Balanced sinyali Unbalanced yapmak

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Balanced sinyali Unbalanced yapmak

Okunmamış iletigönderen Hazar » 25 Ekm 2008, 15:44

Selamlar, Balanced çıkış veren DAC veyahut başka çıkışlarınızı varolan Unbalanced sisteminizde kullanmak için arada kullanabileceğiniz birkaç çözüm var.
Bu çözümlerin genel adı "balun" olarak geçer, sırf audio dünyasında değil, birçok elektronik alt alanında da kullanılan, ihtiyaç duyulan şeylerdir. http://en.wikipedia.org/wiki/Balun adresinde ayrıntılı bilgi bulacaksınız.

Çözümlerden ilki, az kullanılan, genellikle eski profesyonel cihazlarda görülen isolated input denilen, transformatörlü çözümdür. Mantığı basittir ve etkilidir. Lakin, lambalı amplilerdeki çıkış transformatörleri mantığıyla, pahalıdır.

İkinci çözüm, işi tek entegrede çözmektir. Balanced line receiver adı altında birkaç alternatifimiz mevcut. Örnek olarak Ebaydaki çok sevdiğimiz Çinli satıcının ürünü olan http://www.thatcorp.com/datashts/1200data.pdf 'ı örnek verebiliriz. Adedi 4.5 dolara gelmekle beraber, birazdan paylaşacağım çözümü uygulamaktan çok daha kolay bir kullanımı olduğu bariz.

Üçüncü çözüm, tahmin edebileceğiniz gibi opamplara kuvvet. Üstteki THAT'ları sipariş etmiş olmakla beraber, onlar gelene kadar kendi işimi kendim görmek ve beklememek istediğimden bu çözüme yöneldim. Kendim birşeyler uyguladım ama baktım ki yapılmışı var zaten, Rod Elliott'un sitesinde yayınladığı, hattı ikinci versiyonunu yaptığı çizimi sizinle de paylaşıyorum. Benim gibi damdan düşme balanced kaynakları test edebilmek için en basit çözüm budur. Opamp olarak tavsiye olarak OPA2134, bütçe odaklı düşüncede ise NE5532 kullanmak kafidir.

balancedToUnbalanced.jpg
Balanced sinyali Unbalanced yapma makinası!

Oldukça rahat bir devre görebileceğiniz gibi, üstteki çizim tek kanal içindir. Aynısından bir tane daha yaparak stereo olarak müzik keyfinizi yaşamaya başlayabilirsiniz. Tek "dikkat" diyebileceğim nokta, 100nF'yi opampların besleme pinlerinin (4 ve 8. pin oluyor) dibine koymanız.

Kolay gelsin.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Cevap: Balanced sinyali Unbalanced yapmak

Okunmamış iletigönderen M Öztürk » 05 Ağu 2009, 23:48

Selamlar,

Bu kadar uğraşmaya gerek yok. Artı çıkışı Artıya gönderirken Eksi çıkışı şaseye vermeniz balanslıyı balanssıza çevirmeniz için yeterli. Invert edilmiş sinyalin toplama girmesi yerine şaseye verilmesinden dolayı sinyalde 6dB bir düşme yaşanacaktır, ama bu önemli değildir. Zira genelde zaten balanslı çıkışlar pro audio standardı +4dBu seviyesi sinyal verir, balanssız girişler ise consumer seviyesi -10dBv standardında sinyal kabul ettiğinden zaten normalde balanslı çıkışın seviyesi balanssız girişin beklediğinden 12.8dB daha fazla gelecektir. Invert edilmiş çıkışı toplama vermeyerek bu aşırılığı 6dB kadar dizginlemiş olursunuz. Diğer 6.8dB'yi de sinyali yarıya kadar kısarak tazmin eder, aşırı yüklemeye maruz kalmadan bir sinyal transferi yapabilirsiniz.

Ya da o son 6.8dB'i bir dirençli pad devresi ile dizginleyip işi sağlama bağlayabilirsiniz.

Kolay gelsin.

M.
M Öztürk
Yeni Üye

İl: Istanbul
Meslek: Elektronik

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi