Sistem saati: 04 Oca 2023, 20:16

News News of Makaleleriniz

Site map of Makaleleriniz » Forum : Makaleleriniz

Elinizde olan veya yazdığınız makaleleri(teorik bilgi, nasıl çalışır gibi bilgiler) gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Hi-Fi üzerine çeşitlemeler.

Birçok forum sitesinde Hi-Fi (High-Fidelity) üzerine birçok çeşitlemeler yazılmaktadır.

Bu konuda ne yazık ki, okuyucular, genellikle yanlış bilgilendirilmekte, veya bazı geniş anlamlı kelimelerle anlatım muallakta bırakılmaktadır.

Bir örnek vermek gerekirse.

''Efendim Hi-Fi nin sonu yoktur''

''Hi-Fi kriterleri günümüzde eskilere nazaran çok daha üst seviyelerdedir'' Gibi.

Ne yani 3 temel unsur başta olmak üzere, birkaç ta genel teknik kriterlerin, bir cihazda yerine getirilebilmesinin mümkünatı yok mu?
:mrgreen: ...
Read more : Hi-Fi üzerine çeşitlemeler. | Gösterim : 5634 | Cevaplar : 54

Tweak'hane yayında... Beklerim !

Merhaba ,
Evinde kuracağın müzik sisteminle gerçek sese ulaşmayı hedeflemiştin değil mi ? Bu yolda karşına bir çok engel çıkmış olabilir ve henüz hedefine varamamış olabilirsin. Endişe etme. Yol uzun ve bunu daha eğlenceli hale getirebilirsin.

Bu hobi “kişisel tatmin ve mutluluk” üzerine kuruludur. Sen tüm o pahalı alışverişlerini bunun için yapmaktasın. Unutma , sen bunu sağladığın sürece hobi hayatın zevkle geçecektir. Sen mutlu olduğun müddetçe karşındaki sistem dünyanın en iyi sistemidir.

Tweak’ler kimine göre ...
Read more : Tweak'hane yayında... Beklerim ! | Gösterim : 1105 | Cevaplar : 2

Eski Kayıtların Kalitesi Hakkında

https://www.youtube.com/watch?v=711WqoPoeP0

Barış Manço'nun kayıtlarını referans alarak , şimdiki kayıtlara kıyaslama yaparsak epey bir fark ortaya çıkıyor. Eskiden bütün kayıtlar , Pikap , Type , Gramafon sanırım bu tür aygıtların yapıları kayıtları tamamen Analog olması vede üstlerindeki okuyucuların sürtünme yoluyla daha iyi kayıt alınması söz konusu ....
Read more : Eski Kayıtların Kalitesi Hakkında | Gösterim : 1003 | Cevaplar : 0

STEREO vs SURROUND

Günümüzde çoğu kişilerin stereo ve surround kavramları hakkında hala bazı tereddütlerinin olduğu görülmektedir.
Tercih kaliteden yana olunca elbette stereo tercih edilmektedir. Nedeni ise streo sistemlerde kullanılabilecek frekans bandının oldukça geniş olabilmesidir. En basit yapıdaki bir plak sisteminde bile elde edilen 18KHz lik band genişliği çoğu ses sistemlerinde oldukça iyi netice vermektedir. Haliyle bu da tercih sebebi olmaktadır. Çünkü ses frekans tekniğinde olan frekans respons'u dinlemede oldukça önem taşımaktadır.
Bir stereo sistemden bahsedersek.
Resim
Temsili olarak ...
Read more : STEREO vs SURROUND | Gösterim : 11269 | Cevaplar : 9

Linkwitz transform filitre hesaplaması

Linkwitz transform filtre woofer uygulamarı için düzenleyici. Bunu bana açıklarmısınız. :roll:
Read more : Linkwitz transform filitre hesaplaması | Gösterim : 1204 | Cevaplar : 4

Bu entegreler fake mi?

IMG_20130208_192838.jpg
IMG_20130208_192816.jpg
IMG_20130208_192744.jpg
IMG_20130208_191922.jpg
Geçenlerde türkiyedeki interenet üzerinde satış yapan iki ayrı firmadan aldığım LM4562 ve NE5532 opamları aldım,fakat bana bazıları patates çin üretimi geldi
bana yardımcı olursanız sevinirim.

Resimleri cep telefonu ile çektiğim için biraz kötü çıktı..
Read more : Bu entegreler fake mi? | Gösterim : 1256 | Cevaplar : 1

TDA7294 ?

Geçtiğimiz günlerde istem dışı gelişen bir tartışmanın mosfet-bjt karşılaştırmasına dönüşmesi
sırasında zaten aklımda olan bir TDA7294 testini bu gün tamamladım.
Söz konusu tartışma sırasında bir arkadaşımız TDA7294 ün basslarda kötü olduğunu
ve bjt li bir başka chip amp. ile karşılaştırdığında, diğerinin bjt oluşu nedeni ile
daha iyi olduğunu söylemişti.
Ben de özetle transistorlerin yapılarından çok kurgunun önemli olduğunu vurgulamıştım.

Evet, arkadaşımız haklı çıktı.
TDA7294 baslarda iyi değil.
Ama mosfet çıkış olduğu için değil.
Üreticinin hedef ...
Read more : TDA7294 ? | Gösterim : 1463 | Cevaplar : 5

Hangi Sound?

Biraz önce bir arkadaşa yazarken aklıma geldi,
baktım makaleler konusu da uzunca süredir renksiz kalmış,
biraz renklendireyim dedim.

Evet, başlıkta görüldüğü gibi bir sorunun cevabı,
aslında kendi müzik beklentilerimiz doğrultusunda
bir amplifikatorü eleştirmemiz için çok kere yeterlidir.

Ama ben sadece bu gözlemler sonucu bir amplifikator için ''kötü'' demeyi doğru bulamıyorum.
Zira kurgulayıcının tercihleri ve hedeflediği kesimlerde farklı renklerde sesler önemli olmalıdır.
Mesela bazılarımız, benim ''nostaljik sound'' dediğim,
-3dB 20Hz ve -3dB 20KHz spect.inin yumuşak tınılarından ...
Read more : Hangi Sound? | Gösterim : 1159 | Cevaplar : 4

Tranisistörler GERÇEKTE nasıl çalışır?

Bu iş üzerinde günler boyu kafa yorduktan sonra,nihayet matematiksel modellerden arınmış (görece) kolay anlaşılabilen bir kaynağa ulaştım.Transistörler GERÇEKTE nasıl çalışır?
(Başta kaynağı vereyim=> http://amasci.com/amateur/transis.html )
Çeviri yapmadım.Yalnızca kendi anladıklarımı yazdım.Ancak ingilizce kaynak çok daha iyi anlatmış.
İlk olarak ne nedir onu açıklayalım;
N tipi madde:N tipi madde elektron fazlalığı olan bölgedir.Aslında elektron fazlalığı yoktur(eksikliğide);
atom 0 yüklüdür(proton(+ yüklü)=elektron(- yüklü)
ancak metal atomları yarıiletken atomlarından farklı olarak,son yörüngedeki ...
Read more : Tranisistörler GERÇEKTE nasıl çalışır? | Gösterim : 1858 | Cevaplar : 8

İstatistik

Toplam 26286 ileti • Toplam 2145 konu • Toplam 947 üye