Amfi Testi Yapacak ?

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Amfi Testi Yapacak ?

Okunmamış iletigönderen GamTeli » 20 Oca 2016, 22:50

Merhaba arkadaşlar.

Foruma yeni üye olmuş olsamda uzun zamandır "DIY Audio" u ve projelerini takip etmekteyim, bu işle tamami ile hobi olarak uğraşıyorum ve çok keyif almaktayım..

Uzun bir zamandır teoriden, matematikten uzak ve tecrübeye dayalı bir elektronik geçmişim var, bir süre önce de üzerinde çalıştığım "A Class" amplifikatörümü devre haline getirip çalıştırıp test ettim. (Devre "ESP" nin A-class amfisinden fikir alınarak tasarlanmıştır.)

Sonuçtan çok memnun kaldım (gözlemlediğim kadarı ile) ancak amfinin elektronik olarak yani osiloskop ortamında testini yapmak istiyorum.

Bu testi yapabilecek tecrübe, bilgi ve ekipmana sahip "DİY" ci arkadaşlardan yardım istiyorum.

Resim

Amfi resimdeki şartlarda denenmiştir, 4 adet fan ile soğutulmaya çalışılmıştır (süreklilikte pek soğutamadı :)

2x24 Vdc smps devresi ile beslenmiştir, tasarımdaki yegane detay ise amfi devresinin ana hatları A-class tasarlanmış olmasına rağmen ufak bir devre eklentim ile birlikte AB-class olarak çalışabilmektedir. (resimdeki switch bu işi yapıyor)

Bu sebepten dolayı amfiyi hem A-class modd a hemde AB-class mod da teste tabi tutmak gerekiyor.

Yine tasarımdaki bir ufak ayrıntıda devre üzerinde A-class modda aktif olan "akım" ayarı yer almakta. Elektroniksel olarak tam terimi zikredemeyebilirim kusuruma bakmayın, ancak bu pot sayesinde amfinin A-class moddaki çekmekte olduğu akımın ayarı yapılabilmektedir, amfi az akım çektiği zaman daha düşük çıkış gücü verip daha kolay distortiona geçiş yapmaktadır. Pot en sona getirildiğinde işlevini yitirip, amfi tüm verimliliği ile güç kaynağından sürekli akım çekmektedir.

Ufak bir dip not;

Amfi tasarımım Şema ve PCB olarak bozulan hdd ile tarihe karışmış olduğu için şu an paylaşamıyorum (kendi açımdan tasarımı ezbere bildiğim için sıkıntı teşkil etmemektedir)

Elimdeki prototip onay aldığı taktirde amfiyi stereo olarak "DİY" standartları ve kalitesinde hayata geçirip "Şema", "PCB" ve "Proje" nin tüm hatlarını yayınlayacağımı belirtirim.

Teşekkürler, iyi çalışmalar.
GamTeli
Yeni Üye

İl: İstanbul
Meslek: Öğrenci

Ynt: Amfi Testi Yapacak ?

Okunmamış iletigönderen maodon » 27 Mar 2016, 13:50

osiloskop almana gerek yok pc yı osıloskop olarak kullanabılırsın slıkon chıp sıtesınde bır proje gormuştum osıloskop almaya kalkarsan cep yakar
maodon
DIY Audio Takipçisi

İl: kocaeli
Meslek: elektronik

Okunmamış iletigönderen rediceman » 27 Mar 2016, 17:30

Merhabalar,
Üyeliğin hayırlı olsun,
öncelikle soğutucuların boyutu yetersiz ve class a amp. smps power suply ile beslemen ses kalitesi açısından doğru olmayabilir.
Keyifli forumlar.
rediceman
DIY Audio Fanatiği

Meslek: Bilgiişlem

Okunmamış iletigönderen maodon » 27 Mar 2016, 21:02

bunla ugraşma class d yap daha ıyı ses kalıtesı ab kadar yok dıyorlar ab dınleye dınleye d kotu gelıyor galba aynı sesı verıcekse d yapmak mantıklı gelıyr bana
maodon
DIY Audio Takipçisi

İl: kocaeli
Meslek: elektronik

Okunmamış iletigönderen aka » 28 Mar 2016, 21:55

Takip.
aka
DIY Audio Takipçisi

İl: Muğla
Meslek: emekli

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 29 Mar 2016, 13:58

Ekledigim semadaki gibi eklentiler uygulandığında ve kaliteli smps ile iyi sonuç alanlar var.
O soğutucuların classA'da fanli veya fansiz yetmesine imkan yok. Push-pull tasarım olduğu için amfininiz çıkış gücü kadar dissipation olacaktır . Ayrıca sıcaklık transistörlerin kazancını etkilediğinden dolayı, iki mosfeti de tek parça soğutucuya bağlanmanız daha uygundur.
Kolay gelsin.
Eklentiler
2x24vsmpsu.PNG
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen GamTeli » 10 Haz 2016, 03:47

Selamlar arkadaşlar.

Forumdan çağlar abi ile iletişime geçtim ve kocaelide yüzyüze görüşme fırsatı buldum :)

Kendisinden çok faydalı bilgiler aldım ve kendisi bu konuda gerçekten çok bilgili ve ben bundan çok mutlu oldum :)

Devreyi test için kendisine verdim ancak vardığımız sonuç amfinin bu tasarım ile stabilitesin de ve çalışmasında sorun çıkartabileceği oldu.

Bunun en büyük nedeni a class mod ile ab class mod arasında ki geçişlerde bias farkı oluşturmasından kaynaklı bunun dışında bir kaç neden daha olduğunu söylemek isterim.

Çağlar abi bu Amfinin genel olarak standart AB kullanmak için çok daha elverişli olduğunu belirtti :)

Fikir olması ve paylaşım açısından devrenin tekrardan çizdiğim şemasını ek te paylaşıyorum..

İyi günler..
Eklentiler
A-CLASS1.rar
(39.6 KiB) 370 defa indirildi
GamTeli
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen nadyokomanachi » 25 Haz 2016, 19:24

Bu test olayı ses frekans jeneratörüyle yapılmıyor mu?
nadyokomanachi
Yeni Üye

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • En dandik amfi :)
    1, 2, 3, 4Eklenti(ler) gönderen Kapibara » 28 Şub 2007, 02:59
    31 Cevaplar