Atıl durumdaki malzemeleri neye dönüştürmeliyim?

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Atıl durumdaki malzemeleri neye dönüştürmeliyim?

Okunmamış iletigönderen jokertr » 02 May 2013, 21:24

Herkese Merhaba
Şu an elimde bir Creative Inspire 4.1 4400 var ses kontrol ünitesi ve adaptörü kayıp....!
Bir adet Kamasonic 3.1 var dandik bir şey (Model no KS925).
1 çift 1970li yıllardan Braun hoparlör var ancak birinin bası epeyce yırtık.Resim
1 çift panasonic hoparlör var Resim
Birde marka modelini bilmediğim bir 3.1 sistemin kartı var elimde.http://www.kontrolkalemi.com/forum/ses-devre-semalari/79475-3-1-devresi-hakkinda-bilgi.html
Fotoğraflar temsilidir.
Bu elimdeki ekipmanları kullanarak atölyeme dinlenilesi bir ses sitemi oluşturmak istiyorum.
Bana tavsiye ve izlemem gereken yol hakkında yardımcı olursanız sevinirim.
İnsanoğlu Ay'ın hep bir yüzünü görür.
jokertr
Yeni Üye

Ynt: Atıl durumdaki malzemeleri neye dönüştürmeliyim?

Okunmamış iletigönderen Amatör » 03 May 2013, 20:27

Sinema sistemlerinden pek anlamıyorum ancak elinizdeki braun hoparlörler benim ses rengi açısından oldukça iyi bulduğum hoparlörlerdir.Uzunca bir süredir ben de eski alman hoparlörleri kullanıyorum.Canton,grundig,braun,dual gibi markalar birbirlerine çok yakın değerlerde sürücüler kullanmışlar.Yırtık olan bass sürücü tamir ettirilebilir veya bahsettiğim markaların bulunabilirse bass sürücüleri ile çift olarak değiştirilebilir.Alman ebay ında bu bass sürücülerden denk gelebilir,arada bir incelemekte fayda var.
Kısacası ben elinizdeki braun hoparlörleri eğer bir bass haricinde diğer üniteleri sorunsuz çalışıyorsa elden çıkarmayıp tamir ettirme veya bulabileceğiniz bir bass ile değiştirme yoluna giderdim.
Kolay gelsin,selamlar
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen jokertr » 04 May 2013, 20:53

Braun hoparlörleri elden çıkarmayı asla düşünmüyorum, 1970'ler de yapılan alman müzik ekipmanlarının sesine bende hayranım. Salonumda Grundig pikap-radyo set var ses ve malzeme kalitesine hayranım.
Linkten hoparlörlerini görebilirsiniz. Ancak setin fotoğrafını bulamadım.
http://www.radiomuseum.org/r/grundig_hifi_box_525.html

Benim istediğim elimdeki malzemeler şu an atıl durumda, bununla ilgili bir hobi çalışması yapmak istiyorum. Mesela creative 4400'ün ses kontrol problemini aşabilirsem Braun hoparlörleri bu kartla sürebilirmiyim veya Kamasonic ve Creative deki devre elemanlarıyla yapılabilecek güzel bir çalışma bilemiyorum.Yorumlarınızı bekliyorum.
Bu arada foruma direk fotoğraf ekleme koyulursa daha kullanışlı olur!
İnsanoğlu Ay'ın hep bir yüzünü görür.
jokertr
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen zunda » 04 May 2013, 22:07

braun yırtık bass için hoparlörün arkasından yırtık olan yerleri için bir tadilat olabilir bisiklet lastikleri için tamir seti satılıyor milyoncularda bile bulunuyor çok kaliteli ve kuruyunca sertleşmeyen bir yapıştırıcısı var o uygun malzeme ile kullanılabilir sonrasında ise projeler kısmından rass 100 yapılıp kullanılabilir mükemmel sürecegini tahmin ediyorum yada panasonik hoparlörler içinse lm3886 çiftinden yapılan gainclone yapılabilir maliyeti düşük uygulamalardır .kamasonik yada creative bu hoparlörleri degerlendirmek için pekte bir katkısı olmayacaktır kanaatimce kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

İl: kütahya
Meslek: revizör.

Okunmamış iletigönderen olc technics » 06 May 2013, 10:15

jokertr yazdı:Herkese Merhaba
Şu an elimde bir Creative Inspire 4.1 4400 var ses kontrol ünitesi ve adaptörü kayıp....!
Bir adet Kamasonic 3.1 var dandik bir şey (Model no KS925).
1 çift 1970li yıllardan Braun hoparlör var ancak birinin bası epeyce yırtık.Resim
1 çift panasonic hoparlör var Resim
Birde marka modelini bilmediğim bir 3.1 sistemin kartı var elimde.http://www.kontrolkalemi.com/forum/ses-devre-semalari/79475-3-1-devresi-hakkinda-bilgi.html
Fotoğraflar temsilidir.
Bu elimdeki ekipmanları kullanarak atölyeme dinlenilesi bir ses sitemi oluşturmak istiyorum.
Bana tavsiye ve izlemem gereken yol hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

Braun hoparlörlerin çok hoş bir görüntüsü var gerçekten. Ya da vintage olduğu için bana güzel görünüyor :lol: .
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

İl: tekirdağ
Meslek: ha ha ha, please

Projeleriniz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir