35W WCF SE Hi-Fi Amplifier

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Ynt: 35W WCF SE Hi-Fi Amplifier

Okunmamış iletigönderen hamist » 07 Ekm 2012, 20:22

Amatör yazdı:Arkadaşlar,birkaç gündür yaptığım dinlemelerde görebildiğim(duyabildiğim)kadarı ile ses gerçekten müthiş.
Amfi çok güçlü,çok dengeli,çok detaylı ve oldukça müzikal çalıyor.Ses çok temiz.
Tek sıkıntı,anfiye kaynak bağlandığı zaman sağ kanalda 15-20 cm mesafeden ancak duyulabilen bir zırıltı mevcut.Sinyal kablolarını çıkardığımda sıfır gürültü.
Birde anfi özellikle florasan lambaların açılıp kapanmasından,aynı hat üzerindeki elektrikli cihazların otomatik yapmasından cok etkileniyor.Çıt,pıt sesleri rahatsızlık verebiliyor.
Orta seviyede uzun süre çalışmasının ardından 23derece oda sıcaklığında 50-51 derecede soğutucuların sıcaklığı sabitlendi.
Kendi açımdan kesinlikle tavsiye edilebilir bir anfi olduğunu çok rahat söyleyebilirim.
Selamlar

Kaynak bağlandığındaki az da olsa hum sorunu için, sanırım ayrı sargılardan dc elde edip,
her kanal için ayrı kullanırken,bir orta noktada GND oluşturmak gerekecek sanırım.
Bu durumda 2 kanal girişlerinden uA düzeyinde de olsa farklı akımlar engellenmiş olacaktır.
Bu konuda bir şeyler deneyeceğim.

Şebekeden gelen çıt-pıt harmonikleri, genellikle yerli üretim cihazlarda olur,
zira bizde tasarruf etmek için giriş filtreleri yurt içine satılan cihazlarda pek kullanılmaz.
Yurt dışına satılanlarda kesinlikle böyle bir ihmal söz konusu edilemez.
Devreniz tamamen metal içine alındığında da bu çıt-pıt sesler giriyorsa,
şebeke girişine SMPS lerde olduğu gibi bir EMI filte kullanmak gerekebilir.

Buna rağmen devre üzerinde bir şeyler yapıp bu rahatsız edici sesler engellenebilir,
ama detaylarda birlikte gider.

Kullandığınız fluoresanlar enduktif ballastlı mı?

Selamlar...
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen Amatör » 07 Ekm 2012, 20:56

Florasanlar,evet içinde trafo var.
Zırıltıyı kesebilmek için üst frekans cevabını daraltmak anlamına gelecek olan önlem kesin çözüm olur herhalde,tabiki detayların kaybı da götürüsü olacak.Bunu da hiç istemeyiz.
Beslemeyi aslında cok uzun süre test etmiştim.Köprü diyotlara paralel küçük kondansatörler işe yarar mı acaba?
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen elektrobeyin » 07 Ekm 2012, 21:06

Amatör yazdı:Florasanlar,evet içinde trafo var.
Zırıltıyı kesebilmek için üst frekans cevabını daraltmak anlamına gelecek olan önlem kesin çözüm olur herhalde,tabiki detayların kaybı da götürüsü olacak.Bunu da hiç istemeyiz.
Beslemeyi aslında cok uzun süre test etmiştim.Köprü diyotlara paralel küçük kondansatörler işe yarar mı acaba?

http://bluemavi.com/vitrin/tablo_new.as ... 752709#ara Şu ürünü kullanırsanız büyük katkı sağlayacaktır. RAS10 kutularken kullandım, bende çok işe yaradı hiçbir şekilde şebeke paraziti almıyor. Ayrıca trafo girişine düzgün bir AC sağladığı içi sese katkısı olduğunuda söyleyebilirim. Ülkemizdeki elektrik hatlarının kalitesini biliyorsunuz, malum.
Kullanıcı avatarı
elektrobeyin
DIY Audio Fanatiği

İl: Mersin
Meslek: Elektrik-Elektronk Mühendisi

Okunmamış iletigönderen hamist » 07 Ekm 2012, 21:18

Amatör yazdı:Florasanlar,evet içinde trafo var.

Eğer cihaz tamamen metal bir sistem içinde ise,
yüksek gerilimli harmonikler şebeke üzerinden giriyor demektir,
elektrobeyin arkadaşımızın sözünü ettiği gibi bir giriş faydalı olabilir.
Eğer sistem tamamen, ya da kısmen ortama açık ise,
bu durumda havaya yayılmış elk.manyetik harmonikler söz konusu olacağından,
şebeke filtresi yeterli olmaz.
Tabii bu harmoniklerin kaynak üzerinden geldiği varsayımını göz ardı ediyorum.

Selamlar...
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 07 Ekm 2012, 21:19

Öneri için teşekkür ederim.
O tip emi filtre elimde mevcut ancak,pek işe yaramıyor.Devrenin mhz ler seviyesindeki frekans cevabı buna etken muhtemelen.Kullandığım hoparlörlerin de 96 db ve 32000 hz üst frekans cevabı olunca ,bu hassasiyet başa bela oluyor.
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 07 Ekm 2012, 22:26

besleme.gif
besleme.gif (3.74 KiB) 928 defa görüntülendi

Şekildeki gibi bendeki trafonun sekonderi ayrık 24 er volt.İki adet kapasite çoklayıcı
Ben sekonderi bağlarken yana yana olan sekonder uçlarını değilde bir orta,bir köşe ucu kullanmışım.Yarın sekonder uçlarının kombinasyonunu değiştirip deneme yapacağım.
Bir kanalda hiç gürültü yokken diğer kanalda olması,kaynak bağlanmadan iki kanalda da hiç sorun olmaması,girişin şasisinin bağlanma şekli ile alakası var gibi duruyor ancak çok değişik şekillerde bağlantı yapmama rağmen bir kanalın çok hafif olan vınıltısını kesemedim.
Yarın AC bağlantılarını kontrol edyim,sonuca bakalım
Amatör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hamist » 07 Ekm 2012, 22:32

Amatör yazdı:
besleme.gif

Şekildeki gibi bendeki trafonun sekonderi ayrık 24 er volt.İki adet kapasite çoklayıcı
Ben sekonderi bağlarken yana yana olan sekonder uçlarını değilde bir orta,bir köşe ucu kullanmışım.Yarın sekonder uçlarının kombinasyonunu değiştirip deneme yapacağım.
Bir kanalda hiç gürültü yokken diğer kanalda olması,kaynak bağlanmadan iki kanalda da hiç sorun olmaması,girişin şasisinin bağlanma şekli ile alakası var gibi duruyor ancak çok değişik şekillerde bağlantı yapmama rağmen bir kanalın çok hafif olan vınıltısını kesemedim.
Yarın AC bağlantılarını kontrol edyim,sonuca bakalım

Elimde 2 kanal devre olmadığı için deneyemiyorum.
Girişte gnd noktalarını 2 kart arasına bir kablo ile bağlantı da deneyebilir misiniz?
Giriş kabloları üzerinden gnd ye doğru bir kaçak akım aklıma geliyor.
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 07 Ekm 2012, 22:40

Yarın vakit bulabilirsem her şekilde deneme yapacağım.
Selamlar
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 09 Ekm 2012, 18:48

Bugün kasayı komple dağıtıp tekrardan topladım.Bütün kablo bağlantılarını kontrol ettim.İki kanalda kullanılan bütün kabloların simetrisini ve uzunluğunu kontrol edip gerekli yerleri tekrar düzenledim.Sonuç;Bir kanalda inceden zırıltı aynen devam ediyor.
Bu uğraşılar sonucunda benim kesin kanaatim,kaynak ve ampli arasındaki ucuz kablolar bu sıkıntıya sebep oluyor.
Kaliteli ve iki adet ayrık sinyal kablosu edinmeye çalışacağım.
Ozamana kadar bu şekilde devam.
Selamlar
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hamist » 09 Ekm 2012, 20:05

Amatör yazdı:Bugün kasayı komple dağıtıp tekrardan topladım.Bütün kablo bağlantılarını kontrol ettim.İki kanalda kullanılan bütün kabloların simetrisini ve uzunluğunu kontrol edip gerekli yerleri tekrar düzenledim.Sonuç;Bir kanalda inceden zırıltı aynen devam ediyor.
Bu uğraşılar sonucunda benim kesin kanaatim,kaynak ve ampli arasındaki ucuz kablolar bu sıkıntıya sebep oluyor.
Kaliteli ve iki adet ayrık sinyal kablosu edinmeye çalışacağım.
Ozamana kadar bu şekilde devam.
Selamlar

Bu sorun bunca yıl hiç yaşamak bir yana, duymadığım sorun.
Ve ne yazık ki gerçek.
Ben bunun için elimdeki trafoyu söküp ayrı ayrı 2x24V sarmayı düşünüyorum.
Bu durumda 2 kanal için tamamen izoleli besleme kurgulama şansı olacak.
Ortak olan sadece sıfır noktaları olacağı için, kanallar arasında herhangi bir besleme
akımı söz konusu olmayacak.
Tabii bunlar SE dinlemek istemenin bedelleri arasında.
:)

Selamlar
hamist
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir