ISD2560P ses kayıt devresi

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

ISD2560P ses kayıt devresi

Okunmamış iletigönderen Alanore » 14 Mar 2010, 18:20

Merhaba, bir proje için sensörlü ses kayıt/çalma devresi yapmam gerekiyor ve yardıma ihtiyacım var. Forumun genelini biraz kurcaladım, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Nasıl birşey olacağına karar verdim gibi fakat yapabilmem mümkünmü tam olarak bilmiyorum. Şimdi amacım; hareket sensörünün önünden bir cisim geçtiğinde ses çalan bir devre yapmak. Bunun için ISD2560 entegresini kullanabileceğimi düşünüyorum.

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisi ... ar/6/6.pdf bu linkte devrenin nasıl çalıştığı ve nasıl yapılacağı açıklanmış. Şu anda kafamda birçok soru var.

1- ISD2560P entegresini nereden satın alabilirim ?
2- Elektronik hakkında pek bilgim yok. PDF dosyasındaki malzemeler kısmında yazılmamış sanırım. Kullanılacak olan kartın (Adının ne olduğunu bilmiyorum. Parçaların yerleştirildiği, genelde rengi yeşil olan dikdörtgen şeklindeki tabla) nedir ve nereden temin edebilirim?
3- Anahtar sistemine sensör bağlayabilir miyim?
Alanore
Yeni Üye

İl: Bartın
Meslek: Öğrenci

Ynt: ISD2560P ses kayıt devresi

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 15 Mar 2010, 02:52

ISD2560 entegresini elektronik malzeme satıcılarından temin edebilirsin yanılmıyorsam bu entegre 60sn ses kaydı yapıyor sayet calmasını istedigin sesin suresi bu kadar uzun deilse daha kısa kayıt yapabilecegin ve fiyatı daha uygun olan entegreler var.İkinci soruna gelince o bahsettigin tablanın adı kısaca pcb dir ve bunuda elektronik malzeme satıcılarından temin edebilirsin fakat isterken 'bakırlı plaket' olarak isteyeceksin tabi plaketi almakla is bitmiyor elektrnikten pek anlamadıgın için kendi imkanlarınla baskı devre cıkaramayacagını varsayarak bu işi bilen birinden yardım almanı tavsiye ediyorum zira baskı devre cıkarmak biraz ugras ve tecrube gerektiren bir husus.Son soruna gelince anahtar dan ne kast ettigini pek anlayamadım bu kısmı biraz acarsan belki daha iyi yardımcı olabiliriz...Kolay gelsin...
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

İl: KOCAELİ
Meslek: Genel Çırak

Okunmamış iletigönderen Alanore » 15 Mar 2010, 11:11

Öncelikle cevaplar için teşekkür ederim. Anahtar kısmını şu şekilde açıklayayım. PDF'deki yazıda bir tuşa basıldığında ses çalma olayı başladığını anlatıyor. Ben o tuşun yerine bir sensör bağlamak ve o tuşun görevini görmesini istiyorum. Yani sensör bir cisim gördüğünde devreyi tetiklemeli ve devre sesi çalmalı.

Baskı devre olayını biraz araştırdım. Eğer okuduklarım doğruysa kullandığım atölyede (kullanılan kimyasalların ulaşılması zor tipler olmadığını varsayarak) baskı devre yapabilirim. End. Müh. 3. sınıf öğrencisiyim. Gerçi bana çok kaliteli birşey de gerekmiyor. Bu devre projemin küçük bir kısmı sadece.
Alanore
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 16 Mar 2010, 12:40

Bu iş çok da kolay olmayacaktır. Öncelikle ne istediğine dair senaryoyu belirlemelisin. Yani ses kaydı nasıl başlayacak ne kadar sürecek, nasıl sonlanacak. Buna göre bir tasarım yapılabilir ama adım adım pekçok bilgiyi araştırmak ve denemek gerekecektir. Hareket dedektörlerini ekteki devreye uyarlamak zor. Bu bir ödev midir yoksa proje midir yoksa böyle birşeye ihtiyaç duyuldu da yapabilir miyiz diye araştırıyor muyuz onu belirlemek lazım.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen Alanore » 16 Mar 2010, 19:32

Biraz araştırarak youtube.com dan şunu buldum.

http://www.youtube.com/watch?v=cbEKAwCoCKw

Burada kullanılan sisteme ne kadar yakın (mümkünse aynısı) olursa o kadar iyi. Sistemin zor yada karışık olmasının çok fazla önemi yok. Ekip olarak çalıştığımız için iyi yönlendirildiğimiz takdirde sanırım bir şekilde üstesinden geliriz.
Alanore
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen ukarabacak » 21 Nis 2011, 19:28

Alanore yazdı:Biraz araştırarak youtube.com dan şunu buldum.

http://www.youtube.com/watch?v=cbEKAwCoCKw

Burada kullanılan sisteme ne kadar yakın (mümkünse aynısı) olursa o kadar iyi. Sistemin zor yada karışık olmasının çok fazla önemi yok. Ekip olarak çalıştığımız için iyi yönlendirildiğimiz takdirde sanırım bir şekilde üstesinden geliriz.

selam sanırım aynı şeyi arıyoruz. bende buna benzer bi devre yapmak istiyorum..
bende tek kelime söyleyecek sabit... ama işin içinden çıkamadım..
ukarabacak
Yeni Üye

İl: Manisa
Meslek: öğrenci

Reklamlar

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir