Şema hakkında bilgi rica ediyorum

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Ynt: Şema hakkında bilgi rica ediyorum

Okunmamış iletigönderen hamist » 18 Haz 2013, 19:00

Amatör yazdı:Pottan kaynaklı çıtırtılardan mı bahsediyorsunuz,osilasyon derken.
Pre nin sesi bana göre müthiş

Hatta biraz ilkel bir yöntem ile pre den hoparlöre kadar bir test yaptım.
Bir db metre ile bilgisayardan frekansları girerek hoparlör çıkışlarını test ettim.
1-2 db farkla yaklaşık düz bir sonuç çıktı.50-8000hz frekans aralığında.

Kaynak, hoparlor specti ve eldeki dB metrenin lin. sınırının 30Hz-8KHz olduğu düşünüldüğünde,
1-2dB farkın tamamı prea. ye ait değildir ve büyük ihtimalle hoparlor specti bu değerlere sebep
olmuştur.
Zira bilineceği gibi orta sınıf bir çok hoparlor spectinde, benzer sapmalar mümkündür.
Amator şartlarda hiç bir ölçüm yapmadan bir çok devrenin ballandırıla ballandırıla
anlatıldığı göz önüne alındığında, bu toplam değerlerin hiç de kötü sonuç olduğu düşüncesinde değilim.
Daha iyisi için daha ciddi test ve ölçüm cihazları gereksinimi de bir gerçek.

Selamlar...

Not: İsterseniz bana gönderin scope ile frek.specti ve resp. gibi bir kaç test yapayım.
Bir de PP class a da dinlerim.
:)
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen onursal » 18 Haz 2013, 19:09

Amatör yazdı:Pottan kaynaklı çıtırtılardan mı bahsediyorsunuz,osilasyon derken.
Pre nin sesi bana göre müthiş

Hatta biraz ilkel bir yöntem ile pre den hoparlöre kadar bir test yaptım.
Bir db metre ile bilgisayardan frekansları girerek hoparlör çıkışlarını test ettim.
1-2 db farkla yaklaşık düz bir sonuç çıktı.50-8000hz frekans aralığında.

Kendi kendimin düzeltmesi.
Eğer hoparlörleri de teste tabi tutmuş ise ve spl metre kullanmışsanız sonuç oldukça iyi denilebilir. Zaten 8KHz yukarısını ölçebilen bir spl metre temin etmeniz pek olası değildir:D
Ama amplifikatörün hoparlör çıkışını volt olarak dbm metre ile ile ölçmüşseniz, çok iyi bir değer olduğunu söyleyemeyeceğim.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen Amatör » 18 Haz 2013, 19:40

dB metrenin elverdiği ölçüde hoparlörün 80-100cm karşısına koyarak ve sesi de yansıma yapmaması için fazla açmayarak yaptım ölçümü.
Ne kadar doğru bir ölçüm şekli bilemiyorum ancak kötü de olsa bir veri ye ulaştım sayıyorum kendimi.

Vallahi Hamit Bey,lafı ağzımdan aldınız.Ben gelemiyorum bari pre yi size kargolayayım diyecektim.Yakın zamanda size kargolayacağım şu an ucube bir şekilde duran pre yi :) .Bakalım pp Class A da nasıl performans gösterecek ,çok merak ediyorum.

Acaba benim hoparlörün frekans eğrisi düzgün değildi de bu pre mi düzelltti diye düşünmüyorum değil hani.Gerçi mevcut 3 yollu hoparlörlerimin performansı da hiç yabana atılır cinsten değil,sesini dinlemeden aldığım bu kolonlara hayranlığım gün geçtikçe artıyor.

Onursal Bey,preamp dizaynınızı merakla bekliyorum.
Bana göre preamp ve hoparlör yapmak diy olanakları ile en zor işlerden ikisi.Sesteki dengeyi tutturmak hiç de kolay değil.

Selamlar
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen birgitay » 18 Haz 2013, 19:59

onursal yazdı:
Amatör yazdı:Şu ana kadar duyulabilir herhangi bir problem ile karşılaşmadım.

Girişte kullanmış olduğunuz 50K volume potu burada olmamış. Pot çıkışından sonra osilasyon kaçınılmaz olacaktır.
Kazancı düşürmeniz halinde ise verim alamayacaksınız.
Eğer iyi bir pre-amplifikatör istiyorsanız size bir devre tasarlayayım.

Onur abi , mütevazilik vede anlatım bilginiz üzerine siz çok başarılısınız. Sizin tecrübleriniz bundan sonra benim için bir Altın değerinde.
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen Amatör » 18 Haz 2013, 20:34

Osilasyon derken,yüksek frekanslardaki duyulamayanlardan mı bahsediyorsunuz acaba?

Yoksa duyulabilir frekans bandında osilasyon olsa ses den belli olmaz mı?
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 18 Haz 2013, 21:17

Amatör yazdı:Osilasyon derken,yüksek frekanslardaki duyulamayanlardan mı bahsediyorsunuz acaba?

Yoksa duyulabilir frekans bandında osilasyon olsa ses den belli olmaz mı?

Osilasyon nedir.
Osilasyon düşük bir sinyalin kontrol dışı ani yükselmesidir.
Bir osilasyon her frekansta olabilmektedir. Duyulabilir frekansta olması gürültü olarak, duyulamayan frekanslarda olması ise sistem dengesizliği olarak kendisini gösterebilmektedir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen onursal » 18 Haz 2013, 21:20

Amatör yazdı:dB metrenin elverdiği ölçüde hoparlörün 80-100cm karşısına koyarak ve sesi de yansıma yapmaması için fazla açmayarak yaptım ölçümü.
Ne kadar doğru bir ölçüm şekli bilemiyorum ancak kötü de olsa bir veri ye ulaştım sayıyorum kendimi.

Vallahi Hamit Bey,lafı ağzımdan aldınız.Ben gelemiyorum bari pre yi size kargolayayım diyecektim.Yakın zamanda size kargolayacağım şu an ucube bir şekilde duran pre yi :) .Bakalım pp Class A da nasıl performans gösterecek ,çok merak ediyorum.

Acaba benim hoparlörün frekans eğrisi düzgün değildi de bu pre mi düzelltti diye düşünmüyorum değil hani.Gerçi mevcut 3 yollu hoparlörlerimin performansı da hiç yabana atılır cinsten değil,sesini dinlemeden aldığım bu kolonlara hayranlığım gün geçtikçe artıyor.

Onursal Bey,preamp dizaynınızı merakla bekliyorum.
Bana göre preamp ve hoparlör yapmak diy olanakları ile en zor işlerden ikisi.Sesteki dengeyi tutturmak hiç de kolay değil.

Selamlar

projeleriniz/higly-isolated-variable-gain-pre-amplifier-t1835.html
Yaptığınız ölçümler ve yöntemler doğru olup, netice hiç te küçümsenemeyecek derecede iyi kalitedir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 18 Haz 2013, 21:22

O zaman,çok şükür beni rahatsız edecek herhangi bir olumsuzluk yok.
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hamist » 18 Haz 2013, 21:28

Amatör yazdı:O zaman,çok şükür beni rahatsız edecek herhangi bir olumsuzluk yok.

Bir dip not, aklınızda olsun

Eğer pot. hareket ettirilirken çıtırdı ve benzeri sesler oluşuyorsa,
bozuk olma ihtimali ilk akla gelen olmakla birlikte,
bunlarda kullanılan metal düğmelerden kaynaklanıyor olması da söz konusu olabilir.
Eskiden metal kaplamalı plastik düğmelerin ele temas eden kısımları iç kısımdan
kazınarak izole edilirdi.
Bu nedenle plastik milli pot.ları tercih etmek, özellikle hassasiyeti yüksek olan
devrelerde fayda sağlar...
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen birgitay » 18 Haz 2013, 21:42

Potansiyomet'relerin gövdeleri şase almazsa gürültüye seep olur. Ki bu Plastik kasalı montajlarda çok önemli. Mutlaka Potansiyometre'lerin gövdeleri şaselenmelidir.
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

ÖncekiSonraki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir