JFET Bufferli LM3875 chipamp.

Projelerimiz » DIY Audio Türkiye ekibi tarafından geliştirilen projeler.

Cevap: JFET Bufferli LM3875 chipamp.

İletigönderen drhardware » 02 Tem 2008, 10:32

Geldik projenin son yazısına;
distr.PNG

Yukarıdaki devrecik, besleme dağıtım paneli ve hoparlör geciktirme devresi.
Kısaca açıklayacak olursak;
REG ve REG1 klemenslerine beslemeden çıkan kablolar bağlanacak. Sırayla +30 (veya siz kaç V a ayarladıysanız) +15, GND, -15 ve -30 bağlantıları var. Özellikle +30, GND ve -30 bağlantılarını 1,5mm2 kesitli çok damarlı elektrik kablolarıyla yapın. Bağlantı uçlarını lehimleyin. Bu klemens grubunun hemen sağında AC klemensi var. Buraya trafonun sekonderlerinden birini gireceksiniz (18-30v AC) R3 kodlu 120R direnç 24v sekonder için, 30v için 220R ve 18v için tel köprü kullanın. Hemen yanındaki MUTE jumperi harici bir susturma devresi için anahtarlama çıkışıdır. Kullanmayacaksanız tel köprü yapın. Transistör olarak BC547 kullandım. Kolayca bulunabilir. Hoparlör rölesi 4052 serisinden çift 8A kontaklıdır. Ben uygulamamda Shrack marka kullandım. Yerine Finder veya Omron kullanılabilir ancak Çin malı tavsiye etmem. Rölenin her iki yanındaki klemensler hoparlör giriş çıkışları için. SPKR klemensinin iç tarafına sağ amplifikatör kartından gelen hoparlör çıkışını dış tarafına da hoparlör hattını bağlayın. Aynı şekilde SPKL klemensini de sol amplifikatör bağlantısı için kullanın.
Üst taraftaki klemens grubu besleme ve şasi dağıtımı içindir. Her amplifikatör için sırayla +30,+15,GND,-15 ve -30v bağlantılarını buradan alın. Her türlü şasi bağlantısını buraya yapın. Kesinlikle amplifikatörlere, sinyal şasisini bağlamayın potansiyometreden gelen sinyal direk olarak ve tek hat halinde amplifikatörlere girmeli. Sinyal şasisi bu kartın (dağıtım kartı) GND klemensinin tam orta ucuna bağlanmalıdır. Ayrıca hoparlör dönüşleri de bu GND noktasından alınmalıdır.
Devre bu haliyle ve 30v AC beslemeyle yaklaşık 2sn lik bir gecikme yaratır. Üstteki direnç (R1=33K) ve alttaki direnç (R2=2K2). Ayrıca C2 değeri yükseltilerek gecikme süresi artırılabilir. Ancak genel olarak 2sn her türlü plop gürültüsünü almak için yeterlidir.
Klemens olarak Wago 500 serisi genel amaçlı klemenslerden kullandım. Markası Phoenix idi. Bu tür klemensler çok fazla akım çekilmemek kaydıyla oldukça yeterlidir.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

İletigönderen drhardware » 02 Tem 2008, 12:16

Bu da besleme PCB si,
rpsulyt.PNG

Dikkat edilmesi gerekn nokta, beslemeyi amplifikatörlere bağlamadan önce trimpotlarla arzu edilen gerilimi sağlamak..
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İletigönderen drhardware » 02 Tem 2008, 13:34

Bu arada, diğer filimiz eşşeklerle oynaşmaktan bitap düştüğü için yenisini koyduk. Sakın "bazıları" genel ahlaka mugayyir buldukları için kendisini yayından kaldırdığımız düşünülmeye... 8)
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Cevap: Cevap: JFET Bufferli LM3875 chipamp.

İletigönderen Hazar » 02 Tem 2008, 13:39

drhardware yazdı:Sakın "bazıları" genel ahlaka mugayyir buldukları için kendisini yayından kaldırdığımız düşünülmeye... 8)

Etkili olmadığım da düşünülmeye 8)
Hayırlı olsun procemiz. "Projelerimiz"e taşıyorum.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

İletigönderen hoparlör » 02 Tem 2008, 14:06

Hayırlı olsun :)

Çok afilli olmuş yani. :))
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İletigönderen drhardware » 02 Tem 2008, 15:07

Fil mi, proje mi?
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Reklamlar

İletigönderen hoparlör » 02 Tem 2008, 16:11

drhardware yazdı:Fil mi, proje mi?

Projeyi kastetmiştim :) Fil işi a-filli proje. Ama Fil de kendi başına bir alem olmuş, arada biz görmeden birilerini ezivermiş galiba. Bitmiyor mu bunlar yahu?

Haftaya LM3875 aramaya başlıycam, bu haftayı bir atlatayım tamamdır. Ararken de yarım kalan projeleri tamamlamaya çalışayım bari.

Kolay gelsin :)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İletigönderen e_cag » 02 Tem 2008, 20:44

LM3875 aramak? İstanbul'da mı? Fazladan bulursanız ben de talibim. Istanbul'da olduğumdan adres verseniz yeter. Karaköy'de Karaköy Pasajı'ndaki yerde yoktu birkaç ay önce. Yurtdışı alımına gidersek de 4 tane alırım kendi payıma. Öyle olursa 2SK170'leri de hallederiz. Yurtdışı yapacağız da (ki Türkiye'de bulunması çok çok düşük ihtimal) fiyat bakalım diyorsanız ben de bir taraftan araştırayım. Daha çok alışveriş etmiş üstadlar fikir verir mi acaba nerden başlayalım, Digikey, Farnell, ...? Neyse, ben bir bakayım...
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

İletigönderen maystor » 02 Tem 2008, 23:53

Ben LM3875 leri nationala sample sıpariş verdim bile,bakalım 3886 dan iyi mi.Bu arada 5 tane sıpariş verdim,sesini duyduktan sonra beyenmezsem,isteyen olursa satabilirim.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

İletigönderen hoparlör » 03 Tem 2008, 01:37

e_cag yazdı:LM3875 aramak? İstanbul'da mı? Fazladan bulursanız ben de talibim. Istanbul'da olduğumdan adres verseniz yeter. Karaköy'de Karaköy Pasajı'ndaki yerde yoktu birkaç ay önce. Yurtdışı alımına gidersek de 4 tane alırım kendi payıma. Öyle olursa 2SK170'leri de hallederiz. Yurtdışı yapacağız da (ki Türkiye'de bulunması çok çok düşük ihtimal) fiyat bakalım diyorsanız ben de bir taraftan araştırayım. Daha çok alışveriş etmiş üstadlar fikir verir mi acaba nerden başlayalım, Digikey, Farnell, ...? Neyse, ben bir bakayım...

Karaköy'de yok, daha önce araştırmıştım. Dışarıdan ancak.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Projelerimiz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir