Uzaktan Kumandalı Motorlu Potans Kiti yapsam?

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Okunmamış iletigönderen e154 » 10 Oca 2008, 02:30

en azından optik s/pdıf olmalı. standart yada modül..
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Neden Optik Çıkış

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 10 Oca 2008, 02:33

CD çaların optik çıkışı olması harici bir DAC olması durumunda işe yarıyor mu? Hani optik girişli bir amfiye bağlıyoruz da bizim amfilerin optik girişi olmadığına göre ne yapacaksın optik çıkışı? Sırf merakımdan soruyorum, nedeni hakkında jeton düşmedi de :roll:
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen e154 » 10 Oca 2008, 04:01

tv receıver için düşünmüştüm. onlarda oluyor. normal ses çıkışları hırıltı yapıyor genelde. optikte yapmadığını duydum ama hiç kullanmadım. aslıunda yukarıda XLR falan yazdım kulanacağımdan değil ama fazlası zarar ertmez iyi olur die düşündüm.sonuçta herkes yapılan bişeyin kusursuz ve eksiksiz olamsını ister... :) :)
e154
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 10 Oca 2008, 17:47

e154 ekstremlerdesin yine.

Işığı röle ile nasıl switch edebilirim sence :) SPDIF input seçicisinden bahsediyorsun, bu bahsettiğin komple farklı birşey ve bir receiverın yapması gereken işler. Ayrıca, bu SPDIF sinyalin ses seviyesini de potla ayarlamayacağız herhalde.

Sanırım input select kısmı analog bir komponent. Sen de SPDIF sinyalini analoga çevirip sokarsın girişe. Ben SPDIF ile baş edemem, bilmediğim işe de burnumu sok(a)mam :)

Aramızda balanced giriş kullanan kaç kişi var peki? XLR koymanın gerekliliğini sorgulayayım, belki çok kişide vardır...
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen e154 » 10 Oca 2008, 17:54

ışığı ses sinyaline çevirdiktenb sonra röleyle kumabndda edebilirsin. bildiğim kadarıla bildiğimiz dac girişine optik alıcı bağlayarak oluyor. yani şimdi bunları söyllemekle kötümü ettim?? :?
e154
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 10 Oca 2008, 19:29

e154 yazdı:ışığı ses sinyaline çevirdiktenb sonra röleyle kumabndda edebilirsin. bildiğim kadarıla bildiğimiz dac girişine optik alıcı bağlayarak oluyor. yani şimdi bunları söyllemekle kötümü ettim?? :?

Bak kendin söylüyorsun DAC girişi diye. Ben DAC yapmıyorum, sadece volüm kontrolü yapmaya çalışıyorum. Demek istediğim DACın bu projede işi yok. O tamamen başka bişey.

Söylemekle kötü etmedin iyi de ettin, ta en başta demişim ki farklı fikirlere açığım diye :) Bunları duymak istemesem onu yazmazdım.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Reklamlar

Balanced Input

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 11 Oca 2008, 14:10

Hazar yazdı:Aramızda balanced giriş kullanan kaç kişi var peki? XLR koymanın gerekliliğini sorgulayayım, belki çok kişide vardır...

Ben kullanıyordum, ya da kullanıyorum. Ama kendi seçimimden değil, sadece Behringer aktif crossover'ın başka türlü girişi olmadığından. Onda da zaten hazırladığım soketler balanced değil.,

High-end tecrübeli arkadaşlarımız daha iyi bilir ama XLR'ın pek gereği olmadığını düşünüyorum. Çok isteyen olursa bir mikrofon modülü ve XLR tipi balanced input eklenebilir. Şahsen ben uğraşmak zorunda kaldım, 1. ölçüm mikrofonu kullanıyorsanız bilgisayar ile ölçüm ortamı arasında uzun kablo kullanmak durumundasınız. O zaman tek seçenek balanced input kullanmak. 2. Profesyonel cihazlarda mevcut olan girişleri kullanma ya da kablo mesafesi meselesi çıktığında.

Her iki durumda bizim amaçlarımıza pek denk gelmiyor kanımca. Dolayısıyla basit, kaliteli ve analog yaklaşımımızdan vazgeçmeyelim derim.

Motorlu potans dışarıdan gelecekse, bu durumda ben bir de şu seçeneğe bakalım derim:

DACT-Danish Audio Connect - www.dact.com
DIY Active crossover using DACT components:
2 DACT CT-encl1/alu DIY enclosures
1 motorized (Bentaudio) DACT CT2 stereo stepped attenuator as master volume control
1 DACT CT2 stereo stepped attenuator as bass level control
1 DACT CT101 line stage as output buffer

Buradaki hem motorlu hem de potansiyometre yerine "stepped attenuator" kullanan zımbırtıya hayranım. Kaç paradır ... :(
Arkadaşlar vazgeçtim, 122 Euro felan diyorlar. :shock:

Resim
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Motorlu Potans

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 11 Oca 2008, 17:00

Bu motorlu potans işini destekliyorum, yanlış anlaşılmasın.

Ama gönlüm şu 120 küsür euroluk attenuator işinde. Bu parayı vermek ise beni aşar şimdilik. Onun yerine metal film direnç ve rölelerle acaba örneğin 16 kademeli bir ses seviye kontrolü yapabilir miyiz? Her röleye bir direnç karşılık gelecek şekilde, böylelikle iki kanal arasındaki ses farkı olmayacak biçimde sesi ayarlayabiliriz. Bu röleleri de PIC ile kontrol edip uzaktan kumanda vs. ile de kullanabiliriz.

Acaba bu kadar en miniğinden röle kullansak, ses kalitesinde bir azalma vs. olur mu?

Yoksa step motor kullanıp bakırdan kendimiz mi kontaklar felan hazırlasak?

Bunlar hikaye deyip de en kalitelisinden ALPS motorlu potans alıp da sızlanmayı kessek mi?

Gerçekten 120 küsür euro eder mi bilemiyorum.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e154 » 11 Oca 2008, 18:15

kaliteli pot, attenuator dan daha iyi değilmidir daha hasas ayar yapmazmı??
e154
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 12 Oca 2008, 00:41

e154 yazdı:kaliteli pot, attenuator dan daha iyi değilmidir daha hasas ayar yapmazmı??

Hassas olmasına hassas, fakat (stereo) potların yegane sorunu olan kanallar arasındaki direnç farklılığı ve fırça gürültüsü odyofilleri attenuator kullanmaya itiyor. Bu malzeme aslında bildiğimiz direnç. Danimarkalı amcalar yok altın kaplama, yok platin gövde vsvs diyerek odyofilleri söğüşlüyor. Attenuator "tracking" denilen pot problemini çözse de ben pot derim. Çıt çıt diye atan switchleri oldum olası sevmem, kişisel tercih. Ayrıca pahalı.

http://tangentsoft.net/audio/atten.html Okumanız tavsiye. Attenuatorlar hakkında.

RK18 100k zaten elimde mevcut ama lineer. "Shunted Lineer" yapısı kullanarak audio devrelerinde kullanabiliriz, sever misiniz bilemem. Yok RK27 kullanırız derseniz sipariş etmeniz için son 4 gününüz!
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

ÖncekiSonraki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi