Regüleli Simetrik Besleme (Preamp)

Projelerimiz » DIY Audio Türkiye ekibi tarafından geliştirilen projeler.

Ynt: Regüleli Simetrik Besleme (Preamp)

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 23 Eyl 2010, 12:54

Bende benim bastıgım devreler neden duzgun cıkmıyor her seferinde kalemle duzeltmek zorunda kalıyorum diye hayıflanıp duruyordum meger beceriksizlik bende deil brother da imiş..!! peehh...Peki bu yazıcının icindeki toneri baska markanın tonerinden doldurtsak sorunu cozmus olurmuyum???
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

İl: KOCAELİ
Meslek: Genel Çırak

Okunmamış iletigönderen maystor » 23 Eyl 2010, 13:38

tiger41 yazdı:Bende benim bastıgım devreler neden duzgun cıkmıyor her seferinde kalemle duzeltmek zorunda kalıyorum diye hayıflanıp duruyordum meger beceriksizlik bende deil brother da imiş..!! peehh...Peki bu yazıcının icindeki toneri baska markanın tonerinden doldurtsak sorunu cozmus olurmuyum???

Az miktarda toner alıp denemen lazım. Bazı yazıcıların tonerleri kendine özel olabiliyor.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 24 Eyl 2010, 22:40

Artık suyunun suyunun suyu olur :)

Her tonerin farklı erime dereceleri var, dolayısıyla HP toıneri örneğin daha fazla sıcaklık istiyor, ama Brother'lar daha az ıs ile işi hallediyor. Olmaz.

Yani sadece toner meselesi değil, komple drum fuser vs. meseleleri de var. En iyisi ucuza taksitli bir yazıcı almak, Samsung gibi. HP biraz pahalı.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 29 Eyl 2010, 10:26

Geçen hafta epey uğraştırdı beni bu baskılı devre işi ama nihayet dün gece delme işlerini de bitirdim.

Denemelerimi de bitirdim, sanırım artık bu kadar uzun sürmez :)

Çeşitli kağıtlar, asitler felan derken deneme yapmaktan da yoruldum. Plaket kesmek bile bela bir iş. En önemli ders, plaketi yapacağınız devreden 1cm kadar daha büyük kesin, yoksa toner kenarlarda iyi tutmuyor. Ütü kullanmadım, laminatör ile yaptım. Gene işin püf noktası kullandığınız tonerin hangi sıcaklıkta transfer olacağıdır. Örneğin 150ºC HP toneri için az geldi. 170 yaptım gene tam randımanlı olmadı, sonunda bir Fransız amca söyledi de 190 yaptım, şimdi oldu. Yani deneme yapmanız lazım, laminatörün ısısını ayarlayan bir direnç vardı, onunda denemeler yapıp sonuca ulaştım. Sıcaklık ölçen multimetreler burada işe yarıyor.

Fırsat bulursam bugün montaja da başlarım, şimdi defile başlıyor.
Eklentiler
8.JPG
8.JPG (54.6 KiB) 1028 defa görüntülendi
7.JPG
7.JPG (49.34 KiB) 1028 defa görüntülendi
6.JPG
6.JPG (128.7 KiB) 1028 defa görüntülendi
2.JPG
2.JPG (58.19 KiB) 1028 defa görüntülendi
3.JPG
3.JPG (54.55 KiB) 1028 defa görüntülendi
4.JPG
4.JPG (59.26 KiB) 1028 defa görüntülendi
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen maystor » 29 Eyl 2010, 10:36

O yeşil olan ne? Netür bir kağıt kullanıyorsunuz?
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 29 Eyl 2010, 10:47

Yeşil toner :D

Yok yok, tonerin üzerine bakıra daha iyi yapışması için özel bir folyo kaplı, GreenTRF

Aslında elimdeki stoklara baktığımda mavi renkli PNP kağıtları da aynı cins, yalnız onlar doğrudan transfer kağıdı gibi tonerle kullanılıyor. Bu ise toner transfer edildikten sonra ısı ile transfer ediliyor. Hiç de ucuz değil :cry:
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen maystor » 29 Eyl 2010, 10:52

Ucuz değilse almayayım ben :D .
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 29 Eyl 2010, 10:53

Şahane gözüküyor.

O en soldakinden umarım birtanede benim içinde basmışsındır. :D

Bu arada frezede açılan kanal nasıl oldu? Sıkı geçme çalıştımı?
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 29 Eyl 2010, 11:43

Maalesef bu konuda Emin kadar eli çabuk değilim. :(
Ancak ikinci besleme kartını çıkarabildim, o da 20 gün sonra. Diğerleri de prototip daha, senin için basmış olsam ne yapacaksın? :)
Bitince nasıl olsa dinleyeceksin (kimbilir ne zaman) ama şu anda bitirip de elektrik vermediğim devreler kolleksiyonum var. :(

Bunları çıkarana kadar 4 tane daha besleme kartı bozuk tonerleri silinmek üzere kutuda bekliyor. Şu bakır temizleme işinden nefret ediyorum, tamamen amelelik. Kesmesi, temizlemesi felan derken zaman bulamıyorum, ikinci denememde 5 gün sürdü kesmemle asite atmam arasında. Demir klorürden vazgeçtim, ısıtmak gerekiyor, yoksa çok uzun sürüyor. HCl daha çabuk ama dumanını solumadan yapmak bir mesele. Ev ortamında olmuyor ki benim çıkabileceğim bir de teras var. Bu detayları da Hazar için yazıyorum aslında, bir de çift taraflı kart deneyecektik ama ben vazgeçtim. Zaman yok, bu kadar uğraşacağıma para verip yaptırmak daha iyi.

Frezede yaptığımız parça oldu ama iki profil yanyana gelince bir tanesi 3mm öne çıkıyor. Meğer profilin yan tarafı düz değilmiş, öndeki bağlantı aralığı arka düzleme göre biraz içeride.
Bir seçenek 4.3mm açtığımız kanalı 5mm yapmak. Diğer seçenek bağlantı profili kullanmadan soğutucuları bağımsız olarak arkalarından alüminyum çubuğa monte etmek. Ya da iki profili yanyana kaynak yaptırmak. Karar veremedim, RAS32 bekliyor böylece. :(
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen maystor » 29 Eyl 2010, 12:43

hoparlör yazdı:Bunları çıkarana kadar 4 tane daha besleme kartı bozuk tonerleri silinmek üzere kutuda bekliyor. Şu bakır temizleme işinden nefret ediyorum, tamamen amelelik. Kesmesi, temizlemesi felan derken zaman bulamıyorum, ikinci denememde 5 gün sürdü kesmemle asite atmam arasında. Demir klorürden vazgeçtim, ısıtmak gerekiyor, yoksa çok uzun sürüyor.

Toner selulozik tiner ile çok çabuk temizleniyor aslında. Asıl zaman alan plaketi ütüledikten sonra kağıdı ayırmak :D .
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Projelerimiz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir