LM3916N vumetre giriş ses seviyesi sorunu?

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Ynt: LM3916N vumetre giriş ses seviyesi sorunu?

Okunmamış iletigönderen onursal » 20 Tem 2016, 22:49

sasen yazdı:Onursal Hocam Merhaba böyle bir çalışma yaptım.Hatalarımı söylerseniz memnun olurum.Bir an geliyor çizim çok sıkışıyor çaresiz kalıyorum.Yollar çok ince kaldı.PCB çiziminde komponentleri yerleştirirken öncelik sırası kuralları var mıdır?Resmen satranç oynar gibi saatlerce uğraşıyorum:)Bununla ilgili bir kaynak öneriniz olur mu?Sizi çok yoruyorum.Teşekkür ederim.
LM1036yenicizim.jpg eklentisi mevcut değil

Bir yerlerde çıkmaza girmen gayet normaldir :D
Onca mühendis ve uzmanların işini sen acemi bir öğrenci olarak öğrenmeye ve yapmaya çalışıyorsun.
Demekki herşey normal.
Ama;
HAH YAPTIM MÜKEMMEL OLDU deseydin işte o zaman kızardım. Yoksa hatam varsa beni uyar diyenlere asla kızılmaz :mrgreen:
Bir zanaatkar bir tasarımda kendi yöntemini kullanır. Elektronikteki önemi ise belli başlı kuralları doğru uygulayabilmektir.
Örnek verecek olursam.
Yıllardır grounding diyip duruyorum ama her nedense çoğu arkadaşlar pek ehemmiyet vermeyip kendi doğrularınca hareket etmeyi tercih ediyorlar. Grounding kurallarında tek bir kural vardır,
Sistem giriş noktalarının sistem toprağına (sıfır noktası) yakın olması ve çıkış akımlarının girişleri etkilememesi olayıdır.
Bu prensip doğrultusunda sen de kendi hayal gücünle istediğin gibi bir yerleşim yapabilirsin, yeterki yerleşimindeki malzeme dizilimi bazı kurallara ters olmasın.
Şimdilik sabırla devam et ve tecrübe kazanmaya çalış. Elbette sen de zamanı gelince bazı teknikleri öğreneceksin.
Son çizimin gayet güzel. Önemsiz birkaç düzeltmeyi yaptım.
LM1036yenicizim.jpg
LM1036yenicizim.jpg (88.91 KiB) 399 defa görüntülendi

Tabiiki elemanların nerelere nasıl bağlandığını sen kontrol edeceksin. Şema ile bağlantı hatası yok ise devre bu haliyle güzel çalışacaktır.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen sasen » 21 Tem 2016, 00:40

onursal yazdı:
sasen yazdı:Onursal Hocam Merhaba böyle bir çalışma yaptım.Hatalarımı söylerseniz memnun olurum.Bir an geliyor çizim çok sıkışıyor çaresiz kalıyorum.Yollar çok ince kaldı.PCB çiziminde komponentleri yerleştirirken öncelik sırası kuralları var mıdır?Resmen satranç oynar gibi saatlerce uğraşıyorum:)Bununla ilgili bir kaynak öneriniz olur mu?Sizi çok yoruyorum.Teşekkür ederim.
LM1036yenicizim.jpg

Bir yerlerde çıkmaza girmen gayet normaldir :D
Onca mühendis ve uzmanların işini sen acemi bir öğrenci olarak öğrenmeye ve yapmaya çalışıyorsun.
Demekki herşey normal.
Ama;
HAH YAPTIM MÜKEMMEL OLDU deseydin işte o zaman kızardım. Yoksa hatam varsa beni uyar diyenlere asla kızılmaz :mrgreen:
Bir zanaatkar bir tasarımda kendi yöntemini kullanır. Elektronikteki önemi ise belli başlı kuralları doğru uygulayabilmektir.
Örnek verecek olursam.
Yıllardır grounding diyip duruyorum ama her nedense çoğu arkadaşlar pek ehemmiyet vermeyip kendi doğrularınca hareket etmeyi tercih ediyorlar. Grounding kurallarında tek bir kural vardır,
Sistem giriş noktalarının sistem toprağına (sıfır noktası) yakın olması ve çıkış akımlarının girişleri etkilememesi olayıdır.
Bu prensip doğrultusunda sen de kendi hayal gücünle istediğin gibi bir yerleşim yapabilirsin, yeterki yerleşimindeki malzeme dizilimi bazı kurallara ters olmasın.
Şimdilik sabırla devam et ve tecrübe kazanmaya çalış. Elbette sen de zamanı gelince bazı teknikleri öğreneceksin.
Son çizimin gayet güzel. Önemsiz birkaç düzeltmeyi yaptım.
LM1036yenicizim.jpg

Tabiiki elemanların nerelere nasıl bağlandığını sen kontrol edeceksin. Şema ile bağlantı hatası yok ise devre bu haliyle güzel çalışacaktır.

Onursal Hocam eleştirileriniz,önerileriniz,yönlendirmeleriniz ve desteğiniz beni çok mutlu ediyor. Çalışarak emek vererek öğrenmek, ama doğrusunu öğrenmek ve bir şeyler üretmek gerçekten çok güzel.Siz bana deseydiniz al bu devrenin pcb si yap bu kadar mutlu olmazdım. Yönlendirmelerinizle yeni bilgiler öğrenmemi sağladığınız için tekrar çok teşekkür ederim.
sasen
DIY Audio Takipçisi

İl: Adana

Okunmamış iletigönderen onursal » 21 Tem 2016, 01:40

ÖNEMLİ OLAN BİRŞEYLER ÖĞRENMEKTİR.
Bu arada yatmaya hazırlanırken biraz kaşındım. Resmi silmek için tıkladığımda açılınca önemli bir yer dikkatimi çekti. Daha önce benim de dikkatimden kaçmış.
Giriş şasesi üzerinde voltaj dalgalanmalarına müsaade etmemelisin. Çünkü buradaki herhangi bir dalgalanma giriş tarafından geçerek aynen yükseltilecektir. Bu mantığı kavrayabilirsen olayı yarı yarıya çözmüşsün demektir.
ÖRNEK
Giriş şasesi sistem sıfır noktasına varıncaya kadar çıkış şasesi de aynı hat üzerinde olursa çıkıştaki dalgalanmalar da girişi etkileyecektir. Arkadaşların çoğu yaptığı devrelerde görülen HUM sorunu bu yüzdendir.
Düzeltilmiş resmi ekliyorum.
LM1036yenicizim.jpg
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen sasen » 21 Tem 2016, 02:19

Düzeltmeleri yaptım.Yolları da biraz kalınlaştırdım .Son hali böyle oldu.LM7812 ye soğutucu koymak için biraz arasını açtım .Sorun olur mu bilmiyorum?Teşekkürler,iyi geceler.
LM1036yenicizim-.jpg
sasen
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen onursal » 21 Tem 2016, 13:26

LOUDNESS switch bağlantısı yanlış gibi görünüyor.
Şemaya bakılınca 7 nolu uç potların üst ucuna verilince (Vz sabit) off oluyor. Volume potundan değişken alınınca aktif oluyor.
Yani o switchte şase bağlantısı olmamalıdır.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen sasen » 21 Tem 2016, 15:48

onursal yazdı:LOUDNESS switch bağlantısı yanlış gibi görünüyor.
Şemaya bakılınca 7 nolu uç potların üst ucuna verilince (Vz sabit) off oluyor. Volume potundan değişken alınınca aktif oluyor.
Yani o switchte şase bağlantısı olmamalıdır.

Sağ olun hocam bu daha önce yaptığım devrede de böyle hatalıymış.O devrenin çalışması bir mucizeymiş anlaşılan :))Şu şekilde düzelttim.Kontrol edebilirseniz memnun olurum.
LM1036yenicizim.jpg
sasen
DIY Audio Takipçisi

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen onursal » 21 Tem 2016, 16:35

Gözüme hoş görünmeyen birkaç düzeltme daha yaptım.
Köprü diyotun eksi ucunu dolaştırmışsın. En kısa yoldan hallettim. 7812 nin şase bağlantısı da düzelmiş oldu.
Giriş ve çıkış konnektörlerindeki şase uzantılarını da kısa yoldan getirdim.
Bu arada bir şey daha belirteyim.
Bir devrede bazı elemanlar varsayılan olarak bir değerde verilebilir. Buna örnek çıkış kuplaj kondansatörleridir. Bu kondansatörler şemada 10uF elektrolitik olarak verilmiş olsa da ben sinyal yollarında elektrolitik kondansatör kullanmayı sevmiyorum. Onun yerine 1 ya da 2.2uF değerinde 4 köşeli polyester kondansatörlere göre yeniden çizdim. Böylece hem yer açıldı, hem de dizayn daha hoş görünür oldu.
LM1036yenicizim.jpg
LM1036yenicizim.jpg (86.53 KiB) 368 defa görüntülendi
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen sasen » 21 Tem 2016, 19:52

Onursal Hocam teşekkür ederim.Böyle çok şık oldu.Sizden öğrenmek istediğim bir şey var.Belki çok basit bir soru olacak, ama bu tür şeyler kafama takılıyor.Çizimler için internette okuduğum yerlerde malzeme bağlantılarında yolların dönüşlerinin 90 derece değil 45 derece olması gerektiği yazıyordu.Ben de böyle yapmaya dikkat ediyorum.Açılı dönüşlerde de bazen yol sürekli dönüp duruyor ve yol uzuyor.Mesela bu çizimimde jumperlar 90 derece oldu .Bunun doğrusu hangisi.Bilgi verebilir misiniz?.

Bu bağlantılardan hangisini seçmeliyim ?
bağlantı.jpg
sasen
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen sasen » 21 Tem 2016, 19:55

Düzeltmeler sonrası

LM1036yenicizim.jpg
sasen
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen onursal » 21 Tem 2016, 20:57

Yol dönüşlerinin 90' olması bobin etkisini belirtir.
Eğer yüksek frekanslarla çalışıyorsan son derece önemlidir. Ancak yolları da üstün körü 90' yapmak ta pek doğru değildir.
İşini bilen bir tasarımcı dönüşleri yol ile değil malzemeler arası direk bağlantı yaparak halleder. Mesela bir kondansatör bağlantısına gelen bir hat buradan başka bir elemana gidiyorsa kondansatör bağlantı pedine yolların 90' olmasının hiç sakıncası olmaz.
Şaseye giden direk bağlantıların da şase bağlantısına 90'lik açı ile girmesinin hiçbir sakıncası olmaz. Bilakis en kısa yol tercih edilmiştir. Senin çizimindeki loudnes volüme direncinin bağlantısı buna iyi bir örnektir.

Son çizimin gayet hoş. Yeniden şema ile birlikte elemanları kontrol ederek test yap.
bağlantı.png
bağlantı.png (118.2 KiB) 356 defa görüntülendi
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim