Mikrofonlu Ses Dedektörü ve Pre-Amfi Devresi

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Mikrofonlu Ses Dedektörü ve Pre-Amfi Devresi

Okunmamış iletigönderen oguzmania » 25 Şub 2008, 15:10

Öncelikle selamlar projem hakkında araştırma yaparken tesadüfen bu site karşıma çıktı ve de çok da güzel oldu.Sanırım projemi tamamlamamda bu site oldukça faydalı olacaktır.

Elektronik mühendisliği son sınıf öğrencisiyim ve de bu proje bitirme projem.Projemi temel olarak anlatacak olursam bir odadaki ses sinyalinin konumunu mikrofonlar yardımıyla belirleme projesi.Odanın 4 köşesinde 4 adet mikrofon var bir ses sinyali çıkartıyoruz PIC'li devrenin çıkışındali LCD ekrandan ses sinyalinin konumunu belirliyoruz.Anahatlarıyla projem bu.

Şimdi gelelim karşılaştığım soruna elimde piyasada çokça bulunan 25 kuruşluk elektret mikrofonlardan bulunuyor benim istediğim 5m civarında oluşan ses sinyalinin bu mikrofon tarafından algılanıp uygun pre-amfi vs. kullanılarak çıkışında 2-3 V'luk bir değere yükseltilmesi.Ben bu oluşan 2-3V'luk değeri sonra Op-Amp'ı karşılaştırıcı olarak kullanıp 5V'a yükseltip oradan PIC'e göndereceğim.Yani alınan ses sinyali bir çeşit tetikleme olarak kullanılacak.Daha sonra çıkışta sesi dinleme gibi bir sorunum yok.

Yukarıda anlattığım gibi bana 3-5 m'deki mesafedeki sesleri algılayabilecek iyi bir ses dedektör devresi tavsiye edebilri misiniz?Op-amp'lı,entegreli herhangi parçalı tüm devreler kabülümdür.
Bir de mikrofon olarak yukarıda bahsettiğim mikrofonlar yerine daha iyisini bulabilmem mümkün müdür acaba?
oguzmania
Yeni Üye

Birkaç uyarı

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 26 Şub 2008, 20:06

Sevgili Oguzmania,

Öncelikle piyasadaki elektret mikrofonların çoğunun kalitesiz olduklarını söylemek durumundayım. Ya dandik Çin malı ya da Panasonic marka ama artık üretmediklerinden. Gene en iyisi Panasonic olanları, frekans bandları da max 10K civarı.

Ancak hatırladığım kadarıyla bu mikrofonlar omnidirectional. Yani oldukça geniş açılılar, her yönden gelen sesi algılayabilirler. Bu durumda konum belirlemek zor olabilir, ürettikleri sinyali oldukça kuvvetlendirmek gerekecektir. Bir de phantom beslemeleri var.

Ben ölçüm mikrofonu olarak kullanmayı düşünüyordum, ancak istediğim model Digikey'de var, piyasada yok. Ölçüm amaçlı olarak kullacağınız mikrofonlar ise biraz pahalı, Behringer ECM8000 gibi. Seslendirme amaçlı genel mikrofonlar ise uni veya bi-directional. Bu durumda da kapsama alanı daralır, alan içinde ölü noktalar oluşur. Aslında dinamik mikrofonlar daha kolay ama sonuçta fiyat çıkıyor.

Elektret'ler için bir devre bulmuştum, phantom beslemesi de vardı ama BC550C gibi yüksek kazançlı transistör istiyordu. Ben BC109C bile bulamadım, piyasada C tipi transistör yok. Ben de devreyi yapmaktan vazgeçtim, isterseniz şemayı bulmaya çalışırım.

Belki profesyonel ses dedektörleri için sensörler vardır, ultrasonik detektörler Selanik pasajının en alt katında dipte soldaki dükkanda vardı.

Kolay gelsin diyorum, ilginç ve güzel bir proje, sonar cihazı için ilk adım sanırım :)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Teşekkürler...

Okunmamış iletigönderen oguzmania » 27 Şub 2008, 17:25

Öncelikle cevabınız için teşekkürler...

Projem için kullanacağım mikrofonların her yöne eşit açılı ve yönsüz olması gerekmekte,projeyi kısaca özetleyecek olursam sesin çıkış noktası farklı olduğundan ses sinyalleri her mikrofona farklı sürelerde gelecek ben bu süreleri PIC'e hesaplattıracağım ve tanımladığım matematiksel denklem yardımıyla koordinatları bulacağım.Proje teorik olarak ispatlanmış durumda ama pratiğe dökmem için iyi bir ses dedektörüne ihtiyacım var.

Şimdiye kadar 7-8 farklı devre denedim hepsinde de istediğim sonuçları alamadım ki sanırım sorun büyük ihtimalle mikrofonlarda (zaten 25 kuruşluk alete güvenen de kabahat) mesajında bahsettiğin devreyi acaba paylaşabilir misin? Hiç olmazsa şansımı bir de onunla denemek isterim baktım o da olmuyor mikrofon için imkanları zorlamaya çalışacağım.

Bir de bu konulara yeni yeni giren biri olarak phantom beslemesi nedir açıklayabilirsen çok memnun olurum...

Cevabını bekliyor olacağım,herşey için çok teşekkürler...
oguzmania
Yeni Üye

Preamp

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 27 Şub 2008, 19:50

Phantom besleme elektret mikrofonlar için DC beslemedir, sonuçta bir kondansatör oldukları için. Internet'te yığınla kaynak var bu konuda, bu yüzden eklemiyorum. Bu besleme 2V-45V arası bir değer olabilir, Panasonic için 2V-10V arası gerekiyordu yanılmıyorsam. Piyasadaki kalitesi mikrofonlarla değil, aslında WM64A Panasonic kullanılmalı ama yok maalesef.

http://www.zen22142.zen.co.uk/Circuits/ ... cmmic.html

Uzaklığın belirlenebilmesi daha büyük voltaj aralığında çalışmanız gerekir sanırım. Bu sadece varsayım, olabilirliği konusunda, yani konum belirlenebilmesi için belki sağır oda benzeri bir yerde deneme yapmak gerekir, aksi takdirde yansıyan ses dalgaları ölçümü şaırtacaktır. Tıpkı hoparlör ölçümlerinde olduğu gibi.

Devreyi ben henüz yapamadım, delikli plakete yapacağımi malzemesi hazır.

Bir de Linkwitz Lab amcaya bakabilirsin, modifiye elektret mikrofonla nasıl SPL ve frekans karakteristiğinin düzeltilebileceğini açıklıyor.

Resim

Resim

Resim
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen oguzmania » 28 Şub 2008, 10:58

Öncelikle cevabınız için tekrar teşekkürler...

Vermiş olduğunuz devreyi bir kaç gün önce denemiştim ama herhangi bir sonuç alamadım sanırım problem mikrofonlarda ilk işim iyi bir mikrofon bulmak olacak sanırım.(Elimdeki C sınıfı Kondansatörlerde de sorun olabilir sanırım...)
Yukarıdaki fotolardaki mikrofonlar aynı mıdır acaba?Ve bunların piyasadaki yaklaşık fiyatları tahmini olarak ne kadardır öğrenebilir miyim?
oguzmania
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 28 Şub 2008, 18:06

Rica ederim. İşe yararsa ne ala, ama ben de henüz pek deneyimli değilim detaylarda. Öncelikle devrenin basit olduğunu ve sonrasında başka bir opamplı yükselteç kullanmak durumunda kalacağımı düşünerek bu devreyi seçmiştim. İki transistörlü bu basit devre, uzay montajı gibi az alan tutacak şekilde örneğin boru şeklinde ve ucuna kapsül yerleştirilecek şekilde tasarlanabilir. Aslında hazır alınan mikrofonlar da buna benzer bir tasarım yapıyorlar.

Resimlerden yukarıda olanlar Karaköy'de bulduğum Panasonic WM54B mikrofonlar, artık üretimden kaldırılmış durumda. Ancak diğer resimdeki noname'ler gibi değil, en azından datasheet mevcut. 20Hz-16Khz gibi bulduğum iyi durumdaki mikrofonlar, 250 kuruş :) 2,5-10V çalışma aralığı var.

Ancak transistör konusunda çok şanslı değilim, daha az kazançlı transistörler için yüksek gürültülü felan diyorlar ama nedense bu transistörlerin üreticileri low-noise olarak üretmiş bunları. Yani bu devrede C tipi olmazsa düşük kazançla pek verim alınamayacağını düşünüyorum.

Bunlar telefon, bilgisayar, oyuncak vs. amaçlı uygulamalarda kullanılıyor. Asıl DIY için WM64A tipi gerekiyor, bağlantı bacaklarını ters çevirip kullanmak gerekiyor, o da yok. Digikey'de var, galiba 10 tanesi 2-3 Euo gibi.

Piyasada bulduklarımın en iyisi bunlar :( Siz devreyi yapıp verim alamadıysanız durum kötü, ben de denemek amacıyla kullanmayı düşünüyorum, ses çıksın yeter..
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Opamp

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 28 Şub 2008, 19:20

Bir de aynı sitede opamp versiyon mic preamp vardı.

http://www.zen22142.zen.co.uk/Circuits/ ... 71_mic.htm

Kolay gelsin..
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen oguzmania » 28 Şub 2008, 20:06

Cevabınız için tekrar çok teşekkürler muhtemelen vermiş olduğunuz ve benim denemeye çalıştığım pre-amp devresi çalışıyordur da bendeki mikrofonlar soru işareti olduğu için bende işe yaramamış olabilir.

Siz de denediğinizde sonucu buraya yazarsanız sevinirim en azından aradaki mikrofon kalite farkını görmüş oluruz.

Bu konuyu araştırırken pek çok pre-amp devresi buldum kotaı doldurduğumdam nete pek giremiyorum 1 Mart'ta onları da buraya eklemeye çalışırım :) kendime bir faydam dokunmuyor en azından size bir faydam dokunsun...

Bu arada bahsettiğiniz mikrofonları hala piyasada bulmak mümkün müdür acaba ben Konya'dayım ama sırf bu iş için İstanbul-Ankara yapabilirim,hiç olmazsa boşa yol tepmiş olmayayım...
oguzmania
Yeni Üye

Çelebi miydi?

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 28 Şub 2008, 20:19

Eğer Panasonic'leri kastediyorsanız yanlış hatırlamıyorsam karaköy de Çelebi elektronikti, onlar da var. Bu birkaç gün içinde bir uğrayacağım, metal film direnç almam lazım, eğer kalmışsa birkaç tane alırım, size de Çelebi elektroniğin telefon vs. bilgilerini veririm, siz onlardan isteyebilirsiniz.

Yok olmazsa bendekilerden gönderirim size kargoyla, 4-5 tane felan, bir de böyle denersiniz. Aslında teknik özellikleri yüzünden çok farklı olabileceğini düşünüyorum, piyasadaki Çin mallarının 7-8 çeşidini buldum ama resimdekilerden başka almaya bile değecek bir mal yok. Panasonicler de bir yerden düşmüş işte..

Devreyi haftasonu programım değişmezse delikli plakette deneyeceğim. Elimdekileri biraz toparladıktan sonra hoparlörlerimle uğraşmak durumundayım..
hoparlör
DIY Audio Gurusu

ESP

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 29 Şub 2008, 09:59

Daha iyi bir anlatım ve devreler ESP'de de var. Uzun süredir bakamadım, unutmuşum. Ama iyi bir kaynak olduğu kesin.

http://sound.westhost.com/project93.htm
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • VCA devresi
    gönderen sisyphos » 09 Şub 2015, 06:58