4 kHz Filtre?

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

4 kHz Filtre?

Okunmamış iletigönderen gambit » 10 Şub 2011, 01:10

Merhaba,
Ben elektro gitar için kulaklık amfisi yapmak istiyorum. Kulaklık amfisinin girişine de max 4 kHz' e kadar sesleri geçiren bir filtre koymak istiyorum, çünkü gitar hoparlörlerinin frekans cevabının en yüksek noktası 4 kHz olarak görünüyor. Sizce böyle birşey denersem olumlu yanıt alır mıyım?
A. Kadir Çelik
11.09.1990
Elektrik Mühendisi Adayı
Kullanıcı avatarı
gambit
DIY Audio Takipçisi

İl: İstanbul/Konya
Meslek: Öğrenci

Ynt: 4 kHz Filtre?

Okunmamış iletigönderen scarab » 10 Şub 2011, 11:27

filtre değilde ton kontrol daha mantıklı olmazmı?
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

Okunmamış iletigönderen e_cag » 10 Şub 2011, 11:39

Kulaklıktan alacağınız sesi hoparlörden gelenle eşlemeye mi çalışacaksınız? Değişken frekanslı bir bandpass filtre lazım sanki... Olmaz mı, olur. İstediğiniz sonucu kulağınız belirledikten sonra neden olmasın. Çok zahmetli, maliyetli de olmaz. Belki filtreyi tasarlayıp alelade bir walkman vs çıkışına bağlayarak ilk deneme ve ayarları yapmak da mümkün olur.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen gambit » 10 Şub 2011, 16:32

Evet şöyle bir filtre buldum. Üst frekans değeri de kondansatörlerin değeri deiğştirilerek hesaplanıyor. Bu devreyi denemeyi düşünüyorum, ayrıca tl072 lerden yaptığım bir preamp var onu kulaklık amfisi olarak kullanmayı düşünüyorum. Nasıl sizce?
Resim
C1=C2=C3=7X56/Fc , C4=4x46/Fc
A. Kadir Çelik
11.09.1990
Elektrik Mühendisi Adayı
Kullanıcı avatarı
gambit
DIY Audio Takipçisi

İl: İstanbul/Konya
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen e_cag » 10 Şub 2011, 21:08

Hiç aramadım özellikle ama band-pass filter diye aratınca kıyamet gibi tasarım çıkacağına eminim. Özellikle Rod Elliot'a (ESP) bakmak lazım makul aklı başında iyi performanslı birşeyler için. Aslında daha da iyisi r-c, l-c, r-l-c, r-l filtre tasarımlarının teorisini biraz araştırıp kesim frekansı hesaplamayı öğrenmek lazım ki messele temelden ve tümden çözülsün. Linkwitz geliyor aklıma çok kabul görmüş isim olarak. Verdiğiniz devre de olur; ben olsam breadboard üzerine kurup değiştirip değiştirip oynarım.

Son aklıma gelen de ses kartı kullanan software osiloskopları biraz kurcalayıp kurup çalıştırarak yaptığımı ölçmek olur. Bildiğim kadarıyla bu tarz skoplar ses frekansı aralığını rahatça kapsıyor hatta 100 khz gibi çalışabiliyor. Bizim asker Miriel de diy hoparlöründe filtre tasarlarken değerli hesaplamalarını paylaşmıştı. Buradan ona da selam olsun.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Oto için 12v aktif filtre