LM3916N vumetre giriş ses seviyesi sorunu?

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Ynt: LM3916N vumetre giriş ses seviyesi sorunu?

Okunmamış iletigönderen sasen » 03 Tem 2016, 21:16

onursal yazdı:
sasen yazdı: Paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim.Aslında amatör olarak bir şeyler yapmaya çalışırken forumda siz ve diğer arkadaşlar sayesinde bir çok şey öğrenmiş bulunmaktayım.Videonuzu da izledim emeğinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş.İşin ne kadar basit olmadığını da öğrenmiş oldum.Eğer önereceğiniz çok komplike olmayan bir şema varsa memnun olurum genelde internette paylaşılanları deniyorum.Ama çok tatmin edici sonuçlar alamadım.Teşekkür ederim.

Öncelikle LM 3915-3916 lar için dedektör devresini yapabilmelisin.
Bu devre ses sinyallerini doğrultarak DC gerilim haline dönüştürmektedir. LM serisi entegreler ise DC giriş ile çalışmaktadır.

redre.png

Resimde işaretlenmiş olan dirençleri yarı yarıya düşürecek olursan çıkış kazancını artırmış olacaksın. Böylece LM1036 nın çıkışını birkaç kat yükselterek LM3916 yı rahatlıkla istediğin referans seviyesinde sürebilirsin.

Teşekkür ederim bu devreyi yapacağım.Sizden öğrenmek istediğim LF353 için besleme voltajı en iyi kaç olmalı.Benim trafom 0-12V .LF353 için simetrik besleme mi gerekli?Datasheet ine baktım ama pek çözemedim.
sasen
DIY Audio Takipçisi

İl: Adana

Okunmamış iletigönderen onursal » 03 Tem 2016, 21:31

LF353 için çift bsleme gereklidir.
Tek besleme ile kullanamazsın. Tek besleme ile çalışan özel opamplar kullanmak zorundasın.
Bunlar ne yazık ki daha komplike devrelerdir.
Basit olarak bir diyot bile aynı mantıkla çalışacaktır, ama 0.7V un aşağı gerilimlerde hiç ölçme yapamayacaksın. Çünkü bilindik diyotların ileri iletim gerilimi 0.7V civarıdır. Halbuki sen girişe 0.3V civarı gerilim uyguluyorsun.
LM 3916 nın data sheetlerinde tek beslemeli ve tek transistörlü yarım dalga peak dedektör de verilmiş.
Ancak ne denli sağlıklı olur bilemiyorum.
İstersen test edebilirsin.
LM.png
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen sasen » 04 Tem 2016, 21:21

onursal yazdı:LF353 için çift bsleme gereklidir.
Tek besleme ile kullanamazsın. Tek besleme ile çalışan özel opamplar kullanmak zorundasın.
Bunlar ne yazık ki daha komplike devrelerdir.
Basit olarak bir diyot bile aynı mantıkla çalışacaktır, ama 0.7V un aşağı gerilimlerde hiç ölçme yapamayacaksın. Çünkü bilindik diyotların ileri iletim gerilimi 0.7V civarıdır. Halbuki sen girişe 0.3V civarı gerilim uyguluyorsun.
LM 3916 nın data sheetlerinde tek beslemeli ve tek transistörlü yarım dalga peak dedektör de verilmiş.
Ancak ne denli sağlıklı olur bilemiyorum.
İstersen test edebilirsin.
LM.png eklentisi mevcut değil

Devreyi kurdum elimde 0.1uf elektrolitik kondansatör yoktu 0.22uf la denedim,100nf polyaster ile denedim ama,volumü sıfıra çektiğim zaman müzik sona erdiği zaman hala 3 led yanık vaziyette duruyor.Dediğiniz gibi dip gürültü müdür?bu sorunu nasıl aşabilirim?Bir de müzik eğer davul ve bass lı ise çalışıyor mid seslerde vumetre hareket etmiyor.Teşekkürler.
20160704_210445.jpg
sasen
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen onursal » 04 Tem 2016, 21:57

sasen yazdı:Devreyi kurdum elimde 0.1uf elektrolitik kondansatör yoktu 0.22uf la denedim,100nf polyaster ile denedim ama,volumü sıfıra çektiğim zaman müzik sona erdiği zaman hala 3 led yanık vaziyette duruyor.Dediğiniz gibi dip gürültü müdür?bu sorunu nasıl aşabilirim?Bir de müzik eğer davul ve bass lı ise çalışıyor mid seslerde vumetre hareket etmiyor.Teşekkürler.
20160704_210445.jpg

Olası hatalar.
Transistörlü devrenin girişinde bir adet kuplaj kondansatörü olmalıdır. Takribi 220nF polyester veya seramik.
Transistörün kollektör ucu (ŞASE) olabildiğince kısa kablolar ile (max. 3cm) yapılmalıdır. Bu bağlantı LM 3916 nın SİNYAL GROUND'una çok yakın olmalıdır.
Tüm devredeki şaseleme tek bir noktadan yapılmalıdır. Bu noktaya kadar olan bağlantılar en fazla 3 cm olmalıdır. Bobin halini alan kablolar ayıca feedback sebebidir.
kazancın değiştirilebilmesi için R1 direnci yerine uygun değerde trimpot bağlanabilir.
Bass seslerde sinyalllerin genliği daha yüksektir. Öncelikle gürültü unsuru halledilmelidir. Sonra seviye için ayarlamalar yapılabilir.
NOT:
LM1036 DC kontrollü entegre olduğu için çıkışında DC bileşenler bulunabilir. Bunun için T1 transistörünün girişindeki kondansatör gereklidir. Eğer kondansatör sorunu çözmezse farklı uygulamalar gereklidir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen sasen » 07 Tem 2016, 14:38

onursal yazdı:
sasen yazdı:Devreyi kurdum elimde 0.1uf elektrolitik kondansatör yoktu 0.22uf la denedim,100nf polyaster ile denedim ama,volumü sıfıra çektiğim zaman müzik sona erdiği zaman hala 3 led yanık vaziyette duruyor.Dediğiniz gibi dip gürültü müdür?bu sorunu nasıl aşabilirim?Bir de müzik eğer davul ve bass lı ise çalışıyor mid seslerde vumetre hareket etmiyor.Teşekkürler.
20160704_210445.jpg eklentisi mevcut değil

Olası hatalar.
Transistörlü devrenin girişinde bir adet kuplaj kondansatörü olmalıdır. Takribi 220nF polyester veya seramik.
Transistörün kollektör ucu (ŞASE) olabildiğince kısa kablolar ile (max. 3cm) yapılmalıdır. Bu bağlantı LM 3916 nın SİNYAL GROUND'una çok yakın olmalıdır.
Tüm devredeki şaseleme tek bir noktadan yapılmalıdır. Bu noktaya kadar olan bağlantılar en fazla 3 cm olmalıdır. Bobin halini alan kablolar ayıca feedback sebebidir.
kazancın değiştirilebilmesi için R1 direnci yerine uygun değerde trimpot bağlanabilir.
Bass seslerde sinyalllerin genliği daha yüksektir. Öncelikle gürültü unsuru halledilmelidir. Sonra seviye için ayarlamalar yapılabilir.
NOT:
LM1036 DC kontrollü entegre olduğu için çıkışında DC bileşenler bulunabilir. Bunun için T1 transistörünün girişindeki kondansatör gereklidir. Eğer kondansatör sorunu çözmezse farklı uygulamalar gereklidir.

Dediklerinizi uygulamak için breadboard üzerinde devreyi yeniden kurdum.LM3916 nın 6 bacağına (R Hı) 10K trimpot taktım.Devreyi yeniden kurduğum zaman devre boştayken yanan led sayısı 3 iken 1 e düştü.6. bacaktaki trimpottan kısarak ledin boştayken yanmasını engellemiş oldum.Ama bu şekilde bir uygulama doğru mudur bilemiyorum:)

Sizin önerdiğiniz LF353 opamplı devreyi tek kaynak çıkışlı olan trafoma 7912 -7812 ile simetrik bir besleme yapsam olur mu ,çalışır mı ?Yoksa başka sorunlar yaşar mıyım?Yoksa şu an yapmış olduğum devreye daha tatmin edici bir ayar yapabilir miyim?Bu konularda da yarrdımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.Teşekkür ederim.İyi bayramlar dilerim.
4b6ef5b3-2334-4d3c-9f5d-0c0e709d181b.jpg
4b6ef5b3-2334-4d3c-9f5d-0c0e709d181b.jpg
Eklentiler
931a9760-ea1b-494a-9b08-5c8be398adc3.jpg
sasen
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen onursal » 07 Tem 2016, 16:15

Buradaki esas sorun LF353 ile redresör yapmak değildir. LM3916 nın referans gerilimidir.
Önceki mesajımda belirttiğim üzere bu referans geriliminin 1V un altına düşürülebilmesi oldukça zordur.
Çok kısıtlı uygulamalarla bu belki yapılabilir ama bir breadboard üzerinde sağlıklı sonuç alınamayacaktır.
Çünkü kablo bağlantılarının uzun olması ve şaseleme daha ciddi sonuçlar doğuracaktır.
LM3916 nın LM1036 nın çıkış seviyesini ölçebilmesi için referans seviyesinin 0.3V civarı yapılabilmesi gereklidir. İşte bundan dolayı tasarımın belli disiplinle yapılması gerekmektedir.
Öncelikle sağlıklı bir ölçüm ve çalışma için iyi bir redresör (Dedector) devresi gerekidir.
Redresör ün çıkış seviyesi DC olacağı için herhangi bir DC gerilimi sorunsuzca yükseltebilecektir. Eğer arkadaşların önerilerinde olduğu gibi AC sinyalleri (Ses sinyalleri) opamp ile yükseltmeye çalışırsak bu sefer de osilasyonlarla boğuşmak zorunda kalacağız. Çünkü LM3916 entegresi osilasyonlara açık bir entegredir.
Yapılabilecek tek şey ise sağlıklı çalışan bir simetrik besleme kaynağıdır. Bunu tek çıkışlı bir trafo ile ne denli sağlıklı yapabiliriz bilemem. Ancak olası bir ground hatalarında bu gibi uygulamada besleme entegreleri dahil bozulabilir.
Bu yüzden sağlıklı bir devre için öncelikle çift besleme devresinin yapılması mecburi gibi görünüyor.
Besleme devresi sağlıklı yapıldıktan sonra dedectör devresi yapılır. Elde edilen DC ölçüm gerilimi LM 3916 nın referans seviyelerine rahatlıkla sorunsuz olarak çıkartılabilir.
Eğer besleme devresini sağlıklı olarak yapabilirsen LM 3916 ya bağlayacağın basit bir opampla bile sağlıklı ölçüm yapabileceğin bir devre çizebilirim (Biraz aman alabilir)
Yine de böyle bir devre basit olamayacaktır. Ancak sabırla ve bilimsel bir disiplinle uygulama yapabilirsen sonuç oldukça iyi olacaktır.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen sasen » 07 Tem 2016, 17:38

