AKAI-AM-U2 Aktif Modifiye + EBU DIGITAL PPM montajı

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Ynt: AKAI-AM-U2 Aktif Modifiye + EBU DIGITAL PPM montajı

İletigönderen onursal » 16 Şub 2016, 16:37

birgitay yazdı:Sanırım baltalama bir yorum yapmışın . Saygısızca gibime geldi.......

Yorumumda baltalama nerede birgitay.
Teknikten anlayan birisi ne demek istediğimi şıp diye anlardı.
Eğer saygısızlık yaptığımı düşünüyorsan bir daha bana mesaj yazma.

birgitay yazdı:Eğer yaptığın bir ürün varsa testlerini kendi imkanlarınla yapıp paylaşacaksın ...... Başkalarından destek almadan 17+1 'lik hayal ettiğin ses sisteminide teori olarak açıklada bizde görelim neymiş ?

Daha insanlar DOLBY DIGITAL kelimesini DOUBLE DIGITAL diye adlandırırken ben SURROUND sistemleri araştırıyordum ve proje geliştiriyordum.
Bu teorileri mütekamil mühendisler bile anlamazken, burada konu ile ilgisi ve hiçbir bilgisi olmayan kişilere anlatırsam ortalık kan gölüne döner.
Sene 2002 de yapmış olduğum araştırmamdan elimde kalan dökümanlardan ekran görüntüsü koyayım.
Gerçekten ne olduğunu anlayabilecek arkadaşları tanımayı ve onlarla fikir tartışması yapabilmeyi çok isterdim.

KAYNAK:
http://www.dolby.com

DD PLUS 2.png

DD PLUS.png
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

İletigönderen onursal » 16 Şub 2016, 16:43

ozgurece yazdı:Onursal Hocam sizin önerdiğiniz Hoparlör filtresini şipariş vereceğim hangi elemanları değiştirebiliriz ? .Sizin Görüşünüz nedir ?

Şu an için sadece medium dirençleri değiştirilcek gibi görünüyor.
Diğer elemanlar sendeki hoparlörlere uygun değerdeler.
Bass kondansatörlerinden birisi de çıkartılabilir. Çünkü sendeki medium hoparlörün alt frekansı 300Hz ten yüksek.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İletigönderen ozgurece » 16 Şub 2016, 16:58

Onursal Hocam siz Profesyonel tecrübeniz ve ileri seviye bilginizle bu ürünü beğendiyseniz , bu ürünün 1 adedi değil 29$ , isterse 79$ olsun ben sipariş veriyorum inşlh. Siz OK dedikten sonra benim için Doğru seçim Odur. Teşekkürler.
Resim
Kullanıcı avatarı
ozgurece
DIY Audio Fanatiği

İl: İZMİR

İletigönderen onursal » 16 Şub 2016, 17:07

ozgurece yazdı:Onursal Hocam siz Profesyonel tecrübeniz ve ileri seviye bilginizle bu ürünü beğendiyseniz , bu ürünün 1 adedi değil 29$ , isterse 79$ olsun ben sipariş veriyorum inşlh. Siz OK dedikten sonra benim için Doğru seçim Odur. Teşekkürler.
Resim

Ürün çok iyi olmasa da modifiye edilip iyi netice alınabilecek bir ürün.
Pahalı olan malzemeleri daha önce belirlemiştik. Sinyal yollarındaki serii kondansatörler.
Bu üründe sinyal yollarındaki kondansatörler kaliteli türlerden seçilmiştir. Demekki bize ne kalıyor, hoparlörlerimizin kazancına göre direnç değerlerini ayarlamak.
Birkaç direncin değişimi (Gerekirse) pahalı olmayıp rahatlıkla yapılabilir. Zaten tasarımda medium kazancı için bir switch ilave edilmiştir. Bu bize extra kolaylık sağlayacaktır.
Eğer bass hoparlörümüz uygun kazancı veriyorsa (PEYNİR'ler uygun sanırım) en nihayetinde bir çift uygun ölçülerde kabin yapakla iyi kalite bir kabin yapabiliriz.
SONY kabinlerin iç hacmi küçük olduğu için sınırlı miktarda bass karakteristiği elde edilebilmektedir. Daha önce konuştuğumuz üzere kabin hacmini büyük yapabilirsek ideal ses kalitesine ulaşabileceğiz.
Eğer karar verirsen kabin ölçülerini hesaplayıp (PEYNİRLER için) sana ulaştırırım. Böylece elindeki malzemelerle en iyi kalite kabin yapmış olursun.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İletigönderen ozgurece » 16 Şub 2016, 17:12

Evet Hocam mümkünse Kabin ölçülerini bekliyorum. Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
ozgurece
DIY Audio Fanatiği

İl: İZMİR

İletigönderen birgitay » 16 Şub 2016, 17:24

onursal yazdı:
birgitay yazdı:Sanırım baltalama bir yorum yapmışın . Saygısızca gibime geldi.......

Yorumumda baltalama nerede birgitay.
Teknikten anlayan birisi ne demek istediğimi şıp diye anlardı.
Eğer saygısızlık yaptığımı düşünüyorsan bir daha bana mesaj yazma.

birgitay yazdı:Eğer yaptığın bir ürün varsa testlerini kendi imkanlarınla yapıp paylaşacaksın ...... Başkalarından destek almadan 17+1 'lik hayal ettiğin ses sisteminide teori olarak açıklada bizde görelim neymiş ?

Daha insanlar DOLBY DIGITAL kelimesini DOUBLE DIGITAL diye adlandırırken ben SURROUND sistemleri araştırıyordum ve proje geliştiriyordum.
Bu teorileri mütekamil mühendisler bile anlamazken, burada konu ile ilgisi ve hiçbir bilgisi olmayan kişilere anlatırsam ortalık kan gölüne döner.
Sene 2002 de yapmış olduğum araştırmamdan elimde kalan dökümanlardan ekran görüntüsü koyayım.
Gerçekten ne olduğunu anlayabilecek arkadaşları tanımayı ve onlarla fikir tartışması yapabilmeyi çok isterdim.

KAYNAK:
http://www.dolby.com

DD PLUS 2.png

DD PLUS.png

Yaw Usta niye üstüne alındın :D Sana birşey dermiyim :) Ben Özgür'e dedim. Zaten cevap verdim dedimya Onursal Hocamız diye.... Okuamışsın anlaşılan. Ki zaten Bilgi almak içinde sana sordum Surrond nedir diye? Teyp'lerin üstünden biliyorum sadece :D Başkada görmedim kullanmadım :D Ama tekniğini biraz araştırdım çok farklıymış. Bende bunu yapmak için değermi diye sordum . Class D Amfiyide birdim. Yeterki sayfada birşeyler olsun ortam şenlensin..... İstediklerimizi yapıypruz başarıyorsuz. Hepmizin emeği var birşeylerde bunları hareketlendirelim daha ne güzel olur ?
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Reklamlar

İletigönderen onursal » 16 Şub 2016, 17:28

ozgurece yazdı:Evet Hocam mümkünse Kabin ölçülerini bekliyorum. Teşekkürler.

Kafadan kabin ölçüleri yapılmaz ki :D
Önce sendeki hoparlörlerin bazı değerlerini almam lazım. Ama bu değerleri sen ölçemeyeceğin için kaba bir hesapla ve uygulama ile hesaplayabileceğim.
Hoparlörün free air rezonans frekansını ölçemeyeceğimize göre o hoparlörlerin tam adı ve model numarası ile teknik değerlerine ulaşabilirsen araştır ve buraya koy.
Ben de bu değerler doğrultusunda kabin hesaplarımı yapayım.
En fazla 2 saatimi alır.

Yaw Usta niye üstüne alındın :D Sana birşey dermiyim :) Ben Özgür'e dedim. Zaten cevap verdim dedimya Onursal Hocamız diye.... Okuamışsın anlaşılan. Ki zaten Bilgi almak içinde sana sordum Surrond nedir diye? Teyğp'lerin üstünden biliyorum sadece :D Başkada görmedim kullanmadım :D Ama tekniğini biraz araştırdım çok farklıymış. Bende bunu yapmak için değermi diye sordum .

Adamım o zaman yazım kuralları önem taşıyor. :D
Diyeceksin ki.
Yahu özgürece benimle dalga mı geçiyorsun, sen daha kablo bağlamasını lehim yapmasını bilmiyorsun.
Bu durumda kimin için mesaj yazdığın belli olur.
Eğer arabulucu olacak birisi gerekirse ben araya girer ikinizi de döverim :D
O zaman ortam tatlıya bağlanmış olur.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İletigönderen birgitay » 16 Şub 2016, 17:32

Tamam abi büyüğümüzsün ne dersen o olsun. Bize rehber olmazsa ..... Gider saçma sapan elektronikçilerden birşeyler öğrenemeyiz..... Heleki Kondansatör yapılarını bile daha yeni öğrendim bu sene .....Bazı Ustalara bunları anlatınca Profosör'lüklerinden geçilmiyor :D:DD:D Salaklık bendeki ne diye gider anlatırsın :D
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İletigönderen onursal » 16 Şub 2016, 17:46

birgitay yazdı:Tamam abi büyüğümüzsün ne dersen o olsun. Bize rehber olmazsa ..... Gider saçma sapan elektronikçilerden birşeyler öğrenemeyiz..... Heleki Kondansatör yapılarını bile daha yeni öğrendim bu sene ..... Ustalara bunları anlatınca Profosör'lüklerinden geçilmiyor :D:DD:D Salaklık bendeki ne diye gider anlatırsın :D

Özgür'e yapmış olduğum amplilerde esasen çok ta ahım şahım bir özellik yok.
İlk yapmış olduğum ampli ve sonraki AKAI amplide yapmış olduğum çok özel bir modifiye (Sadece kondansatörler kaliteli seçilerek değiştirildi) ses kalitesini değiştirdi.
Halbuki işinde uzman olduğunu sananlar der ki.
Kondansatör kondansatördür al tak, değeri tutsun yeter :D
Defalarca bahsetmiş olduğum TASARIM PROSEDÜRLERİ 'nde bu teknik uygulaması sadece bir tanesidir. Yani tasarım prosedürlerinde kondansatör kalitesi de oldukça önemlidir.
Bu ve bunun gibi bir çok teknikler sözkonusudur.
Senin bile rağbet etmediğin GROUNDING ve SHIELDING tekniği bir tasarımın en pahalı ve maliyetli kısmıdır. Baskı devre tasarımından tut ta nereye nasıl yerleştirileceğinin teknik özelliklerini belirten bu özelliği kavrayabilen bir teknisyen, 5532 nin sesi daha güzeldi LF353 yaramaz, 2SC2579 transistörünün sesi daha hoş, lambalı amplilerin sesi daha sıcaktır gibi yorumları yapmayacaktır.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İletigönderen birgitay » 16 Şub 2016, 17:49

Behringer Smps'den söktüğüm Zunda marka Tampon kondansatörleri sayesinde Pfc bile yapmadım. Bu Kondansatör'lerin Esr değerli çok düşük. Yani Direnç değerleri. Şarj vede deşarjı neredeyse hiç akım bile çekmiyor...... Ama aynısını bulmak çok zor.
birgitay
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir