Bir mikser yapmak istiyorum

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Bir mikser yapmak istiyorum

Okunmamış iletigönderen cagdasbay » 19 Haz 2011, 02:04

Sadece işi mix olmayan bi mikser. Her girişin ton kontrolü, çıkışın ton kontrolü, hatta eko ve geciktirme.
Mikrofon, enstrüman ve ses kaynağı cd çalar bilgisayar vs bağlanabilicek. 5-6 kanal yeterli ve stereo çıkış olacak.

Bir kaç soru-sorun var. Öncelikle gain ve volüm arasındaki farkı soriyim. Anlam olarak biliyorum fakat bi opamplı devrede volüm nasıl, kazanç nasıl kontrol edilir? Devre araştırıyorum, hatta hazır pcbsiyle komple bişiyler buluruum diye bakıyorum :D hazıra konma niyetli
Ama bi devrede kazanç potu olarak gösterdiği yeri öbür devrede volüm ayarı demiş. İşin özü nedir, aslında volüm nerede kazanç nerede kontrol edilir...

Bir de varsa el altında böyle devresi, pcb çizimi olan, paylaşımı memnuniyetle kabul edilir :)
cagdasbay
DIY Audio Fanatiği

İl: muğla
Meslek: mak müh

Ynt: Bir mikser yapmak istiyorum

Okunmamış iletigönderen maystor » 19 Haz 2011, 11:13

Buarada birisi aypmıştı ama bende bulamadım.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 19 Haz 2011, 11:58

Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen cagdasbay » 25 Haz 2011, 14:14

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... 7254fc84ce

Çok temiz olmuş değil mi? Epey zaman önce görmüştüm çalışmayı. Mikser yapma fikri ilk geldiğinde kaydetmiştim projeyi. Ama bana biraz büyük kaçar diye düşünmüştüm :D Entegre direnç kondansatör neyse de, buralarda doğru düzgün mono pot bulmak bile epey zorken devrede kullanılan potlar gözümü korkutmuştu. Sürgülü potlar stereo potlar bunları bulmam epey zor olacaktı. Ki bulsam bile, fiyatları acayip tuzladıkları için çekinmiştim. Şimdilerde devreyi yapma isteği oluşmaya başladı ama bakalım nasıl olacak. Pdf halindeki pcb çizimini tekrar çizim programıyla açmak mümkün mü düzgün bir şekilde? Potları kolay bulamazsam pcb yi bulabileceğim potlara göre düzenliyim desem..?
En olmadı devreyi olduğu haliyle basıp, piyasadaki potlardan alıp bağlantıları da kabloyla yapıcam.
Ne dersiniz?
cagdasbay
DIY Audio Fanatiği

İl: muğla
Meslek: mak müh

Okunmamış iletigönderen fatihcol » 03 Tem 2011, 19:50

cagdasbay yazdı:Sadece işi mix olmayan bi mikser. Her girişin ton kontrolü, çıkışın ton kontrolü, hatta eko ve geciktirme.
Mikrofon, enstrüman ve ses kaynağı cd çalar bilgisayar vs bağlanabilicek. 5-6 kanal yeterli ve stereo çıkış olacak.

Bir kaç soru-sorun var. Öncelikle gain ve volüm arasındaki farkı soriyim. Anlam olarak biliyorum fakat bi opamplı devrede volüm nasıl, kazanç nasıl kontrol edilir? Devre araştırıyorum, hatta hazır pcbsiyle komple bişiyler buluruum diye bakıyorum :D hazıra konma niyetli
Ama bi devrede kazanç potu olarak gösterdiği yeri öbür devrede volüm ayarı demiş. İşin özü nedir, aslında volüm nerede kazanç nerede kontrol edilir...

Bir de varsa el altında böyle devresi, pcb çizimi olan, paylaşımı memnuniyetle kabul edilir :)

Volume, gain, sensitivity olarak isimlendirilen Attenuator(zayıflatıcı) tipindeki kontrol devrelerinin; literatürdeki yerleri bazen karışabiliyor. Yakında moda olursa SPL potansıyla da ayar yapacağız.

Kısaca bahsedersek;

Volume(hacim) sesin olası hacmini arttırma veya azaltma kontrolü. Volume ayar devresinin en doğru kontrolü, sinyalin son noktasında yapılır.(hoparlörde yapılması masraflı ve enerji kayıplı olur)
Kulaklıklarda Volume ayarının tam çalıştığına denk gelmedim.Sadece sesi kısmak veya açmaktan başka birşey yapamıyor.

Gain(kazanç) sinyalin olası genliğini arttırma veya azaltma kontrolü. Genliği düşmüş veya artmış sinyalleri dengelemek için kullanılır. Dinamizm hatalarının en çok olduğu devrelerdir.

sensitivity (hassasiyet) sinyal girişinin empedans yükü değişmeyecek şekilde arttırma veya azaltma kontrolüdür.
Kullanıcı avatarı
fatihcol
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul
Meslek: Elektronik Teknisyeni

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir