300W MOSFET "Gerçek HI-FI" Güç Amplifikatörü

Projelerimiz » DIY Audio Türkiye ekibi tarafından geliştirilen projeler.

14.05.2007 tarihinde eren yazdı:

İletigönderen Yorum Robotu » 12 Haz 2008, 23:39

ben 3er adet bd249 ve 250 ransistör kullanarak bir devre yaptım şemada 300w yazıyordu ama wattmetreye bağladığımda 12-13w gibi bi değer gördüm (kullandığım transistörler kaliteli olmayabilir) sizce bir amplifikatör ün gücünün wattmetre ile ölçülmesi doğru mu?
sizce bu mosfetli devreyi yapsam aynı şekilde bağlasam kaç watt güç alırım?
ayrıca benim devreyi yapma amacım müzik değil güç kaynağı olarak kullancam tavsiye edebileceğiniz bir devre varmı?
Yorum Robotu

15.05.2007 tarihinde Dr.Hardware yazdı:

Eren kardeş,

1- Nasıl bir devre yaptın? Linki veya direk şeması var mı?
2- Wattmetreden bahsetmişsin. Kullandığın ne çeşit bir wattmetre?
3- Devre girişine gerekli sinyal seviyesinde sabit bir sinüs uyguladın mı? Yoksa müzik çalarken mı ölçmeye kalktın?
4- Devreyi güç kaynağı olarak nasıl kullanmayı planlıyorsun? O bahsettiğin MOSFET devrenin yalnızca çıkış transistörleri 50€ civarında!
????????????????????
Yorum Robotu

14.06.2007 tarihinde onder yazdı:

oncelıkle arkadaslar yaptıgınız ve yapmakta oldugunuz calısmardan oturu herkese basrarılar.bahsettıgnız bu gercek mosfetlerı turkıyede bulmak zor degıl sadece bıraz arastırmak gerekıyor.ıkıncısı ıse yenı bu ıse baslayan arkadaslar ıcın onerım mosfetlı amp yaparken kesınlıkle cok dıkkatlı olmaları gerektıgı malum 80 100 v 10A erıtıradamı.kendı yapmakta oldugum mosfet amp suan ıkıncısını yapıyorum cok kaltelı ses verıyor.tabı bununda netıcesınde ıyı para kaandırıyor.sımdıden herkese kolay gelsın
Yorum Robotu

17.06.2007 tarihinde özgüç yazdı:

çalışmalarınız çok güzel devamını bekliyoruz arkadaşlar
Yorum Robotu

24.06.2007 tarihinde enrie yazdı:

arkadaşlar herkese slm bi sorunumuz var bunu herkes görmezden gelip birbirinin sinirini bozmaya devam ettikçe bi adım yol bile kat edemiycez bu sadece benim deyil bizim problemimiz olarak kimler kabullenmeye başlarsa birbirimizle olan bilgi paylaşımımız ancak bi sonuca varabilir

PROBLEM ŞU power yapma konusunda çok büyük ve yeterli anlamda dizaynlar ve projeleri internette yeterikadar bula biliyoruz bulamayan arkadaşlar varsa ben onlara yardımcı olabilirim mail adresim [email protected] ama bu önemli değil önemli olan bu devreleri adamgibi ekonomik bir biçimde çalıştra bilmek

yani bütün mesele smps kilitlenip kalıyo yani bununla ilgili şemada problem değil ama artık birileri şu trafo ve bobin lerin ne olduğunu açıklamak zorunda hissetmedikçe kendini yolumuz uzun hava şartlarıda çetin olmassa pazarda limon satarak yolumuza devam edebiliriz
Yorum Robotu

25.06.2007 tarihinde Dr.Hardware yazdı:

Sayın Enrie,

Dikkat ederseniz yayımladığımız devreler yalnızca devre şeması değil. Lütfen site içeriğini başka elektronik siteleri ile karıştırmayın. Burası yalnızca audio devrelerine ayrılmış bir sitedir.

Yazıları OKURSANIZ tüm arkadaşlarımızın devre için gerekli olan tüm malzemeleri açıkladıklarını göreceksiniz. Kaldı ki bir projemiz dışında hiç birinde BOBİN yok!

Hangi ön yargınıza dayanarak bu açıklamaları yaptığınızı bilmiyorum ama incelemeden bir site hakkında yorumlarda bulunmak en azından AYIPTIR.

E-posta adresinizi vererek USTA havalarında millete yardımda bulunma vaadinde bulunmanız ise başka bir terbiyesizlik! Gördüğünüz gibi proje hazırlayanlarımız BOBİN le başka elemanları ayırt edebilecek hatta dizayn yapabilecvek kapasitede uzmanlar sizin internetten toplama devreciklerinize ihtiyaçları yok.

Kendinizi yazı yazmak zorunda hissediyorsanız ZURNA ya üye olun. Üyelik sistemimiz ve mesaj panomuz sizin gibilere kapalıdır.

Saygılarımla.
Yorum Robotu

Reklamlar

04.07.2007 tarihinde ali can yazdı:

bana 50-60 w mosfetli amfi devresi laz1m lütfen bana yard1m edin adresime gönderirseniz sevinirim :)
Yorum Robotu

04.07.2007 tarihinde Dr.Hardware yazdı:

Dostum bizim 100W lığı yap. 35v la besle olur sana 60W :)
Bütün şeması PCB si var. Üstelik denenmiş (benim tarafımdan).
Yorum Robotu

05.07.2007 tarihinde Dr.Hardware yazdı:

Devrenin 160w vereceğini söyleyen sevgili Önder kardeş,

Gerçi yazdıkların epey karışık olmuş net anlaşılmıyor ama;
Devre şemasını incelememişsin.
Birincis MOSFET lerin power dissipation değerleri = 100W. Yani üzerinde ısıya dönüştürülebilecek güç miktarı. Sürekli akım değeri ise 7A dir. 55 v besleme ile 7A = 55x7=385W eder. Peaklar hariç! (peek diil). Artı biz iki takımı paralel almışız bu durumda ne eder kardeşim? 770W kanal başına.

Şimdi..... Sinirlenmeyim diyorum ama bilmediğin konularda niye yorum yapıyorsun şeker kardeşim?
Hangi sürücü transistörleri uygun değil? Neye göre karar veriyorsun? Bu devre denenip çalıştırıldı, bunun tek MOSFET takımlısı da, üç MOSFET takımlısı da çalıştırıldı. Hatta bunlardan en az 100 tane çalıştırılıp senin gibi sağırlara değil odyofillere dinletildi.

Milletin kafasını karıştırma!
Yorum Robotu

06.07.2007 tarihinde mustyyG yazdı:

sn Dr.Hardware, herşeye bi çözüm buluyosun ama yanlış anlama bana biraz karmaşık geldi ben bu devreyi araba için yapmayı düşünüyorum sence ne gibi sorunlar olabilir. Bide eğer sen bu devreyi yaptıysan kaça patladı bu devre.
Yorum Robotu

ÖncekiSonraki

Projelerimiz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir