kond.v.s.trafo orta ucu ayrılmış 2x24 şeklinde kullandım toroid alamadım eldeki mevcut trafoyu değerlendirdim.devremi tavsiye edilen tüm elemanlarla birebir yaptım soğutucu olarakta 2 ad.p4 soğutucu kullandım ama ısı gerçekten çok fazla takviye fan veya daha büyük kütleli petek soğutucuya ihtiyaç duyuluyor.herkese kolay gelsin.
Eklentiler
10.jpg
9.jpg
8.jpg
7.jpg
6.jpg
5.jpg
PIC161.jpg
4.jpg
3.jpg
2.jpg
1.jpg
digit
Yeni Üye

İl: istanbul
Meslek: radyo-tv teknisyeni

Ynt: LM3886 GAİN CLONE ÇALIŞMAM

Okunmamış iletigönderen zunda » 01 Tem 2011, 00:33

ellerinize saglık güzel işçilik STK 4141 ıı nin anlaşılmaz şekilde datashetinde 2*25 watt verdiği yazmakta lm 3886 için 60watt rms 108 watt tepe denmekte 4141 banada çok güçlü hissi veriyor hoparlörümü daha fazla zorluyor ancak 3886 ya girişi tam veremiyor olabilirim sesine gelince bence daha ayrıntılı daha gerçek ve daha sahnesi geniş stk nın sesi daha ince geliyor bana ,2 adet p4 sogutucuyu çok fazla ısıttıgını yazmışsınız benim bagladığım sogutucu 1 tanesi kadar ve daha geniş 6saat gibi denemelerimde orta üzeri voümde ancak ılık oldu ve forumdada çok fazla ısı olmadıgını okumuştum yorumlardan bu nedenle sizin devrede bir sıkıntı olabilir sahte entegrelerin fazla ısınıyor olması gibi mesela bu arada bendekiler kılıfsız olanlarındandı birde üstadların yorumlarını bekleyelim bakalım konuya hakim olanların verecegi cevaplar önemli yeni bir şeyi daha ögreniriz size kolay gelsin iyi dinlemeler dilerim.
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

İl: kütahya
Meslek: revizör.

Okunmamış iletigönderen hamist » 01 Tem 2011, 01:19

digit yazdı:Selam,forumlarda edindiğim genel kanılara bakacak olursak lm3886 nın temiz sesinden ötürü tavsiyelerde bulunulmasıydı merak konusu oldu bende ve gain clone projesini bende yaptım şuan kullanıyorum ses kalitesi fena değil elimde mevcut bulunan çıkışında stk4141kullanılmış markalı müzik setimle arasında ufak farkların olması buda stk nın biraz daha tatminkar olmasıdır.yani ses detayının biraz fazla olmasıydı.fakat yinede müzik severleri tatmin edecek seviyede diyebilirim.devrede metal film direnç,tantal kond.v.s.trafo orta ucu ayrılmış 2x24 şeklinde kullandım toroid alamadım eldeki mevcut trafoyu değerlendirdim.devremi tavsiye edilen tüm elemanlarla birebir yaptım soğutucu olarakta 2 ad.p4 soğutucu kullandım ama ısı gerçekten çok fazla takviye fan veya daha büyük kütleli petek soğutucuya ihtiyaç duyuluyor.herkese kolay gelsin.

Benim beynim bu kadar küçük bir alana bu kadar güç yüklenmesini kabul edemiyor.
Orada oluşacak ısıyı hızla soğutuya aktarıp devreyi ideal çalışma şartlarında tutmak
pek kolay olmamalı.
Belki de beynimin doğum yılı ile ilgilidir.
:)

Kaldı ki aynı alanda 100W RMS e ulaşan devreler de var.

Kaç ohm hoparlor kullandığınızı yazmamışsınız,
4 ohm kullandıysanız soğutucu ihtiyacının yüksek olması doğal olmalı,
ki bu durumda yanılmıyorsam 70W çıkışa ulaşmış olmalısınız.
8ohm için de 40W.

70W için 100W civarında elektriksel güç gerekir, 40W için de 60W civarında.
Bu gücün ısıl karşılığı elbette soğutucu konusunu daha ciddi düşünmeye
iter.

Netteki görsellerde de görülüyor ki, bu devrelerde koca koca soğutucular kullanılmış.

Son olarak, kesilen bir metalin tesviyesi (kesilen kısmın eğelenerek temizlenmesi)
yapılmamışsa, o iş bitmemiş iştir.
:)

Emeğinize sağlık selamlar...
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen digit » 01 Tem 2011, 14:18

önce yorumlarınız için teşekkür ederim orta seviye dinlemede orta derecede ısı,maximum dinlemede maxımum ısı veriyor fakat korumaya geçmiyor yani bir sorun olmuyor parti modunda dinlenecekse bu mevcut soğutucuların yetersiz kalacağı anlamına geliyor,test sonuçlarım.yalnız sinyal girişini fazlaca sürmezseniz 68 watt vs. gibi değerlerden söz edilemez,devrenin yapısı ile alakalı standart mp3 çalar vs.ile durum bu. ton kontrol veya iyi bir ses kartı pcı ile durum değişiyor . kullandığım trafo120 watt hoparlörlerim 8 ohm 110 watt lık akai 3yollu 25 cm lik bass lar mevcut.hamist arkadaşım inanki o kesilen parçayı matkapla tek tek delerek çıkardım çapak gibi görünen kısımlar matkap uçlarının kaydığı iz yaptığı yerler yoksa eğeleme yapıldı üst ortalara bakılırsa görülebilir dikkatin için teşekkürler:)
digit
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen gevv » 03 Tem 2011, 20:10

elinize sağlık güle güle kullanın

yeri gelmişken bu plastik kılıfda ne var ? nereden duydum hatırlamıyorum ama lm3886tf plastik kılıf daha kaliteli ses veriyormuş ?

bir kaç tane 5.1 ses sisteminde de plastik kılıf gördüğüm için hep aklıma gelir bu olay :)
Umarım gelmez ilham perilerimin sonu. Modifiye uzmanı web üzerinde 320volt ile yaktı mumu.....
Kullanıcı avatarı
gevv
DIY Audio Takipçisi

İl: ist

Okunmamış iletigönderen hamist » 03 Tem 2011, 20:24

gevv yazdı:elinize sağlık güle güle kullanın

yeri gelmişken bu plastik kılıfda ne var ? nereden duydum hatırlamıyorum ama lm3886tf plastik kılıf daha kaliteli ses veriyormuş ?

bir kaç tane 5.1 ses sisteminde de plastik kılıf gördüğüm için hep aklıma gelir bu olay :)

Ağır çevre ve ısıl şartlarda çalışmak üzere tasarlanan entegre ve transistorler özellikle seramik olarak,
kılıflandırılır.
Aslında daha iyi olması gereken seramik kılıf olması gerekirken,
burada plastik kılıf daha iyiyse, bu, üreticinin askeri componentleri test ederken
ayrdıkları olabilir.

Plastik kılıf, daha düşük fiat nedeni ile de cihaz üreticileri tarafından tercih ediliyor olabilir.

Selamlar...
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

Meslek: endüstriel elektronik

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen cagdasbay » 04 Tem 2011, 09:53

Devrede tantal kondansatör kullanılmasının amacını anlamadım. :?:

Neden polyester kullanılmadı? Çok tecrübem yok ama mks, mkp, mkt derken tantal??
Bir de polyester kondansatörle deneyebilirsiniz bence.
cagdasbay
DIY Audio Fanatiği

İl: muğla
Meslek: mak müh

Okunmamış iletigönderen mk_ » 05 Tem 2011, 13:28

proje dosyalarını paylaşabilirmisiniz
mk_
DIY Audio Takipçisi

Meslek: elektronik haberleşme

Okunmamış iletigönderen digit » 05 Tem 2011, 21:27

proje dosyaları bu linkte:https://diyaudiotr.com/islecler/tammetin.php?metinid=1
digit
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen digit » 05 Tem 2011, 21:41

Bu proje nicoras ve dr hardwareye aitmiş fakat şu linkte:https://forum.diyaudiotr.com/projeleriniz/lm3886-projesi-giris-t536.html sanki gainclone projesinde pişmanlığını belirtmiş ve yeni proje yayınlamış bu proje bir hataymış gibi çelişkili yazılar yazmış moralim bozuldu.yazıları okumazı tavsiye ederim benmi yanlış anladım yazılanları.
digit
Yeni Üye

Sonraki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Bryston Clone
    Eklenti(ler) gönderen mak müh » 04 Arl 2009, 00:52