onursal yazdı:Buradaki esas sorun LF353 ile redresör yapmak değildir. LM3916 nın referans gerilimidir.
Önceki mesajımda belirttiğim üzere bu referans geriliminin 1V un altına düşürülebilmesi oldukça zordur.
Çok kısıtlı uygulamalarla bu belki yapılabilir ama bir breadboard üzerinde sağlıklı sonuç alınamayacaktır.
Çünkü kablo bağlantılarının uzun olması ve şaseleme daha ciddi sonuçlar doğuracaktır.
LM3916 nın LM1036 nın çıkış seviyesini ölçebilmesi için referans seviyesinin 0.3V civarı yapılabilmesi gereklidir. İşte bundan dolayı tasarımın belli disiplinle yapılması gerekmektedir.
Öncelikle sağlıklı bir ölçüm ve çalışma için iyi bir redresör (Dedector) devresi gerekidir.
Redresör ün çıkış seviyesi DC olacağı için herhangi bir DC gerilimi sorunsuzca yükseltebilecektir. Eğer arkadaşların önerilerinde olduğu gibi AC sinyalleri (Ses sinyalleri) opamp ile yükseltmeye çalışırsak bu sefer de osilasyonlarla boğuşmak zorunda kalacağız. Çünkü LM3916 entegresi osilasyonlara açık bir entegredir.
Yapılabilecek tek şey ise sağlıklı çalışan bir simetrik besleme kaynağıdır. Bunu tek çıkışlı bir trafo ile ne denli sağlıklı yapabiliriz bilemem. Ancak olası bir ground hatalarında bu gibi uygulamada besleme entegreleri dahil bozulabilir.
Bu yüzden sağlıklı bir devre için öncelikle çift besleme devresinin yapılması mecburi gibi görünüyor.
Besleme devresi sağlıklı yapıldıktan sonra dedectör devresi yapılır. Elde edilen DC ölçüm gerilimi LM 3916 nın referans seviyelerine rahatlıkla sorunsuz olarak çıkartılabilir.
Eğer besleme devresini sağlıklı olarak yapabilirsen LM 3916 ya bağlayacağın basit bir opampla bile sağlıklı ölçüm yapabileceğin bir devre çizebilirim (Biraz aman alabilir)
Yine de böyle bir devre basit olamayacaktır. Ancak sabırla ve bilimsel bir disiplinle uygulama yapabilirsen sonuç oldukça iyi olacaktır.

Dediğiniz gibi önce 15-0-15 v simetrik çıkışlı bir trafo alıp bir besleme devresi yapayım.Bulduğum devreler internetten olduğu için size sormak istiyorum aşağıdaki besleme devresini yapsam sorun yaşar mıyım?Bu arada sorularım sizi rahatsızlık verecek boyuta geldiyse lütfen söyleyin.Herkesin zamanı değerlidir.Ben amatörce bir şeyler yaparken doğru öğrenip doğru ve güzel bir şeyler yapmak istediğim için bu kadar soruyorum.İlginiz için teşekkürler.
Eklentiler
12b5ddf67a9a1bcf724066063285f17a.jpg
sasen
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen onursal » 07 Tem 2016, 17:44

Sorular veya sorunlar beni sıkmaz.
Bilakis bilinçli ve samimi bir kullanıcı mantıklı sorular soruyorsa yardımcı olmak zevktir.
Resimdeki besleme devresi kullanılabilir. Ancak baskı devre tasarımından tut ta montaj ve yerleştirmeye varıncaya kadar belli disiplinle tasarlanmazsa sorunlara yol açabilir.
Bu sebeple besleme devresini belli tasarım özellikleri doğrultusunda yapmalısın. Ben bu konuda yeri ve zamanı gelince yardımcı olurum.
Besleme devresini hallettikten sonra diğer devrelerin yapımı için de elimden gelen yardımı yaparım.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen sasen » 07 Tem 2016, 18:37

onursal yazdı:Sorular veya sorunlar beni sıkmaz.
Bilakis bilinçli ve samimi bir kullanıcı mantıklı sorular soruyorsa yardımcı olmak zevktir.
Resimdeki besleme devresi kullanılabilir. Ancak baskı devre tasarımından tut ta montaj ve yerleştirmeye varıncaya kadar belli disiplinle tasarlanmazsa sorunlara yol açabilir.
Bu sebeple besleme devresini belli tasarım özellikleri doğrultusunda yapmalısın. Ben bu konuda yeri ve zamanı gelince yardımcı olurum.
Besleme devresini hallettikten sonra diğer devrelerin yapımı için de elimden gelen yardımı yaparım.

Desteğiniz ve yardımınız için şimdiden çok teşekkür ederim.Baskı devresi için bir çalışma yapar ,sizin görüşleriniz ve önerileriniz için sizinle paylaşırım.Eğer uygundur derseniz diğer aşamalara geçeriz.
sasen
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen onursal » 07 Tem 2016, 19:16

Uygundur.
Sen malzemeleri temin et, ben çizimlerde yardımcı olurum.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi