Yeni projeler, yeni fikirler....

Projelerimiz » DIY Audio Türkiye ekibi tarafından geliştirilen projeler.

Yeni projeler, yeni fikirler....

Okunmamış iletigönderen drhardware » 05 Kas 2008, 13:32

Merhaba,

Uzun zamandır proje üretememenin verdiği dayanılmaz DIY baskısı altında, yeni fikirlerimi ve projelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum..
DIY Audio öyle bir fenomen ki, insanın aklı, fikri, rüyası, hülyası amplifikatörlerle, hoparlörlerle meşgul oluyor sabah akşam. Bu meşguliyet çerçevesinde, eninde sonunda birşeyler yapmamak olası değil.
İşte projelendirmesi bitip uygulama aşamasına gelen üç fikrim;

1- Mikro GC projesi:
Mikro GC dedim çünkü hakikaten mikro düzeyde bir fikir. Her zamanki hastalığım olan LM serisi overturelerle tasarlanmış basit ama tesirli bir amplifikatör. Toplam kapladığı alan besleme dahil 4.2 x 4.7 cm! Üstelik bu alana DC servo da dahil. Sesini daha fazla beğendiğim LM3875 entegresini kullandığım, tamamen DC kuplajlı ve National mühendislerinin tavsiye ettiği DC servo ile desteklenmiş ortalama güç taleplerine cevap verebilecek, öncesinde preamp veya buffer kullanmayacağım bir minik oyuncak bu.
Toplam üç karttan oluşacak sistemde, ana kart amplifikatör, üzerine eklenmiş wafer tarzı ve yer kaplamayacak DC servo devresi ve sadece 8 hızlı diyottan oluşan mini minnacık bir rectifier kartı bulunacak.
Baskı devreler sipariş edildi ve sanırım bu hafta sonu hazır olacaklar. Eğer çok ciddi bir yoğunluğum olmazsa ilk dinleme testlerimi haftaya yapmış olacağım..
Tatmin olursam projeyi sizlerle paylaşırım, aksi durumda bu proje de diğer pek çok atası gibi kömürlüğümün karanlık dehlizlerinde kaybolup gidecek..
Bu projedeki tek amacım, saf, katışıksız, KÜÇÜK bir gainclone yapmak ve ileride anlatacağım DIY hoparlör projemle birlikte minmal bir odyofil sistem oluşturmak..

2- Orta güçte hibrit HIFI amplifikatör projesi:
Geçen seneki lateral MOSFET+LM4702 projemde aldığım tatmin duygusunu bir ileri aşamaya götürmek için benzer bir yapıda tasarladığım ama çıkışlarında üst sınıf darlington kullandığım bir proje.. Tüm tasarımları ve simülasyonları tamamlanmış durumda. Oldukça ileri teknik özelliklere sahip bir amplifikatör olacağını öngörüyorum. National Semiconductors'un 2007 de deklare ettiği LME49811 yüksek voltajlı HIFI opamp, devrenin kalbini oluşturuyor. Çıkışlarda Sanken'in orta güçteki amplifikatörler için tasarladığı SAP serisi yüksek Hfe li darlingtonlarını kullanarak, komple bir çözüm olabilmesi açısından DC servo, aşırı akım koruması ve çıkış DC korumasını da içinde bulunduran bir hoparlör koruma devresi ekledim sisteme. Ayrıca amplifikatör girişinde kullanacağım tek kademe pürist OPA627 preamp/buffer ile sistem tamamlanmış olacak.
8 ohm rezistif yüke 80W ve 4 ohm için 120W olarak planladığım entegre amplifikatörün beklediğim verileri şöyle;
BW : 80Khz
THD : %0.001 @ 80W/8ohm
IMD : %0.0001 @ 80W/8ohm
Slew Rate : 17V/µs
SNR > 100dB @ 1W
Tabii gerçek veriler, uygulamadan sonra belirlenecek. Ancak deneyimlerime göre, National mühendislerinin verileri "en kötü" koşullar dikkate alınarak deklare ediliyor ve sonuç uygulama iyi yapılırsa bu veriler daha iyi çıkıyor.

3- Full Range DIY hoparlör uygulaması..
Buna proje diyemedim farkındaysanız çünkü kişisel olarak masa üstü çalışması dışında bir katkım olmayacak bu projeye. Namlı odyofillerden Ahmet Hüdayioğlu kardeşimle birlikte yürüttüğümüz uygulama neredeyse final safhasına geldi. Full rangenin sonik avantajlarını elimizden geldiğince minimal maliyetle elde etmeye çabaladığımız bu uygulamada estetik kaygılar ön planda. Ve marangoz "işbirlikçimizle" birlikte salonların baş köşesine koyulabilir bir şeyler peşindeyiz..
Resim
Henüz şu aşamada olan hoparlörümüzün prototipi, fiziksel ölçümleri tamamlandıktan sonra dört adet üretilerek uygun biçimde boyanacak ve kullanıma hazır hale gelecek.
Sonuçtan memnun kalacağımızı tahmin ediyorum. Yapı itibarıyla bass reflex yerine horn loaded kullanmamızdaki amaç faz cevap eğrisini linearize ederek sesi daha doygun kılmak..

Şimdilik düşlerim, düşüncelerim bunlar..
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Cevap: Yeni projeler, yeni fikirler....

Okunmamış iletigönderen e_cag » 05 Kas 2008, 16:01

Aaaah ahh!..

1- Muhteşem!.. Peşiniz sıra gelirim. 3886 ile denemek isterim ben de. Kartları da gelir gelmez görmeyi bekleriz sabırsızlıkla. 4.2 x 4.7 cm kanal başına mı? Biraz daha detay, şema? Büyük boy bir gainclone'a ihtiyacım var, mikro olması da üzerine krema gibi :D .

2- Hala biraz pahalı sanki benim için ve uygulaması da daha titizlik ister. OPA627'li preamp genel maksada uygun olacaksa canım çeker. Mikro gainclone ile kombine edip duymak lazım. Yine aaaah ahh!..

3- Şeytan ayrıntıda gizli :) .. Sesin ardından, maliyetin yanında finisaj. Umarım dilediğiniz sonuçlara ulaşırsınız. Görmek için sabırsızlanıyorum.

Tüm projelerinizde başarılar dilerim, paylaşımlarınız için peşinen teşekkürler.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen drhardware » 05 Kas 2008, 16:40

microgc.JPG
Bu amplifikatör kısmımız.. Bilindik şeylerden..
dcservo.JPG
Bu da DC servomuz..

Devreler çok yabancı değil.. Daha önce benim senin defalarca uyguladığımız türden, belki DC servoyu benim dışımda uygulayan yoltur. Ama o da yalnızca DC offseti almak için. DC kuplajlı olsun istedim çünkü kondansatör sesinden hazetmiyorum. Belki de 3000 dolarlık auri cap ları vs dinlemediğimdendir. Daha önce LM3886 amplifikatörde denediğim ve iyi sonuç aldığım DC servo devresi, temelde National mühendislerinin BPA200 projeleri için düşünülmüş. Zaten uygulama notu da ona göre. Ancak sanırım LM3875 le de fena bir ikili olmayacaklar.

LM3886 ile uygulama isteğine gelince, yaptığım PCB ler 3875 için ve pin yapıları 3886 ile farklı bu arkadaşların. Üst üste binecek devre parçacılları var ve korkarım 3886 nın çift + besleme pini olması ayrıca anlamsız ve gereksiz mute pini bu kadar küçük bir kart kullanımını zora sokuyor..

Diğer uygulamaya gelirsek. Haklısın, oldukça maliyetli bir dizayn olacağa benzer. Şimdiden yaklaşık 350€ mu yedi bile. Ve malzemenin yarısını bile alabilmiş değilim.. Onun sonuçlanması belki şubat veya mayısı bulabilir.. Biraz sabır biraz da para isteyen bir devrecik...

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen e154 » 05 Kas 2008, 23:44

3. projede yapılan 4 kabinin 2 si seninmi :?: öyle ise benim niye haberim yok :cry: :cry: :cry:
e154
DIY Audio Gurusu

Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen drhardware » 06 Kas 2008, 09:29

Sormamız mı gerekiyodu?
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 06 Kas 2008, 15:17

kolon projesi çok ilgi çekici. o marangoz nerededir? siteler e mi gitmek gerekli?

@e154 aklında kolon dizaynı olsa/oluyorsa nasıl bir şeydir?
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen drhardware » 06 Kas 2008, 15:20

Esasen arka plan görüntüsünden "siteler" olmadığını anlaman gerekirdi ...... Deeeeeermişim.
Kendisi Maraş'ta ikamet eden usta bir mihrap/minber (ikisinden biri) yapımcısıdır..
Erhanla ilgili soruyu ben cevaplayamam.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 06 Kas 2008, 16:50

siteler olup olmadığını anlamak için fotoya bakmıştım.arka plan derin dedim burası sanayi gibi bir yer.yoksa koltuk tamircisi vb. derdim. ki genelde bu tip yerler bir iş yapmaya yanaşmazlar, yapsalarda ne olduğu belli olmayan külüstür bir şey çıkar. siteler mi dedim kendi kendime? yahu abi senide anlamıyorum k.maraş nere bura nere? atölye bulduk sandım birden.
erhan kolondan bahsetti de aklında bir dizayn, düşünce var mı idi; öğrenmekti maksadım. :)

yenimahelle bölgesinde oto müzik tesisatçıları yaygındır. oralarda fiberglass malzeme her şekilde kabin yaptırmak mumkun oluyor. oto subwoofer kutuları için yapılsa da adamlarla görüşüldüğünde istenilen şeyi, tanımlarsak sipariş verebiliyorsunuz.adresini bulamadım. aklıma gelmişken ve sağlamlık, estetik açısından ilgi çekici olabilir dedim.
ne ise.

1. ve 2. numaralı projeler enteresan. DC servo'da ki LF411 nasıl bir şey Dr.?
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e154 » 07 Kas 2008, 22:59

drhardware yazdı:Sormamız mı gerekiyodu?

öyle birşey haddime değilde, hani biz biryere beraber gidip bişilr bakıp beğenmiştik sonra bazı planlar yapıp onlşarı suya atmıştık. ya :mrgreen:

the_cantan yazdı:erhan kolondan bahsetti de aklında bir dizayn, düşünce var mı idi; öğrenmekti maksadım. :)

o dizayn bana değil dr a aittir.
e154
DIY Audio Gurusu

Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen drhardware » 08 Kas 2008, 11:41

Suya mı atmıştık yoksa
"Seni satmış gibi olacam ama ben bu işte yokum" mu olmuştu bi düşün bakalım.. :?
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Sonraki

Projelerimiz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir