PGA2310 / PGA2311 Dijital Stepped Attenuator: Basit versiyon

Projelerimiz » DIY Audio Türkiye ekibi tarafından geliştirilen projeler.

Ynt: PGA2310 / PGA2311 Dijital Stepped Attenuator: Basit ver

İletigönderen caglarm » 09 Haz 2011, 18:04

Herkese çok teşekkür ederim,
Bu gün kahvaltı sonrası hemen amfimi bağladım, (tabi dc kuplaj)..12 db in üzerine çıktığımda amp. korumaya geçiyor.Emiter dirençlerini biraz yüksek kullandım,qsense sanırım erken müdahale ediyor.gerçi pek de erken sayılmaz.evde durulamıyor bu sesde.
ses berrak,en ufak bir distorsiyon yok.sanırım pga nın kazancı her frekansta eşit değil.çünki bir süredir yapmak istediğim düşük volümde üst frekans baskınlığı artık yok :) bir nevi loudnes olmuş gibi..düşük volümde tok,dolgun basları olan bir ses var artık..demek potun zararları ortadan kalktı :)

oğlum ile birlikte bass driverleri biraz zorladık.stres testlerini mükemmel geçti..artık ikimizin de gözdesi oldu :)
testden kısa bir görüntü..
http://www.youtube.com/watch?v=WaWYj-TUqOQ
Not: ses tabiki videodaki gibi değil :)
Kullanıcı avatarı
caglarm
DIY Audio Gurusu

İl: kocaeli
Meslek: Elektronik-Enstruman Tekn.

İletigönderen Hazar » 09 Haz 2011, 18:13

Kabinleri bayağı zorlamışsınız ama buna rağmen duyduğum kadarıyla kameranın mikrofonu harici distorsiyon oldukça az. Gümbürtülü müzikler dinliyorsunuz :)

Lakin bahsettiğiniz "loudness" olayına kafam takıldı, öyle bir şey yapmamalı idi! Tersine, doğal olarak hiçbir müdahalede bulunmaması beklenir.

Tekrar hayırlı olsun.. En iyi iş bitmiş iştir.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

İletigönderen caglarm » 09 Haz 2011, 18:37

Hazar yazdı:Kabinleri bayağı zorlamışsınız ama buna rağmen duyduğum kadarıyla kameranın mikrofonu harici distorsiyon oldukça az. Gümbürtülü müzikler dinliyorsunuz :)

Lakin bahsettiğiniz "loudness" olayına kafam takıldı, öyle bir şey yapmamalı idi! Tersine, doğal olarak hiçbir müdahalede bulunmaması beklenir.

Teşekkürler,distorsiyon yok desem yeridir.Loudnes olayına gelince; sanırım pot gerilim bölücü olarak çalışır iken aynı zamanda orantılı olarak seri direnç görevi de yaptığından her frekanstaki geçirgenliği aynı olmuyor..aslında bunu isis de simüle edip görmekde fayda var..
Benim düşüncem aslında şimdi kayıttakinin aynısını dinlemeye başladım..çünki yüksek volümde zaten sorun yoktu.düşük volümde bass lar azalıyor,tizler öne çıkıyordu.
Gümbürtülü müzikler oğlumun :) bizim kafamız kaldırmasa da katlanıyoruz :)
Kullanıcı avatarı
caglarm
DIY Audio Gurusu

İletigönderen e_cag » 09 Haz 2011, 23:28

Yorum yapacak kelime bulmak zor. Güzel çalışma ortamı, güzel hoparlörler, şanslı oğul. :D Elleriniz dert görmesin, paylaşım için çok teşekkürler.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

İletigönderen caglarm » 10 Haz 2011, 01:44

e_cag yazdı:Yorum yapacak kelime bulmak zor. Güzel çalışma ortamı, güzel hoparlörler, şanslı oğul. :D Elleriniz dert görmesin, paylaşım için çok teşekkürler.

Çok teşekkür ederim,şimdiki çocukların hepsi şanslı ama farkında değiller.35 yıl önce edding2000 baskılı devre kalemi alabilmek için 1 hafta para biriktirirdik,şimdi simit fiyatına..
PGA yı lm4562,lme49860 ve lme 49720 ile dinledim.belirgin bir fark gördüm desem yalan olur,fakat 49720 de sanki biraz daha nasıl diyeyim; sesler daha açık,farklı sürücülerden çıkıyor gibi..bir de metal kılıf olması küçük yıldız soğutuculardan takılabilmesi bunda karar kılmamı sağladı.

Hazar yazdı:Kabinleri bayağı zorlamışsınız ama buna rağmen duyduğum kadarıyla kameranın mikrofonu harici distorsiyon oldukça az. Gümbürtülü müzikler dinliyorsunuz :)

Loudness olayını tam anlatamadım.Daha önce (alps pot var iken) aynı parçayı düşük ve yüksek volümde dinlediğimde;düşük volümde baslar tizlere oranla biraz ezik kalıyordu..sesi biraz açtığımda eşitleniyordu.PGA yı taktıktan sonra seviye farkı olmaksızın baştan sona eşit dinleyebiliyorum.sanki hiç volüm olayı yokmuş,kaynak ve amp aynı seviyede çalar iken ben yaklaşıp uzaklaşıyormuşum gibi.bu çok güzel birşey..düşük volümde yaşadığım,çözüm aradığım sıkıntı ortadan kalktı..

Hazar Bey,DAC a ne zaman başlıyoruz 8-)
Kullanıcı avatarı
caglarm
DIY Audio Gurusu

İletigönderen whyliving » 30 Tem 2011, 12:17

http://kaspars.id.lv/?menu_id=25

arkadaşlar yukarda linkini verdigim sayfa da elektronik sever arkadaşımız pga2310 ile 6 kanal uzaktan kumandalı rotary encoder ve buton kontrollü lcd ekranlı ses kontrol yapmış. sizlerle paylaşmak istedim.

Resim

http://kaspars.id.lv/projects/volume_1/ ... 8a_0.5.asm

(16f628 için asm kodu mevcut birde .sch uzantılı - sanırım eagle - devre şeması. )
whyliving
Yeni Üye

İl: izmir

Reklamlar

İletigönderen TDA7294 » 30 Tem 2011, 22:38

Adamın sitesini sevdim hem analogcu hem dijitalci.
ESR metre de yapmış onu deneyeceğim.
Teşekkürler whyliving.
Kullanıcı avatarı
TDA7294
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak-Aksaray
Meslek: Öğrenci

İletigönderen e_cag » 31 Tem 2011, 00:09

lm723'lü güç kaynağı da incelemeye değer. Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İletigönderen caglarm » 18 Eyl 2011, 00:49

Uzun aradan sonra herkese merhaba..
bayram,tatil,deniz, güneş derken biten amplimin resimlerini ekliyorum.

İç donanım komple:
Resim

Amp kısmı:
Resim

ESP nin hop koruma devresi.Dc kaçak,geciktirme ve ac power takibini yapmakta:
Resim

PGA,hemen girişte,3cm giriş kablosu ile giriş jaklarına bağlı:
Resim

PGA işlemcisi,analog bölümden oldukça uzakta.
Resim
Bu da en sevdiğim görüntü,loş ışıkta seyretmek çok hoş.Film çekilmiş pleksiglas arkasından volüm değeri mükemmel görünüyor.
Resim

Ve salonda yerini aldı:
Resim

PGA entegresini 2 adet aldığım için boş zamanlarda yine bir pga takım ve bir çift ras100 hazırladım.elimdeki FT15 in eşlenmiş mosları boş durmasın istedim.PGA yı da önüne ekleyince mükemmel oldu.Kutu işini komple diy yapacağım.
Resim
Kullanıcı avatarı
caglarm
DIY Audio Gurusu

İletigönderen e_cag » 18 Eyl 2011, 01:52

Elinize sağlık. Ne çok emek var, ne azim!.. Ben de azmimi geri iatiyorum. Acaba arkadaşları mı arasam... :)
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Projelerimiz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir