Hoparlör Standı Basit Projem

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Hoparlör Standı Basit Projem

Okunmamış iletigönderen Rhodium » 14 Ekm 2016, 01:41

Hoparlör ile ilgili bazı şeyleri bu forumda okuyunca bazı şeylerin yanlış yaptığımı gördüm. Hopörlerini tiz seviyesi dinleme anında kulak hizasında olması gerektiğini öğrendim. Bu sebeple hop altına stand yapmaya karar verdim. Önce mermer düşündüm. Sonra mermeri doğru bir karar olmadığını hifi resimlerine bakınca anladım. Fakat en iyi ahşap olmalıydı ancak ahşap bulmak artık zorlaştı. Sonra ağır olduğu için mdf de karar kıldım. Dizayn olarak standın aynı zamanda işlevsel olmasını istedim. Bir cd lik olarak düşündüm. Yapım aşamasında yapıştırma yapacaktım. Ancak hop ağır olduğunda kopar diye vazgeçtim. Yine etrafta okuduğum kadarı ile altına spike denilen bir malzeme konulması gerekiyor. Tabi benim hop de bu yoktu. Bende bildiğimiz kalın vida kullandım. Yapım aşamasında vida yerleri mutlaka önceden matkapla kanal açılmalı yoksa mdf çatlama yapabilir. Daha boyamadım. Sinema için gözü yormadan siyah olur sanırım. Seste değişim oldumu dersek, evet inanılmaz fark etti. Bas sesler bazen başımı ağrıtıyordu. Bu kayboldu. Daha ayrıntılı bir duyum sağladığımı söyleyebilirim.

DSC_0085.JPG
DSC_0084.JPG
DSC_0079.JPG
DSC_0079.JPG
DSC_0079.JPG
Eklentiler
DSC_0080.JPG
DSC_0078.JPG
Rhodium
Yeni Üye

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Ynt: Hoparlör Standı Basit Projem

Okunmamış iletigönderen Rhodium » 16 Mar 2017, 00:11

Aradan uzun zaman geçti son halini gönderiyorum.
Eklentiler
_20170312_203804.JPG
_20170312_203848.JPG
IMG_20170312_203932.JPG
Rhodium
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen ekrem3457 » 21 Mar 2017, 11:23

Bu spike olayını bende gördüm, okudum ama çok mantığıma uymadı sanki. Hoparlör özellikle bas hoparlör tamamen mekanik güç üreten aletler.Bu mekanik gücü üretebilmesi için yere veya sabitlendiği zemine sağlam bir şekilde basması veya montajlanması gerektiğini düşünürüm hep.
O kullanmak istediğimiz mermer veya başka bir ürün ağır olması sebebi ile kabinin yere daha iyi tutunabilmesini sağlamak için değilmi zaten. Kabini ağırlaştırıyoruz ondan sonrada dört tane iğnenin üstüne bırakıyoruz, bana tezatlık var gibi geliyor. Bilmiyorum belkide hakkaten öyledir denemek lazım.
Gerçi birçok şey bana saçma geliyor, bazı uygulamaların tamamen psikolojik tatmin olduğunu düşünüyorum. Şimdi hatırlamadığın bir yerde okumuştum, amfiden hop kabinine giden kabloyu yere koymayıp, on beş santim yüksekten götürünce kabinden duyduğu sesin değiştiğini yazmışlardı.
Kesin yargıya varmıyorum, denemedim ama saçma bulduğumuda belirtmek istiyorum kendi adıma. :mrgreen: :mrgreen:
Kullanıcı avatarı
ekrem3457
DIY Audio Fanatiği

İl: istanbul

Okunmamış iletigönderen Rhodium » 04 Nis 2017, 23:37

ekrem3457 yazdı:Bu spike olayını bende gördüm, okudum ama çok mantığıma uymadı sanki. Hoparlör özellikle bas hoparlör tamamen mekanik güç üreten aletler.Bu mekanik gücü üretebilmesi için yere veya sabitlendiği zemine sağlam bir şekilde basması veya montajlanması gerektiğini düşünürüm hep.
O kullanmak istediğimiz mermer veya başka bir ürün ağır olması sebebi ile kabinin yere daha iyi tutunabilmesini sağlamak için değilmi zaten. Kabini ağırlaştırıyoruz ondan sonrada dört tane iğnenin üstüne bırakıyoruz, bana tezatlık var gibi geliyor. Bilmiyorum belkide hakkaten öyledir denemek lazım.
Gerçi birçok şey bana saçma geliyor, bazı uygulamaların tamamen psikolojik tatmin olduğunu düşünüyorum. Şimdi hatırlamadığın bir yerde okumuştum, amfiden hop kabinine giden kabloyu yere koymayıp, on beş santim yüksekten götürünce kabinden duyduğu sesin değiştiğini yazmışlardı.
Kesin yargıya varmıyorum, denemedim ama saçma bulduğumuda belirtmek istiyorum kendi adıma. :mrgreen: :mrgreen:

Labıratuarlarda, 0,0001 gr tartabilen teraziler vardır. Bunlar çok pahalı teraziler. Bunlardan kullandım. Yanında yürürken veya kapı kapanıp açıkırken hatta pencereyi dahi açtığınızda rakamlar bir inip bir çıkıyor.

Çözüm için, özel bir masa yapmıştık. Büyük taşlar,küçük Taşlar, kalın kum, ince kum şeklinde masanın içine doldurduk. En son ağır bir mermeri yerleştirdik. Terazide mermere iğne uçlu spike ile oturuyordu. Tüm sistemede camdan kabin yaptık. Bu şekilde ancak hassas tartım yapabildik.

Hop dede aynı mantık. 0,1 gr hassiyette bir terazide bu değişimleri göremezsiniz. Siz seste çok fark etmesenizde hassas frekanslarda değişim olur.

Tabi kabloyu kaldırmak çok saçma. Bendeki yamahalar için genelde çöp dediler. Hifi anlamında hiç kimseden olumlu yorum almadım. Hem iyi fiyat olarak hemde iyi marka anlamında neden böyle düşünülüyor diyordum. Gerçektende sesi sinemada inanılmaz iyi müzikte iyi değildi. Tablo değerleri iyi olsada genelde bass uzun müzik dinlemede baş ağrıtıyordu. Bu değişiklikden sonra, Çok ciddi fark oldu. Sanırım, ses dalgası 3 boyutlu yayılırken tabana yansıyınca bozuyordu. Şimdi bambaşka bir ses alıyorum.

Birçok hifi test müzik indirdim. Bunlarla kendimce dinlemeler yaptım. Ama en bariz farkı "zorba the greek" filminin sountrack inde beliriyor. Bu albüm bende plak olarak var. Burada buziki diye bir çalgı çalıyor. İşte onu her hop veremiyor. Gitar da telin metalik sesi felan ve bass refleks ile gitarın tınısı gibi şeyler insanlara hifi geliyor. Çünkü canlı dinlediklerinde yine bir amp ve mikrofonla çoğalmış sesi dinliyorlar. Onun aynısını yakalayınca oha işte bu diyorlar. Aslında direkt enstrumanın tınısı daha farklı. Her neyse uzun oldu. Ben bu hopde bu yükseklik ile plakta buziki dinleyerek kafa yapıp keyif aldım. Ve bunu diy yaparak yapmaya çalıştım.

İğne olayında malum apartmanda yaşadığımız için alt daireyi de düşünmek lazım. Tek ince nokta ile temas sesin aşağı inmesinide azaltacaktır.

Hop bildiğin gibi ses dalgası yayıyor. Ve bunu temas ettiği şeylerle birlikte yaymakta. Eğerki çok fazla temas olursa onlarda titreşir. Ve üreticinin hedeflediği ses tınısı elde edilmeyecektir diye düşünüyorum.
Rhodium
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen chf » 04 Nis 2017, 23:56

Yamahanın hangi modeli hoparlör kabinleriniz...
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

Okunmamış iletigönderen Rhodium » 06 Nis 2017, 00:08

chf yazdı:Yamahanın hangi modeli hoparlör kabinleriniz...

Yamaha ns50f, deneyim olarak 10 üzerinden puanlarsam müzik için 6-7 film oyun için 9-10 verebilirim.
Rhodium
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen chf » 06 Nis 2017, 08:52

;)
En son chf tarafından, 07 May 2017, 18:49 tarihinde değiştirildi, toplamda 8 değişiklik yapıldı.
chf
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen chf » 06 Nis 2017, 09:59

;)
En son chf tarafından, 07 May 2017, 18:51 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
chf
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Rhodium » 07 Nis 2017, 01:13

chf yazdı:
Rhodium yazdı:
chf yazdı:Yamahanın hangi modeli hoparlör kabinleriniz...

Yamaha ns50f, deneyim olarak 10 üzerinden puanlarsam müzik için 6-7 film oyun için 9-10 verebilirim.

Şu sitede ns50f nin frekans grafiğini çıkarmışlar...Bu grafiğe göre kabininizin 100Hz lik frekanstan önce düşüş mevcut(50 hz lik kısımda 10 dB)..Sub woofer gerekli gibi...Ama tüm frekansların da dikkate alınması gerekli...Bu grafiğe göre 2,3,4 kHz bölgesi 10dB düşük...12 kHz lik frekans 15dB düşük......15-20KhZ kısmı da 10dB yüksek..(1 Desibellik inişler çıkışlar bile dikkate alınmalıdır.)...Grafiğe göre ayarınızı düzeltebilirseniz film ,müzik ve diğer aygıtlarda 10 üzerinden 10 verirsiniz...(Grafikteki kırmızı çizgi ; hoparlörün tam karşısındaki dinleme açısı ile olan eğridir) ;) :)

http://forum.ixbt.com/topic.cgi?id=61:441-67

İlginç bir bilgi peki bu anlattığınız hz olayı ve ayar derken eqo olarak mı kastediyorsunuz. Yani eqo bağlayıp 234 hz bölgesini azıcık arttırmak gibi mi?
Rhodium
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen chf » 07 Nis 2017, 09:39

;)
chf
DIY Audio Gurusu

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir: