LM3916N vumetre giriş ses seviyesi sorunu?

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Ynt: LM3916N vumetre giriş ses seviyesi sorunu?

Okunmamış iletigönderen sasen » 27 Tem 2016, 22:20

Amatör yazdı:Sn. sasen, düzenli çalışmaları çok beğenerek izlediğimi belirtmek isterim ve sizi de tebrik ederim.
Beklentinizin aşırı yüksek olmadığını sanıyorum,en azından yazılarınızdan anladıklarım bu yönde.
Dual mono bir besleme mi kullanıyorsunuz acaba?Dual mono beslemede,pre kısmınında ayrık beslemek kanal ayrımı açısından daha sağlıklı oluyor benim tecrübelerime göre.Tabiiki preninde buna göre tasarlanması gerekli.
Keşke beslemeyi ampli kartından ayrı yapsaydınız,şasileme daha kolay olurdu.Kasaya şasiyi hangi noktadan verdiniz acaba?
Uzun zamandır ton kontrol katı kullanmadığımdan ,bu konuda pek de birşey söyleyemeyeceğim ancak loudness katı bass ile beraber tiz frekansları da yükselttiğinde dolayı bence seste yapaylık etkisi yaratıyor.Eğer tizler yeterli ise bazı preamp katlarında kullanılan +2,3 db bass eklentileri yeterli gelmeyen bass frekanslar için çözüm olabilir.Bu şekilde doğal ses tonlarından da feragat etmemiş olursunuz.
Nasıl bir hoparlör kullanıyorsunuz acaba?

Çalışmalarınız da başarılar dilerim,kolay gelsin

Sn.Amatör çalışmalarımla ilgili güzel düşünceleriniz ve önerileriniz için çok teşekkür ederim.Beklentilerim elektronik bilgilerim ile sınırlanmakta.Yapa yapa yeni bilgiler öğrenerek daha iyilerini yapmak arzusundayım.Sonuçta ben bu işin okulunu okumuş değilim ne öğrendiysem kendi çabalarımla öğrendim ve devam ederken de siz değerli arkadaşlarımızın yardımları beni mutlu ediyor.
Bu anfi devresini internette buldum Sn Ahmet Yerli'nin bir çalışması besleme anfi devresinin üzerindeydi.Sonra LM1036 ile ton kontrol yapınca onun da beslemesini kendi üzerinde yaptım.Tabi bunlar bilgi eksikliğinden oluştu ve plansızlıktan.

Şaseleme konusunda hiç bilgim yoktu.Sağ olsun Sn.Onursal hoca (resmen hocalık yapıyor) bu konuda ufkumu açtı ve onun öğrettiği gibi bir çizim sonucu vınlama gibi bir çok sorunum çözüldü.

Aslında sorduğunuz hoparlör konusu çok önemli tabi.Kullandığım hoparlörler 6 ohm Sony .Ancak yaptığım TDA1554Q 4ohm .Bundan da kaynaklanan bas seslerde sorun yaşıyorumdur heralde.

Sizin de önerileriniz ayrıca besleme devreleri ,anfi devreleri ile ilgili okuyabileceğim kaynaklar varsa link gönderebilirseniz memnun olurum. İnternette çok kaynak var ama doğru kaynağı bulmak işin içinde olmayan bir kişi için zor oluyor.O mu doğru söylemiş, bu mu derken kafa karışıyor.

İlginize tekrar teşekkür eder,size de iyi çalışmalar dilerim.
hoparlör.jpg
hoparlör.jpg
Eklentiler
Hoparlör1.jpg
sasen
DIY Audio Takipçisi

İl: Adana

Okunmamış iletigönderen sasen » 27 Tem 2016, 22:32

onursal yazdı:
sasen yazdı:[

LM1036 nın volume orta ve daha aşağılarda iken vızıltı gibi ses alıyorum ama ortadan sonra iyice açılıyor.
.

Tüm potlarda kullanılan kondansatörler önemlidir. Bunları mümkünse 220nF 50V polyesterlerle değiştir.
Loudnes için ise şunları yap.
1 Volüme potunun iki baş uçlarına parelel 10-20K civarı bir trimpot bağla. Orta ucu boşta kalsın. Bu trimpotun orta ucuna 22K-47K civarı bir direnç lehimle ve direncin ucunu loudness switchinin ON ucuna götür.
LM1036 Loudness ucu (7 nolu uç) switchin orta ucuna bağlı olmalıdır. Bu bağlantının doğru olduğunu kontrol et. Switchin bir baştaki ucu volüm potunun üst ucuna, diğer baştaki ucu ise volüme potunun ortasından çıkan 47K direncin ucuna (Entegrenin 12 nolu bacağı) gitmelidir.
2 Bu trimpot ile 7 nolu uçtaki voltajı takribi 1V civarı yap ve olduğu gibi bırak.
Volüme potun hangi seviyede olursa olsun loudness etkisini duyabilmen lazım.
ANLAŞILIR ŞEKLİ İLE.
Sanki bir volüme potu daha var gibi olacak, ama bu potun orta ucu loudness switchinden geçerek sadece entegre nin 7 nolu ucuna irtibatlanacak.
Böylece loudness aktivitesini sabit yapmış olacaksın.
Bu durumda loudness efektini alamıyorsan ya entegre bozuktur ya da hoparlörlerin yeterli bass kabiliyetine sahip değildir.

Sn Hocam dediklerinizi yaptım 100nF kondansatörleri 220nF ile değiştirdim.Diğer dediğiniz
bağlantılarıda yaptım.Ama bu LM1036 dan çok bir şey beklememek gerekiyor heralde.Loudness çalışıyor entegre sağlam.Ama bu arada bana değişik bir uygulama yaptırarak yeni bir şey öğretmiş oldunuz.Benim için önemli olan bu anfiyi yaparken öğrendiklerimdi .Şu an güzel çalışıyor.Sağ olun.
Hoparlörlerim 6 ohm TDA1554 4 ohm çıkışlı bunun da etkisi oluyordur heralde.Tekrar teşekkür ederim.
sasen
DIY Audio Takipçisi

İl: Adana

Okunmamış iletigönderen onursal » 27 Tem 2016, 23:16

Hoparlörlerin çok hoş. Bir zamanların kralı idiler.
APM serisi. (AMORPHOUS PISTON MOVETION) Bende APM500 leri vardı. Lastikleri öldü.
Hoparlörlerin 6 ohm olması duyulabilir ses olarak fazla etkili olmaz. Belki çıkış katının verebileceği max. çıkış akımı biraz az olabilir. Bu da elde edilebilecek güç faktörünü değiştirebilir. (En fazla 1-2db)
Sonuçta loudness ilavesini dediğim gibi yapmış ve etkin olmasını sağlamışsan mesele yok demektir.
LM1036 düşük seviyelerde çalıştığı için çok özel tasarımlar yapmaksızın netice alınması zordur.
Özellikle giriş seviyesi yüksek ise daha LM1036 içerisinde ciddi bozulmalara sebebiyet verebilmektedir.
Yüksek kazançlı (Takribi 40db) ampli çıkış katı kullanılması sorunu bir nebze çözmektedir. Ama bu sefer de S/N değeri baş belası olacaktır.
En ideali bundan sonraki tasarımlarında biraz daha bilinçli bir seçim ile daha tatminkar sonuçlara gidebilirsin.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Önceki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi