Uzaktan Kumandalı Motorlu Potans Kiti yapsam?

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Kumandan Seçimi

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 13 Oca 2008, 23:00

Valla herkese beğendirmeye çalışmanın sonu yok gibi. Eğer seni yormayacaksa bir adet iPod kumandalı versiyonu, bir adet de piyasa işi kumandayı yapabilirsin. İki iş oldu ama :)

bendeki kumanda çok büyük değil, ama sadece ses ve bir iki CD için kocaman kalıyor. Verici devreyi de ben yaparım dersen, o zaman alüminyum profil veya plesiglasdan bir şeyler uydurulabilir. Karaköyde araba alarmında kullanılan ufak kutucuklarda var.

Bence sen standart birşey yap, gönlüne göre, dileyen başka kumandaları da tanıtsın derim.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen Hazar » 13 Oca 2008, 23:52

Dileyen başka kumandaları öyle kolay tanıtamıyor işte benim şu anki uygulamamda. Bu kumandaların IR sinyali protokoller

Farklı bişey mi düşünsem. Bakıcam bişeyler.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 14 Oca 2008, 14:22

Hazar.

KUmanda kutusu kısmını ben üstlenebilirim. Benim işim bu zaten. Çok kaliteli, şık gözüken kumanda kutusu yapmak zor olsada yapıla bilir. Mademki kendi imalatımız birşey yapıyoruz bence kutusuda bize özel olmalı. Piyasa işi plastık, uyduruk görüntülü tv kumandası veya ipod falan bize yakışmaz. Yapmışken iyibirşey olsun derim.

Maliyet konusuna gelince. Elbette ucuz olmalı. Ama çok ucuz birşeyler arayanlar varsa zaten ortalık çin malı birsürü audio cihazlarla dolu. Hiç uğraşmasınlar gidip alsınlar. Biz burada hobi yapıyoruz. Hiçbir hobi çin mallarıyla fiyat bakımından karşılaştırılamaz. Hobi yaparken biraz para harcamak gerekir. Hem hobimizi yapalım, hem çok güzel ve kaliteli olsun, hemde çok ucuz olsun. Bence hepsi olamaz. Bu site türkiyenin en iyi diy elektronik. Buna yakışır birşeyler yapmak lazım. Yoksa ıı.

Bilmiyorum yanlış düşünüyor olabilirim. Amacım DİY olacaksa ve bu bizim sitenin ortak çalışmasının ürünü olarak ortaya çıkacaksa, Bunu görenlerin vallahi bravo demesini beklerim. Bunu yapabilecek imkana, bilgiye, vizyona sahip insanlarız. Yaptığımız işler her ne olursa olsun, bundan seneler sonra bakıpta negüzel birşey yapmışım demeli.

Ben hertürlü yardıma varım. Kutu konusunda endişelenme. Projeyi yönlendiren kişi sensin, bütün yükü sen üstlenme. Biraz iş bölümü yapalım.

Bu yazdıklarımdan dolayı kimse rahatsızlık duymasın isterim. Sadece öneri. Güzel bir şeyler olsun istiyorum.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 14 Oca 2008, 16:07

Yahu üstte yazacağım şeyi tamamlamadan göndermişim şimdi farkettim. Neyse, kısaca yapılacak cihazın tüm IR protokollerini tanıyamayacağını, dolayısıyla bir universal kumanda kadar "öğrenebilirliğinin" en azından şimdilik bulunmadığını söylemeye çalışmıştım.

Zaten kumandayı biz yaparsak böyle bir sorun kalmaz bile.

Ersoy sanırım "ucuz olsun herkes alsın" mantığında olmadığımı anlamışsındır. Böyle olsam input selectte kullanılacak röleleri fellik fellik aramazdım kaç gündür, high end birşey olsun diye elimden geleni yapıyorum. Sırf ben kullansam bile dostlarımın yanında nasıl desem, forsumu koyabileceğim bir cihaz yapmak niyetim. Sanırım herkes bunu ister. Kutu mevzusuna karışmıyorum demiştim çünkü imkanım yok ama Ersoy bu işlerle ilgileniyorsan (hakikaten, ne işle ilgileniyorsun bu arada?) kutusuyla mutusuyla full+full ilk DIY Audio Türkiye ürünümüzü yaratırız tabii sizin katkılarınız ve yardımlarınızla. Kutu arkasına da TÜRK MALI diye yazmaktan daha büyük bir zevki de düşünemiyorum bu arada.

Sanırım ortaya çok güzel birşeyler çıkacak :)
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Kutu Kutu Pense

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 14 Oca 2008, 16:10

Kutu konusunda Ersoy'a güvenebilirsin Hazar. İnsanı gaza getirecek imalatları var, minik ve yaptığın cihaza yaraşacak birşey olabilir. Pek öyle maliyeti oalcağını sanmam ama 5 YTL'lik Çin malından daha pahalı oalcağını sanmam. Sayı arttıkça maliyet düşüyor. Aslında neden bu tür katılımlarımız olmuyor, tam kestiremiyorum. Ras'ın çift taraflı devresi için 10-10 tane ben alayım bir o kadar da Ersoy belki alır, hani bir kişi de ben bi tane alırım felan desin.

Uzaktan kumanda her zaman lazım olacak birşey, geliştirip de kendimize de uyarlarız sonraları, yeter ki kutusu olsun.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 14 Oca 2008, 16:16

Ben forumdaki cevherlerin farkında değilim o zaman. Ersoyun böyle imalatla uğraştığından haberim bile yoktu :)

Bu arada yanlış anlaşılmasın, maliyeti düşük tutma sebebimiz daha fazla kişiye hitab edebilmek. Yabancı DIY sitelerindeki kitlerin fiyatları ortada. Onlarla tam rekabete girecek bir cihaz ve fiyat ortaya çıkarmamız lazım ki farkımız hemen belli olsun.

PCB meselesi için bir konu açtığınızı görmedim, ben milletin aylardır söylediği toplu alım meselesi için fırsat yarattım kimse ilgi göstermedi. Sağlık olsun zorla değil :) Sizin konu sanırım Darlington konusu içerisinde bir yerlerde geçmişti. Ben bile hayal meyal hatırlıyorum, başkaları görmemiştir bile. Hatta ben ciddi misiniz onu bile bilmiyor (dum şimdiye kadar).

O halde ne yapıyoruz, madem olanakları olan forumdaşlarımız var, eteğimizdekileri dökelim. Toplu katılım beklediğimiz işler için bir konu açarsak sanırım daha hoş olacak.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Reklamlar

Daha önceden denemişsiniz...

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 14 Oca 2008, 20:08

TDA7294 ile ilgili formun altında geçmişti PCB meselesi. Daha önce de MOSFET forumlarında kutu için de böyle bir önayak olma girişimiş olmuş. Ben o zaman pek yazmıyor, sadece izliyordum. İlgi alanım sadece hoparlörler idi. Ama site ve forum sayesinde ben de daldım işte.

Ortak çalışmaların en temeli PCB, açıkcası Karaköy'de kaliteli bir PCB yaptırmak istersek, örneğin RAS300 için, rastgele sorduğumda 20 tane için 50 YTL diyorlar ki adam başı 2,5 YTL'ye gelir. Evde daha mı ucuza gelecek? Ayrıca uğraşmaya değer mi? Evde de yapacağımız devreler için toner+asit kombinasonlarını deneyebiliriz, sonuçta bir tane, iki tane üretiyoruz. Ama böyle devrelerde kesinlikle ortaklaşa iş yapmak hem kaliteyi artırıyor hem de maliyeti azaltıyor.

Malzeme konusunda da öyle, dışarıdan getirtmek anlamlı, ya da burada güvendiğimiz yerlerden almak da . Ama açıkcası sadece Ersoy nedeniyle soğutucudan transistöre, trafodan PCB'ye çok kaliteli yerleri keşfettim. Tek başıma bulmam ya imkansız ya da çok zaman alırdı. Farnell'den malzeme getirme konusunda ben olumluyum. Başka bir kaynaktan arkadaşım getirecek ya da ben gittiğimde alacağım. Ama sadece katılım sağlamak için bile birer adet entegreye talibim, yarın yazarım adetleri.

Sonra aynı anda birçok kişinin aynı devre üzerinde çalışması çok önemli bir sinerji yaratıyor, sorunlar kolay aşılıyor.

Subwoofer konusunda da benim şansıma elimin altında profesyonel bir marangozhane var. Alüminyum+ahşap konusunda da tercrübeli marangozumuz var. Dolayısıyla hoparlör kabini üretmek, ahşap süslemeli amfi kutusu yapabilmek gibi imkanlar var.

Ama burada önemli olan araştırma ruhu olması. Dudullu'da alüminyumcuları gezip kutu için malzeme bakmak, Karaköy'de ne kadar elektronikçi varsa dolaşmak, Tahtakale'de perhidrol felan aramak, her baktığımız yerde bobin, düğme felan düşlemekten bahsediyorum.

Bu yönlerimizi birleştirirsek hem öğrenme sürecimiz de çok hızlanıyor. Grii_35 arkadaşımız çok ilginç fikirler aşıladı. Onun ısıl transfer kağıtlarını deneyip duruyorum, fiber ile ilgili bir tasarım olsa ilk onu ararım. Sanırım bir süre sonra arayacağım da :)

Yani Ersoy da böyle araştıran ve paylaşan bir arkadaşımız. Elinden de kaliteli şeyler geliyor, yerini biliyor ve de High-End konusundaki tecrübesi açıkcası çok yönlendirici oluyor. Sanay,i'nin ortasında olduğu için de bazı şeylere kolayca erişebiliyor.

Bu forumu ve siteyi kurmakla çok iyi bir iş yaptınız, Dr. keşke dayansaydı ama onun ayrılmasından sonra biraz da sahip çıkma amacıyla yazıp duruyorum. Dilerim ortak malzeme, ortak PCB derken kutu ve de hoparlör kabinine kadar giden bir süreci oluştururuz. Aramızda öğrenci arkadaşlarımız da var ama kalite çok da ucuza gelmiyor. Sonuçta 2000 dolardan başlayan amfileri taklit ediyorsak 200 dolar kutulanmış bir cihaz için makul gibi.

Ama yine de öğrenci versiyonlarını da yapabiliriz. PCB'nin öğrenci versiyonu olmaz ama kutu vs. konularda daha ucuz çözümler düşünülebilir.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 14 Oca 2008, 20:34

Bu arada yanlış anlaşılmasın, toplu alıma ilgi gösterilmiyor derken sizi kastetmiyordum. Ben nedense ilgi olur diye düşünmüştüm ama olmadığını gördüm, bazı şeyler denemeden bilinmiyor. Neyse burayı geçelim, zaten kimse almasa da ben 5 kişilik malzeme alıyorum kendime, hiç problem değil :D

Evet Doktorun olduğu zamanlar Ersoy ile bir kutu meselesi olmuş, sonra Ersoy'un (yanlış hatırlamıyorsam) sağlık sorunu meydana gelmiş, forumdan uzak kalmıştı. Doktorun kutusu da böylelikle tarihin tozlu sayfalarında yerini aldı. Bu potans meselesiyle umarım birşeyleri ortaya çıkarırız, sonraki projelerimiz için gerekli morali alırız.

PCB yaptırma konusunda teşebbüslerim olmuştu, çıtayı yüksek tutup büyük firmalarla görüştüm. Tabii ki fiyatı uçuruyorlar. Fakat farkettim ki, yurtdışı siteler misal Gold Phoenix(Çin), Olimex(Bulgaristan) vesaire sitelerin de fiyatı aynı, kargosuyla daha bile pahalı. Fakat şöyle bir durum var ki diyaudio'da (TR olmayanı) bu tip "group buy"lar oldukça (evet oldukça, beşer onar gidiyor) rağbet görüyor, group buy'u yöneten amcanın kazancı da en fazla kendi pcblerini bedavaya getirmek oluyor. Fakat misal BrianGT'nin millete sattığı pcbleri görünce çenem düşüyor vallahi. Lehimlemeye kıyamazsın. Karaköy şartlarında sanmıyorum ki solder mask'ı bile tutsun pcbnin :) Sebebi basit, amcalar maliyet bazlı düşünüyorlar (TİCARET zihniyeti). Konuyu başka yerlere getirdim ama başlamışken yazdım işte.

Başka bir forumda Kocaeli Otomasyon adı altında bir arkadaş kendi yaptığı CNC tezgahı ile PCB işleyebiliyor. (Kazıma metodu, solder mask yok) Şu an kampanyadalar ve fiyatları makul. 20x20 PCB 18 YTL demişti. Epoksi plaket dahil. Ama bu olsa olsa prototip amaçlı olur, ya da öğrenci odaklı. Toplu birşeyler yaptırmayı düşünürsek herhalde Brian amcadan eksik kalmamalıyız :)

Bu arada, Nico'nun preampli PCB'si için ben de varım, 2-3 adet lazım.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen bykoz » 14 Oca 2008, 20:41

http://l.inc.md/d2Yp633or

rk 27 seri fiyatıda uygun.
bykoz
DIY Audio Fanatiği

İl: BURSA
Meslek: AUDIO & VIDEO SERVİCE

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 15 Oca 2008, 18:34

Hazar yazdı:Bu arada yanlış anlaşılmasın, toplu alıma ilgi gösterilmiyor derken sizi kastetmiyordum. Ben nedense ilgi olur diye düşünmüştüm ama olmadığını gördüm, bazı şeyler denemeden bilinmiyor. Neyse burayı geçelim, zaten kimse almasa da ben 5 kişilik malzeme alıyorum kendime, hiç problem değil :D

Bu arada, Nico'nun preampli PCB'si için ben de varım, 2-3 adet lazım.

Nihayet buldum mesajı. Yok ben kendi üzerime alınmadım, ay sonu yurtdışı seyahatim olacak, vizem belli olmadı daha. Dışarıdan gidip gelen arkadaşlara getirtebiliyorum aslında ama ben daha çok kitap taşıttırdım. Artık hoparlör ve elektronik malzemeye taşıttırıcam..

Halen arıyorum şu malzeme işini, bulurum İnşallah.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir