JC-2 PREAMPLIFIER

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

JC-2 PREAMPLIFIER

Okunmamış iletigönderen IEEE » 10 Ekm 2009, 00:59

Arkadaşlar merhaba.gece gece uyku tutmadı yazayım dedim...çokca övülen ve bazı forumlarda her sene yılın preamfisi hatta her yılın en iyi preamfisi olduğu iddia edilen şu aşağıdaki devreyi yapmak istiyorum..isteyen arkadaşlar da yapıp deneyebilirler..teknik özellikleri çok iyi olan bir preamfi imiş.doğrusu ben sesini dinlemek için çok meraklanıyorum hakkında krell ksa50 den sonra en çok konuşulan konu bu yabancı forumlarda.. (pardon krell dahil en çok izlenen ve yorum yapılan alet bu preamfi sanırım :)

http://www.positive-feedback.com/Issue34/halo_jc2.htm burada prenin hazır hali mevcut
Eklentiler
JC2-SCH.jpg
BU RESİMDEKİ ŞEMA İSE JC-2 PREAMFİNİN KLONU DİYE GEÇİYOR
vur vur inlesin alem krell dinlesin :praising:

cevahirin kıymetini cevherfüruşan olmayan bilmez...
merkep anlar OTTAN,lakin GÜLDEN anlamaz..

Ben gelmedim kavga için benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim.
Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Ynt: JC-2 PREAMPLIFIER

Okunmamış iletigönderen IEEE » 10 Ekm 2009, 01:06

devrede giriş jfetleri matchlenmeli imiş..fakat ortadaki trimpot değeri kaç K olduğunu bilmiyorum..beraber araştırırsak başka şema da bulabiliriz belki

Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen elektrosenol » 10 Ekm 2009, 09:21

Aynısını veya bir klonunu ebay da kit olarak biri satıyor fiyat 39,99 dolar istemiş http://images.google.com.tr/imgres?imgu ... iewItem%26

Dual diferansiyel FET girişli diye yazıyor yani şemadaki ile aynı , bu preamplifikatörün aynısımı yoksa klonumu acaba?
Steryo takılıyorum:)
Kullanıcı avatarı
elektrosenol
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen IEEE » 10 Ekm 2009, 12:43

Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen elektrosenol » 10 Ekm 2009, 13:47

Klonuymuş tamam devrenin değişik versiyonları nette geziniyor.Benim verdiğim linkteki sayfayı aşağıya çekerseniz ordada değişik bir şeması var.Preamplifikatörü Parasound cihazlarında kullanmış,denemeye değer bir şemaya benziyor ..
Steryo takılıyorum:)
Kullanıcı avatarı
elektrosenol
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 10 Ekm 2009, 14:01

Doğrusu iyi kaynak bulmuşsunuz :)) Teşekkürler :)

John Curl bir efsane ve eski yıllarda tasarımını yaptığı bu devreleri denemek lazım. Malzeme kalitesi değişti ama gene de eşlenmiş orjinal parçalarla oldukça kolayca yapılabilir gibi duruyor. Tek sorun JFET'leri orjinal bulmak, üşenenler eBay'den kit alabilirler ve bu da kendim yapmadım erkekliğe sığar mı anlamına gelmez. eBay'de öyle kitler var ki tek tek parça halinde alsanız iki katına mal edemezsiniz. Dolayısıyla böyle "clone" almak herşeyden önce müzik kulağının gelişmesi ve karşılaştırma yapmak açısından her daim mubahtır.

Sitedeki JC kodlu her devre John Curl'e aittir, kendisi de diyaudio.com'dan bulunabilir.

Mark Levinson hakkında ise Ersoy belki bir yorum yapari ben kaç sene önce dinledim hatırlamıyorum, B&W kabinlere bakakalmıştım :lol:
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen IEEE » 10 Ekm 2009, 18:00

evet Gökhan Bey haklısınız..insan şöyle elime kit halinde gelse de uğraşmasam hemen bi güzel yapıp da dinleyip yan gelip keyfime baksam diyor bazen :)
..elimde matchlenmiş 2sk170/74 ve çıkış transistörü olarak matchlediğim bc547/557c çiftleri var 2n4401/4402 ye nazaran daha yeni teknoloji gibi gözüküyor..acaba onları kullansak devrede değişiklik yapmamız gerekir mi bir aksaklık olur mu...bu arada ebaydaki kitdeki elamanların yerleşimi hususunda bazı hatalar mevcut gibi söylentiler var forumlarda..ne kadar doğru bilmiyorum..incelemek lazım
Eklentiler
jc-2 schematic.gif
DAHA NET BİR RESİM

Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir