Tube Preampli+Class A Üzerine

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Cevap: Tube Preampli+Class A Üzerine

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 18 Haz 2009, 11:45

Ouww ağır oldu bu yav :oops: Buffer her halükarda preamp'tan iyi olmaz mı Dr.? Sonuçta hiçbirimiz preamp ihtiyacı duyacak bir kaynak kullanmayacağız zannedersem, preamp'ların buffer'a karşı dezavantajını siz de belirttiniz defalarca, biz de okuduk... Şu durumda garantiye gidip birinciyi yapsak daha iyi olmaz mı?
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 18 Haz 2009, 12:17

yahu bu ikinci şemanın anodunda ki J113 rin daha önce 12AU7 uygulamam da 2N3904 BJT gibi yükseltme yapacağını anlamıştım ama pre-buffer farkı hiç aklıma gelmedi yani. ehh muradıma erdim 1. şemadaydı aklım.
lakin o kadar emek boşa mı gitsin. şu an J113 eksik sadece. diğer malzemeler evde var. :?:
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 18 Haz 2009, 13:13

Evet bence de buffer üzerinde durmak lazım! Bu hakkaten ağır oldu.. Bi gün uğraştım bi de yaw :D
Neyse,
İsteyen arkadaşlar preamp yapsın bundan, nasılsa PCB felan hazır.
CavalliBuffer.pdf
(94.91 KiB) 457 defa indirildi

Sanırım geriye 1.devre kalıyor alternatif olarak..
Lakin bu MOSFET zannımca TR de bulunmaz. Bu bakımdan Farnell vs bişi yapmak lazım.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen drhardware » 18 Haz 2009, 13:15

the_cantan yazdı:yahu bu ikinci şemanın anodunda ki J113 rin daha önce 12AU7 uygulamam da 2N3904 BJT gibi yükseltme yapacağını anlamıştım ama pre-buffer farkı hiç aklıma gelmedi yani. ehh muradıma erdim 1. şemadaydı aklım.
lakin o kadar emek boşa mı gitsin. şu an J113 eksik sadece. diğer malzemeler evde var. :?:

Yok yükseltme işini J113 ler yapmıyo.. Onlar sadece CCS işini görüyo.
Yükseltmeyi yapan alttaki ve üstteki dirençler..
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 18 Haz 2009, 13:44

Konuya şurada devam edelim sadece Cavalli Buffer üzerine..
lambali-guc-yukseltecleri-f15/cavalli-dc-servolu-buffer-uygulamasi-t788.html
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen supernova » 21 Haz 2009, 17:20

Hiraga 8W classA için bir besleme çizdim.genel mantık diyaudioproject sitesindeki çizim.ben yalnızca toplam 6 adet 47000mf low esr kullandım.bunun nedenide devrenin orjinal beslemesine sadık kalmaya çalıştım.burdaki gibi http://www.tcaas.btinternet.co.uk/monster29f.htm 2K trimmeri 10K yaptım.birde parçaların boyutlaını kullanıcağım malzemelere göre ayarladım.çizimde mur820 gözüküyor 860 kılıfı olmadığı için onları koydum 860 olucak onlar pratikte.birde rfi 220 girişinin çıkışına özgünün tavsiyesi üzerine 100mf koydum.devreyi değerlendirirseniz sevinirim ve birkaç da sorum olacak:
1- devreye birde pi filtre ekleyebilirmiyiz.hesaplama yaparak uygun bir filtre değer çıkarabilirmiyiz?
2- semadaki 10mf 'ı 47mf ve 100mf'ı 150mf yapabilirmiyiz?bu tarz bi besleme yapılırken rasgele değerler kullanmak ne derece fark yaratır?
3- 100mf kondansatörlerin 16V black gate nx modelleri var.bunu kullanmayı düşünüyorum.16 volt olması sorun yaratırmı?

Sema:
hiragasupply.pdf
(15.4 KiB) 424 defa indirildi
"Başkalarının bilgisiyle bilgin olsak bile, kendi aklımız kadar akıllıyız."
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 21 Haz 2009, 23:37

Arkadaşım çoğunu konuştuk ama burada da bi özet geçeyim, hatalı olduğum yer varsa bilenler düzeltir, seni de yanıltmayayım istemeden :D

Bence;
6 tane low-esr ilk etapta fuzuli masraf olur, çünkü burada öncelikli amaç gürültü bastırmak, anlık akım gereksinimi olayıyla pek işi olacağını sanmam (acaba yanılıyor muyum?) çünkü kondansatörler devreye uzak, ayrıca anlık akım gereksinimlerini kondansatörden ziyade trafo karşılayabilmelı diye düşünüyorum, çünkü devre class-a ve devamlı olarak yüksek akıma ihtiyaç duyuyor zaten... Gürültü bastırma hususunda da almayı düşündüğün 47,000uF pahalı low-esr kondansatörlerden iki tanesi iş görür kanısındayım, çünkü temizlenecek akım hepi topu 160 watt, hadi diyelim regülasyon kaybını da gözönünde bulunduraraktan önerilenin biraz fazlası trafo kullandın, 200-250 watt... Kaldı ki regülasyon var bi de bunlardan sonra... Dolayısıyla baştan iki tane kondansatör ile deneyip gürültü konusundaki sonuca göre miktarı artırmak ya da olduğu gibi bırakmak daha iyi olabilir...

Totalde yine fikrimce tüketim 250 watt akımı geçmeyeceğinden lt1083 lüks kaçar, 2 tane lm338 geniş geniş iş görür gibi, kolay soğutma sağlamak için 2n3055 gibi kılıfı olanından (lm338K idi herhal) kullanabilirsin ama diğerinin de sorun çıkarcaanı sanmam...

Kondansatör değerlerini değiştirmenin çok ciddi bi fark yaratıcaanı sanmam ama bu beslemeyi tasarlayan kişi çeşitli değerlerle denemeler yaptıktan çok iyi sonuçlar alarak bu halinde karar kılmışsa değiştirme bence, CarlosFM in çip besleme katı için yazdıklarından sonra böyle düşünüyorum....

16V black gate ler canavar gibi olur, ben ısıl açıdan endişelenmiştim, 12 volt beslemede 16V kondansatör kullanınca sorun olmuyor ama kondansatör biraz ısınıyor, nekadar çok ısınırsa okadar ömrü kısalıyor bildiim kadarıyla, standart bi kondansatör kullansam 25V kullanırdım, 16V olarak da 105 derece bişeyler olsa daha iyi olur diye düşünmüştüm ama 85 derece için bile 5000 saatten fazla ömür biçilmiş, dolayısıyla kullan gitsin...

Şok bobini olayına gelince, dediğin gibi regüleli beslemelerde pek kullanılmamış, nekadar faydası olur bilemem ama fazla mal göz çıkarmaz zihniyetinden hareketle 3cm çaplı 5cm uzunluğunda demir çubuğa 30 sarım atınca 12mH gibi bi değer çıktı hesap tablosunda, ray başına birer tane koyunca fazla fazla yeter gibi ama işin matematiksel boyutunu bilemem tam manasıyla... Hava nüveli mi daha iyi olur, ferrit nüveli mi iyi olur o konuda da fikrim yok... 80-100W DC taşıyacağı için emaye teli 1mm'den ince tutmamanı tavsiye edebilirim...

Ya da bi çift 60 amper aküyle takviye kablosu alalım sana bi de şarj devresi yapalım ne kondansatörle uğraş, ne regüleyle, ne de gürültüyle, 200 liraya süperötesi besleme :D :D

edit: yalnız şöyle bir durum var, lm338in regülasyonu sürekli 5 amper ve 8 amper peak için, ben GC için hesap yapmıştım ve GC'de entegre başına 150 wat yapıyor bu da... eğer 12 volt dc giriş için de aynı amper değeri ile çalışıyorsa (öyle midir bilgim yok) pek iyi olmaz, bu şekilde tek entegre ancak 60 watt çıkış sağlar ve yetmez.. LT1083'ler elzem hale gelir bu durumda da, onlar da sınırda, entegre başına 90 watt... diyaudioprojects teki eleman lm kullanmış ama şayet 12 volt için de 5 amper değeri geçerli ise mümkün değil yetmez...
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 24 Haz 2009, 10:16

@Yıldıray eline sağlık,
lakin kardeş bu besleme Class-A için ve Hiraga gibi büyük üstada ait canavar 8W. üstad ne derse onu yapmalısın. çünkü bu çalışma fransız dergisinde onlarca okuyucudan gelen ve üstadın değerlendirmeleri son halini almış amplidir.
8W az. bir ister istemez yüklenilecek.peak ya da saykılın amplitude noktasında anlık amper ihtiyacını bu regüleli devre verebilir mi? bence veremez. LT1083 de maalesef werder veremem. çünkü aklımda kalan bir şey regüleli beslemelerin akım sınırlaması getirdiği. Herhal bunu Dr. dan duydum.bir de JBGC uygulamasında LT1083 ün bile kastığını gözlemliyorum.
diğer düşüncem dizaynında ki klasik analog besleme 47000uF*6 başlı başına güç merkezi. regülenin burada nasıl başa çıkacağı bende soru işareti. yani bu aynı şeye benzer 5cm r çaplı su borusuna ufak vana takmak gibi bir şey. fazla basınçla zorlanırsa o vana illa ki sızdıracak ya gümleyecek. regüleyi oldum olası sevmem.yüksek amperli beslemede switch positive, negative ya da SMPS besleme sevmem. düşük akım ihtiyaçlarında olabilir.ki bu da kısa ss elektronik geçmişimde edindiğim belki değişebilecek bir düşüncemdir.12; 24V vb. fakat farkındayım ki değişken sinyalli amplifikasyonda beslemenin stabilliği çok önemli. 47000uF*6 adetlik depo kon. yeterli stabilite sağlayamaz mı? illa ki sağlar. Fix . bahsettiği Carlos FM de buyuk kapasiteli kon.rın entegre için fazla dirençli oldukları yönünde. ripple anma ihtiyacı ile 2 adet 47000 mumkun olur lakin Class-A (tr; mos vs.) besleyeceğiz.entegre değil. illa regüleli yapılırsa 6 adet depo kon.ın kullanılmasında bece mazur yok ama pdf de ki çizimde regüleden sonra kon. olsa daha iyi olur.kon. akımı regüleden geçmesin. önce regüleden temiz DC gitsin kon. sı şarj etsin; kon.çıkan akım regüleyi taciz etmesin.
pi devre kullanılabilir.aşağıda Threshould dizaynıyla Üstat N.Pass klone denen beslemesi var. iyide olur bence. 150; 100uF kon. sesi yüksek kapasiteli kon. gibi akımı etkileyip boomy yaptıklarını izmirde ki hi-fi dostlarım gördülerdi.onlardan öğrendim. ki katılırımda ampli de sesi yumuşak severim trafoda gerilimi düşük amperi yüksek tutmak işime gelir çünkü. :D değerleri şimdi hatırlamıyorum trafo öncesi takılan 0,1 mi ; 4.7 mi kutupsuz kon. sesi çok etkilediği idi. onun yerine piyasada hazır satılan fiş soketleri içinde hazır pi devresi olan 220V soketleri kullanabilirsin.ya da illa istersen yapabilirsin bu durum da regüle parçası yine kullanacak mısın?
CLC.jpg
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen supernova » 24 Haz 2009, 22:41

çok teşekkür ederim cevaplar için herkese.cantan abi acaip mantıklı sölediklerin özellikle kondansların regüleden önce kullanılması hakkaten saçma verdiğin örnek gibi bi sonuç olması kaçınılmaz sanırım.fakat ben http://www.tcaas.btinternet.co.uk/monster29f.htm burdaki beslemeleri çözebilmiş değilim.aküleri filan konuşduk fixxxxer ile anlattı sağolsunda yine birden fazla çizim var orda.akü kullanmadan hangisini çizicem bilemedim.nelson pass ın pi filtreli devresini hiraga 8w ta aynen bu şemayı kullanmamı tavsiye ediyorsunuz yoksa pi filtre kısmınımı onu anlayamadım?onun şemasında "one channel" diye belirtmiş stereo olucağı için iki adetmi yapıcaz onuda belirtirseniz çok iyi olur abicim.fiş soket olayınıda belirttim aslında yukarıda yazımda o zaten kullanılcak onun dışında bir tane dahamı filtre ekleyeyim dedim sizin verdiğiniz şemadaki gibi 1.8mH lik birşey.gerek yokmu diyorsunuz yoksa?..regüle olması çok şart değil aslında sizin tavsiyelerinize göre karar vericem.malum bizim şebeke gerilimleri oynaktır istanbulda.o nedenle cazip gelio aslında.. :bilmem:

@fixxxer,senin su tasarruf önlemlerini çok taktir ediyorum.cebinde akrep filan var der seninle ilk konuşan ama değil tam diy ruhu var sende hakkaten :D yazdıklarını zaten tartıştık seninle bol bol akü fantezisini düşünücem :)
"Başkalarının bilgisiyle bilgin olsak bile, kendi aklımız kadar akıllıyız."
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 25 Haz 2009, 00:40

Tasarruf yönünde değil yav benm öneriler, cebimde akrep olduğundan da değil :D sadece boşa para gitmesin diye, yazıktır günahtır :mrgreen: Yoksa "sonuca değecekse" bütçe de elveriyorsa harcanır para...

Hiraga beslemesine gelince, oradaki fotoların birinde 6 tane 68,000uF kondansatör var bunların üstüne 2 tane 12V 6 ampercik akü konulmuş... Onca kondansatör varken bi de sadece "6 amper" akü eklemenin faydası olur mu? Bence olmaz.. Trafoyu daha güçlü kullanmak daha akıllıca gibi.. Buradaki besleme uygulamaları jean hiraga ya mı ait yoksa başka uygulamacıların deneme niteliğindeki çalışmaları mı bunlar? Hadi Türkçe zor da, ingilizcesi yok muydu kardeşim şu metnin? :D Altta başka bi uçuk uygulamada yine koca kondansatörlü bi besleme ve 2 tane bildiğimiz 60 amper oto aküsü var (pardon 40 amper imiş)... Ama trafo yine kıytırık 160W... Bukadarı tam çılgınlık gibi geldi... Yok hatasız bir besleme istiyorsa neden sadece akü kullanmamış? Sadece akü ile gayet gürültüsüz bir ampli dinlemek mümkünken niye az da olsa gürültülü bir güç kaynağı daha ekler ki insan... Anlık akım ihtiyacını okadar kondansatör karşılamicak da akü mü karşılicak... Kasılmaması için başlangıçta regülesiz için minimum 200, regüleli için 250W filan bi trafo ile başlayabilirsin Yıldıray, ve piyasa işi bikaç kondansatör, deneme maksatlı... Amfi belli zaten modifiyeye gerek yok... Modifikasyonları sonuçlara göre besleme katına uygulamak daha iyi olabilir... Sen niyetine gir amfiyi yap hele, bende var 150w 2x12V trafo, 2-4 tane de babacan kondansatör buluruz denersin, geliştirirsin, daha güçlü trafo ile denersin, büyük ve kalite kondansatör kullanırsın, olmadı regüle denersin akü eklersin...

Sade akü besleme benim de fantezim ama zor iş esasında... Araba aküsü en ucuz alternatif ama tampon şarja elverişli değil çok, daha doğrusu elverişli de, aküyü komple bitirmemek lazım, yani biraz müzik, biraz şarj biraz müzik biraz şarj... Bi de buna tampon şarj için devre yapmak lazım... Atıl beklemeye de elverişli değil, bi biterse kalırsın ortada şarj da tutmaz bidaha, mütemadiyen dinliyeceksin ve şarj ediceksin:D Kuru aküler var onlar tampon şarja da beklemeye de müsait ama iş görecek kadar yüksek amperlisi çok çok pahalı filan... Bi de ömür olayı var, 4-5 senede bir kapının önünde iki araban varmış gibi akü parası vercen :D

Edit: bi de sirküler şarj opsiyonu var tabi, bildiğimiz arabadaki sistem, ama bi yandan dinlerken bi yandan şarj edersen yine elektrik prizine bağlı bi trafo besleme hattına girmiş olacak, böyle bi durumda da akü kullanmak yine mantıksız geliyor... Tabi bana mantıksız geliyor, bu işin bilirkişileri ne der bilemem :)
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Tube Preampli