SPDIF DAC Projesi

Projelerimiz » DIY Audio Türkiye ekibi tarafından geliştirilen projeler.

SPDIF DAC Projesi

Okunmamış iletigönderen Hazar » 18 Tem 2010, 00:15

Yayınlamayı geciktiriyordum, artık koymanın zamanı geldi sanırım.

IMG_0750.JPG
DAC..

SPDIF Coaxial ve Optik girişli, stoktaki en fil komponentler kullanılarak yapılan 24bit 96kHz DAC. Opampımız LME49860, DAC'ımız PCM1798, receiver'ımız DIR9001. Pasif olarak tasarlanan I/V katında Dale dirençlerimiz, Elna SILMIC kondansatörümüz, girişte Panasonic FM serilerimiz göze çarpıyor. Çıkıştaki ucuz kulaklık soketi hariç gayet fil :mrgreen:
İstenirse başka bir I2S kaynaktan direkt giriş yapılabilmesi için DAC girişinde bir jumper bloğu var. Ya da kartın oluşturduğu I2S sinyal ile başka bir DAC denemek için tabi.

PCB çizim deneyimimin bazı kazıkçı ustalarım gibi yüksek olmadığı bilinen bir gerçek. Bu yüzden, ilkin bir prototip ürettirip, onu çalıştırdıktan sonra yazmayı uygun gördüm. Tek seferde çalıştı; giriş olarak CD-ROM sürücü, bilgisayar, DVD player gibi bilimum SPDIF çıkış veren ekipmanı denedim. AC3 gibi kodekli bir ses vermediğiniz sürece çıkıştan o billûr (breh breh) sesi alıyorsunuz.

Ben dinledim, beğendim. İki karttan biri kulağına ve ekipmanına güvendiğim Gökhan Bey'e gidiyor. Diğerini de şu trafolar geldikten sonra uzun süredir bekleyen buluşmamızda hep beraber dinleriz artık.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Ynt: SPDIF DAC Projesi

Okunmamış iletigönderen nthere » 18 Tem 2010, 00:25

Peki bu devrenin üzerinde keske sunu şöyle yapsaydım dediğiniz bir şey olmadı mı?
Belki bir revizyona gitmeyi düşünürseniz hep beraber şematiği üzerinde tartışabiliriz.
Belki eklenti ile birlikte version 2si de düşünülebilir.

Tebrikler, elinize sağlık
Kullanıcı avatarı
nthere
DIY Audio Takipçisi

Meslek: elektronik müh.

Okunmamış iletigönderen Hazar » 18 Tem 2010, 00:29

Şematik yok tabi, diyorum birşey eksik..
Birilerine behane buluyoruz onu bunu yaptım diye koyuyor, şemasını vermiyor (DIY forumunda!), aynısını ben yapmışım istemeden :oops:

Ektedir.
Eklentiler
dirpcm.gif
Şematik
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 18 Tem 2010, 00:39

Keşke şöyle yapsaydım dediğim tek bir şey var: Gerilim regülatörü olarak bulunması zor LP2985'ler yerine bulunması daha kolay LM1117 kullanmak. Malzemeyi Farnell'den temin ettiğim için onlarda vardı ama, pahalı yahu..

Zaten prototip kart yapmamın amacı o. Mesela kartta unuttuğum bir şey var, üstte ve altta 2 adet pin header ve jumper bloğu var. Bunlar receiver ve DAC'ın konfigürasyonunu değiştirebilmek için. Bunların pulldown dirençlerini unutmuşum, ilgili pinler floating durumda kalınca seste negatif etkiye yol açıyorlar. Farkettim ve alttan dirençleri ekledim. Bir sonraki üretimde bu sorun düzelmiş olacak.

Bu devre bence bu haliyle tamdır. Köklü değişiklik düşünülürse, pasif I/V katından op-amp'lı bir yapıya, hatta discrete komponentlerle yapılan bir kata dönüşüm gerçekleşebilir. Ya da Gerilim çıkışlı bir DAC kullanılır, I/V katına ihtiyaç kalmaz. Sample rate converter (SRC) eklenebilir. The possibilities are endless.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen nthere » 18 Tem 2010, 00:55

Upsampling yapmayı hiç düşündünüzmü? Sese etkisi nasıl bilmiyorum gerçi. Belkide teknik veride göz boyamaya yönelik bir şeyde olabilir çözebilmiş değilim :!:
Usb de eklenebilir :?: Saf SPDIF olarak kalmasınıda isteyebilirsiniz tabi. Demesi kolay diyor olabilirsiniz :D
Kullanıcı avatarı
nthere
DIY Audio Takipçisi

Meslek: elektronik müh.

Okunmamış iletigönderen Hazar » 18 Tem 2010, 01:02

nthere yazdı:Upsampling yapmayı hiç düşündünüzmü? Sese etkisi nasıl bilmiyorum gerçi. Belkide teknik veride göz boyamaya yönelik bir şeyde olabilir çözebilmiş değilim :!:
Usb de eklenebilir :?: Saf SPDIF olarak kalmasınıda isteyebilirsiniz tabi. Demesi kolay diyor olabilirsiniz :D

Bu proje upsampling yapar zaten. Yapmayanları nadirdir; NOS (non over-sampling) deniyor. Bazıları onu tercih eder, aynı lambalı amplifikatör severler gibi. Farklı kombinasyonları kart üzerindeki jumper ile de yapabiliyorsunuz zaten.

Aklımda USB'li versiyonu da vardı zaten, hatta yayınlamıştım da sonra kaldırdım. Sebebi de USB'den aktarılan audio'nun 16bit olması. İstenirse ilk mesajımda bahsettiğim I2S jumperleri çıkartılır ve oraya bir USB receiver bağlanır, USB DAC olur sistem. Fakat şu (basitçe) olmaz: kaynaklar arasında bir düğmeyle geçebilme.
Burası biraz karışık. I2S sinyali switch etmek kolay değil, 5 adet hattı switch etmek gerekiyor. SPDIF'te ise tek hat. Öte yandan USB receiver entegrelerinin SPDIF çıkış verme özelliği de var; bunu kullanarak benim devrede optik ya da koaksiyel bir girişten feragat ederek; Optik/USB ya da Koaksiyel/USB seçim yapabilen bir konfigürasyona gidilebilir. Bu zor değil işte.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 18 Tem 2010, 09:44

Vay canınaaa! Çok güzel görünüyorlar :D

Eline sağlık Hazar, doğrusu epey emek verdin, ama sonuçta gemiyi limana yanaştırdın )

USB konusunda konuşmuştuk, şahsen safkan bir fil işi yapalım tarafındaydım. USB DAC benim ilgimi çekmiyor, karşı da değilim ama önce en mükemmelini görelim sonra çeşitlendiririz düşüncesindeyim.

Şimdi bunu dinlemek için yeni birşeyler yapmak lazım, bakalım yetiştirebilir miyim:)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen maystor » 18 Tem 2010, 12:27

Ağzım açık kaldı valla, kulaklık çıkışı hariç gerçekten de çok güzel bir alet çıkmış ortaya. Peki biz nasıl yapıcaz bu mereti :D? Kit halinde satışı mı olacak?
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 18 Tem 2010, 15:03

Ben de pcb'lere takıldım... Bakalım toplu projeye dönüştürebilecek miyiz...
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen Hazar » 18 Tem 2010, 15:38

e_cag yazdı:Ben de pcb'lere takıldım... Bakalım toplu projeye dönüştürebilecek miyiz...

Valla yalan yok, adam gibi çizdiğim ve ürettirdiğim ilk PCB. Dolayısıyla elime ulaştıklarında ben de böyle hayran hayran bakmıştım :mrgreen:

Projenin amacı ilk toplu proje olması aslında. Dolayısıyla öyle bir fikrimiz var, ama bu yine bize bağlı. İsteyen çıkmazsa yapacak bir şey yok :)
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Sonraki

Projelerimiz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • PCM2702; USB DAC Projesi..