ses kartı modifye

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Ynt: ses kartı modifye

Okunmamış iletigönderen fatihcol » 29 Arl 2009, 00:43

IEEE yazdı:TL072 sesi vasat bir opamptır.yerine en azından ne5532 denemenizi tavsiye ederim.çok daha iyi bir opamptır.

jfet girişli bir op-amp nere 5532 nere... Offset tutturması bakımından düşünürsek TL072 Class A dır. 5532 ise Class B. Compare yaptığın devreyi kontrol etmeni tavsiye ederim.
Kullanıcı avatarı
fatihcol
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul
Meslek: Elektronik Teknisyeni

Okunmamış iletigönderen IEEE » 29 Arl 2009, 22:52

Philipsin ürettiği ne5532 veya ne5534 ses kalitesi olarak epey iyidir.Ben dc offset açısından değil de ses kalitesi açısından değerlendirmiştim.Ne5532 daha hoş çalıyor diye hatırlıyorum.
vur vur inlesin alem krell dinlesin :praising:

cevahirin kıymetini cevherfüruşan olmayan bilmez...
merkep anlar OTTAN,lakin GÜLDEN anlamaz..

Ben gelmedim kavga için benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim.
Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 30 Arl 2009, 01:23

Opamp kalitesi konusunda çok tartışılabilir, TL072 daha eski bir model ama yeni olan NE5532 de ondan çok daha iyi sayılmayabilir. Aslında kulak açısından hangisi daha hoş geliyorsa onu seçmek en pratik yol galiba.

Ancak hangisi sorusuna en yi cevap nerede ve ne amaçla kullanılacağında yatar. Daha önce araştırdıklarıma göre bazı bulgular şöyle özetlenebilir:
Eğer opamp öncesindeki kaynak devrenin çıkış empedansı 20 ohm kadar düşük ise NE5532 daha iyi bir tercihtir, çünkü giriş transistörleri bipolardır ve TL serisinin aksine giriş akımına ihtiyaç duyacaktır, girişlerinde koruma diyotları vardır.
Yok eğer kaynak devrenin çıkışı yüksek ise, yani 20K üzerindeyse o zaman JFET girişli olan TL072 daha az gürültülü çalışacaktır, çünkü NE5532 kendi gürültüsünün üzerine bir de giriş akımının gürültüsünü ekleyecektir. Bunu azaltmanın bir yolu da girişe büyükçe dekuplaj kondansatörü koymaktır.

Ayrıca NE5532 orta seslerde yani vokallerde mükemmel sonuç verirken yüksek frekanslarda TL072 kadar iyi değilmiş deniyor. 30Hz altında da TL072 çok daha iyi imiş.

Daha pahalı ama çok daha az gürültülü OPA serisi örneğin OPA2134 kullanmak daha mantıklı, ancak çoğu devrede gürültüye yol açan opamp'dan ziyade kalitesiz dirençler.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen scarab » 30 Arl 2009, 01:51

ilginiz için teşekkür ederim ama bu proje şimdilik yattı :D opamplar düşündüğüm kadar basit değillermiş kullanılacağı yere ve giriş akımına göre birçok devre konfigürasyonuna sahiplermiş ayrıca her opamp'ın farklı karakterisliği var sanırım benim önce opamplar hakkında birkaç tane bir deneme yapmam lazım :oops:
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

Önceki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir