70 W lık 3 Yollu Aktif Kutu

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

70 W lık 3 Yollu Aktif Kutu

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 12 Şub 2008, 03:54

Yıllar önce ECKD serisinin 8 nolu kitapçığından yapmış olduğum bir uygulamanın yeni versiyonunu tekrar hazırlamaya çalıştım.
Bu uygulama söylendiği kadarıyla daha önce ELO elektronik dergisinde yayınlanmış. Çoğunuza mutlaka tanıdık gelecektir.
Yeni versiyon derken pek bi yenilik yok, sadece PCB yi her zamanki gibi kendi tarzımla tekrar çizmeye çalıştım hepsi bu. Ayrıca bu uygulamanın hemen hemen aynısını TDA2030A nın datashet'inde 3 Way 60W Active Loudspeaker ismiyle bulabilirsiniz.

90 yıllarda epey acemiyken yaptığım ilk hali epey başarılı olmuştu, o zamanlarda dinleyen herkesin beyenisini kazanıp bi süre sonrada bi tanıdığa satılmıştı.
Öncelikle kitapçıktan taranan sayfaları aktaralım.

45.jpg
46.jpg

47.jpg
48.jpg

49.jpg
50.jpg

51.jpg

Bu arada kitapçıktaki yerleştirme planında ciddi bir hatadan bahsedeyim.
Bu hata denemelerim sırasında bas kanalını süren çıkış transistörlerinden sırayla beş çiftinin yanmasına sebep olmuştu.
Yayın evine bu vesile ile buradan sesleniyorum, bana beş çift çıkış transistörü borçlular. :)
Bas kanalında bulanan TDA2030 un 2 nolu ayağından şaseye giden dirence seri bağlı bir kondansatör var (C19). Elinde bu kitabın aynısından bulunan varsa buna tekrar baksın. Şemada doğru olan kondansatörün kutupları yerleştirme planında ters belirtilmiş. Bu hata bas kanalını süren transistörlerin çatır çatır yanmasına sebep oluyor ayrıca o esnada besleme kısa devre olduğu için köprü diyotlarınız da yanıyor. Sebebini bulana kadar epey sinir olmuştum, şimdi hatırlayınca yine sinir oldum. Bu kısmı kalemle düzelttiğim hemen gözüküyor zaten.
Siz siz olun şema ile yerleştirme planının doğruluğunu her ne olursa olsun mutlaka kontrol edin.
Cht.jpg
Cht.jpg (68.59 KiB) 643 defa görüntülendi

Kitapçıktaki çizimde yollar biraz ince çizilmişti. Benim çizdiğim versiyonda yollar olabildiğince kalın ve günümüz piyasasında bulunan parçaların ebatları göz önünde bulundurularak tekrar düzenlendi. Dolayısı ile bazı parçaların altında birden fazla yol geçirmek yerine bol bol köprü kullandım.
Bu sefer çizimde köşeli kıvrımlar yerine radüslü hatlar hakim.

IC2 ve IC3 ün 3 nolu ayağından şaseye giden köprüyü başka bir devreye ait örnek resimdeki gibi plaketin lehim yüzünden plastik izolasyonlu bir kablo ile kolayca halledebilirsiniz. Üst taraftan tel köprü atmak pratik olmayabilir.
jumper.jpg
jumper.jpg (21.12 KiB) 643 defa görüntülendi

Aşağıdaki resimde çizim esnasında nasıl bir amelelik yaptığım daha rahat gözükmekte.
3 Yollu Aktif Kutu0.jpg

Devrenin PCB sini hemen yayınlamak istemiyorum, sadece yerleştirme planını koyuyorum şimdilik.
Niye derseniz, bu devre ile ilgilenen arkadaşlar şema ile benim çizdiğimi kontrol etsinler eğer hata bulamazsak PCB sini hemen hazırlayıp yollayabilirim. Bazı parçaların ve yolların yerlerini değiştirdiğim için hata yapmış olabilirim, ayrıntı çoğalınca hata yapma ihtimali yükselir ve genelde insan kendi yaptığında hatasını zor görür o yüzden değişik açılardan kontrol etmek her zaman faydalıdır.
3 Yollu Aktif Kutu1.jpg
En son Kapibara tarafından, 12 Kas 2015, 23:08 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Okunmamış iletigönderen resho » 12 Şub 2008, 11:50

LM3886 veya LM4780 gibi daha güncel ve kendini kanıtlamış çipler varken TDA2030'lu bir aktif speaker sistemi yapmak pek doğru gelmiyor bana.

Üstelik LM'ler de opamp gibi çalıştıklarından hem ampli hem de aktif crossover şeklinde tasarlanıp büyük kolaylık sağlayabilirler.
Kullanıcı avatarı
resho
DIY Audio Fanatiği

Doğru ama

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 12 Şub 2008, 12:42

Bu yoruma katılıyorum. Ancak şunu da belirtmekte fayda var. TDA7294 2,5YTL, TDA2030, 0.25 YTL, LM3886 ? LM4870 piyasada yok, dışarıdan.

250 kuruşluk TDA2030 basit uygulamalar için fiyatına göre oldukça iyi ses veriyor. Bilgisayar yanı hoparlörler de hiç beklemediğim bir sahnesi ve ses kalitesi var, daha önceden bahsetmiştim, meraktan içini açıp baktığımda görmüştüm.

Kapibara'nın verdiği devreye yıllardır aşığım ama bir türlü yapamadım. Aktif sistem olarak ilk gördüğüm ve heveslendiğim devreydi. Ama geçen yıllardan sonra biraz eskidiğini kabul etmek lazım. LM serisi tabiki tercih sebebidir, uygun bir zamanda LM4870 yapacağım elbet. Şu anda Kapibara'nın verdiği baskılı devreyi yaptım, malzemeyi almıştım, ama oturup lehimlemek kısmet olmadı. Zaten yapıp da çalıştırmadığım, elektrik görmemiş devre kolleksiyonum oldu. Haftaya merakla ve umutla bekliyorum.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen drhardware » 12 Şub 2008, 15:00

Kişisel deneyimlerime göre distorsiyon oranları hariç olmak üzere, TDA20XX serisi amplifikatörlerin ses kalitesi de oldukça iyidir. Özellikle 2030 ve 2050 nin ciddi bir fanatik kitlesi vardır. Oldukça sıcak ve tatminkar ses karakteristikleri yüzünden pek çok gainclone uygulamasında TDA lar kullanılır.
Diğer yandan TDA20XX serisi entegreler de power op-amptır. Yani LM ler gibi kullanılabilirler.
İki hususu hatırlatmakta yarar görüyorum; TDA serisi opampların slew rate leri, ikincisi ise güç kaynağı reddetme oranları overture opamplara göre düşüktür. Güö kaynağı dizaynı yaparken bu konuya dikkat etmekte yarar var. Ve fazla detay arayanlar için uygun olmayabilirler.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Eski Kitaplar

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 12 Şub 2008, 19:06

İlahi Kapibara,

Kitabı buldum, hakikaten aynı yerde yanlış var. Derken neden TDA2030'lu devreyi yapmadığımı hatırladım. Kitabın ilk projesi olan 2N3055'li stereo çıkış katından tam dört tane yapmıştım. :) Koca soğutucular felan derken hepsini iyi kötü çalıştırdım. Amacım önlerine üç yollu aktif filtre koymaktı ama nasıl birşey bulmuştum hatırlamıyorum, üç çift aktif kutu için, bir çift de yedekti, galiba.

Kutulanmadığı ve galiba bazı kanallarda sorun çıktığı için kömürlükte yok olan devrelere katılmıştı. Nostalji oldu şimdi...
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 12 Şub 2008, 19:08

drhardware yazdı:Kişisel deneyimlerime göre distorsiyon oranları hariç olmak üzere, TDA20XX serisi amplifikatörlerin ses kalitesi de oldukça iyidir. Özellikle 2030 ve 2050 nin ciddi bir fanatik kitlesi vardır. Oldukça sıcak ve tatminkar ses karakteristikleri yüzünden pek çok gainclone uygulamasında TDA lar kullanılır.
Diğer yandan TDA20XX serisi entegreler de power op-amptır. Yani LM ler gibi kullanılabilirler.
İki hususu hatırlatmakta yarar görüyorum; TDA serisi opampların slew rate leri, ikincisi ise güç kaynağı reddetme oranları overture opamplara göre düşüktür. Güö kaynağı dizaynı yaparken bu konuya dikkat etmekte yarar var. Ve fazla detay arayanlar için uygun olmayabilirler.

"Güç kaynağı reddetme oranları" hakkında kısaca bilgi verir misin Dr.? Hani bir müsait olduğunda, ben bulamadım sağda solda.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen e154 » 12 Şub 2008, 19:11

bu cümle benimde aklıma takıldı.
e154
DIY Audio Gurusu

Meslek: Elektrik Teknikeri

Cevap: Doğru ama

Okunmamış iletigönderen TDA7294 » 08 Kas 2008, 20:43

Kazıklanıyoruz desene ben tda7294 ü 5 ytlye aldım 08 yazında tda 2030 da 2-3 ytl olması lazım.
Bu ara da ben zonguldaklıyım.
hoparlör yazdı:Bu yoruma katılıyorum. Ancak şunu da belirtmekte fayda var. TDA7294 2,5YTL, TDA2030, 0.25 YTL, LM3886 ? LM4870 piyasada yok, dışarıdan.

250 kuruşluk TDA2030 basit uygulamalar için fiyatına göre oldukça iyi ses veriyor. Bilgisayar yanı hoparlörler de hiç beklemediğim bir sahnesi ve ses kalitesi var, daha önceden bahsetmiştim, meraktan içini açıp baktığımda görmüştüm.

Kapibara'nın verdiği devreye yıllardır aşığım ama bir türlü yapamadım. Aktif sistem olarak ilk gördüğüm ve heveslendiğim devreydi. Ama geçen yıllardan sonra biraz eskidiğini kabul etmek lazım. LM serisi tabiki tercih sebebidir, uygun bir zamanda LM4870 yapacağım elbet. Şu anda Kapibara'nın verdiği baskılı devreyi yaptım, malzemeyi almıştım, ama oturup lehimlemek kısmet olmadı. Zaten yapıp da çalıştırmadığım, elektrik görmemiş devre kolleksiyonum oldu. Haftaya merakla ve umutla bekliyorum.
Kullanıcı avatarı
TDA7294
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak-Aksaray
Meslek: Öğrenci

Re:

Okunmamış iletigönderen drhardware » 08 Kas 2008, 20:56

hoparlör yazdı:
drhardware yazdı:Kişisel deneyimlerime göre distorsiyon oranları hariç olmak üzere, TDA20XX serisi amplifikatörlerin ses kalitesi de oldukça iyidir. Özellikle 2030 ve 2050 nin ciddi bir fanatik kitlesi vardır. Oldukça sıcak ve tatminkar ses karakteristikleri yüzünden pek çok gainclone uygulamasında TDA lar kullanılır.

"Güç kaynağı reddetme oranları" hakkında kısaca bilgi verir misin Dr.? Hani bir müsait olduğunda, ben bulamadım sağda solda.

Güç Kaynağı Reddetme Oranı: Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
Kısaca güç kaynağı railleri (beslema hatlarından her biri) üzerinde doğrultma / süzme olayı ardından işin doğası gereği oluşan ripple (tepecik) lerin amplifikatör tarafından ne miktarda bastırıldığını ve sonuç sinyalin bu gürültüden ne miktarda izole edildiğini ifade eden orandır. Frekans bağımlıdır. Bu frekans hem şebeke üzerindeki tepeciklerin hem de sinyalin merkez frekansını belirtir. Ortalama bir amplifikatörün düşük frekanslarda reddetme oranı yüksekken frekans yükseldikçe düşer yani genelde bu oran lineer değildir.
1Khz için 70dB üstü bir reddetme oranı gayet yeterlidir. Ancak düşük sinyal işleyen katlarda daha yüksek olması beklenir. Örneğin bir RIAA preamplifikatör hem rumble hem de ripple reddetmelidir ki bu oran 2-3mV giriş seviyeleri için gerekli amplifikasyon oranı düşünüldüğünde en az 90dB olmalıdır.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Cevap: 70 W lık 3 Yollu Aktif Kutu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 08 Kas 2008, 21:00

Hallahalla ...
Bu soru taaaaaaa Şubatta sorulmuş yaw. Niye şimdi cevapladım ki?
Neyse, bu arada bu devrede TDA2030 yerin LM1875 kullanılabilir.. Daha iyi sound için tabiii.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Sonraki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir