Gitar preamp önerileriniz

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Gitar preamp önerileriniz

Okunmamış iletigönderen berkay_design » 14 Nis 2015, 12:46

Merhaba arkadaşlar ben projeme hızla devam ediyorum. Yardımlarınız sayesinde müzik sistemleri hakkında hiç bilgim olmamasına rağmen kendimi yavaş yavaş geliştiriyorum. Konumuza gelelim. Her sıkıntı çözüldü gibi. Şu an pcden yada telefondan sesi alıp tonlamasını yapıp yükselterek hoparlörden dinleyebiliyorum. Preamp vasıtasıyla gitardan ses almak istedim. Preampları incelediğim kadarıyla bir kaç devre yaptım. Ancak devreler mikrofonla ses veriyor gitardan ses alamıyorum. Mikrofon preampı ile gitar preampı farklı şeyler sanırım. Gitar preampları hakkında yol göstermenizi istiyorum. İşin içinden çıkamadım doğrusu. Teşekkürler
berkay_design
Yeni Üye

İl: Antalya

Ynt: Gitar preamp önerileriniz

Okunmamış iletigönderen chf » 16 Nis 2015, 10:25

berkay_design yazdı:Merhaba arkadaşlar ben projeme hızla devam ediyorum. Yardımlarınız sayesinde müzik sistemleri hakkında hiç bilgim olmamasına rağmen kendimi yavaş yavaş geliştiriyorum. Konumuza gelelim. Her sıkıntı çözüldü gibi. Şu an pcden yada telefondan sesi alıp tonlamasını yapıp yükselterek hoparlörden dinleyebiliyorum. Preamp vasıtasıyla gitardan ses almak istedim. Preampları incelediğim kadarıyla bir kaç devre yaptım. Ancak devreler mikrofonla ses veriyor gitardan ses alamıyorum. Mikrofon preampı ile gitar preampı farklı şeyler sanırım. Gitar preampları hakkında yol göstermenizi istiyorum. İşin içinden çıkamadım doğrusu. Teşekkürler

Bu çizdiğim devreyi bir deneyin...(kazanç 2 ile 101 arası ayarlanabilir).. Ne tür devreler kullanıyorsanız onların resmini koyarsanız daha ayrıntılı inceleyebiliriz..
Eklentiler
GUİTAR.JPG
GUİTAR.JPG (27.18 KiB) 1583 defa görüntülendi
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

Okunmamış iletigönderen berkay_design » 16 Nis 2015, 22:04

ben şimdilik gitardan sesi kulaklığa bile versem yeterli. dediğim gibi mikrofonla gitarın farkı nedir tam olarak çözemedim.
berkay_design
Yeni Üye

İl: Antalya

Okunmamış iletigönderen chf » 16 Nis 2015, 23:25

berkay_design yazdı:ben şimdilik gitardan sesi kulaklığa bile versem yeterli. dediğim gibi mikrofonla gitarın farkı nedir tam olarak çözemedim.

Sen de şu soruya cevap ver o zaman... Gitarın manyetiğinin nasıl yapıldığını(çalıştığını) ve mikrofonun nasıl yapıldığını(çalıştığını) araştırırmısın benim için ;)
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

Okunmamış iletigönderen siraelyn » 20 Nis 2015, 00:20

Gitardan kastınız hangi tip gitar bilemiyorum ama elektro gitarsa dinamik mikrofon preampları işinizi görür.
Ama işinize ne kadar yarar bilemem. Bende gitar anfilerinin içindeki preampların şemasını kullanarak çok deneme yaptım ama aldığım tonlar çok kötüydü,İş tamamen hoparlörlerde bitiyor gitar preamp + power amp ve gitar için özel olarak üretilmiş hoparlör olması şart.
Basit bir preamp + power amp devresi ekliyorum.
Resim
siraelyn
DIY Audio Takipçisi

İl: Muğla

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • LME49740 preamp
    gönderen caglarm » 15 May 2011, 23:33
    4 Cevaplar