LM3916N vumetre giriş ses seviyesi sorunu?

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Ynt: LM3916N vumetre giriş ses seviyesi sorunu?

Okunmamış iletigönderen sasen » 22 Tem 2016, 22:06

onursal yazdı:
sasen yazdı:Onursal hocam, bu LM1036 devresindeki volume potu yerine aynı değerde trimpot taksak ,lm1036 nın volume ünü bir yerde sabit tutarak TDA1554 devresi üzerindeki stereo pot ile ampli volume ünü ayarlasak uygun olur mu? Yoksa tek volume potu ile kumanda etmek için başka bağlantı öneriniz olur mu?Teşekkürler.

LM1036 VCA bir entegredir. Bu yüzden belli değerleri bulunmaktadır.
Volüme potunu sabit yaparsan şunlar olur.
1 ) trimpot ile volume değerini max. yaparsan çıkış seviyen max. 300mV olacaktır. TDA1554 için zoru zoruna yeterlidir. Ancak volüme potunu max yaptığında bu sefer loudness aktivitesi minumum olacağı için bu unsuru kullanamayacaksın.
2 Trimpot ile volüme değerini düşürecek olursan bu sefer de TDA1554 ü süremeyeceksin. Diğer volümü ne kadar açarsan aç ampli son sese ulaşamayacaktır. Çıkış katının kazancını artırman gerekecek ki bu sefer de hışırtılar ve dırıltılarla boğuşmak zorunda kalacaksın.
Ama LM1036 yerine başka bir ton kontrol devresi kullanırsan devrenin özelliklerine göre konfigüre edebilirsin. Bu sefer de komple yeni bir tasarıma girmek zorunda kalacaksın.
Eskilerden VCA ton kontrol TCA740 entegresi vardı. Nispeten giriş çıkış gerilimleri uygun idi. Daha kalabalık ve biraz daha kullanışlı bir entegre idi. Şimdilerde bulunabilir mi bilmiyorum.
Bu entegre sadece bass ve tiz kontrolü içindir. Ön devre olarak TCA730 ise volüme balance ve loudness ünitesi idi.

Bu malzemeler ile ancak bu olacak demek:))Ben bunu devreyi basıp montajını yapmak istiyorum.Eğer siz tamam yap artık diyorsanız.
sasen
DIY Audio Takipçisi

İl: Adana

Okunmamış iletigönderen onursal » 22 Tem 2016, 22:09

Eski sistemi bertaraf etmek istemiyorsan yap. En azından konuştuklarımızı test etmiş olacaksın.
Zaten daha iyi bir projeye başlayacaksın bunu yaptıktan sonra.
Ama elinde çalışan başka ampli varsa uğraşmayabilirsin.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen sasen » 22 Tem 2016, 22:28

onursal yazdı:Eski sistemi bertaraf etmek istemiyorsan yap. En azından konuştuklarımızı test etmiş olacaksın.

Bu kadar emek verdik .Siz de çok yoruldunuz .Her sorumu sıkılmadan yanıtladınız.Malzemem de var.Ben bunu yapayım.Sizinle sonucu paylaşırım.Tekrar çok teşekkürler hocam.
sasen
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen sasen » 25 Tem 2016, 21:52

sasen yazdı:
onursal yazdı:Eski sistemi bertaraf etmek istemiyorsan yap. En azından konuştuklarımızı test etmiş olacaksın.

Bu kadar emek verdik .Siz de çok yoruldunuz .Her sorumu sıkılmadan yanıtladınız.Malzemem de var.Ben bunu yapayım.Sizinle sonucu paylaşırım.Tekrar çok teşekkürler hocam.

Onursal Hocam merhaba,
LM1036 devresini bitirdim.Bütün vınlama ,balance daki uğultular ve diğer bütün şikayetlerim hepsi son buldu.Ses gayet temiz.Dediklerinizde ne kadar haklı olduğunuzu grounding konusunun önemini sayenizde yaparak, yaşayarak gördüm. Kimbilir bunda bile ne kadar eksiğim vardır o ayrı konu :) Tek sıkıntım kaldı.O da loudness :roll: Toogle switch aşağıdayken entegrenin 7. ve 17. pini , switchi yukarı kaldırınca 7. ile 12. pinleri devreyi tamamlayacak şekilde bağladım. Ama loudness özelliğini çalıştıramadım.Hatam nerede olmuştur acaba?Hiç değişiklik olmuyor.Teşekkür ederim.

LM1036devre.jpg
Eklentiler
Anfi1.jpg
Anfi.jpg
sasen
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen onursal » 25 Tem 2016, 22:49

sasen yazdı:
sasen yazdı:
Onursal Hocam merhaba,
LM1036 devresini bitirdim.Bütün vınlama ,balance daki uğultular ve diğer bütün şikayetlerim hepsi son buldu.Ses gayet temiz.Dediklerinizde ne kadar haklı olduğunuzu grounding konusunun önemini sayenizde yaparak, yaşayarak gördüm. Kimbilir bunda bile ne kadar eksiğim vardır o ayrı konu :) Tek sıkıntım kaldı.O da loudness :roll: Toogle switch aşağıdayken entegrenin 7. ve 17. pini , switchi yukarı kaldırınca 7. ile 12. pinleri devreyi tamamlayacak şekilde bağladım. Ama loudness özelliğini çalıştıramadım.Hatam nerede olmuştur acaba?Hiç değişiklik olmuyor.Teşekkür ederim.
LM1036devre.jpg

Birşeyleri anlatabildiğime sevindim. Çünkü diğer kişilere anlatınca DALGA GEÇTİĞİMİ sanıyorlar :mrgreen:
Burada da sana şöyle diyebilirim.
HELAL OLSUN.
Sabırla beni dinledin yapabildiğin ölçüde en iyisini yapmaya çalıştın. Anlattıklarım doğrultusunda en iyi işi çıkardın. Benim de sana teşekkür etmem lazım.

Şimdi de loudness konusunda kulağını kuyruğunu aç ve dikkatlice söylediklerimi yap. :D
Loudness ucu sanırım entegrenin 7 nolu bacağı idi. Loudness aktif iken bu bacağa ölçü aletini bağla. (+ ucu) Ölçü aletinin eksi ucu da haliyle şase olacak. (Devredeki sistem zero point) Vidalama noktası.
Ölçü aletinin kademesi 10V DC ölçüm kademesinde iken Volüme potunu kıstıkça voltajın düşmesi, açtıkça buradaki voltajın yükselmesi gereklidir.
Eğer düşüp yükselmiyorsa bağlantılarında hata yapmış olabilirsin. Mesele değil başka şekilde de hallederiz daha sonra.
Eğer volüm seviyesini çok yükseklerde kullanıyorsan loudness efekti az geliyor olabilir. Çünkü volume devresi ultra lineer kontrol edilen bir VCA dır.
Volüme seviyesi çok düşüklerde iken ampliden az ses geliyor ama loudness iyi çalışıyorsa loudness sistemini sabit yapar böylece volüme seviyesine göre etkisini yok etmiş oluruz.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen sasen » 26 Tem 2016, 18:12

onursal yazdı:
sasen yazdı:
sasen yazdı:
Onursal Hocam merhaba,
LM1036devre.jpg

Birşeyleri anlatabildiğime sevindim. Çünkü diğer kişilere anlatınca DALGA GEÇTİĞİMİ sanıyorlar :mrgreen:
Burada da sana şöyle diyebilirim.
HELAL OLSUN.
Sabırla beni dinledin yapabildiğin ölçüde en iyisini yapmaya çalıştın. Anlattıklarım doğrultusunda en iyi işi çıkardın. Benim de sana teşekkür etmem lazım.

Şimdi de loudness konusunda kulağını kuyruğunu aç ve dikkatlice söylediklerimi yap. :D
Loudness ucu sanırım entegrenin 7 nolu bacağı idi. Loudness aktif iken bu bacağa ölçü aletini bağla. (+ ucu) Ölçü aletinin eksi ucu da haliyle şase olacak. (Devredeki sistem zero point) Vidalama noktası.
Ölçü aletinin kademesi 10V DC ölçüm kademesinde iken Volüme potunu kıstıkça voltajın düşmesi, açtıkça buradaki voltajın yükselmesi gereklidir.
Eğer düşüp yükselmiyorsa bağlantılarında hata yapmış olabilirsin. Mesele değil başka şekilde de hallederiz daha sonra.
Eğer volüm seviyesini çok yükseklerde kullanıyorsan loudness efekti az geliyor olabilir. Çünkü volume devresi ultra lineer kontrol edilen bir VCA dır.
Volüme seviyesi çok düşüklerde iken ampliden az ses geliyor ama loudness iyi çalışıyorsa loudness sistemini sabit yapar böylece volüme seviyesine göre etkisini yok etmiş oluruz.

Onursal Hocam öğrenmek isteyen önyargı ile yaklaşmaz .Sizin gibi yardımsever bir kişiden öğrenmek istemiyorlarsa kulaklarını tıkıyorlarsa sizin de yapacak bir şeyiniz yok.Benim için düşünceleriniz beni memnun etti.Sağ olun.

Dediğiniz gibi ölçüm işlemlerini yaptım.Loudness açıkken 7 nolu bacaktaki ölçümde volume arttıkça 5,47volta kadar çıkıyor ve sesi kısınca 0v a düşüyor.Loudness kapalı iken volume potunu açsam da kapatsam da 5,47v da sabit kalıyor.Bu durum da loudness sağlam heralde.Ancak duyumda bir şey hissedilmiyor.Sıkıntı başka yerde olabilir mi?

Eğer sizi yormadıysam vaktiniz de müsait ise yeni projeye başlamak isterim.Temiz ses veren bası , tizi ,ppm i ile dinlediğim zaman beni mutlu edebilecek bir çalışma yapmak istiyorum.Bana başlamak için bir yol çizer misiniz?
sasen
DIY Audio Takipçisi

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen onursal » 26 Tem 2016, 18:39

Bu durumda loudness devresi çalışıyor demektir.
Volüme potu ortalardan daha aşağıda iken ampliden ses duyabiliyormusun?
Yoksa daha fazla açınca mı ses geliyor.

Şu aralar tatil planları yaptığım için çok fazla ilgilenemeyebilirim. Ama tatilde önerilerle başlangıç yapmanı sağlayabilirim.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen sasen » 26 Tem 2016, 19:11

onursal yazdı:Bu durumda loudness devresi çalışıyor demektir.
Volüme potu ortalardan daha aşağıda iken ampliden ses duyabiliyormusun?
Yoksa daha fazla açınca mı ses geliyor.

Şu aralar tatil planları yaptığım için çok fazla ilgilenemeyebilirim. Ama tatilde önerilerle başlangıç yapmanı sağlayabilirim.

LM1036 nın volume orta ve daha aşağılarda iken vızıltı gibi ses alıyorum ama ortadan sonra iyice açılıyor.

Benim acil bir durumum yok.Siz rahat bir tatil yapın, kafanızı dinleyin.Ne zaman uygun olursanız bana şuradan başla, şunlar üzerinde çalış derseniz ben araştırır, öğrenmeye başlar çalışırım.
sasen
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen Amatör » 26 Tem 2016, 19:37

Sn. sasen, düzenli çalışmaları çok beğenerek izlediğimi belirtmek isterim ve sizi de tebrik ederim.
Beklentinizin aşırı yüksek olmadığını sanıyorum,en azından yazılarınızdan anladıklarım bu yönde.
Dual mono bir besleme mi kullanıyorsunuz acaba?Dual mono beslemede,pre kısmınında ayrık beslemek kanal ayrımı açısından daha sağlıklı oluyor benim tecrübelerime göre.Tabiiki preninde buna göre tasarlanması gerekli.
Keşke beslemeyi ampli kartından ayrı yapsaydınız,şasileme daha kolay olurdu.Kasaya şasiyi hangi noktadan verdiniz acaba?
Uzun zamandır ton kontrol katı kullanmadığımdan ,bu konuda pek de birşey söyleyemeyeceğim ancak loudness katı bass ile beraber tiz frekansları da yükselttiğinde dolayı bence seste yapaylık etkisi yaratıyor.Eğer tizler yeterli ise bazı preamp katlarında kullanılan +2,3 db bass eklentileri yeterli gelmeyen bass frekanslar için çözüm olabilir.Bu şekilde doğal ses tonlarından da feragat etmemiş olursunuz.
Nasıl bir hoparlör kullanıyorsunuz acaba?

Çalışmalarınız da başarılar dilerim,kolay gelsin
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen onursal » 26 Tem 2016, 20:16

sasen yazdı:[

LM1036 nın volume orta ve daha aşağılarda iken vızıltı gibi ses alıyorum ama ortadan sonra iyice açılıyor.
.

Tüm potlarda kullanılan kondansatörler önemlidir. Bunları mümkünse 220nF 50V polyesterlerle değiştir.
Loudnes için ise şunları yap.
1 Volüme potunun iki baş uçlarına parelel 10-20K civarı bir trimpot bağla. Orta ucu boşta kalsın. Bu trimpotun orta ucuna 22K-47K civarı bir direnç lehimle ve direncin ucunu loudness switchinin ON ucuna götür.
LM1036 Loudness ucu (7 nolu uç) switchin orta ucuna bağlı olmalıdır. Bu bağlantının doğru olduğunu kontrol et. Switchin bir baştaki ucu volüm potunun üst ucuna, diğer baştaki ucu ise volüme potunun ortasından çıkan 47K direncin ucuna (Entegrenin 12 nolu bacağı) gitmelidir.
2 Bu trimpot ile 7 nolu uçtaki voltajı takribi 1V civarı yap ve olduğu gibi bırak.
Volüme potun hangi seviyede olursa olsun loudness etkisini duyabilmen lazım.
ANLAŞILIR ŞEKLİ İLE.
Sanki bir volüme potu daha var gibi olacak, ama bu potun orta ucu loudness switchinden geçerek sadece entegre nin 7 nolu ucuna irtibatlanacak.
Böylece loudness aktivitesini sabit yapmış olacaksın.
Bu durumda loudness efektini alamıyorsan ya entegre bozuktur ya da hoparlörlerin yeterli bass kabiliyetine sahip değildir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi