HIGLY isolated variable gain of 1 to 20 db PRE-amplifier

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

HIGLY isolated variable gain of 1 to 20 db PRE-amplifier

Okunmamış iletigönderen onursal » 18 Haz 2013, 19:30

Birçok arkadaşımızın gereksinimine cevap verebilecek bir pre-amplifikatör şeması sunuyorum.
Resim
Şema oldukça basit görünmesine karşın oldukça kalitelidir. Giriş, BALANCED XLR uygulamaları için tasarlanmış olup isteyen arkadaşlar giriş devresini iptal edip UNBALANCED olarak kullanabilirler.
Çıkışta kullanılan yalıtımlı 1K giriş ve 1K çıkış empedanslı transformatör sistemin en önemli parçasıdır. Bu parçayı bulamayan veya kullanmak istemeyen arkadaşlarımız da olabilir. Bu durumda çıkışa konulacak 4.7uf değerinde ve polystrene kondansatör ile ampliye bağlantı yapılabilir. Bu bağlantının şaselemesi oldukça önem taşımaktadır.
Tüm dirençlerin metal film %1 toleranslı olması gerekmektedir. Devrede herhangi bir feedback uygulaması yapılmadığı için oldukça geniş frekans spectrumunda çalışmaktadır. Olası osilasyon ve bağlantı sorunlarına karşın giriş ve çıkış devrelerindeki kapasitans hesaplanıp uygun kapasitörle veya RC rezonans devresi tolere edilebilir.

Devreyi yapmak isteyen arkadaşlara gerekli teknik detaylar veya karşılaşılan sorunlar olursa gerekli yardım bilgileri istenirse verilecektir.
Devre profesyonel aygıtlarda kullanılmak üzere daha önce tasarlanmıştır ve uygulaması yapılmıştır. Ancak özel feedback devresi ve transformatör gerektiğinden bu bölümlerde sadeceleştirme yoluna gidilmiştir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Ynt: HIGLY isolated variable gain of 1 to 20 db PRE-amplifie

Okunmamış iletigönderen birgitay » 18 Haz 2013, 20:16

Abi eline sağlık. İlk önce Transformatör çok güzel olmuş. Ama transformatör'ün çıkışı Empedans'ı tam birebir'mi vermeye çalıştın ? Giriş ve çıkış sabit Empedans'ta. Ki çıkış tam izalasyon olmuş. Benim Lamba preamp çıkışına uygulayacağım bir transformatör bigisi arıyorum hala bulabilir miyim diye arayışlardayım.:D
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen birgitay » 18 Haz 2013, 20:23

Birde Empeadans 1k ölçüsüde verilmiş. Yüksek ve düşük frekans'lardaki seslerin geçeceğinden dolayı Transformatör 100khz ban genişliğini hissedecek Ferronüve olmalı . Ve Empedans denilen olayda , Endüktans'ın Nüve ile birleştiği andaki rezonansı baz alınöalı. 1k değeri değişmeyeceğinden , Endüktans değeri sargı ve Nüve'nin birleşiminde artacaktır.
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 18 Haz 2013, 21:28

Audio amaçlı transformatörler ferro nüveli yapılmazlar. Bu tip transformatörler demir çekirdekli tasarlanmakta olup kullanılan silisli saç özelliği çok özeldir. Genellikle 20.000 GAUS ve üzeri, silisli sac kullanılmaktadır.
Buradaki transformatör empedansı 1K verilmiş olsa da kullanılan frekansta bu oldukça büyük bir değerdir. Profesyonel ses sistemlerinde bu empedans 600ohm veya 200 ohm civarındadır. Günümüz amplifikatör giriş empedansına en uygun bu değerdir.
Farklı bir örnek sunuyorum.
http://www.lundahl.se/pdf/1944.pdf
Geçerken görmüş olduğum bir belgeyi de kullanıcı arkadaşlara takdim edeyim.
Bu PDF belgesi işe yarayacaktır.
Eklentiler
Audio Transformers Chapter.pdf
AUDIO TR
(2.92 MiB) 713 defa indirildi
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen birgitay » 18 Haz 2013, 21:46

Evet Gaus bayağı yüksek Transformatör'de..... Buradaki Pdf'lerde transformatör yapılabilir.
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 18 Haz 2013, 21:49

Onursal Bey,şema için teşekkürler
Her daim kontrollü bir devre tasarlamışsınız,teknik verileride muhtemelen oldukça iyidir.
Ancak benim entegrelere karşı bir antipatim var.Onlarla uğraşmaktan hiç zevk alamıyorum.
Opamp veya çıkış katı olarak herhangi bir entegre kullanmamayı tercih ediyorum,bir türlü sevemedim gitti onları.Eskiden birkaç entegre devre yapmıştım,sadece o kadar.Bu da benim zaaflarımdan biri .

Selamlar
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen onursal » 19 Haz 2013, 13:31

Amatör yazdı:Onursal Bey,şema için teşekkürler
Her daim kontrollü bir devre tasarlamışsınız,teknik verileride muhtemelen oldukça iyidir.
Ancak benim entegrelere karşı bir antipatim var.Onlarla uğraşmaktan hiç zevk alamıyorum.
Opamp veya çıkış katı olarak herhangi bir entegre kullanmamayı tercih ediyorum,bir türlü sevemedim gitti onları.Eskiden birkaç entegre devre yapmıştım,sadece o kadar.Bu da benim zaaflarımdan biri .

Selamlar

Transistörler veya lambalarla da yapabilirsiniz. Elbette optimizasyon sorunları ile uğraşmak sizin için iyi bir deneyim olacaktır.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 19 Haz 2013, 14:25

Haklısınız
Transistör eşlemek başa bela bir iş,birde orjinalini bulmak..

Selamlar
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen olc technics » 20 Haz 2013, 11:21

onursal yazdı:Birçok arkadaşımızın gereksinimine cevap verebilecek bir pre-amplifikatör şeması sunuyorum.
Resim
Şema oldukça basit görünmesine karşın oldukça kalitelidir. Giriş, BALANCED XLR uygulamaları için tasarlanmış olup isteyen arkadaşlar giriş devresini iptal edip UNBALANCED olarak kullanabilirler.
Çıkışta kullanılan yalıtımlı 1K giriş ve 1K çıkış empedanslı transformatör sistemin en önemli parçasıdır. Bu parçayı bulamayan veya kullanmak istemeyen arkadaşlarımız da olabilir. Bu durumda çıkışa konulacak 4.7uf değerinde ve polystrene kondansatör ile ampliye bağlantı yapılabilir. Bu bağlantının şaselemesi oldukça önem taşımaktadır.
Tüm dirençlerin metal film %1 toleranslı olması gerekmektedir. Devrede herhangi bir feedback uygulaması yapılmadığı için oldukça geniş frekans spectrumunda çalışmaktadır. Olası osilasyon ve bağlantı sorunlarına karşın giriş ve çıkış devrelerindeki kapasitans hesaplanıp uygun kapasitörle veya RC rezonans devresi tolere edilebilir.

Devreyi yapmak isteyen arkadaşlara gerekli teknik detaylar veya karşılaşılan sorunlar olursa gerekli yardım bilgileri istenirse verilecektir.
Devre profesyonel aygıtlarda kullanılmak üzere daha önce tasarlanmıştır ve uygulaması yapılmıştır. Ancak özel feedback devresi ve transformatör gerektiğinden bu bölümlerde sadeceleştirme yoluna gidilmiştir.

Selamlar;

Devre şemasında hata var sanki: Girişteki TL 081 in evirmeyen girişle (+) çıkış arasında geri besleme direnci var. Geri besleme direnci eviren girişle (-) çıkış arasına konur benim bildiğim. 47K Ohm luk giriş yükü direnci de eviren girişe konmuş. NE 5532 lerin her ikisi de aynı bağlanmış gözüküyor. Ben mi yanılıyorum yoksa?
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

İl: tekirdağ
Meslek: ha ha ha, please

Okunmamış iletigönderen onursal » 20 Haz 2013, 11:59

olc technics yazdı:
onursal yazdı:Birçok arkadaşımızın gereksinimine cevap verebilecek bir pre-amplifikatör şeması sunuyorum.
Resim

Selamlar;

Devre şemasında hata var sanki: Girişteki TL 081 in evirmeyen girişle (+) çıkış arasında geri besleme direnci var. Geri besleme direnci eviren girişle (-) çıkış arasına konur benim bildiğim. 47K Ohm luk giriş yükü direnci de eviren girişe konmuş. NE 5532 lerin her ikisi de aynı bağlanmış gözüküyor. Ben mi yanılıyorum yoksa?

Doğru söylüyorsunuz.
Şemayı çizerken biraz acele etmişim. Uyarınızdan dolayı teşekkür ederim Olc technics.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi