ses kartı modifye

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Ynt: ses kartı modifye

Okunmamış iletigönderen scarab » 27 Arl 2009, 01:06

evet anlaşılan ses kartları hakkında böyle sapıkça düşünceleri olan sadece ben değilmişim :D
biliyorum hiçbir bilgi birikimine sahip olmadan konu açıp birşeyler saçmalıyorum benim yapmak istediğim sadece bir kaç deneyim yaşamak umarım istemeyerek birilerinin canını sıkımıyorumdur,Şimdi niye böyle birşey yazma ihtiyacı duydun diyebilirsiniz içimden geldi :) neyse hikayeyi bırakayım konuya geleyim;

bu tip opamp'larda sinyal ucları 3 ve 5 numalarlı bacaklar sanırım ama multi metre ile baktığımda ses kartının opamp'ının bu ucları şase ile kısa devre olmuş halde bu normal mi ?
birde bu opamp'ı farklı bir kaynak ile besleyecek olursak bu iki kaynağın şaselerini birleştirmemiz gerekiyor değilmi sinyalleri sanırım birleştirmeden taşıyamayız
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

Okunmamış iletigönderen fatihcol » 27 Arl 2009, 19:43

SB live kart ile çok aşina olduğumu belirtmek isterim. 4556 nın 5 volt ile beslenmesi ile herhangi bir sıkıntısı olmaz. Fakat pc nin şebekesinden izole edilmiş bir 5 volt ile beslenmesi durumunda s/n oranı iyileşecektir. Şu an benim kartım -110 dB S/N NO IHF değerinde çalışıyor. ATX PSU bazen kafasına göre gürültüler oluşturup -105dB ye kadar kötüleştiği olabiliyor. İzole edilmiş bir besleme ile -130 dB yi tutturmak söz konusu olabilir. Fakat bu işlem dinamik responsu düşürecektir.

Kısacası ne op-amp nede psu en iyi tweak ı üretici firma yapmış.

Bu kartı harici kullanmak için çalışması olan arkadaşlar var mı? EMU chipset leri standalone SOC olarak kullanma bilgisine sahip arkadaşlarımız var mı?
En son fatihcol tarafından, 28 Arl 2009, 10:10 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
fatihcol
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul
Meslek: Elektronik Teknisyeni

Okunmamış iletigönderen fatihcol » 27 Arl 2009, 19:45

http://www.ymec.com/products/dssf3e/index.htm buradaki program ile ses kartınızın testini yapabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
fatihcol
DIY Audio Fanatiği

Meslek: Elektronik Teknisyeni

Okunmamış iletigönderen Zagor » 27 Arl 2009, 23:21

' Söylemeye çalıştığım kartı pc den bağımsız halde çalıstırıp usb yolundan pc ye baglantı yapmak. Mümkün mü bu acaba :)
Mazeretim var, asabiyim ben.
Kullanıcı avatarı
Zagor
DIY Audio Fanatiği

İl: Antalya

Okunmamış iletigönderen scarab » 28 Arl 2009, 00:13

bu şemadaki preamp'ı yaptım besleme olarak'da 2 adet 1500uf kondansatör ekledim ve psu ile besledim ve sonuç ise ses nasıl giriyor ise aynı seviyede çıkıyor
sanırım besleme kısmı benim düşündüğüm gibi olmuyor :D
Resim
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen IEEE » 28 Arl 2009, 00:53

kullandığınız kaynak cihaz nedir?Bu devrede amaç sadece kazanç değil aynı zamanda empedans eşleyerek seste bir miktar iyileşme sağlamaktır.Gerçi ses kartınızın kulaklık çıkışına bağlamış iseniz çok fazla fark algılamayabilirsiniz. 2K olan direnci 3 veya 4k ya çıkarın.Kazancın arttığını göreceksiniz.çıkışta 10uf mkp kondansatör kullanın.Yoksa Dc offsetten hoparlörleriniz yanabilir.kolay gelsin
vur vur inlesin alem krell dinlesin :praising:

cevahirin kıymetini cevherfüruşan olmayan bilmez...
merkep anlar OTTAN,lakin GÜLDEN anlamaz..

Ben gelmedim kavga için benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim.
Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen elektrosenol » 28 Arl 2009, 12:09

Malzemeleriniz ve yapımınız iyi ise LM4562'li preamp. devresinden kolay kolay DC offset alamazsınız,bu devre giriş sinyalini gayet doyurucu bir şekilde yükseltiyor.Girdiğiniz seviyede çıkış almanız ilginç geldi.Devrede bir hata yapmış olmayasınız?
Steryo takılıyorum:)
Kullanıcı avatarı
elektrosenol
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen scarab » 28 Arl 2009, 16:50

yok zaten lm4562 kullanmadım onun yerine tl072 kullandım hatta berki opamp sahtedir diye seskartından soktüğüm smd opamp'ı normal dir soket üzerine lehimleyip bile denedim sonuç aynı
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen IEEE » 28 Arl 2009, 18:47

TL072 sesi vasat bir opamptır.yerine en azından ne5532 denemenizi tavsiye ederim.çok daha iyi bir opamptır.
vur vur inlesin alem krell dinlesin :praising:

cevahirin kıymetini cevherfüruşan olmayan bilmez...
merkep anlar OTTAN,lakin GÜLDEN anlamaz..

Ben gelmedim kavga için benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim.
Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 28 Arl 2009, 18:52

scarab yazdı:bu şemadaki preamp'ı yaptım besleme olarak'da 2 adet 1500uf kondansatör ekledim ve psu ile besledim ve sonuç ise ses nasıl giriyor ise aynı seviyede çıkıyor
sanırım besleme kısmı benim düşündüğüm gibi olmuyor :D
Resim

IEEE de söylemiş; şemadaki hal ile devrenin kazancı R3=2K/R4=1K = 2 oluyor. R3'ü büyüterek kazancı arttırmak mümkün. Şema preamp mı, buffer mı anlayamadım buradan. Buffer'da toplam kazanç 1 olur, prede biraz daha yüksek olabilir (LM4562 pre şemasına bakmak lazım). R3'ü 5K gibi değiştirip denenebilir belki. Besleme voltajları +-12V mu son durumda?
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

ÖncekiSonraki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir