Sistem saati: 04 Oca 2023, 20:16

News News of Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

Site map of Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Forum : Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

3 bant ton kontrol, devre revizyonu hk.

Merhaba Arkadaşlar,

resimdeki devrede mikrofon premafi katını ve bass-mid-tiz ayar kısmını iptal ederek sadece preamfi olarak kullanmak istiyorum. mikrofon katını iptal ettim TL071 i sökünce otomatik iptal oldu zaten. Ama bass-mid-tiz ayar kısmını nasıl iptal edebilirim?

kırmızı çarpı ile işeretli yerler mikrofon katı iptalinin başladığı yerler. Diğer kısım için şekildeki gibi düzenleme yapsak devre çalışırmı acaba?
Resim

Resim

Resim

orjinal şema

Resim
Read more : 3 bant ton kontrol, devre revizyonu hk. | Gösterim : 2958 | Cevaplar : 0

Dual opamp single opamp hakkında bilgi

Slm ustalarim forumda yeniyim dual opamp single opamp nedir arasındaki fark nedir dual opamp destekli preamp devresinde single opamp kullanabilirmiyim.

Eklediğim resimdeki preamp devresini kullanıyorum ne5532 opamplarla gelmişti sonradan opa2228pa oplarini sipariş ettim ses kalitesi baya farketti bu pre katinda single opamp kullanabilirmiyim

IMG_20170601_001502.jpg

908b306837f319cfe1d216872c469383.jpg
Read more : Dual opamp single opamp hakkında bilgi | Gösterim : 1659 | Cevaplar : 3

Sony FH215 sağ kolondan ses gidip geliyor?

Merhaba Sony FH215R müzik setimin sağ hoparlöründen ses bir anda kesiliyor .Volumü arttırdığım zaman tekrar geliyor.Bu normale dönme faklı ses düzeylerinde gerçekleşirken,ses gitmeleri de farklı ses seviyelerinde olabiliyor.Kablo bağlantılarına baktım.Soğuk lehim var mı diye kontrol ettim.Bazı lehimlerin üzerinden tekrar geçtim.Sonuç bir şey değişmedi.Acaba bir malzeme arızası mı.Nasıl tespit edebilirim?Teşekkürler.
Read more : Sony FH215 sağ kolondan ses gidip geliyor? | Gösterim : 2320 | Cevaplar : 7

Ton kontrol yardim

Selamlar. Ne 5532 ile cift opampli ton kontrol yaptim. Devrede volume balance ve tiz calisiyor ancak bass potu calismiyor potu ceviriyorum ama tonda bi degisim yok sorun ne olabilir. Tum lehim yollarini izledim sorun gorunmuyor. Yardimlar icin tesekkurler.
Read more : Ton kontrol yardim | Gösterim : 1316 | Cevaplar : 2

Crossover Kesim Frekansı Nasıl yaplır

Arkadaşlar merhabalar. Bu devrede 5110hz de kesim frekansı var. Bunu 3200 hz civarı yapmak istiyorum. Formül var ama pek beceremedim. Nasıl yaparız? Bass hoparlörüme tiz gitmesini istemiyorum.
Read more : Crossover Kesim Frekansı Nasıl yaplır | Gösterim : 1065 | Cevaplar : 0

Op-amp formülleri ve dizaynı

Analog Devices şirketinin operasyonel amfiler için çıkardığı notlar ...

http://www.analog.com/library/analogDialogue/archives/35-02/avoiding/index.html
Read more : Op-amp formülleri ve dizaynı | Gösterim : 1824 | Cevaplar : 15

Xlr- Aktif Crossover

Aktif Crossover devrenin girişine Xlr preamplifikatör bağladım. Güzel çalıştı kısman. Ancak , Bass filtre kısımı sanırım , Subbass için yapılmış. Midrange kısımına gelince orta sesler var gayet güzel , Tweeter'de güzel çalışıyor. Zira şunu anlamak istiyorum , bunların geneline Subbas , Midrange , Tweeter bağladığımız zaman mı toplam kabinde hepsi Fullrange oluyor ? Şöyle birşeyde denedim harika oldu : Tweeter'i ayırdım , ayrı amplifkatör ile sürdüm , Midrange,bass çıkışları birleştirip 38 incH'lik ( fullrange okuyan ...
Read more : Xlr- Aktif Crossover | Gösterim : 1022 | Cevaplar : 0

LM3916N vumetre giriş ses seviyesi sorunu?

Arkadaşlar merhaba,LM3916N ile yapmış olduğum Vumetre girişini LM1036 ton kontrol devresinin çıkışından bağlantı yapıyorum.Vumetrenin çalışmasının anfi volume potansı ile ilgisi olmuyor.Ancak müzik kaynağından(bilgisayar ,telefon gibi) anfiye girişdeki sesi alçaltıp yükseltince vumetrenin çalışması da buna bağlı değişiyor.Acaba vumetre girişi ses seviyesini belli aralıkta tutabilecek vumetre öncesi ön bir devre yapılabilinir mi?
Vumetre.jpg
Read more : LM3916N vumetre giriş ses seviyesi sorunu? | Gösterim : 5387 | Cevaplar : 82

NJM4560DD yerine

Merhaba ,

Dual op.amp Njm4560DD yerine direk takabilecegim daha kaliteli bir op amp var mı ?

Keyifli forumlar.
Read more : NJM4560DD yerine | Gösterim : 1846 | Cevaplar : 10

Kafama takılan bir soru?

Bu resimdeki yuvarlak şey nedir...
Read more : Kafama takılan bir soru? | Gösterim : 943 | Cevaplar : 5

İstatistik

Toplam 26286 ileti • Toplam 2145 konu • Toplam 947 üye