Sistem saati: 04 Oca 2023, 20:16

News News of Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

Site map of Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Forum : Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Amplifikatör Sorunu Bu amplifiktöre test sinyali 2khz yda 1k

Bu amplifiktöre test sinyali 2khz yda 1khz veriyorum . Giriş Amplitüde voltajı 1volt ama çıkışta parazit var... Acaba neden kaynaklanıyor ? Multisim Sumule dosyasınıda yükledim
Resim

Resim

http://dosya.co/1rfgv51k7ptk/ces500.ms14.html
Read more : Amplifikatör Sorunu Bu amplifiktöre test sinyali 2khz yda 1k | Gösterim : 2238 | Cevaplar : 0

Lateral Mosfet Öneri

2sj162-2sk1058 mosfetleri oldukça pahalı. Bunun yerine kullanabileceğimiz Mosfet önerisi olan varmı acaba ?
Read more : Lateral Mosfet Öneri | Gösterim : 3335 | Cevaplar : 7

mosfet amplifikatörlerde sükunet akım ayarı nasıl yapılır?

Merhaba,

Mosfet amplifikatörlerde sükunet akım ayarının nasıl yapılacağı ile ilgili bilgi, döküman v.s. paylaşabilir misiniz? Nette araştırıp okuduklarımdan emin olamadım. Kimisi çıkıştaki dirençlerin üzerindeki voltajı ölçüp yapıyor kimi girişi kısa devre ederek mosfetlerin çektiği akımı ölçerek yapıyor kimi de amfi boştayken direk çektiği akımı ölçerek yapıyor.

Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar aşağıdaki devre için sükunet akımının nasıl ayarlanacağı konusunda yardım ve yönlendirme yapabilirse çok sevinirim.

giriş hassasiyeti 1,2Vrms
önerilen besleme gerilimi +/- 50 Vdc
mevcut ...
Read more : mosfet amplifikatörlerde sükunet akım ayarı nasıl yapılır? | Gösterim : 3871 | Cevaplar : 11

Elektret Mikrofon Uygulaması ve Sorunu

Bu devreyi uyguladım fakat parazit var çok.... Dc-dc converter ile çalışıtıyorum yine olmuyor , beslemeden diye düşündüm regüleli adaptör taktım yine olmadı.... Sanıırm bir hata var... Transistör'lerin emiter ucuna +48 veriyorum sorun böyle... Acaba line çıkışı için neden sorun oluyor ? Yani diğer transistörün emiterinden çıkış alıyorum sorun böyle..... Hatta transstörlerin collectör lerinde 40volt oluşuyor.... Buraya regüle yapayım dedim ozamanda diyot ısınıyor.
Read more : Elektret Mikrofon Uygulaması ve Sorunu | Gösterim : 1709 | Cevaplar : 11

Apex crowbar

Crowbar'ın türkçe anlamına baktığımızda levye anlamında yani fiziki anlamda düşük güç ile ağır bir yükü kaldırmak !!!!
Apex'in bu devresinde; amplifikatör çıkışları arıza yaptığında hoparlöre bir DC gerilim geldiğinde hoparlörden yüksek akım geçecektir...İşte bu apex devresinde mevcut hoparlör yüküne geçecek yüksek akımı sınırlayacak(devre sayesinde akımı kendi üzerine alan çift yarım dalga yönlü triac ile...) bir devre bir nevi DC koruması...
Read more : Apex crowbar | Gösterim : 1276 | Cevaplar : 2

class Akulaklık amp.Modifikasyon

Daha önceden gerçekleştirdiğim class a kulaklık amp. delikli pertinaksa kurmuştum. proteus yoluyla pcb baskısını epoxy plakete yaptım ve kritik parçaları dirençler,pot,konds.ler farnellden getittiğim parçalarla değiştirdim.5 Watt dirençler üzerinde aşırı bir ısı sözkonusu ayrıca ırf 510 lara da bu sefer biraz küçük soğutucular monte ettiğim için onlardada baya bir ısınma söz konusu o nedenle elemanlara zarar vermemek için ayrı bir trafo üzerinden 2 adet 6 cm lik fan ilave ediyorum.
Read more : class Akulaklık amp.Modifikasyon | Gösterim : 1219 | Cevaplar : 5

Clas A için Psu

Merhabalar,

Uzunca zamandır kafama takılan bir soru var Preamfi gibi hasas bir katta bolcana kullanılırken neden Clas A amfide linear psu kullanılmıyor. Aşağıdaki lt1083 devreyi J.Hiraga Clas A super 30watt yada Pass F5 için kullanamazmıyım ne sakıncası olur ?
Keyifli forumlar.
Read more : Clas A için Psu | Gösterim : 1263 | Cevaplar : 3

Kb688 ve kd718 hakkında

merhaba Kb688 ve kd718 transistör yerine kullanabileceğim başaka eleman varmı piyasada bunlardan bulamıyorum
Read more : Kb688 ve kd718 hakkında | Gösterim : 3074 | Cevaplar : 7

Amplifikatör sorun

Bir projemde kullanacağım bu Amplifikatör 2x50 volt dc ile çalışırken , 2x84 voltta sürücüler vede çıkışlar anormal ısınmaya başlıyor. Dolayısı ile bias sorunu var diye pek üstelemedim. Hemen simulatörde inceleme yapayım dedim vede okadar kontrol etmem rağmen simulatördede çalışmadı :D Sizce ne sorunu olabilir ?
Read more : Amplifikatör sorun | Gösterim : 1524 | Cevaplar : 16

Jvc ax-411 onarım

Merhaba,

Projelerimi kutulamak için aldığım eski bir amfiyi onarma kararı aldım açıkcası sesini merak ettim. Bir kanaldan ses vardı diger kanalda da çıkış transistörleri fazla ısınıyordu kontrol edince R769 direncin yanmış olduğunu gördüm yerine aynı degerde 10ohm direnç taktım şimdi çıkış transistörlerinin 2'si gitti ve 3.15A 'lık sigorta attı :) sorun ne olabilir fikri olan varmı.
Şema ekte.Keyifli forumlar.
Read more : Jvc ax-411 onarım | Gösterim : 1214 | Cevaplar : 2

İstatistik

Toplam 26286 ileti • Toplam 2145 konu • Toplam 947 üye