Darlington Çıkışlı Amplifikatör

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

04.07.2007 tarihinde sadık yazdı:

İletigönderen Yorum Robotu » 12 Haz 2008, 23:38

kapibara kardeşm ahbe nasıl böle bi hata olabildi anlamadım ama girişteki transistörlerin bc556 ların neden yandığını anladım sen onları ters göstermişsin çünkü orjinal kataloglara bakarsan 1 ucu C değil E olacak bc556 ların istersen bu adresten direk bakabilirsin umarım bu durumu düzeltirsin yada ben yanlış olabilirim açıklarsan sevinirim mesela senin kullandığın transistörlerde bu durum tersi olabilir yani 1 ucu Collector olabilir adres burada bakabilirsin
http://www.ortodoxism.ro/datasheets/phi ... _557_3.pdf
çok teşekkürler kardeşim bide böle takıp deneyecem hevesimi alamadım kendimi becereksiz hissediyorum belkide diyeceksinki kardeşim madem katalog vardı ona göre yapsaydın ama işin heyecanı ile daldık işte bu arada sen bu devreyi bu şekilde nasıl çalıştırdın büyük başarı katalogları alt üst edecek birisin sen ;) tamam kızma şaka yapıyorum biraz ukalayım işte kendimi tutamıyorum
Yorum Robotu

04.07.2007 tarihinde hasan yazdı:

( sadık ) kardeşim devreyi yaparken yerleşim planına göre malzemeri alıp yerleştirseydin böyle bi sorun yaşamazdın . Bende öyle yaptım çünki :D
Yorum Robotu

04.07.2007 tarihinde Kapibara yazdı:

BC546 NPN olduğu için, devreyi çalıştırır çalıştırmaz yanmaları normal. :) BC556B ler PNP dir.
Bacak bağlantıları aslında her iki durumda da doğru.
Pihilipsin datasheet'inde BC556B için 1 nolu ayak Emitter, 2 Base, 3 ise Collector demiş.
On Semiconductor'un datasheet'inde ise 1 Collector, 2 Base, 3 Emitter, numaralı ters yazmış ama düz yüzeyi size bakacak şekilde sayarsanız ikiside aynı şey.
Yerleştirme planındaki sembole uyacak şekilde numaralara aldırmadan takın çalışacaktır.
http://www.alldatasheet.com/datasheet-p ... C556B.html
http://www.alldatasheet.com/datasheet-p ... C556B.html
Beslemeyi +/- 55 denemedim bişey diyemeyeceğim. En azından +/- 50 ye çekmeyi deneyin zaten tam güçte onlar tahminen yaklaşık olarak +/- 45 V a düşerler.
İlk denemede çıkışa 8 ohm hoparlör takın veya 4 ohmluk hoparlöre 4 ohm seri taş direnç bağlayın ve araya mutlaka bi sigorta koyun, ne olur ne olmaz. Eğer besleme trafonuz 250W ve yukarısında ise taktığınız hoparlör 100W rms nin altında asla olmasın zira patlayabilir.
Yorum Robotu

04.07.2007 tarihinde sadık yazdı:

kapibara brader yine ben :)
yazdıkların çok makbule geçti artık devre çalışır duruma geldi fakat boştayken giriş uçlarını 22K ohmluk bi drençle bağlayıp devreyi denediğim zaman çıkışa aşırı bir akım çıkışı oluyor ve bdw83c transistörü aşırı ısınıyordu, hatta bu yüzden hoparlörlerimden biri yandı iki tane 4 ohmluk 2 hoparlörü seri bağlamıştım ve sonra yazına bi daha göz attım ve gördümki bc556 lar birbirine çok yakın hfe değerlerinde olmalı demişsin bu hfe değerlerinin birbirine yakın olmaması böle bi sonuç doğururmu yardımlarını bekliyorum ve inan bu durum beni çok sıktı devreyi komple çöpe atmayı bile düşündüm elektroniğin bu kısmına bi hayli soğudum.
Yorum Robotu

05.07.2007 tarihinde Kapibara yazdı:

Hemen pes etmeyin. İlk denemelerimde bu devrede bende epey sorun yaşadım. Benden sonra yapmak isteyenler olursa sorun yaşamasın diye de bütün deneyimlerimi aktarmaya çalışıyorum.
Girişteki BC556B çifti aynı firmadan çıkmış olsun. Farklı firmaların BC lerini aynı anda kullanmayın. Hatta bunları ölçü aleti ile hfe testine tabi tutun. Birbirine en yakın olanları devreye takın.
Eğer hfe leri birbirinden farklı olur ise tıpkı sizde olduğu gibi çıkış transistörlerinden biri boşta iken diğerinden biraz draha fazla ısınıyor. Aynı olayı ilk denemelirimde bende yaşadım. Girişteki BC ler bu olayda hassas bi rol oynuyor sanırım.
Eğer hâlâ beslemede +/-55V kullanıyorsanız bunu biraz aşağı çekmeyi deneyin.
Devre boşta çalışırken hiç hoparlör yakmadığımı belirteyim ama ses çıkışından hoparlöre giden kablonun arasına bi sigorta koyun her ihtimale karşı.
RMS değeri gerçekten 100-150W olmayan ucuz hoparlör bağlamayın, yanma ihtimalleri bi hayli yüksek.
İlk denemelerimde sesi biraz yükselteyim dediğimde bir tane bende yakmıştım.
Yorum Robotu

05.07.2007 tarihinde sadık yazdı:

kapibara çok teşekkürler anlıyorumki aceminin acemisiyim ben transistörlü sistemlerin ama performansları nedeni ile bende bi hastalık oldu artık bi tane yapayım dedim sanırım az kaldı, yardımların için sana minnettarım, çok teşekkürler kardeşim...
Yorum Robotu

Reklamlar

06.07.2007 tarihinde gökhan yazdı:

daha denemedim ama paylaşımın için saol
Yorum Robotu

07.07.2007 tarihinde sadık yazdı:

devre şemasında sağdaki bc556 nın çıkış ile arasındaki 22K lık drenci ayar direnci olarak kullanılabilirmi çıkışı sıfırlamak için oraya 100K lık bi pot koysam ve onu 22K civarında aynatsam bu ayarlama için uygun olurmu çünkü ben çıkış transistörlerini farklı marka aldım girişteki transistörleride sökmek istemiyorum tekrar bu şekilde ayar ne kadar makul olur yardımlarınızı bekliyorum görüşmek üzere
Yorum Robotu

07.07.2007 tarihinde Dr.Hardware yazdı:

Sadık dostum,

22K lık direnç geri besleme direncidir. Ve amplinin kazancını belirler. Bu pozisyonda ayarlı direnç kullanmak istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Kazancı fazla düşürür veya yükseltirsen ampli osilasyona girer ve hoparlörlerini veya daha da kötüsü çıkış transistörlerini yakabilirsin.
Ancak darlingtonların bayzine giren 33K lık direnç yerine 20K lık trimpot ve arkasına 20K lık bir direnç kullanabilirsin. Bu durumda beyz akımını ayarlamış olursun ki bu da istediğin transistörü kullanmana yardımcı olur. Ama bu konuda da dikkatli olmak lazım. Kolay gelsin.
Yorum Robotu

07.07.2007 tarihinde sadık yazdı:

Dr.Hardware ve kapibara öncelikle sizlere çok teşekkür ediyorum hiç anlamadığım bi alanda çok değerli şeyler öğrendim (buradan bu kadar mesaj yazmam doğrumu bilmiyorum ama bu arada umarım kızmıyorsunuz bana) şimdi burada 33K lık olan direnç derken sanırım TIP41 e bağlı olanı kasdediyorsunuz bunu deneyeceğim bu arada ben transistörleri yeni aldığım multimetre ile ölçtüm ve brisinin 240 diğerinin 260 olduğunu gördüm normalmidir yoksa daha yakın olmalarımı beklenir acaba kabul edilebilir farklar nedir 3 veya 5 mi olmalı. Bu arada böle şeyleri ben daha önceden hiç duymamıştım yani transistörlerin karşılaştırılması vesaire bu tür bilgileri kitaplardan öğrenebilirmiyim böle şeylerin anlatıldığı bir kitap adresi gönderirseniz çok sevinirim.
Yorum Robotu

ÖncekiSonraki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Multi Kanal Çıkışlı Power Amfi
    gönderen onkal » 19 Haz 2014, 13:35
    8 Cevaplar
    2058 Gösterim
    Son ileti gönderen onkal Son iletiyi göster