Kusursuz şarz cihazı

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Kusursuz şarz cihazı

Okunmamış iletigönderen sadik » 06 Tem 2007, 19:23

Arkadaşlar ben her türlü korumanın olduğu bir aku şarz cihazı yapmak isyiroum bunu başarabilirsek bunu bütün şarz işlermlerinde kullanma şansımızında olacağını tahmin ediyorum istediğim şarz cihazının kabul edebileceği özellikler şöyle olmalı:
1. Amper sınırlama
2. voltaj sınırlama
3. dolduğunda şarzı kesme
4. kısa devre koruması
5. ters bağlanması durumunda koruma (bunu herkeze sattığım için bilemeyenler akunun artısına eksiyi eksisinede artıyı bağlıyabiliyor millet)
6. durum göstergesi ledler yeterli olur

Böle bişey bi kere tasarlansa heryerde kullanılabili diye düşünüylorum konu hakkında bilgi sahibi olanlardan yardım bekliyorum.
teşekkürler.
sadik
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 06 Tem 2007, 21:57

Sevgili Sadık aramıza hoşgeldin.
Aslında istediğin şey çok da fazla değil. Şöyle ki;
Standart bir akım sınırlamalı güç kaynağında zaten otomatik olarak gerilim sınırlama da vardır. Yani aslında batarya şarjında gerilim önemli değildir akım önemlidir. Eğer ben 100mA akım sınırlaması koyarsam giriş gerilimi ne olursa olsun zaten kutup başlarında akünün mevcut gerilimi oluşur. Yani sorun yok.
Doldurduğunda şarjı kesme işlemi için bir komparatör eklenir devreye ve set edilmiş batarya gerilimine ulaşıldığında (12v için 14.5v) şarjı keser.
Akünün veya bataryanın ters bağlanması sorun değildir. Çünkü zaten akım sınırlamamız vardır. Ve ters akım geçirerek aküyü iyice boşaltmış oluruz. Diyelim ki 5 saat öylece kaldı. Gene sorun yok dibine kadar boşalır. Böylece hafıza etkisini azaltmış oluruz.
Led li durum göstergesi zaten işin fantezisi.

Bu durumda iki alternatifimiz var;
Standart bir L200 akım sınırlamalı regülatör alıp, akım sınırlamasını ayarlı yaparız. Çıkışı gerilimini bir komparatörle veya op-ampla 14 küsur volta set eder şarj cihazımızı elde ederiz.

Ama ful fonksiyonel ve hızlı şarj eden bi cihaz istiyorsak, o zaman L200 ümüzü delta peak fonksiyonlu bir mikrodenetleyiciye (PIC vs) bağlar ve üstüne delat peak fonksiyonlu bir program yazarız. Hatta bende 8051 için yazılmış böyle bir program vardır heralde. Bir bakayım.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 06 Tem 2007, 22:46

Aşağıdaki linkte konuyla ilgili sayılabilecek epey bi devre şeması bulunmakta.

http://petricli.1111mb.com/elektro/sema/konu05.htm
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

teşekkürler

Okunmamış iletigönderen sadik » 07 Tem 2007, 09:10

Arkadaşlar çok teşekkürler son bi sorum olacak http://petricli.1111mb.com/elektro/sema/devre72.htm bu adresteki devreyi daha önceden de görmüştüm fakat buradaki opampı ben yüksek voltajlardan nasıl korurum mesela benim trafo 30V çıkartıyor bu durumda bu opampın ben artısını 7818 ile versem olurmu sadece daha esnek bi kullanışlılık açısından.
sadik
Yeni Üye

Projeleriniz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir