PGA2310 / PGA2311 Dijital Stepped Attenuator: Basit versiyon

Projelerimiz » DIY Audio Türkiye ekibi tarafından geliştirilen projeler.

Ynt: PGA2310 / PGA2311 Dijital Stepped Attenuator: Basit ver

Okunmamış iletigönderen resho » 17 Kas 2014, 16:44

caglarm yazdı:uzaktan kumanda,buton , ve encoder pot ile çalışır durumda dosyalar ektedir.(tüm kontroller aynı rutin içinde kullanıldı)

pga.rar

sn caglarm,
Rotary encoder bağlantısını hangi pinlere yaptınız acaba? Hazar Bey'in çalışmasında bununla ilgli bir bilgi yoktu. Mümkünse gerekli diğer dosyaları da paylaşabilir misiniz?
Kullanıcı avatarı
resho
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen resho » 18 Kas 2014, 13:51

Merhabalar,

Dijital devreler ile ilgili yeterli bilgim olsaydı ben de katkı sunmak isterdim ama buna rağmen en azından genel olarak birkaç tavsiyede bulunabilirim diye düşünüyorum.

PCB'lere göz attığımda pcb'ler arasındaki kablo bağlantıları (bilhassa dijital besleme ve data bağlantıları) dağınık bir görüntü oluşturuyor. Hazır örneklere baklığımda bunun önüne geçmek için Kontroller ve LCD'nin (IR alıcı, rotary pot, butonlar dahil) tek bir PCB üzerinde topladıklarını görüyorum. Bu tarz bir yaklaşım tasarım, hayata geçirme ve montaj sırasında büyük kolaylık sağlayabilir.

12V röle kullanmanın ayrı bir getirisi var mı? Elimizde halı hazırda 5V dijital besleme ve kontrolcü varken neden bu yola gidildi acaba?

Aşağıdaki linkteki kite göz atabilirsiniz mesela.

http://www.ebay.com/itm/F6-PGA2311-remo ... 0733460207
Kullanıcı avatarı
resho
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen crazy4blue » 18 Kas 2014, 14:28

aynı kitin canlısı elimde :)
ama onlar çift katmanlı pcb kullandıkları için yerden baya tasarruf sağlamışlar. bizim için en büyük sıkıntı çift taraflı pcb. ondan dolayı bu şekilde modüler yapılıyor. yoksa dediğiniz gibi hiç kablo kullanmamak aslında en güzeli ama başka çaremiz kalmıyor ki
crazy4blue
DIY Audio Fanatiği

İl: kocaeli
Meslek: Öğretmen

Okunmamış iletigönderen resho » 18 Kas 2014, 15:14

crazy4blue yazdı:aynı kitin canlısı elimde :)
ama onlar çift katmanlı pcb kullandıkları için yerden baya tasarruf sağlamışlar. bizim için en büyük sıkıntı çift taraflı pcb. ondan dolayı bu şekilde modüler yapılıyor. yoksa dediğiniz gibi hiç kablo kullanmamak aslında en güzeli ama başka çaremiz kalmıyor ki

Çift katmanlı pcb ile ilgili kısıtlama aklıma geldi ama daha yaratıcı çözümler üretmek için ciddi engel oluşturmaz diye düşündüm. Mesela ayak bağlantıları PCB ile LCD'nin sırt sırta montajına el verecek şekilde ayarlanabilir. Bu durumda isteyen sıralı kablo kullanır isteyen LCD'yi direk olarak PCB'nin alt kısmına "pin header" vasıtasıyla monte edebilir.

Sadece aklıma gelen fikirleri paylaşıyorum tercih elbette sizin.
Kullanıcı avatarı
resho
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen crazy4blue » 19 Kas 2014, 02:19

resho yazdı:Çift katmanlı pcb ile ilgili kısıtlama aklıma geldi ama daha yaratıcı çözümler üretmek için ciddi engel oluşturmaz diye düşündüm. Mesela ayak bağlantıları PCB ile LCD'nin sırt sırta montajına el verecek şekilde ayarlanabilir. Bu durumda isteyen sıralı kablo kullanır isteyen LCD'yi direk olarak PCB'nin alt kısmına "pin header" vasıtasıyla monte edebilir.

Sadece aklıma gelen fikirleri paylaşıyorum tercih elbette sizin.

elimdekinde digital board ile lcd yi dediğiniz şekilde yapmışlar ama onu da çift katmanlı kullanmışlar. aslında bana şöyle hem güç hem pga hem de röle tek kartta olan bir tasarım lazım. digitale tek kablo bağlantısı ( 10-15 pin arası) ve bir de rotary için kablo o kadar. proje aslına bu aşamada bitti. sedece mükemmelleştirmek gerekiyor ama o da eldeki imkanlarla çok zor görünüyor.
crazy4blue
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen maystor » 19 Kas 2014, 13:37

Şu projenin bitmiş halde bütün dosyalarını yayınlasanız, belki yardımım dokunabilir.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen crazy4blue » 19 Kas 2014, 14:15

eve gidince proje dosyalarını yüklüyorum.
crazy4blue
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen crazy4blue » 19 Kas 2014, 14:20

bu arada elinizde ya da tavsiye edebileceğiniz lm3875, lm3886 için ayrık 2 kanal amfi devresi var mı?
elimde ortak çıkışlı 2*25 vac 300w toroidal trafo var. buna göre amfi katını yapacağım. bir de tabiki buna uygun regüle devresi. ben buldum ama güvenemedim açıkçası.
crazy4blue
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen caglarm » 19 Kas 2014, 21:11

resho yazdı:
caglarm yazdı:uzaktan kumanda,buton , ve encoder pot ile çalışır durumda dosyalar ektedir.(tüm kontroller aynı rutin içinde kullanıldı)

pga.rar

sn caglarm,
Rotary encoder bağlantısını hangi pinlere yaptınız acaba? Hazar Bey'in çalışmasında bununla ilgli bir bilgi yoktu. Mümkünse gerekli diğer dosyaları da paylaşabilir misiniz?

new=PORTC & %11000000

görüldüğü gibi port c nin 6 ve 7 nolu pinleri tanımlandı.dosyaları bir sayfa geride verdim zaten..
Kullanıcı avatarı
caglarm
DIY Audio Gurusu

Meslek: Elektronik-Enstruman Tekn.

Okunmamış iletigönderen resho » 19 Kas 2014, 21:46

crazy4blue yazdı:bu arada elinizde ya da tavsiye edebileceğiniz lm3875, lm3886 için ayrık 2 kanal amfi devresi var mı?
elimde ortak çıkışlı 2*25 vac 300w toroidal trafo var. buna göre amfi katını yapacağım. bir de tabiki buna uygun regüle devresi. ben buldum ama güvenemedim açıkçası.

LM çiplerinin kendi belgelerindeki (datasheet) üretici tavsiyesi devrlere gözatabilirsiniz. Basit olduğu için delikli pertinaks veya uzay montaj yapabilirsiniz. Bu arada anfilerde regüle devresi kullanılması zorunlu haller dışında pek de tavsiye edilmiyor. İlk olarak regülesiz temel bir besleme şeması uygulayıp duruma göre sonradan regüle devresi ekleyebilirsiniz.

caglarm yazdı:
new=PORTC & %11000000

görüldüğü gibi port c nin 6 ve 7 nolu pinleri tanımlandı.dosyaları bir sayfa geride verdim zaten..

Ok. Tekrardan teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
resho
DIY Audio Fanatiği

ÖncekiSonraki

Projelerimiz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir