LM3916N vumetre giriş ses seviyesi sorunu?

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Ynt: LM3916N vumetre giriş ses seviyesi sorunu?

Okunmamış iletigönderen sasen » 08 Tem 2016, 15:02

onursal yazdı:Uygundur.
Sen malzemeleri temin et, ben çizimlerde yardımcı olurum.

Ben internetteki değişik şemaları da inceleyerek yeni bir simetrik besleme devresi çizdim eğer sizce de uygunsa bu devreyi yapabilirim.Teşekkürler.
besleme.jpg
sasen
DIY Audio Takipçisi

İl: Adana

Okunmamış iletigönderen onursal » 08 Tem 2016, 15:08

Çok hatalı bir çizim olmuş.
Sistem ground noktası tek olmalıdır ve mümkünse şaseye vidalanacak şekilde PAD konulmalıdır.
Alttaki konu içerisindeki yönergeler yol gösterebilir.
http://elektronikprojeler.com/index.php ... 15.15.html
Bir arkadaşıma önermiştim ve ampli yapımında oldukça iyi netice almıştı.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen sasen » 08 Tem 2016, 18:19

onursal yazdı:Çok hatalı bir çizim olmuş.
Sistem ground noktası tek olmalıdır ve mümkünse şaseye vidalanacak şekilde PAD konulmalıdır.
Alttaki konu içerisindeki yönergeler yol gösterebilir.
http://elektronikprojeler.com/index.php ... 15.15.html
Bir arkadaşıma önermiştim ve ampli yapımında oldukça iyi netice almıştı.

Dedikleriniz doğrultusunda bir şeyler yaptım.Umarım ilerleme kaydetmişimdir:))Eleştirilerinizi bekliyorum.Teşekkürler.
Simetrik besleme.jpg
sasen
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen onursal » 08 Tem 2016, 20:38

Alttaki resimlere göre yap.

Simetrik besleme2.jpg
Simetrik besleme2.jpg (40.34 KiB) 407 defa görüntülendi

Ya da tüm şaseyi kalın hat ile komple yapabilirsin.
Simetrik besleme3.jpg
Simetrik besleme3.jpg (36.8 KiB) 407 defa görüntülendi
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen sasen » 09 Tem 2016, 00:39

Diyotların yerini değiştirdim , dediğiniz gibi yapmaya çalıştım.Yol kalınlıkları yeterli mi ,Bir de 15w 15-0-15 trafo almayı düşünüyorum sizce uygun mudur? Teşekkürler.
simetrik besleme1.jpg
sasen
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen onursal » 09 Tem 2016, 11:42

Son çizim gayet iyi olmuş.
Başka amaçlar için de kullanacaksan onları da belirlersen güç kaynağının son vaziyetini belirleyebiliriz.
Yok sadece LM3916 için kullanaaksan bu şekilde yeterlidir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen sasen » 09 Tem 2016, 13:40

onursal yazdı:Son çizim gayet iyi olmuş.
Başka amaçlar için de kullanacaksan onları da belirlersen güç kaynağının son vaziyetini belirleyebiliriz.

Teşekkür ederim sayenizde doğru çizimi öğrenmiş oldum.Aslında TDA1554Q anfi yapmıştım.Sonra ona LM1036 ton devresi yaptım.Bunlar tek kaynak beslendiği için sorun yaşamadım tabi bunlara vumetre yapmaya kalkana kadar.Simetrik besleme ihtiyacı doğunca bütün her şey değişti.Elimdeki trafo kademeli (0-6-12-24-30-38-42-50v) 100w 2A .Ben bu trafonun 0-12v çıkışını kullanıyorum .Şimdi alacağım trafoyu TDA1554 ve LM1036 için asimetrik,LM3916 için simetrik olarak hepsi için kullanmam mümkün müdür? Trafo bu şekilde randımanlı çalışır mı?Yoksa onlar öyle kalsın.2.bir trafo ile bu devreyi mi çalıştıralım?
sasen
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen onursal » 09 Tem 2016, 19:20

sasen yazdı:

Teşekkür ederim sayenizde doğru çizimi öğrenmiş oldum.Aslında TDA1554Q anfi yapmıştım.Sonra ona LM1036 ton devresi yaptım.Bunlar tek kaynak beslendiği için sorun yaşamadım tabi bunlara vumetre yapmaya kalkana kadar.Simetrik besleme ihtiyacı doğunca bütün her şey değişti.Elimdeki trafo kademeli (0-6-12-24-30-38-42-50v) 100w 2A .Ben bu trafonun 0-12v çıkışını kullanıyorum .Şimdi alacağım trafoyu TDA1554 ve LM1036 için asimetrik,LM3916 için simetrik olarak hepsi için kullanmam mümkün müdür? Trafo bu şekilde randımanlı çalışır mı?Yoksa onlar öyle kalsın.2.bir trafo ile bu devreyi mi çalıştıralım?

Doğru olan mantık şudur.
Çıkış katı ister simetrik olsun isterse tek kaynak olsun besleme devresini bütün olarak tasarlamalısın.
Buradaki en büyük sorun ampli çıkış modülü ve ton kontrol kaının tek beslemeli olmasıdır. Üstelik LM1036 entegresi için de tam regüleli ve iyi bir beslemeye ihtiyaç vardır.
Doğal olarak sistem bir bütün olarak hesaplandığında bazı tasarım aksaklıkları ve dolayısı ile bir çıkmaza girmenin sözkonusu olduğu görülmektedir.
Ancak işe baştan başlayıp ciddi bir proje ile ciddi bir cihaz yapmaya karar verirsen işte o zaman uğraşılarına değecektir.
http://elektronikprojeler.com/index.php ... 515.0.html
Linkteki LM1875 entgresi ile yapılmış ampli bence ideal gibi görünüyor. Çünkü 2X18V gibi bir beslemeye ihtiyaç duymaktadır.
Bu durumda 2X18V u her türlü regüle ile istediğimiz şekilde konfigüre edersek.
1) 2X18V doğrultulmuş direk ampli katına gider.
2) 2X18V full regüle edilerek 2X15V elde edilir. Bu gerilimle iyi bir ton kontrol katı ve LM3916 devreleri için gerekli olan simetrik besleme sağlanabilir.
3) İlave bir LM317T entegresi ile 12V civarı geilim elde edilir ve LED beslemeleri için stabilite sağlanır.
(LM3916 devresinde (LED'ler için ayrı bir besleme devresi kullanılması gerekebilmektedir. Çünkü LM3916 açık kollektörlü led sürücüleri barındırmaktadır. Dolayısı ile osilasyonlara son derece açıktır)
Bu durumda devreler haricinde uygun güçte yaklaşık 100W 2X18V luk bir transformatör işimizin can alıcı noktasını oluşturmaktadır. Bu trafonun maliyeti karşılandığında devredeki diğer elemanla sanırım uygun fiyatla temin edilebilecektir.
Haliyle LM1036 lı ton kontrol katı da çıkış seviyesinin düşük olmasından dolayı işimize engel olmaktadır. Simetrik beslemeli ve daha ciddi bir ton kontrol katı da yapabilirsen tasarımın gerçek anlamda ciddi bir tasarım olacaktır.
Elbette ki kutulama ve montajlama bu planlar dahilinde değildir. Bu işler kişisel tercihlere bağlı olduğu için maliyeti de o ölçüde değişim göstermektedir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen sasen » 10 Tem 2016, 01:40

onursal yazdı:
sasen yazdı:

Doğru olan mantık şudur.
Çıkış katı ister simetrik olsun isterse tek kaynak olsun besleme devresini bütün olarak tasarlamalısın.
Buradaki en büyük sorun ampli çıkış modülü ve ton kontrol kaının tek beslemeli olmasıdır. Üstelik LM1036 entegresi için de tam regüleli ve iyi bir beslemeye ihtiyaç vardır.
Doğal olarak sistem bir bütün olarak hesaplandığında bazı tasarım aksaklıkları ve dolayısı ile bir çıkmaza girmenin sözkonusu olduğu görülmektedir.
Ancak işe baştan başlayıp ciddi bir proje ile ciddi bir cihaz yapmaya karar verirsen işte o zaman uğraşılarına değecektir.
http://elektronikprojeler.com/index.php ... 515.0.html
Linkteki LM1875 entgresi ile yapılmış ampli bence ideal gibi görünüyor. Çünkü 2X18V gibi bir beslemeye ihtiyaç duymaktadır.
Bu durumda 2X18V u her türlü regüle ile istediğimiz şekilde konfigüre edersek.
1) 2X18V doğrultulmuş direk ampli katına gider.
2) 2X18V full regüle edilerek 2X15V elde edilir. Bu gerilimle iyi bir ton kontrol katı ve LM3916 devreleri için gerekli olan simetrik besleme sağlanabilir.
3) İlave bir LM317T entegresi ile 12V civarı geilim elde edilir ve LED beslemeleri için stabilite sağlanır.
(LM3916 devresinde (LED'ler için ayrı bir besleme devresi kullanılması gerekebilmektedir. Çünkü LM3916 açık kollektörlü led sürücüleri barındırmaktadır. Dolayısı ile osilasyonlara son derece açıktır)
Bu durumda devreler haricinde uygun güçte yaklaşık 100W 2X18V luk bir transformatör işimizin can alıcı noktasını oluşturmaktadır. Bu trafonun maliyeti karşılandığında devredeki diğer elemanla sanırım uygun fiyatla temin edilebilecektir.
Haliyle LM1036 lı ton kontrol katı da çıkış seviyesinin düşük olmasından dolayı işimize engel olmaktadır. Simetrik beslemeli ve daha ciddi bir ton kontrol katı da yapabilirsen tasarımın gerçek anlamda ciddi bir tasarım olacaktır.
Elbette ki kutulama ve montajlama bu planlar dahilinde değildir. Bu işler kişisel tercihlere bağlı olduğu için maliyeti de o ölçüde değişim göstermektedir.

Dediklerinizde çok haklısınız.Bu işe başlarken elimde var olan trafoya göre yola çıktım ve TDA1554 stereo olduğu için bu entegreyi tercih etmiştim.Şimdi sıkıntılar başladı.
Evet yeni bir proje çok daha mantıklı.Bu nedenle iyi bir trafo alıp bu projeye başlamak istiyorum.Bulabilirsem toroid trafo almak mantıklı olur mu?Diğer entegreler için forumlarda okuyoruz LM1875 lerin de sahteleri oluyor mu?.LM1875 ampli için datasheet indeki verilen şemayı mı kullanacağız?İnternette bulduğumuz her şema çalışmayabiliyor malum.Önerileriniz doğrultusunda malzeme alımı yapacağım.Teşekkür ederim.
sasen
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen onursal » 10 Tem 2016, 01:58

Toroid trafolar daha iyidir. Ancak pahalıdır. Tercih edilebilir.
LM serisi entegrelerle yıllardır ampli yapmıyorum. Dolayısı ile iyi kalite ürünler varmıdır bilemiyorum.
Ancak linkini vermiş olduğum sitedeki arkadaşımız kullandı ve oldukça iyi netice aldı.
LM serisi çoğu çıkış entegreleri yüksek oranda konfugüre edilebilir entegrelerdir. Yani verilmiş olan şemalara bağlı kalmak zorunda değilsindir.
Özellikle giriş empedansının yüksek olması gerektiği durumlarda yüksek oranda modifiye yapılabilir.
Haliyle verilen kazanç yeterli olmadığı durumlarda da entegrenin izin verdiği ölçüde kazanç elde edilebilir.
Küçük ve yer kaplamamsından dolayı tercih sebebidir.
Güç olarak ta 20W gibi güçlerde oldukça tatminkar sonuçlar alınır.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi