AKAI-AM-U2 Aktif Modifiye + EBU DIGITAL PPM montajı

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Ynt: AKAI-AM-U2 Aktif Modifiye + EBU DIGITAL PPM montajı

İletigönderen ozgurece » 16 Şub 2016, 17:58

Pioneer A18LC86 51F 8 ohm
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
En son ozgurece tarafından, 16 Şub 2016, 18:03 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
ozgurece
DIY Audio Fanatiği

İl: İZMİR

İletigönderen onursal » 16 Şub 2016, 18:01

birgitay yazdı:Behringer Smps'den söktüğüm Zunda marka Tampon kondansatörleri sayesinde Pfc bile yapmadım. Bu Kondansatör'lerin Esr değerli çok düşük. Yani Direnç değerleri. Şarj vede deşarjı neredeyse hiç akım bile çekmiyor...... Ama aynısını bulmak çok zor.

Bak sana bir tavsiye.
En son yapmış olduğun amplinin çıkışına uygun güçte ve nispeten yük empedansının 2 katı bir direnç bağla.
Örnek direnç 500W 10 ohm olsun.
Böyle bir direnci hazırda bulamazsın. Ama ocak rezistans tellerinden hassas bir şekilde ölçerek kendin yapabilirsin.
Sonra bu dirence seri bağlı bir AC ampermetre bağla. Bir de AC voltmetre bağla.
Testin doğruluğu için osilaskop ta şarttır. Ama elinde yoksa mecburen belli kıstaslar ile testi yapabilirsin.
Ampli girişinden 1 KHz sinyal uygula. Ampli sesini yavaş yavaş açarak osilaskopta sinyallerin bozulmaya başladığı anda seviyeyi sabitle.
Bu durumdaki yük üzerindeki akım ve gerilim çarpımı sana amplinin gerçek gücünü verecektir.
Hoparlör bağlayarak ampli gücünü ölçmek izleyicilere birşey ifade etmez. O anda hoparlörden elde edilen güç izleyiciler tarafından anlaşılamaz.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

İletigönderen onursal » 16 Şub 2016, 18:15

Özgür.
Bana T/S değerleri lazım.
Alttaki resimde örnek olarak başka bir hoparlör gösterilmiştir.

PENIR.png
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İletigönderen ozgurece » 16 Şub 2016, 18:23

Onursal Hocam ben o değerleri nasıl ölçerim,? :shock: bu şuna benzedi okuma yazma bilmeyen birine kitap oku demek gibi , üzgünüm T/S değerlerini bilmiyorum :( , siz buraya geldiğiniz bir zamanda burada ölçüm yaparsınız Hocam, yoksa tahmini değerlerle istediğimiz sonucu alamayabiliriz.
Kullanıcı avatarı
ozgurece
DIY Audio Fanatiği

İletigönderen onursal » 16 Şub 2016, 18:53

ozgurece yazdı:Onursal Hocam ben o değerleri nasıl ölçerim,? :shock: bu şuna benzedi okuma yazma bilmeyen birine kitap oku demek gibi , üzgünüm T/S değerlerini bilmiyorum :( , siz buraya geldiğiniz bir zamanda burada ölçüm yaparsınız Hocam, yoksa tahmini değerlerle istediğimiz sonucu alamayabiliriz.

Sen ölçüm yapmayacaksın.
İnternetten bu hoparlörün teknik verilerine ulaşabilirsen yeterlidir. Ben gerekeni yaparım.
Yok internetten bu değerlere ulaşamazsan bazı kaba değer ile sonuca gideceğiz. Merak etme bu yöntem de işe yarar bir yöntemdir.
Daha önce bizim yunusa tarif etmiştim. Antalyaya geldiğimde bana hava atıyordu kabinleri ile :D
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İletigönderen birgitay » 16 Şub 2016, 19:03

onursal yazdı:
birgitay yazdı:Behringer Smps'den söktüğüm Zunda marka Tampon kondansatörleri sayesinde Pfc bile yapmadım. Bu Kondansatör'lerin Esr değerli çok düşük. Yani Direnç değerleri. Şarj vede deşarjı neredeyse hiç akım bile çekmiyor...... Ama aynısını bulmak çok zor.

Bak sana bir tavsiye.
En son yapmış olduğun amplinin çıkışına uygun güçte ve nispeten yük empedansının 2 katı bir direnç bağla.
Örnek direnç 500W 10 ohm olsun.
Böyle bir direnci hazırda bulamazsın. Ama ocak rezistans tellerinden hassas bir şekilde ölçerek kendin yapabilirsin.
Sonra bu dirence seri bağlı bir AC ampermetre bağla. Bir de AC voltmetre bağla.
Testin doğruluğu için osilaskop ta şarttır. Ama elinde yoksa mecburen belli kıstaslar ile testi yapabilirsin.
Ampli girişinden 1 KHz sinyal uygula. Ampli sesini yavaş yavaş açarak osilaskopta sinyallerin bozulmaya başladığı anda seviyeyi sabitle.
Bu durumdaki yük üzerindeki akım ve gerilim çarpımı sana amplinin gerçek gücünü verecektir.
Hoparlör bağlayarak ampli gücünü ölçmek izleyicilere birşey ifade etmez. O anda hoparlörden elde edilen güç izleyiciler tarafından anlaşılamaz.

Bu amplifkatör 2 Ohm'da 900 Watt güç veriyormuş. Ancak devre hatalı bayağı uğraştıdı beni. Celestion marka hoparlörlerle test etme amacım sadece güç değil ses tınısıdır..... Dolayısı ile Bu amplifkatörü yapan kişiler testlerini cömertce paylaşmışlar. Ancak güç olarak uygulanması gereken herşeyi yapacağım fakat Osilaskop yok. Bu değerlerin hepsini yapmak çok basit kurallarını biliyorum. Nikel bir tel alacağım yada Isıtıcı reziztansı...... Girişine 2 volt'a yakın bir değer 1khz osc. iş tamam ama , olay onunla bitmiyor.....Girişte Rail To Rail opamp kullanmam gerekecek. Çünkü Normal Tl071 entegresi 2x5,5 volt ile çalıştırıp , kare dalgaya çevrilmiş. Osilatör'lede Pwm girişine bağlanmış. Benim buradaki Analog kare dalga sinyalim temiz olmalı ama . 2x5,5 voltta Rail to Rail opamp ancak yapabilir.
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Reklamlar

İletigönderen ozgurece » 17 Şub 2016, 16:51

Onursal hocam siparişler kargoya verildi, Tabiki bana ulaşması biraz zaman alır , tahmini teslim tarihleri doğru çıkıyor ,Gelince size haber veririm. Siapriş verdiğimiz ürünleri Türkiye'de bulmak çok çok zor, EBAY beni çok seviyor çünkü oldukça alışveriş yapıyorum :D .
Resim
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
ozgurece
DIY Audio Fanatiği

İletigönderen onursal » 17 Şub 2016, 19:43

LED'ler hızlı geliyor.
Diğerleri sallana sallana geliyor.
Halbuki hoparlör koruma devresi daha önemli idi.
Kendim tasarlasam daha önce yapardım ama baskı devreler için maliyet fazla. Elde yapsam PNP yok.
KÖŞE kağıt ile yapsam istediğim gibi iyi olmuyor.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İletigönderen ozgurece » 17 Şub 2016, 20:07

Onursal Hocam Haklısınız ama malesef Sabırla Beklemekten başka yapılabilecek bir şey yok.Daha öncede 4,81 $ lık HDMI => VGA çevirici için 1 Aya yakın beklemiştim ,ama aradığım kaliteyi bulamadım fiyatı çok ucuz ürünlere çok dikkatli yaklaşmak gerekiyor.Tanıtım Resimlerini ve Teknik açıklamalarını dikkatlice incelemek gerekiyor.
Resim
İddia ettikleri teknik özelliklerde bunlar, Ama ne yazıkki çöp, ben istesem şu anda ürünü iade eder 15.tl mi geri alabilirim. EBAY ın bu güvencesini seviyorum. 15tl için uğraşmaya değmez.
Yüksek çözünürlüklü, düşük güç tüketimi moda tasarımı. HDMI 3.5 ses kablosu ile bu HDMI dişi VGA adaptörü gibi masaüstü / dizüstü / cep telefonu / DVD / tablet olarak HDMI video aygıtları, uygulanabilir / dijital set üstü kutusu / oyuncu / dijital kamera / SLR fotoğraf makinesi / video kamera ekipmanı çıkış sinyal kaynağı. Bu dönüştürücü ile, yukarıda belirtilen cihazın HDMI sinyal gibi vb .. Aynı zamanda hoparlör veya kulaklık ses cihazları ile bağlantı için 3.5 mm ses jakı ses sinyallerini dönüştürmek TV, monitör, projektör ekranı gibi, VGA görüntü aygıtında görüntülenebilir .
Özellikler:
boyut, düşük güç tüketimi Küçük, sadece 5V az 140 mA gerekir.
harici güç gerek yok. HDMI bağlantı noktasından güç kaynağı.
Enerji Yıldızı. VGA bağlı değil Düşük güç bekleme.
Yerleşik yonga seti ile, tam boy aktif yüksek çözünürlüklü ekran, 1920x1080 kadar çözünürlüğü destekler.
Taşınabilir HDMI cihaz için uygun ve VGA SADECE görüntü aygıtı (monitör, projektör, vb) (dizüstü / cep telefonu / DVD / tablet / dijital set üstü kutusu / oyuncu / dijital kamera / SLR fotoğraf makinesi vb gibi)
3.5mm ses çıkışı harici amplifikatör veya hoparlör gibi harici ses cihazları, bağlamak için.
Tür: VGA Adaptörü + 3,5 mm Ses Kablosu HDMI Dişi
Siyah renk
HDMI Giriş: Bir HDMI Dişi Bağlayıcı Tipi
VGA Çıkışı: VGA DB 15pin Kadın Sinyal Çıkış Arabirimi.
Ses Çıkışı: 3.5mm ses çıkış arayüzü
Notlar:
sizinki ile detay boyutları karşılaştırın 1. nedeniyle manuel ölçüme hafif bir fark izin lütfen.
2. farklı monitörlerde arasındaki fark nedeniyle, resimler öğenin gerçek rengini yansıtmıyor olabilir.
Paket İçeriği:
VGA Adaptörü 1 x HDMI Dişi
1 x 3.5mm Ses Kablosu (50cm)
Kullanıcı avatarı
ozgurece
DIY Audio Fanatiği

İletigönderen onursal » 17 Şub 2016, 20:56

Daha önceki siparişlerimizdeki LED'lerden bir tanesi bile fire vermedi.
Tüm değerleri milivoltlar seviyesinde eşdeğer.
Benim önceki 1 mm LED'lerim de öyle idi. Allahtan bazılar geri döndü :D
Bu LED'ler için birşey diyemem ama %10 fireye razıyım.
Tek yandığım konu ise basit bir UPC 1237 li hoparlör koruma devresini tasarlayıp baskı devresini çıkartmamış olmam. Bu devreden de 10 adet yaptırmış olsaydım şimdi işlerim tıkır tıkır hallolacaktı.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi