Anlaşılmayan OPA627 Preamp Devresi

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Cevap: Anlaşılmayan OPA627 Preamp Devresi

Okunmamış iletigönderen supernova » 18 May 2009, 13:56

fixxxxxer yazdı:Sitede phono stage yazıyor ama kullanılabileceği kartuşlarla ilgili bilgi yok yau :( genelde tek kanal için 2 kere amplifikasyon kullanılır, yani stereo için 4 adet mono ya da 2 adet dual op-amp, bu tek başına yeter mi acaba pikap için? Bu arada yıldıray sen ne için düşünüyorsun preamp'ı? Yani hangi kaynak için?

Kaynak su an için laptop yani pikap larla filan uraştığım yok yanlış anlaşılmasın :) ampli katı yine 3875 e devam sesi baya hoşuma gitti.besleme olarak su snubberized besleme vardı yayınlamıştım onu yapıorum.Yani burdaki opampların yerleşimi kafamı karıştırdı benim.Onun dışında 4 adet mono kullanmama gerek yok sanırım bc 550 ler var onların yerine.Bu arada opa 627 yerine NE5534 ile daha iyi sonuç alındığı yazılmış onuda denmeyi düşünüyorum.benim yapacağm uygulama budur :
Eklentiler
snub.reg.psu.png
newbuffer.gif
newbuffer.gif (5.57 KiB) 1408 defa görüntülendi
En son supernova tarafından, 18 May 2009, 14:08 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
"Başkalarının bilgisiyle bilgin olsak bile, kendi aklımız kadar akıllıyız."
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul

Okunmamış iletigönderen supernova » 18 May 2009, 14:05

drhardware yazdı:Bu bir RIAA uygulaması ve 1 Khz için 40dB, 20Hz içinse 60dB gibi bir kazanç beklentisi vardır.. Bu durumda OPA627 yerien OPA637 kullanmak gerekir. Ancak daha da önemlisi geri besleme elemanlarının değerleridir. Bu tür aktif kompanzasyonlu RIAA devrelerinde linearite düşüktür. Komponentin toleransına bağlı olarak RIAA eğrisinden 0.5-3dB arasında sapma gözlenebilir ki hassas kulaklar için ciddi bir sorunsaldır bu!
Daha hassas bir cevap için iki kademeli yani toplamda 4 op-amp kullanılan ve tercihen aktif+pasif kompanzasyonlu bir uygulama daha iyi sonuç doğuracaktır. Ayrıca bunlara ek olarak çıkışta bir buffer (LT1020 veya DRV134 gibi) kullanımı distorsiyon oranını makul seviyelere düşürür. Çünkü bu kadar yüksek kazançta çalışan op-ampların çıkışından çekilebilecek µA seviyesindeki sinyal bile %0.1 gibi distorsiyonlara yol açabilir.
Ayrıca op-ampların class A ya bias edilmesi sounda ciddi manada etki edecektir.
Sonuçta bu devre şirin bir RIAA uygulaması ama 30$ lık op-amplar kullanmaya değmediği gibi, pasif elemanların kesin değerleri olmadan bir işe yaramaz..
Kolay gelsin.

Dr. çok teşekkürler açıklamalar için.Şemada eleman değerlerinin olmadan bi işe yaramaz tabiki fikir vermesi amacıyla yayınladım sadece.birde atlamışım senin yayınladığın devre jfet içinde kullanılabilir yazmısın sanırım...
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 18 May 2009, 15:03

supernova yazdı:
fixxxxxer yazdı:Sitede phono stage yazıyor ama kullanılabileceği kartuşlarla ilgili bilgi yok yau :( genelde tek kanal için 2 kere amplifikasyon kullanılır, yani stereo için 4 adet mono ya da 2 adet dual op-amp, bu tek başına yeter mi acaba pikap için? Bu arada yıldıray sen ne için düşünüyorsun preamp'ı? Yani hangi kaynak için?

Kaynak su an için laptop yani pikap larla filan uraştığım yok yanlış anlaşılmasın :) ampli katı yine 3875 e devam sesi baya hoşuma gitti.besleme olarak su snubberized besleme vardı yayınlamıştım onu yapıorum.Yani burdaki opampların yerleşimi kafamı karıştırdı benim.Onun dışında 4 adet mono kullanmama gerek yok sanırım bc 550 ler var onların yerine.Bu arada opa 627 yerine NE5534 ile daha iyi sonuç alındığı yazılmış onuda denmeyi düşünüyorum.benim yapacağm uygulama budur :

Yalnız o BC ler opampı Class A ya bias ediyor! Yani bir amplifikasyon vs yapmıyor.. E zaten RIAA ihtiyacın da yokmuş.. Da o zaman bu devreyi preamp olarak mı kullanacaksın?
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen drhardware » 18 May 2009, 15:08

supernova yazdı:
drhardware yazdı:Bu bir RIAA uygulaması ve 1 Khz için 40dB, 20Hz içinse 60dB gibi bir kazanç beklentisi vardır.. Bu durumda OPA627 yerien OPA637 kullanmak gerekir. Ancak daha da önemlisi geri besleme elemanlarının değerleridir. Bu tür aktif kompanzasyonlu RIAA devrelerinde linearite düşüktür. Komponentin toleransına bağlı olarak RIAA eğrisinden 0.5-3dB arasında sapma gözlenebilir ki hassas kulaklar için ciddi bir sorunsaldır bu!
Daha hassas bir cevap için iki kademeli yani toplamda 4 op-amp kullanılan ve tercihen aktif+pasif kompanzasyonlu bir uygulama daha iyi sonuç doğuracaktır. Ayrıca bunlara ek olarak çıkışta bir buffer (LT1020 veya DRV134 gibi) kullanımı distorsiyon oranını makul seviyelere düşürür. Çünkü bu kadar yüksek kazançta çalışan op-ampların çıkışından çekilebilecek µA seviyesindeki sinyal bile %0.1 gibi distorsiyonlara yol açabilir.
Ayrıca op-ampların class A ya bias edilmesi sounda ciddi manada etki edecektir.
Sonuçta bu devre şirin bir RIAA uygulaması ama 30$ lık op-amplar kullanmaya değmediği gibi, pasif elemanların kesin değerleri olmadan bir işe yaramaz..
Kolay gelsin.

Dr. çok teşekkürler açıklamalar için.Şemada eleman değerlerinin olmadan bi işe yaramaz tabiki fikir vermesi amacıyla yayınladım sadece.birde atlamışım senin yayınladığın devre jfet içinde kullanılabilir yazmısın sanırım...

JFET derken, JFET girişli opampları kastetmiştim... OPA134 vs gibi..
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen supernova » 18 May 2009, 15:31

drhardware yazdı:
supernova yazdı:

Yalnız o BC ler opampı Class A ya bias ediyor! Yani bir amplifikasyon vs yapmıyor.. E zaten RIAA ihtiyacın da yokmuş.. Da o zaman bu devreyi preamp olarak mı kullanacaksın?

Dr.BC lerin olduğu devre benim yapacağım devre yani preamp olarak kullanıcam evet.Başlığı açtığım devrenin benimle alakası yok.Yaw güzel açıklamışınız fakat çok fazla ayrıntılarını bunların bilemiyorum.uygulamayı yapınca sesi aldığımda paylaşırım ozaman daha net konuyu ele alır sorularımı tekrar sorarım.yardımcı olursanaız sevinirim onun dışında bu gösterdiğim buffer için öneriniz vs varmıdır?
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 18 May 2009, 16:56

Ok anladım. Bu alttaki Carlos FM dizaynı olması lazım. Kendisi gayet ileri bir DIY gurusudur ve muhakkak iyi sound almıştır bu devreden ki yayımlamıştır. Çıkıştaki bias devresi (BC550) soundu yumuşatmak için ideal bir çözüm. Ama muhakkak orijinal kullanmak lazım bu transistörleri. Diğer yandan op-amp olarak NE5532, TL072, OPA2134 veya LM4562 kullanabilirsin devrede, hatta benim yaptığım gibi 8 li soket kullanıp sırayla elindeki op-ampların hepsini deneyebilirsin. Bence NE5532 ve LM4562 en iyi sonucu verecektir.
Buffer olarak bir tavsiye istersen, benim JFET Bufferli LM3875 projesinin birinci sayfasındaki OPA627 li örnek mevcut, OPA yerine (pahalı olduğundan) AD8620 veya AD8066 kullanarak aynı devreyi kurabilirsin. Soundları OPA627ye yakındır..
Dinleme deneyimlerini bekliyorum..
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 18 May 2009, 17:00

Doktor şema için çok teşekkür ettim, 220u harici hepsi mkp olacak demişsiniz, bulmaya çalışırım, ve bulurum muhtemelen istanbulda, 220u kondansatörü yine muse'larımdan kullansam olur mu yoksa kutuplu mı ister?
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen drhardware » 18 May 2009, 17:06

:D
Yok aslında benim elimde de Muse mevcut olduğundan 220u koydum oraya. Yoksa 100u ve yukarısı uygundur. Şemadaki gösterime bakma... PCB ye geçirdiğim için bacak aralıkları uysun diye yönlü görünüyor. Muse'nin kapasitesi ve sound kalitesi bu devre için gayet uygundur... Bu arada MKP derken, hem ses kalitesi bakımından hem de %1 tolerans için belirttim bunu.. Ama bulunamıyorsa, detaydan bir miktar ödün verip %1 içerisinde match etmek kaydıyla diğer film kondansatörler de kullanılabilir. MKP en iyi sound için tavsiye edilmiştir.. Aman sakın seramik kullanmayın!

Genel bir not olarak: Referans noktası şasi olan simetrik beslemeli devrelerde sinyal hatlarının tamamında yönsüz kapasitörler kullanılmalıdır.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 18 May 2009, 17:19

Anladım, oaraya muse'lar olacak ozaman :D Bir de kondansatörü match etmenin yolunu bilmiyorum, o nedenle mkp bulmaya çalışıcam muhtemelen, kondansatör ölçüm cihazları var, onlar aklıma geliyor matching için, başka bir alternatifi var mıdır bu işlemin acaba?
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen drhardware » 18 May 2009, 17:37

Yok ama çoğu avometrenin kondansatör kademesi var zaten.... Sanırım sendekinde mevcut değil! Bu durumda MKP araştırmaktan başka çaren yok... Devasa boyutlu bi kaç X2 yle işini çözebilirsin. Ama üzerindeki tolerans kodlarına dikkat et bence:
D +/- 0.5 pF
F +/- 1%
G +/- 2%
H +/- 3%
J +/- 5%
K +/- 10%
M +/- 20%
P +100% ,-0%
Z +80%, -20%
Sanırım Karaköyde F bulman olası değil! Ama en azından J olsun ki (genelde M dir) çok fazla sapma olmasın...
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

ÖncekiSonraki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Riaa Preamp Ve Besleme Devresi Yeni Link
    gönderen farfisa » 22 Nis 2007, 22:32